Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Respekt k právu

Listopad očima práva: Talár, ústava a projímadlo

shromáždění ústavních soudců ke 100. výročí Československa a 25 letům českého Ústavního soudu,…
V novém taláru • Autor: ČTK

 

Erik Tabery: Respekt k právu

Reklama
Reklama

 

Ústavní soud zamítl stížnost ženy, která chce být po smrti manžela oplodněna jeho zmraženým spermatem: uvedl, že umělé oplodnění je možné provést pouze v páru a nezbytný je i souhlas živého muže.

Vláda Andreje Babiše nepadla, protože opozice ve sněmovně po odchodu sociálních demokratů ze sálu a bez hlasů komunistických poslanců nesehnala dostatečnou podporu na vyslovení nedůvěry.

Ministerstvo spravedlnosti informovalo o tom, že šedesátka klientů zkrachovalé stavební firmy H-System dostane odškodnění za průtahy v trestním řízení s manažery firmy.

Uplynulo devět let od smrti profesora Vojtěcha Cepla,vysokoškolského pedagoga, soudce Ústavního soudu – a jednoho z hlavních autorů české ústavy, která podle něj měla vyzařovat jasné a srozumitelné principy, jež by všichni mohli respektovat.

„Je to asi jako když pes skáče zezadu na kobylu,“ byla jedna z odpovědí v anonymní anketě Lidových novin mezi 111 tuzemskými právníky o významu pokusů prezidenta Miloše Zemana zasahovat do nezávislosti soudů.

Ústavní soudci poprvé oblékli nové taláry, které navrhla oděvní designérka Liběna Rochová.

Městský úřad v Černošicích zahájil správní řízení s premiérem Andrejem Babišem kvůli podezření, že premiér nadále ovládá média ve svěřenském fondu - včetně dvou celostátních deníků Lidové noviny a Mladá fronta DNES.

Lež a nenávist zvítězila na plné čáře, nabídl strakonickým spoluobčanům lekci z práva tamní starosta Břetislav Hrdlička z hnutí Strakonická veřejnost. Krajský soud je uznal vinným z krádeže strakonických voleb a „privatizace města“ - prohlásil volby za neplatné a nařídil jejich opakování.

Nově zvolený předseda Senátu Jaroslav Kubera nestihl v horní komoře hlasování o zmírnění zákazu kouření v hospodách kvůli tomu, že zrovna kouřil na senátním nádvoří.  Zmírnění nakonec neprošlo.

Ústavní soud se zabýval případem právničky, kterou čeká tříletý trest, protože své nadřízené přimíchávala po tři roky do pití projímadlo v množství třináctinásobně přesahujícím maximální doporučené dávkování. Příznaky otravy jako je zvracení, časté průjmy a závratě se u oběti pravidelně objevovaly před důležitými jednáními.

Ředitel právního nakladatelství Leges Jan Tuláček v rozhovoru pro Info.cz uvedl, že nejvíce se prodává poznámkové vydání Občanského zákoníku.

Mně se zdá, že česká ústava, která vznikala v roce 1992, byla příliš optimistická. Různým ústavním a politickým aktérům ponechává poměrně velké prostory k uvážení v naději, že je využijí k dobrému. Ono se to ne vždy stalo, prohlásil ústavní právník a politolog Jan Kysela.

Podle průzkumů veřejného mínění během vládní krize nejlépe obstál prezident Miloš Zeman. Mimo jiné prohlásil, že by v případě pádu kabinetu v dalším pokusu znovu pověřil sestavením vlády Andreje Babiše.

Před sto lety byla přijata první československá ústava s přezdívkou prozatímní. Čítala pouze 21 paragrafů, neupravovala formu státu a prezident podle ní neměl mít obsáhlé pravomoci.

Poslanci schválili změnu zákona, která umožní podvedeným turistům i českým občanům odstoupit od transakce ve směnárnách až do tří hodin od směny peněz.

Byl zveřejněn nějaký interní materiál, nebudu spekulovat o načasování.Nepochybuji, že různí europoslanci to využijí k napadání mé osoby a o to jde, reagoval premiér Andrej Babiš na uniklou devítistránkovou analýzu právníků z Evropské komise, podle které je předseda české vlády v nepřípustném konfliktu zájmů, protože vede stát a zároveň dál profituje z byznysu Agrofertu, který čerpá evropské dotace.

Nejvlivnější ženou Česka byla opět zvolena vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Případ kytic prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše a Tomia Okamury, které aktivisté během oslav 17. listopadu vyhodili na protest do odpadkového koše, byl vyřešen jako přestupek proti majetku. Památník na Národní třídě považuji za symbol demokracie a lidé jako Babiš, Zeman nebo Okamura se podle demokratických pravidel nechovají, zdůvodnil politický aktivista Otakar van Gemund svůj čin, ke kterému se policii sám přihlásil.

„Když něco vypadá, plave a kváká jako kachna, bude to patrně kachna," odůvodnil Ústavní soud zákaz udělený společnosti Uber přepravovat pasažéry v Brně. Podle soudu je jen klamání veřejnosti, když se společnost tváří, že přepravu jen zprostředkovává, přitom funguje na stejném principu jako taxi služba.

Sněmovna se opět zabývala zákonem, který by měl stejnopohlavním párům umožnit uzavírat manželství – a opět se na jeho projednání nenašel čas.

Vrchní soud přišel s verdiktem, že kolegové na Městském soudu v Praze, kteří v září 2016 bývalému primátorovi Prahy Tomášovi Hudečkovi v případu opencard dali podmínku za porušení zákona o veřejných zakázkách, dezinterpretovali důkazy. Vše je proto potřeba znovu zvážit.

Anna Šabatová potvrdila, že se příští rok nebudete znovu ucházet o post ombudsmana.

29. listopadu před 29 lety Federální shromáždění ČSSR v ústavě zrušilo vedoucí úlohu KSČ.

Ústavní soudce a specialista na trestní právo Jan Musil oznámil, že v lednu příštího roku z postu ze zdravotních důvodů rezignuje. Prezident Zeman si na jeho místo přeje prorektora Právnické fakulty UK Aleše Gerlocha, který chce kvůli migraci a globalizaci v Ústavě nově definovat, co je český národ.

Soudce musí být člověk, který pracuje od rána do večera - jak na případech, tak sám na sobě. Být soudcem není soutěž v popularitě, uvedla v rozhovoru pro Právní prostor soudkyně Kateřina Šimáčková.

prochazkova@respekt.cz

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte