0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ1. 8. 20118 minut

Úterý 2. 8. 2011

V Sýrii 140 mrtvých za den, rozježděných tankama ve městě Hama, píše dnešní DJ a dodává, že chlapi už ho "nebavěj". • Autor: Globe Media /  Reuters

08:04
Dobré ránoDnešní DJ vám přeje dobré ráno. Přestalo pršet. Napadlo mě, že neni ani tak důležité, jaké je počasí, ale to jaké bude počasí. Pohledem na satelitní mapu zjišťuju, že to teď vypadá, že bude hezky, oblaka přicházející ze severních částí Evropy se rozplynou a konečně začne svítit slunce. Slyšel jsem v Praze názory, že začal podzim, ale já s tim nesouhlasim. 

08:55
Sněmovnou reprezentantů prošla dohoda o navýšení dluhu. Senát volí dnes.Sněmovnou reprezentantů prošla dohoda o navýšení stropu amerického dluhu, o které propukla divoká mediální debata koncem července vytvářející dojem, že USA co nevidět zbankrotují, což svět uvrhne do chaosu a slizkých ruček ratingových agentur. Nakonec prezident Obama i jeho kongresoví oponenti ustoupili a dosáhli dohody.Zajímavostí je první hlasovací účast kongresmanky Gabrielle Giffords, která byla v lednu střelena do hlavy během setkání s voliči.Dnes bude o dohodě hlasovat Senát.

Reklama

09:00
Kájínek zase sedíNejznámější český kriminálník a usvědčený vrah už zase sedí na Mírově, odkud kdysi utíkal za dramatických okolností po svázaných prostěradlech.Na tom neni nic zajímavýho - zajímavý je, že existuje velká skupina českých lidí, kteří věří (tohle spojení mě pobavilo), že jde o nevinného lidumila.Posíláme tedy idolu českých fanynek pěknou písničku.

09:25
Další zprávy z ČeskaČeši patří v Evropě k největším pracantům, ale také nejvíce odpočívají - tak referuje deník iHned. Moje osobní zkušenost je taková, že v Evropě se pracuje kratší dobu a je víc volna než v Česku. Teď například ve Španělsku je jenom šestihodinová pracovní doba, protože je léto. V souboji o to, kdo hákuje nejméně, mě zaujalo krásné první místo mých oblíbených Finů.Česko - Španělsko 2:3, bojovný výkon mladíků na zlato z ME nestačil - viděl jsem kousek toho fotbalu včera v restauraci U Klokočníka na Pankráci, kde mají pivo…považte…za 19 korun!

10:0
4 Czech politicians on FacebookNapadlo mě podívat se na facebookové profily čtyř hlavních představitelů ČR.Milan Štěch, předseda Senátu má dva kamarády. Není to moc, ale není to ani důvod k panice.Petr Nečas ma svůj profil neveřejný a na jeho fan page nic neni. O Petru Nečasovi se tedy přesně nic neví.Miroslava Němcová s šéfem exekutivy kontrastuje - její profil je plný zpráv o aktivitě předsedkyně Poslanecké sněmovny.Václav Klaus má profil zaplněn pochvalnými přípisy ohledně jeho cesty po Austrálii.Šéfka parlamentu je prostě nejlepší!

10:55
Zničme kůrovce výbuchem TemelínaCo napsat ke smutné válce o Národní park Šumava…Já si myslim, že je skutečně potřeba celej park vykácet, postavit tam krásné betonové stromy s krásnými pravidelnými větvemi (mimochodem, viděl jsem takové stromy v Brazílii - tam ovšem sloužily jako esteticky dokonalé maskované telekomunikační stožáry) a s totální odolností proti hmyzu.Pokud by ani toto nebylo řešením, zdá se, že poslední šance je řízené odpálení Temelína.

11:43
Z Česka nejdřív do Latinské AmerikyVenezuelský doživotní prezident Hugo Chávez se objevil poprvé na veřejnosti od svojí první chemoterapie.Další zpráva z téže země říká, že bude co nevidět propuštěna skoro polovina vězňů, z věznic nejnebezpečnějších v celé Jižní Americe.Člověku se skoro zdá, že obě zprávy spolu souvisí.Policie v hlavním městě Peru, Limě zadržela léčitele se stošedesáti lidskými lebkami. Šaman měl v bytě oltáříček, kde praktikoval magické rituály a teď mu chudákovi hrozí šest let.
Eště, že čeští blouznivci podobné pomůcky nepotřebují…Kubánský parlament v úterý schválil ekonomické reformy, jejichž součástí je i možnost volného
pohybu Kubánců po světě, po více než padesáti letech izolace.
Konečně…!Z Brazílie dnes nic, tak aspoň Rap zbraní z Ria.

13:02
USA todayTéma dluhového stropu opanovalo zprávy ze Severní Ameriky. Zajímavé je zjištění, že vlastně vůbec nejde o nějakej strop, ale o prezidentskou kampaň v roce 2012 a jasné stanovení rozdílů mezi dvěma soupeřícími ideovými směry vládnutí.Malý stát, velký stát, malé daně, velké daně…Do toho všeho prudí nějaká Čajová párty se svejma úvahama z minulýho století.Podíval jsem se na nejpopulárnější články na The Wahington Post a bohužel jsem zjistil, že se jedná o článek s nadpisem: Tělo jedenáctileté dívky, která zmizela před týdnem, bylo vytaženo z řeky.Díval jsem se dál i na jiný weby a všude bylo to samý: Smrt, vraždění, katastrofy.Tak jsem toho nechal a pustil si v slzách hezkou, uplakanou písničku od Nicka Cavea a Blixy Bargelda.

13:32
Čínský falešný bizárVáš dnešní Derer si je vědom toho, že Novinky.cz není důveryhodný zdroj, ale protentokrát si
pomůže i touhle zkratkou, protože mu trochu docházej síly.V Číně budou McDnoaldy a KLC, místo KFC. Zřejmě tam bude všechno okopírovaný tak moc hezky, jak to Číňani dokážou.
Četl jsem kdysi takovou knihu, že Číňani dnes vracej Západu jeho dřívější koloniální agresivitu a ničení čínského státu pomocí drog pašovaných a vnucovaných zoufalým čínským dělníkům.
Jasně, to chápu, ale už by to mohlo stačit, ne?Další zpráva je podobně bizarní.Největší čínská firma vyrábějící elektroniku plánuje zaměstnat milión robotů během příštích tří let.
Mohlo by se zdát, že je smutný, že milión lidí přijde o práci, ale jelikož v Číně milióny lidí pracujou jako otroci, řikám si, že je to vlastně dobře.

14:15
Afrika a Blízký východDnešní zprávy z Afriky se nijak neliší od těch, které vídáme každý den. Násilí, které vytrysklo z prvních protivládních demonstraci na kontinentu, se udržuje při životě stejně silně jako diktátorské režimy všude na světě. V Sýrii 140 mrtvých za den, rozježděných tankama ve městě Hama, v Egyptě nové násilnosti a mrtví, vůdce světových revolučních mas Kaddáfí jde po krku Berlusconimu…Už mě ti chlapi nebavěj…tyhle dva teda vůbec ne.Vrátím se tedy znovu k ženám a podívám se na Jemen očima Nadii Al-Sakkaf, šéfredaktorky Yemen Times, mimochodem nejmladší šéfeditorky na Blízkém východě - Woman has got to do what woman has got to do.

15:20
Večírek s indickými MaoistyNosí sandály a staví si modré a žluté stany. Pomáhají starým lidem a zabíjejí. Zpívají písně o svých mučednících a čtou revoluční knihy u lampiček napájených solární energií.Řeč je o indických maoistických bojovnících, působících v džungli střední a východní Indie. Bojují proti státní moci a jejich ideologii naplňuje komunistická strana Indie.Pokud zrovna nezpívají, dívají se na laptopech na filmy. Docela populární je například film s akčním hrdinou Brucem Lee - Enter the Dragon.Někdy pozvou i vesničany, kteří něco takového jako film nikdy neviděli, aby se podívali s nimi. Když zjistí, že vesničan něco udal vládním vojákům, hned ho zabijí. Tak jako každá guerilla, že jo…Novinář BBC, Suvojit Bagchi, píše přímo z guerillového kempu.

16:29
No worriesPři čtení všech těch dnešních zpráv mě začlo bejt těžko a tak jsem si vzal prkno a zašel na Bell Beach v Austrálii.Podle historiků existují dopisy anglických mořeplavců, kteří konfrontováni s no worries náturou osadníků Austrálie hodlali v zoufalství opustit břehy kontinentu, bez toho, aby dokončili, kvůli čemu přijeli.
Nevim - já no worries, který je všude slyšet, miluju.A co je nového v Austrálii? Například aboriginské děti, které žily na odlehlých místech a tím pádem nebylo možné je vzdělávat, mají teď díky novým technologiím stoprocentní docházku.‚Yes, they are transient, and we have got to make the system work for them‘."Je totiž nasnadě, že vzdělání je pro Aborigince jediné řešení, stejně jako napríklad v Česku pro Romy.

17:49
Směsice bláznovství a narcismuA jsme zpět v Česku a vnímáme onu známou realitu z návratu velmi silně, podobně jako když se tým amerických vědců snažil přirovnat ohýbání prostoru a času kolem Země podobenstvím s medem, kterým je planeta obalena.Ale nedá se nic dělat - do toho.DSSS - dělnická strana pravých hitlerů se ohradila proti provokační akci Řádu ozubeného kola, který se konal dne 29.7. v Mostě. Jedná se totiž o směsici bláznovství a narcismu příznivců ODS, na špagátcích zavěšených na drápech člověka se zajímavým jménem Marek Hirato Stejkoza.Nemůžu sem dát odkaz, protože pravý nacionální český komunistický oprus nikdy nelinkuju..................................................Dobrá zpráva ovšem je, že Češi žijí v průměru o 7 let déle, než před dvaceti lety. To myslim ukazuje, že přes to, že se to při čtení denních zpráv nezdá, je to lepší, než to bylo.A určitě to bude ještě lepší.Přeju všem čtenářům hezký večer a hezké srpnové léto.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].