Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 20. 7. 2010

Zdraví v Česku prioritou není / Foto Matěj Stránský • Autor: Matěj Stránský
Zdraví v Česku prioritou není / Foto Matěj Stránský • Autor: Matěj Stránský

08:00
Co nás dnes čeká?Kontrolní výbor pražského zastupitelstva bude projednávat příčiny propadu tunelu Blanka a odpoledne se bude před čínským velvyslanectvím konat setkání na podporu pronásledovaného hnutí Fa-lun-kung. Dnes také začíná platit zákaz vstupu do části Krkonoš kvůli sběračům borůvek a členové naší vlády budou cestovat: V Budapešti se setkají zástupci Vyšegrádské čtyřky (Nečas) a Kábul hostí mezinárodní konferenci o budoucnosti Afghánistánu, mimochodem vůbec poprvé na svém území (ČR zastoupí Schwarzenberg). V pražském Edenu večer vystoupí americká zpěvačka Pink. Dnes si také připomínáme Světový den uprchlíků a svátek slaví Ilja. Bude polojasno, na východě republiky oblačno, maximální teploty 26 stupňů Celsia. Přejeme hezký den!

09:02
Horoskop na tento denVodnář: Klidně si k obědu dejte to, na co máte chuť. Hubnout můžete až od zítra, to jsou k tomu příznivější hvězdy. Ryby: Pokud si nejste jisti, jestli vás má rád, můžete si být jisti - stoprocentně má. A nejen on… Beran: Máte na pracovním stole nepořádek? Nevadí, je to inspirující prostředí a při neustálém hledání věcí si procvičujete mozek. Býk: Hvězdy vám dnes přejí, budete mít úspěšný den, sluníčko svítí jen pro vás a podaří se vše, na co sáhnete.Blíženci: Čeká vás zajímavé a obohacující setkání. A pokud nikam nejdete, tak se alespoň podívejte do zrcadla. Rak: Berte každou novou nabídku, je stoprocentně jasné, že to zvládnete.Lev: Máte konflikt se šéfem? Nic si z toho nedělejte, on se jen špatně vyspal. Panna: Pokud se vám dnes nechce sportovat, nepřemáhejte se, škodí to zdraví. Váhy: Kupte si něco hezkého na sebe (nebo třeba nějaký vercajk), pomůžete ekonomice a uděláte si radost. Štír: Polední siesta není nic neobvyklého, jenom váš vedoucí o tom nic neví. Střelec: Nenechte se omezovat nedostatkem peněz, zase budou. Kozoroh: Dejte si večer pivo na letní zahrádce, udělá vám to dobře.

10:00
Dnešní tisk: Speciální espézetky, zrušení porodného a igráček se vracíČeský stát začne podle Lidových novin tlačit na sportovní svazy, aby se zbavily svého miliardového majetku. Mohlo by jít o největší přesun majetku obcím nebo krajům. Sportovní svazy by také podle státu měly začít hospodařit efektivněji, pravděpodobně opět dostanou méně dotací. Lidové noviny také píší, že rodiče se bouří proti první oficiální příručce pro výuku sexuální výchovy na základních školách, podle rodičovské iniciativy i katolických kněží by sexuální výchova měla zůstat v kompetenci rodiny. Mladá fronta Dnes cituje poslance Stanislava Humla (VV), který připravuje zákon o změně systému přidělování značek s atraktivní kombinací čísel - budou se veřejně dražit na internetu. Dnes se přidělují podle toho, kolik příslušný úředník dostane na ruku. Značky by si řidiči také mohli nechávat, i když si koupí nové auto. To by mělo ulehčit státní kase. Hospodářské noviny píší o plánovaných šktrech v sociálním systému - mělo by být zrušeno porodné a důchody by se měli zvyšovat minimálně, jen podle růstu cen. A konečně můžeme mít stejné šperky jako Sharon Stone, Madonna nebo Nicole Kidman, jejich dvorní zlatník otevře - podle informací Hospodářských novin - svůj obchod v pražské Pařížské ulici. A ještě něco: Igráček se od srpna vrátí do obchodů, spor o značku je vyřešen.

11:13
Adoptujte obrazV pražské galerii Rudolfinum můžete nově adoptovat obraz, konkrétní dílo si můžete vybrat na podzimní výstavě moderního umění Decadence NOW - k českým zástupcům patří například Jiří Černický nebo Ivan Pinkava. Finanční hranice nahoře ani dole nejsou dány, vypadá to ale, že galerie bude s donátory vážně bavit od sto tisíc korun výše. Peníze budou podle ředitele Rudolfina Petra Nedomy používat na dopravu děl, jejich pojištění nebo na speciální konstrukce, které jsou potřeba k jejich vystavení. Za peníze se patroni obrazů budou moci na dílo kdykoliv podívat.

12:09
Eko-rájHosté kodaňského hotelu Copenhagen Crowne Plaza šlapáním na rotopedech vyrábí elektřinu, která se ukládá v bateriích a využívá na provoz hotelu. Za výrobu deseti watthodin, šlapání trvá ani ne čtvrt hodiny, dostanou klienti poukázku na večeři v hotelu. Jídlo je samozřejmě připraveno ze surovin z místních trhů. Spořivé žárovky, úsporné vodovodní baterie nebo nábytek z recyklovaných materiálů - pokoj v tomto vybavení stojí od sto do čtyři sta padesát eur na noc. Stavba hotelu vyšla na 125 milionů euro a jeho provoz je asi o pět procent dražší než provoz běžných neekologických hotelů, píše tisková agentura AFP.Ještě k tématu "kolo" - německý statistický úřad oznámil, že výroba kol v Německu poprvé po pěti letech opět stoupla (asi už Němci nemají peníze na auta). Z výrobních linek v Německu mimochodem sjedou ročně více než dva miliony jízdních kol. A v Uherském Brodě se v polovině září bude konat mezinárodní sraz lehokol, vítáni jsou i bajkeři na běžných kolech.

13:13
Zahraniční tisk - budoucnost v Afghánistánu, smrt novináře v Řecku a bulharská policieEvropské deníky komentují začátek dnešní konference v Afghánistánu a nevěří, že bude země schopna se během tří let starat o svou vlastní bezpečnost. Podle irského deníku The Irish Times hraje klíčovou roli v regionu Pákistán, dánský deník Berlingske Tidende vidí nebezpečí v korupci afghánské vlády a zároveň ve spojení se členy talibánu a rakouský Der Standard považuje celou konferenci za show a pouze za možnost k dalším útokům atentátníků. Slovinský deník Delo očekává u příležitosti nástupu nového generála NATO Davida Petraeuse, že politika spojenců bude agresivnější a bez kompromisů. Bulharský Trud vítá dnešní zprávu Evropské komise, která na rozdíl od bulharské justice chválí zlepšení práce tamní policie. Řecká Blog Preza TV odsuzuje atentát na řeckého novináře jako fašismus extremisticky levicových teroristů a obává se, že teroristé svými činy docílí pouze zpřísnění státních kontrol. Podle francouzského deníku Libération může za nepokoje v Grenoblu čistě jen špatná politika Sarkozyho a neexistující vládní strategie pro periférie měst. A v Polsku je krize už pryč, píše Rzeczpospolita. Zdroj: http://www.eurotopics.net/

14:57
Sex je politická satiraVydavatelství Ringier se definitivně nemusí omlouvat manželce bývalého předsedy sociálních demokratů Petře Paroubkové za erotickou karikaturu v týdeníku Reflex, dnes to potvrdil odvolací pražský vrchní soud. Paroubková považovala tento díl seriálu Zelený Raoul za pornografii. Právnička Ringieru u soudu tvrdila, že čtenáři vědí, že jde o nadsázku a ne realitu. Navíc prý jde o politickou satiru.

15:47
Komu patří brokolice?Komu vlastně patří ovoce a zelenina? Například brokolici, tedy jeden její vyšlechtěný druh, má u Evropského patentového úřadu u osm let zaregistrovanou britská firma Plant Bioscience. Jedná se sice pouze o jednu formu, ale podle zemědělců se šlechtění nedá registrovat jako nový vynález. A navíc zelenina samozřejmě nemůže patřit žádné soukromé firmě. A zvířata? Například americká genetická firma Monsanto má už registrované prase, které je krmeno pouze geneticky upravenou sójou, práva platí celý život prasete ale i po něm - tedy třeba na vepřový řízek. Podobných patentů je dnes na světě kolem tisícovky. Organizace Greenpeace varuje, že si firmy začnou patentovat zeleninu ve velkém a pak budou kontrolovat celou produkci potravin. O tom, jaká bude budoucnost patentů na zvířata a rostliny, se může rozhodnout v těchto dnech - patentový úřad bude znovu projednávat nejen brokolici ale také patenty na rajčata s malým obsahem vody na výrobu kečupu.

16:21
Šetříme na zdravíČeský stát šetří na zdraví svých občanů, potvrdila to mezinárodní studie OECD. Na seznamu, kde jsou země seřazeny podle toho, kolik vydávají ze svého hrubého domácího produktu na zdravotnictví, jsme téměř na konci. Česká republika vydává na zdravotnictví sedm procent HDP, méně platí už jen Polsko, Cile, Korea, Turecko nebo Mexiko. Světový průměr je devět procent. Jenže český stát přidat nechce, proto zbývají už jen dvě možnosti - vyšší daně a zdravotní pojištění nebo vyšší spoluúčast pacientů. Ta je v Česku mimochodem v mezinárodním srovnání velmi nízká.  

16:57
Konec blogováníPodobně jako týdeník The Economist předpovídá i kanadský spisovatel a blogger Cory Doktorow pozvolný konec bloggování: "Když existovalo pouze jeviště, bylo každé představení divadelní hrou. Když byl vynalazen film, přesunuly se příběhy na plátna kin, a když vznikla televize, dostaly se až do obývacích pokojů. Když přišel YouTube, zkrátily se všechny příběhy na maximálně osm minut." Podle Doktorowa se teď informace předávají především na sociálních sítích, kde lidé o obsahu navzájem diskutují, a klasickým blogerům tak už odzvonilo. Ale jednu výhodu tento vývoj přece jen má - alepoň si předem můžeme rozmyslet, na které "pódium" se hodí právě ten příběh, který chceme vyprávět my. Čeká nás tedy opravdu konec klasického internetového blogu?

17:56
Když pošťák zvoní dvakrátZatímco dříve Češi chodili do kanceláře na sedmou, dnes začínají v devět nebo mají klouzavou pracovní dobu. Ne všichni si této změny za dvacet let ale všimli. Například čištění ulic v Praze stále začíná v sedm ráno, i když většina obyvatel buď veze děti do školy na osmou nebo jde do práce na devátou. Nicméně teď na společenský vývoj zareagovala Česká pošta - začala na zkoušku rozvážet balíčky soukromým domácnostem večer, v hlavním městě dokonce až kolem deváté hodiny. Jenže cílem není větší servis zákazníkům, kteří tak nemusí běhat na poštu, ale úspora peněz. Doručovatelé totiž už nemusí chodit s balíky dvakrát. Narozdíl od toho se asi čištění ulic na pozdější hodinu neposune, protože z toho má při odtahování aut přesně v 7:05 peníze spousta lidí …

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].