Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 26. 10. 2010

Tůma a Svoboda na magistrát, musíme probrat rozpočet (Pavel Bém) • Autor: Tomki Němec
Tůma a Svoboda na magistrát, musíme probrat rozpočet (Pavel Bém) • Autor: Tomki Němec

07:59
Do konce roku zbývá 66 dníZa okny je ještě šero, obloha zatažená a zima. Vítejte v 299. dni roku 2010. Dnes je úterý 26. října a svátek má Erik. Podle meteorologů k nám zasahuje výběžek vyššího tlaku vzduchu. Čeká nás  proměnlivá oblačnost, místy srážky, od 600 metrů smíšené a sněhové. Teploty se budou držet mezi 4 až 8 stupni celsia, což je denní průměr. O 20 stupních, které byly v pražském Klementinu naměřeny v roce 1989 si můžeme nechat jenom zdát. Pustíme si tedy alespoň jednu pěknou, chraplavou písničku. Pěkný den!

08:13
Radní i poslanci budou jednat o rozpočtechCo nás dnes čeká? Pražští radní se chystají projednávat rozpočet města na rok 2011. Ten se má snížit téměř o 5 miliard, plánované výdaje by měly dosáhnout 9,5 miliard. Radní se též chystají zhodnotit uplynulé volební období. Dnes se také sejde poslanecká sněmovna, která má na programu téměř 90 bodů. Poslanci budou mimo jiné projednávat návrh státního rozpočtu, snížení platů soudců a státních činitelů či návrh zákona, který odsouvá zavedení elektronických vinět na dálnicích na rok 2016. Další jednání by se měly týkat daňových změn a omezení podpory výroby solární energie. Premiér Nečas se dnes sejde se zástupci odborů, aby s nimi projednal připravované zákony a rozpočtové škrty a jejich sociální dopady. Tiskovou konferenci po jednání odvysílá ve čtvrt na jedenáct ČT24.Kdo má raději kulturu, tomu doporučuji rychle vyrazit do Vídně. Rakousko dnes totiž slaví státní svátek a do všech muzeí je vstup s výraznou slevou nebo zadarmo. Přehled muzeí a vstupného zde.

09:20
Vysokoškoláky čeká od příštího roku pravděpodobně zápisné Ministr školství Josef Dobeš včera zaskočil rektory univerzit i vládní partnery,když oznámil, že od podzimu příštího roku by se na vysokých školách mělo začít platit tzv. zápisné ve výši 6000 korun. Až dosud totiž platil pro zavedení tzv. odložného školného rok 2013. Ministr Dobeš však tvrdí, že to je pozdě. Zápisným chce univerzitám vykompenzovat téměř dvoumiliardové škrty, které je v roce 2011 čekají. Vysokoškoláci by tak měli za vstup do každého nového ročníku zaplatit zápisné, školám by to pak přineslo odhadem až 400 milionů korun. Částku by si měly školy upravit samy, může být tedy i nižší než zmíněných šest tisíc. Rektoři univerzit jsou návrhem zaskočeni, neboť ministr prý s nimi svůj návrh nekonzultoval. Přestože je jasné, že peníze se budou univerzitám hodit, není to úplně fér vůči studentům. Zápisné by mělo platit pouze překlenovací dobu do zavedení školného v roce 2013. Tuto tzv. technickou novelu musí ještě schválit parlament.

10:01
Vyhlásí vláda stav legislativní nouze?Ministr financí Miroslav Kalousek získal pro svůj plán vyhlásit stav legislativní nouze podporu Věcí veřejných. Ministr pro místní rozvoj a ekonomický expert Věcí veřejných Kamil Jankovský řekl včera HN, že je to nejčistší cesta. Pro vládu je to zřejmě jediný způsob, jak schválit do konce roku úspory ve výši 45 miliard korun. Je totiž jasné, že s oranžovým Senátem, kde má ČSSD většinu 41 hlasů, se jí to jinak nemůže podařit. Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka už vládě vzkázal, že ČSSD bude vládní škrty vetovat. Jedná se hlavně o padesátiprocentní daň na stavební spoření, snížení rodičovského příspěvku, zrušení porodného či snížení podpory zdravotně postiženým.Při vyhlášení stavu legislativní nouze odpadá první čtení zákonů a sněmovna je tak může schválit během několika dní. Senát pak má za povinnost vyjádřit se k zákonům do deseti dnů. Koalice by tak měla dost času senát přehlasovat.Premiéru Nečasovi přijde vyhlášení stavu legislativní nouze nevhodné. Jiný způsob, jak zákony schválit, ale vláda nemá. 

11:15
Korupční špína je zažraná a nechce se pustitMezinárodní organizace Transparency International (TI) zveřejnila každoroční žebřížek, kterým hodnotí míru korupce ve 178 zemích. Česko se opět propadlo, s hodnocením 4,6 bodů se posunulo na 53. místo. Hodnotící stupnice je ve škále 0 až 10, čím nižší číslo, tím větší míra korupce. V rámci Evropské unie se Česká republika umístila až na 21. místě. David Ondračka, ředitel české pobočky TI, k tomu řekl, že se u nás o korupci hlavně mluví, zvláště v poslední době a v předvolebních kampaních, ale na vládní úrovni nebylo za poslední rok přijato žádné protikorupční opatření. Připomeňme, že v loňském roce se Česká republika propadla ze 45. na 52. místo.Kromě Česka se zhoršila situace také v Itálii, Maďarsku, Řecku či Spojených státech. Nejnižšího hodnocení dosáhly Somálsko (1,1), Afghánistán a Barma (1,4). Nejméně zkorumpované jsou tradičně Dánsko, Nový Zéland a Singapur, které dosáhly známky 9,3.Index vnímání korupce (Corruption Perception Index) se vyhodnocuje na základě 13 zdrojů údajů od deseti nezávislých institucí a řadí země podle stupně vnímání korupce ve veřejném sektoru. Celá tisková zpráva zde.

12:14
K obědu počasí a píseňJe poledne a opusťme proto na chvíli těžká témata. Venku (alespoň tedy v Praze) se nečekaně a příjemně vyčasilo a obloha je namísto ocelové šedi pěkně modrá. Není tomu tak ale všude, doporučuji navštívit nové stránky Českého hydrometeorologického ústavu, které se vážně povedly a jejich webové kamery. Počasí nad Českou republikou je docela pestré, od slunce přes zataženo až ke sněžení na horách. A k obědu si pustíme písničku.

13:33
Nečas se s odbory zatím nedohodlPo dnešním jednání s premiérem Nečasem zůstávají odbory ve stávkové pohotovosti. Podle premiéra  vláda neustoupí od desetiprocentního snížení objemu platů státních zaměstnanců. Premiér však odborům nabídl, že nezavede tzv. pásmové odměňování, kdy by o výši platu nerozhodovala odpracovaná léta, ale skutečná výkonnost zaměstnance. Rovněž odborům potvrdil, že v letech 2012 až 2014 už by platy státních zaměstnanců neměly dále klesat. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil na tiskové konferenci řekl, že o dalším postupu se odboráři poradí v pátek. Šéfka Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová však uvedla, že její svaz na dohodu s vládou nepřistoupí. Další schůzka s premiérem Nečasem je plánována na příští týden.Snižování platů se týká všech státních zaměstnanců, s výjimkou učitelů. Ministr školství Dobeš chce vládě navrhnout nové platové tarify pro učitele, lepší platové ohodnocení by se mělo týkat především mladých kvalifikovaných pedagogů.

13:47
Metrostav platí Praze za propad tunelu BlankaJiž 6,5 milionu korun zaplatila firma Metrostav Praze za odborné posudky kvůli propadu tunelu Blanka. Ten se od počátku stavby propadl již třikrát, dvakrát ve Stromovce a naposledy v červenci u ministerstva kultury na Praze 6. Mluvčí Metrostavu František Polák k tomu pro ČTK řekl: „Jde o náklady magistrátu na odborné posudky, které jsme využili. Práce odborníků je třeba si vážit.“To ale není všechno. Další tři miliony korun bude muset společnost Praze zaplatit za poškození dobrého jména města. Milionovou pokutu udělil Metrostavu také Český báňský úřad, podle kterého firma podcenila prevenci a neučinila dostatečná opatření pro zajištění bezpečnosti. Tak mě napadá, zda Metrostav také něco zaplatí majitelům a obyvatelům domů na Letné, které byly při odstřelech pod zemí značně poškozeny. A nejen to, někteří nájemníci se museli dokonce odstěhovat, neboť v otřásajících se domech se nedalo vydržet.  Neměli by mu prostě také poslat fakturu?

14:40
Povolební mela na pražském magistrátěZdá se, že situace na pražském magistrátě a podoba budoucí koalice zatím není vůbec jasná. Ještě před hodinou informovaly servery o tom, že bez ohledu na vítěznou TOP 09 vznikne pravděpodobně koalice ODS a ČSSD.Na Rádiu Česko se tak dnes vyjádřil předseda pražské organizace TOP 09 a jeden z jejích vyjednávačů František Laudát. Řekl, že očekává vznik koalice těchto dvou stran na 70 procent a odůvodnil to „nápadnou shodou ve vystupování“ zástupců obou velkých stran. Řekl také, že podle něj existují dohody mezi ODS a ČSSD ještě z předvolebního období.Nyní se však na serveru iHned.cz objevila informace, že primátor Pavel Bém pozval na jednání rady pouze Zdeňka Tůmu (TOP 09) a Bohuslava Svobodu (ODS) a rozčílil tak zástupce sociální demokracie. Jejich kandidát na primátora Jiří Dientsbier ml. i šéf pražských sociálních demokratů Petr Hulinský považují jednání primátora Béma za nekorektní. Zdeněk Tůma se svěřil, že se jednalo pouze o jednání o budoucí podobě rozpočtu a nikterak se neřešila příští koalice. Naznačil však také, že podle Béma se s ČSSD počítá spíše v opoziční roli.Proti koalici ODS a ČSSD je nejen premiér Nečas, ale také David Rath, který svůj názor vyjádřil na serveru bývalého šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka www.vasevec.cz.

15:03
A jedna smutná zpráva: Paul zemřelSrdce všech fanoušků fotbalu by se teď měla sevřít smutkem: chobotnice Paul v noci na dnešek zemřel ve svém oberhausenském akváriu. Už tedy nebude předpovídat výsledky fotbalových zápasů tak jako při letošním šampionátu v Africe. Mluvčí akvária v Oberhausenu Tanja Munzigová uvedla, že Paul v posledních dnech nebyl příliš aktivní a málo jedl. Řekla také, že všichni zaměstnanci jsou velmi smutní a nosí na počest slavné chobotnice černou stuhu. Vlajky v areálu prý byly spuštěny na půl žerdi a k dispozici je kondolenční kniha.Připomeňme si, že Paul předpověděl výsledky všech sedmi zápasů německého týmu a také finále mezi Španělskem a Nizozemskem. Díky těmto věštbám se proslavil natolik, že španělské město Carballino mu udělilo čestné občanství a Španělé hodně žadonili, aby jim byla chobotnice prodána.O tom, zda Paul měl či neměl nadpřirozené schopnosti, se hojně spekulovalo. CNN nakonec uveřejnila článek, který se jmenoval: Pravda o věštící chobotnici jménem Paul. Celý článek v češtině zde. 

15:12
Univerzita Karlova zavedení zápisného odmítáRektor Univerzity Karlovy Václav Hampl uvedl v tiskovém prohlášení, že univerzita odmítá zavést zápisné, jak plánuje ministerstvo školství. Přestože UK zavedení zápisného v loňském roce sama iniciovala, nyní protestuje proti tomu, aby bylo zápisné použito k pokrytí deficitu v rozpočtech vysokých škol. Rektor v prohlášení uvedl, že by mělo jít o řádně prodiskutovaný návrh, který by byl dlouhodobým řešením.

16:27
Senát schválil mise v Afghánistánu a ve sněmovně je vše při starémSenátní zahraniční výbor schválil jasnou většinou vyslání českých vojáků do Afghánistánu. Proti hlasoval pouze jediný poslanec ČSSD. Jiří Dienstbier k tomu uvedl, že on se hlasování zdržel, protože neproběhla žádná stategická diskuse a proto, že se hlasovalo na poslední chvíli.Sněmovna pak v prvním čtení podpořila vládní návrh na škrty ve stavebním spořební. Ten chce státní podporu zdaňovat sazbou 50 procent a samotný příspěvek má klesnout z 15 na 10 procent, maximálně na 2000 korun ročně. Sněmovní diskuse se neobešla bez obvyklého divadla a invektiv. Ke střetu došlo mezi středočeským hejtmanem Davidem Rathem a ministrem financí Kalouskem. Zatímco Rath vyzval Kalouska, aby přestal pít, neboť to škodí jeho zdraví, Kalousek zase žádal Ratha, aby nepoužíval cizí slova, když to neumí. Do hádky nakonec musela zasáhnout předsedkyně sněmovny Miloslava Němcová s připomenutím, že se jedná o stavebním spoření. Inu, vše při starém.

17:28
Situace ve Francii se zklidnilaK závěru dne si dáme také jednu pozitivní zprávu. Tentokrát z Francie. Po vlně stávek proti důchodové reformě se dnes situace pomalu vrací k normálu. Práci obnovilo pět z 12 rafinerií, vláda počítá s tím, že  bude fungovat 80 procent čerpacích stanic. Vyjelo také 90 procent rychlovlaků TGV a 60 procent ostatních spojů. Dokonce ze země vyjely i zahraniční spoje. Zaradovali se zřejmě i obyvatelé Marseille, kde po dvou týdnech přestali stávkovat popeláři. Ti mají dnes určitě co dělat, neboť v ulicích se nahromadilo deset tisíc tun odpadků.Ministryně hospodářství, financí a zaměstnanosti Christine Lagardeová změnu ocenila a řekla, že vítá návrat k dialogu. Nyní by se tedy mělo začít jednat o problémech se zaměstnaností mladých a starých lidí. Otázkou je, na jak dlouho se situace ve Francii zklidnila. Na dnešek totiž byly svolány studentské demonstrace proti důchodové reformě a odbory rovněž vyzvaly k celostátním protestům na čtvrtek 28. října a 6. listopadu.Parlament má o reformě rozhodnout do konce týdne, senátoři a poslanci ve středu. Prezident Sarkozy je rozhodnutý návrh prosadit i přes silné protesty.

17:44
Bohatí mrtvíA ještě jednu ze showbyznysu. Časopis Forbes zveřejnil žebříček mrtvých celebrit, které po smrti vydělávají nejvíce. A vítězem se stává: Michael Jackson! Král popu od loňského do letošního října vydělal 275 milionů dolarů, což je prý více než součet posmrtných výdělků všech dalších dvanácti mrtvých osobností ve stejném žebříčku.A koho pak to máme na druhém místě? Miláček Elvis Presley! Ten v posledním roce vydělal 60 milionů dolarů. Zisk mu plyne především z příjmů ze vstupu do jeho sídla Graceland, autorských práv a upomínkových předmětů.Nováčkem v žebříčku se pak stal švédský spisovatel Stieg Larsson, který se s výdělkem 18 milionů dolarů umístil na šesté příčce.Tak. A teď  hádejte, kohopak si pustíme…?Pěkný zbytek dne všem!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].