Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 4. 5. 2010

  • Autor: Milan Jaroš
• Autor: Milan Jaroš

07:56
V New Yorku první podezřelýPo velkém zátahu zatkla dnes americká policie Pakistánce podezřelého z nepodařeného sobotního atentátu v New Yorku. Muž byl identifikován jako majitel auta, v němž byla ukryta výbušnina na rušné ulici Times Square.

09:01
Český státní dluh neklesá, je tomu přesně naopakTvrdí to květnová prognóza serveru Aktuálně.cz, která ukazuje, že schodek dosáhne 195 miliard korun. Loni touto dobou podobný odhad zněl na 167 miliard a na konci roku jsme se historicky zadlužili v podobě schodku 192 miliard. Plány ministra financí Eduarda Janoty, srazit schodek pod 5,3 procenta HDP, se podle všeho nedaří. Za další propad nesou podle ministra vinu nižší příjmy státu. A lepší to prý letos nebude.Volební hesla například sociálních demokratů ovšem slibují něco jiného, inu každý má své vlastní plány a představy jak na to, a schodek přitom stále nerůstá.

09:22
Další zpráva z New YorkuZadržený muž, který je podezřelý z pokusu o sobotní atentát na ulici Times Square, je podle nejčerstvěší informace americkým občanem pakistánského původu. Třicetiletý Faisal Shahzad byl zadržen na letišti J.-F. Kennedyho, odkud se pokoušel odletět do Dubaie. Auto, v němž byla uložena výbušnina, koupil před třemi týdny. Američtí vyšetřovatelé nyní chtějí zjistit, zda podezřelý muž připravoval celou akci sám nebo byl napojen na nějakou zahraniční teroristickou skupinu.

10:01
Václav Havel filmový režisér?"Pocházím z částečně filmařské rodiny, můj strýc zakládal československou kinematografii, budoval ateliéry na Barrandově, naše rodina vystavěla palác Lucerna, v němž bylo první velké pražské kino," píše bývalý prezident v brožuře připravovaných projektů Českého filmového centra. Těmito slovy taky vysvětluje svůj plán, natočit filmovou adaptaci své hry Odcházení. V kinech by se měl snímek objevit příští jaro a měl by stát 44 milionů korun. Na režisérskou židli za kamerou známý divadelní dramatik poprvé usedne 2. července, aby vedl dva hlavní protagonisty filmu Josefa Abrháma a svoji choť Dagmar.

11:02
Zločin ve FranciiPodobně jako neklesá český rozpočtový deficit a státní dluh se zvyšuje, je i boj se zločinností ve Francii rok od roku dražší. Před chvílí tam totiž uveřejnili statistiku za období červenec 2008 až červen 2009, kdy zločin přišel státní pokladnu na rekordních 115 miliard eur, což představuje 5,6 procent z HNP. "Potírání zločinu i kriminality mládeže a odstraňování následků obdobných činů nás už stojí přesně tolik, na kolik přijdou výlohy celého školního a vzdělávacího systému," komentoval tuto tendenci autor statistického výzkumu ekonom a matematik Jacques Bichot.

12:02
Irské nebe uzavřeno do dnešních 14 hodinK Irsku se opět blíží oblak popela z islandské sopky Eyjafjoll a tak všechny odlety a přílety na tento ostrov jsou pozastaveny až do 14 hodiny odpolední. Hlavním důvodem zákazu byl severovýchodní vítr, jenž hnal sopečný dým a popel k irskému pobřeží. Na provoz v letových koridorech z Británie a kontinentální Evropy se ale zákaz nevztahuje.Sopečný dým prý naznačuje novou erupci a zesílení činnosti vulkánu. Možná proto bude záhy nad Evropou zase jen prázdná modrá obloha.

13:09
Metro v Praze pojede i po půlnociDalší zpráva z dopravy pro změnu přišla z české metropole. V březnu se tu hlasitě plánovalo omezení provozu metra v nočních hodinách. Po včerejšku je ale všechno jinak. Zastupitelstvo DPP totiž odsouhlasilo prodloužení doby funkčnosti pátečního a sobotního metra o hodinu. Což se bude týkat i návazných autobusových a tramvajových linek. Ale až po letních prázdninách.Přesto doufejme, že tento krok už vydrží. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy před časem slavnostně slíbil Pařížanům metro po celou noc, než mu vedení RATP taktně naznačilo, že je nutné provádět údržbu stanic i kolejiště, což lze jen v noci. V Paříži tak nezískali ani tu jednu hodinu, kterou Praha nabídne opozdilcům, kteří se kromě v přecpaných nočních tramvají mohou vracet po půlnoci domů normalní dopravou.

14:00
V Itálii padla první pokuta za nošení burky v EvropěNepadla však v Belgii ani ve Francii, tedy v zemích, kde legislativní zákaz nošení burek na veřejnosti připravují. Primát získala Itálie, konkrétně město Novara na severu země, jenž se vybavilo vyhláškou tamního starosty, která ve městě burku zakazuje. Dnes dopoledne tak městská policie Novary udělila pokutu v hodnotě 500 eur jedné mladé ženě původem z Tunisu, kompletně zahalené do tohoto tradičního islámského oděvu. Podle mluvčího policie se může Tunisanka odvolat.

15:02
Tři čtvrtiny žádostí o politický azyl jsou v EU odmítnutyPodle právě zveřejněných výsledků Úřadu evropských statistik Eurostat byly v roce 2009 skoro tři čtvrtiny žádostí o politický azyl, podané v některém z členských států Unie, zamítnuty. Přesně šlo o 229 500 žádostí a odmítnuto jich bylo 166 900. Většina potenciálních azylantů přicestovala do Unie z těchto čtyř států - Afghanistán, Rusko, Somálsko a Kosovo. Nejvíce běženců směřovalo do Francie 47 600, následuje Německo 31 800 a Velká Británie 30 300.Jak je zřejmé, západní Evropa, kdysi země azylantům zaslíbená, se brání proti cizímu nejenom pokutami za nošení burky na ulicích.

16:05
Řekové znovu vyšli do ulic, údajně létají kameny a láhveTentokrát k dvoudenním stávkám a demonstracím, které začaly dnes. Respektive už včera večer, kdy bylo skupinami lidí přerušeno televizní vysílání. Řekové nesouhlasí s úspornými opatřeními, jež musí přijmout jejich vláda, aby získala půjčky ze zahraničí určené zemi na prahu finančního kolapsu. Podle policejních zpráv před parlamentem létají kameny a láhve, mezi demonstranty i pořádkovými jednotkami jsou už první zranění. V Athénách to zkrátka vypadá jako za občanské války, anebo na počátku anarchie.

17:09
Ani euro kapitalistůmTak znějí nápisy plakátů, které v řeckých městech právě nesou při demonstracích tamní státní zaměstnanci. Otázkou přitom je, jakou hodnotu vlastně euro bude mít po zkušenostech s řeckou krizí a co v kapsách kapitalistů, ale i státních zaměstnanců pak bude cinkat. Navzdory přijaté pomoci eurozóny a MMF totiž jednotná měna od rána rekordně padá. Okolo 14 hodiny se dostala na 1,3088 dolaru, což je nejnižší hodnota od dubna 2009. Navíc ze všech stran znějí alarmující signály různých analytiků a specialistů. Jako třeba hlas nositele Nobelovy ceny za ekonomiku Josepha Stiglitze, který se dal odpoledne slyšet, že když Evropa nedokáže rychle vyřešit své základní instituční problémy, neboli vytvoření společného ministerstva financí, mohl by to být i začátek konce eura. Podle tohoto odborníka je prý teď na řadě Španělsko a u tak velké země se zbytek eurozóny na pomoci už nedohodne.Momentálně by bylo asi nejdůležitější, aby se rozvášněné řecké hlavy uklidnily, třeba by to mělo vliv i na pochmurné výroky odborníků.

18:01
Podivné přiznání evropského prezidentaJako by těch špatných zpráv o stavu Evropské unie nestačilo, zítra bude publikován v belgickém týdeníku Pelerin rozhovor se stávajícím prezidentem Evropské unie Hermanem Van Rompuyem, v němž se politik přiznává, že dělal vše možné, aby se nominaci do této funkce vyhnul. Nakonec však byl tlak údajně tak velký, že prezidentský úřad přijal.O Unii se často říká, že jejím velkým problémem je absence společné evropské duše nebo spíše vize společného nadnárodního života. A bude to trvat nadále, pokud v čele tohoto společenství budou stát lidé proti své vlastní vůli, kteří se navíc nechají přesvědčit k přijetí funkce bláhovostmi typu: "Hermane, budeš v Belgii hrdina a lidé budou na tebe hrdí." Což jsou slova Nicolase Sarkozyho, kterými byl váhající Belgičan přesvědčen, aby tu "trafiku" nakonec vzal.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].