Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt hub

Cyber security aneb Proč jsme v digitálním věku nazí

Podívejte se na záznam online debaty expertů na téma kybernetické bezpečnosti

Potřeba bránit se rostoucím hrozbám je cítit i v Evropě • Autor: Respekt
Potřeba bránit se rostoucím hrozbám je cítit i v Evropě • Autor: Respekt

Digitalizace je novým motorem světové ekonomiky. Jsme díky ní efektivnější, ale také mnohem zranitelnější. Co by se stalo, kdyby systémy jako internet přestaly fungovat? Počítačové sítě dnes propojují světy velkých průmyslových podniků, sociálních systémů, databází, a především svět finanční. Nebavíme se o nějaké teoretické hrozbě. Časopis Computer World odhaduje roční celosvětové škody způsobené kybernetickými útoky v závratné výši 290 miliard euro.

O cyber security diskutovali:

Jaroslav Veselý, ředitel divize Systémy pro energetiku, ABB
Vít Hruška, Management Consultant, ERA
Jan Šedivý, Technology Transfer Manager, FEL ČVUT, katedra kybernetiky
Martin Peterka, provozní ředitel vedoucí bezpečnostních týmů, CZ NIC-CSIRT
Petr Somol, vedoucí výzkumu - datová analýza počítačových hrozeb, ČVUT Praha
Aleš Špidla, ředitel odboru bezpečnostní politiky, MPSV ČR, bývalý ředitel odboru kybernetické bezpečnosti MV
Jan Simkanič, výkonný ředitel Internet Info

Témata:

  • co vše je v sázce: energetická infrastruktura, průmyslové podniky i národní bezpečnost ve světle kyberútoků 
  • český internet - jak rozvinutá a jak bezpečná je česká síť 
  • finanční svět online - zvykli jsme si, že drtivá většina transakcí probíhá elektronicky, ochrana virtuálního bankovnictví je však mimořádně náročnou disciplínou 
  • nakolik spolu dokáží české univerzity, firmy a stát spolupracovat při vývoji nových technologií a pravidel?

Americký prezident Barack Obama v únoru vyzval americké firmy, aby se zapojily do hledání možností, jak digitalizující se svět lépe chránit. „Neexistuje žádný jednoduchý návod, žádné kouzlo, pouze dobře koordinované a nikdy nepolevující analýza rizik,“ cituje časopis PC World jednoho z členů Obamovy administrativy, v níž legislativa zajišťující kybernetickou bezpečnost získala dosud nebývalou prioritu. Co si však o tom všem myslet ve světle aféry NSA?

Potřeba bránit se rostoucím hrozbám je cítit i v Evropě. Evropská unie spouští od roku 2015 projekt propojující národní centra cyber security v ucelenou síť. Čeští politici právě v těchto týdnech schvalují nový zákon, který by měl na proměnu situace reagovat. K pochopení naléhavosti jistě přispěly i nedávné plošné útoky na český internet.

Hlavní rizika přesto leží na soukromé sféře. „Největší hrozbou zůstává lidský faktor. Nejedná se pouze o promyšlené útoky např. z internetu, ale i o hrozby zevnitř. Vždyť obsluha má daleko jednodušší přístup ke kritickým částem řídicích systémů,“ vysvětluje Tomáš Novák, jeden z českých expertů globálního koncernu ABB, který se cyber security dlouhodobě zabývá.

Jak vlastně přemýšlet o internetu, na němž získávají firmy jako Google dříve netušené dominantní postavení? A máme se obávat toho, že do kyberprostoru se kromě našeho finančního života stále více přesouvá i ten soukromý?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].