0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ18. 7. 201112 minut

Úterý 19. 7. 2011

Válka Severu proti Jihu je dodnes pro Američany největším traumatem • Autor: Globe Media /  Reuters

08:00
Harry a Transformers zatím tabu pro ČíňanyDobré ráno všem. Začneme dnes kulturně. Ačkoli slovo kulturně zde může být trochu sporné.Každopádně mezi nejčtenější články na webu týdeníku TIME je report o tom, jaký trhák je poslední film Harry Potter. Následuje pak článek o tom, že Číňané sice milují filmy, ale na Harryho se jen tak nedostanou, ani na Transformers ne, protože tamní velkofilm Beginning of the Great Revival ještě nevydělal dost peněz. Prý 800 milionů jüanů, přeloženo do západní měny - až 124 milionů dolarů.Nejsou to žádné zákulisní informace, generální ředitel Pekingského filmového institutu to TIME řekl zcela bez obalu. A o čem že to tahle velkopodívaná je? O ničem jiném než o slavném vzestupu čínské komunistické strany.Že Číňané neuvidí Harryho je asi škoda, i když DJka se na něj nechystá, ale že neuvidí Transformers DJce taková škoda nepřijde. Viděla sice jen trailer, to jí však stačilo, a přiznává, taky bez obalu, že zatím dost dobře nechápe, oč ve filmu jde. Lépe řečeno, co si z něho má vzít. Možná by jí to ale nějaký šikovný recenzent vysvětlil – třeba že si z filmu nemá brát nic a o tom to celé je. A teď už písničku Nothing From Nothing od Billyho Prestona, alias pátého Beatla. 

08:55
Kalouskovy ambice s DPH a ještě NěcoDnes a nejspíš i zítra se budou projednávat dvě varianty změn DPH, který v rámci návrhu státního rozpočtu představil ministr financí Miroslav Kalousek.Jedna z variant počítá se sjednocením DPH na 19 procentech už od příštího roku. Knihy, léky a tiskoviny by spadaly do režimu desetiprocentní sazby. Při této variantě by schodek státního rozpočtu spadl na 95 místo plánovaných 105 miliard korun. Druhá předkládaná možnost vychází z původní koaliční dohody, podle které by platilo postupné sjednocení DPH na konečných 17,5 procenta v roce 2013. Kalousek se ráno Českému rozhlasu přiznal, že by si přál tu „ambicioznější“ variantu, tudíž sazbu 19procentní. Jenže ne všichni to v koalici vidí stejně. A co by si přáli čtenáři Respektu?A co by si přáli čtenáři Respektu?K rannímu přemýšlení pouštíme píseň Something, (když jsme předtím měli Nothing).Když se tak DJka dívá na klip písničky, napadá ji, že to musí jeden z nejlevnějších klipů na světě. Většinou ty nejlevnější bývají dosti nevalné kvality, nu, ostatně jako tento…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:33
Jak bude a taky nebudeMáme tu jedno speciální přání od čtenáře-anonyma - a to zprávu o počasí.Dnes bude letně, jak už vidno z pražských oken, slunce se snaží nastavit dobrou náladu a snad nám teploty udrží nad dvacítkou. Nebude, nebo aspoň nemělo by sněžit, mrznout, doufejme, že ani pršet a vát studený vítr.A tématicky jednu o počasí. Je tu Beck a Earthquake Weather. A jak to může vypadat, když se slunce spustí s mraky, se můžete podívat v tomto videoklipu.

10:34
Bytový problém dudků vyřešenVěděli jste, že v Česku žije jen 170 párů dudků? Tak málo jich je proto, že jednoduše řečeno nemají kde bydlet. Dudek je teplomilný tažný pták, přilétá na svá hnízdiště o něco později než ostatní ptáci, nachází tradiční dutiny již obsazené, píše se na serveru Econnect.Český svaz ochránců přírody se rozhodl dudkům-bezdomovcůmpomoci a letos u Milotic instaloval 5 speciálních budek. Prý to odkoukali od sousedů Rakušanů, kde se dva páry během několika let rozmnožily na desítky.DJka tuto zprávu vítá, nejen kvůli svému ptačímu příjmení, přesto by ji zajímalo, jak ornitologové zajistí, aby se do budek nenastěhovali jiní ptáci, než dudkové dorazí „domů“…Ptákům nelze nepustit písničku o něčem, co jim pozemští tvorové mohou jen závidět - svobodu

11:56
Pokračování skandálu Tři P - Murdoch bude vypovídatSkandál s odposlechy pojmenovaný Tři P (podle hlavních aktérů – policie, press, politici, kteří se v tom dnešním světě podtřebují čím dál víc) dnes možná dozná dalších odhalení. Na kobereček do britského parlamentu míří Rupert Murdoch, jeho syn James a Rebekah Brooks. Před parlamentním výborem pro kulturu, média a sport budou vypovídat dobrovolně a slyšení bude veřejné.Podivná věc se stala včera v odpoledních hodinách - reportér, který rozkryl skandál s odposlechy, byl nalezen mrtvý. Žil prý nezdravým způsobem života, rád pil a bavil se do ranních hodin a prý jeho smrt se skandálem nesouvisí. To je ale zvláštní načasování, že?K tomu všemu jen jednu poznámku – britští voliči nejspíš zažívají to, co nedávno zažili čeští, když začínal na povrch vyplouvat skandál s úplatky ve Véčkách. Nejspíš se také nestačí divit, co se to děje, kroutit hlavou, že už tomu vůbec nerozumí a v jaké zemi že to žijí.Murdochovu impériu posíláme jednu tématickou - Fight the Power.

13:08
Shakespeare žije a je tu s námi. V Praze a v novém vydání souborného díla v češtiněTrochu kultury k obědu - na 600 světových anglistů se včera sjelo a pak sešlo v Praze, aby si navzájem poklábosili o životě a hlavně díle Williama Shakespeara. V Praze totiž začal mimořádně důležitý kongres nazvaný Renesanční Shakespeare v proměnách času. Jak podotkl v rozhovoru pro rádio Česko největší shakespearolog v Česku, profesor Martin Hilský – mnoho lidí například na Shakespearových sonetech zajímá hlavně to, kdo že je to ta Dark Lady, ale je to jejich hlavní téma lásky, zrady a mezilidských vztahů, kterého by si měli všímat a které sonety činí nadčasovými, nesmrtelnými. Shakespeare má také k Česku blíž, než by si člověk pomyslel.V rozhovoru pro Respekt, který vyšel před pár týdny, si můžete od tohoto uznávaného překladatele přečíst daleko více zajímavých a podnětných myšlenek týkajících se nejen nedávno souborně vydaných překladů Williama Shakespeara, ale i našeho vztahu k jazyku aj.Hamlet v podání Monty Pythonů, kteří si ve scénce představují, jak by se asi Hamlet cítil, kdyby žil dnes.

14:11
Palestinské děti v izraelském vězeníIzraelská lidskoprávní skupina Btselem kritizuje izraelskou vládu za to, že v izraelském vězení vězní palestinské děti, kterým leckdy není ani 12 let. Většina z nich byla zatčena za házení kamenů na izraelskou armádu. Btselem má za to, že Izrael nejen že porušuje mezinárodní o právo, ale i izraelské právo, které nedovoluje věznit děti do 14 let. Izraelská armáda se hájí tím, že zpráva je nevyvážená, že házení kamenů je vážný zločin, že děti byly nastrčené teroristickými skupinami a že se jim dostává spravedlivého soudu. Na to Btselem kontruje tím, že pod slibem nižšího trestu úřady děti nutí, aby se přiznaly, což palestinské děti prý dělají, takže o žádném spravedlivém soudu nemůže být řeč.Vztah Izraele k mezinárodnímu právu známe, vztah Palestinců k Izraeli také, raději se v tom nebudeme šťourat a pustíme si výtečného arabského rappera Tamera Nafara a neméně výtečného bývalého kamaráda a kolegu izraelského rappera Subliminal. Pro zajímavost – oba společně vystupují ve filmu Channels of Rage, ve kterém oba ostře kritizují jak izraelskou vládu, tak tu palestinskou. Bohužel jejich přátelství neuneslo tíhu politiky na ně nanesené a film je vlastně o rozpadu jejich vztahu.

15:07
UNESCO nechce točnu, Krumlov váhá a ministerstvo kultury zatím mlčíČeská republika sklízí kritiku od organizace UNESCO za to, že prodloužila užívání otáčivého hlediště zámeckého divadla v Českém Krumlově do roku 2015. UNESCO chce po ČR, aby točnu co nejrychleji demontovalo. UNESCO také údajně žádá o poradní hlas při rekonstrukcích, které město plánuje - týká se to přestavby autobusového nádraží a stavby tunelu pro automobilovou dopravu a nového mostu přes Vltavu. Vyplývá to ze zprávy z červnového setkání z Paříže, uveřejněné na webu. Ministerstvo kultury se k tomu vyjádří, až prý zprávu obdrží.Točna leží UNESku v žaludku od chvíle, kdy zařadilo Český Krumlov na seznam světového kulturního dědictví, tj. od roku 1992. Český stát kývl na odstranění točny už v roce 1999, ale ministerstvo kultury několikrát termín posunulo.A teď už Jane's Addiction a Just Because.

15:56
Nečas: Je čas na vyšší spoluúčastSpoluúčast pacientů v českém zdravotnickém systému by měla podle premiéra Nečase vzrůst o pět procentních bodů na 22procentní podíl. Prohlásil to při prezentaci závěrů pracovní skupiny Národní ekonomické rady vlády (NERV), která se zabývala reformou zdravotnictví. I po zvýšení bude ale spoluúčast v ČR nižší než třeba na Slovensku, kde je spoluúčast 33 procent, v Polsku a Maďarsku zas kolem 30.Naše dlouhověkost a obecně demografický vývoj podle premiéra zatěžuje důchodový i zdravotní systém. Jinými slovy kdybychom žili kratší dobu a měli víc dětí, bylo by jednoduší reformu provést.Jednu tématickou, dnes už klasickou od Kool Moe Dee a pak druhou tématickou, taky už klasiku od Neila Younga.

17:00
Nové muzeum oslavuje černošské vojáky ve válce Severu proti JihuAmerika si tento rok připomíná 150 let od rozpoutání války Severu proti jihu, neboli Občanské války, jak jí říkají samotní Američané. U této příležitosti bylo ve Washingtonu otevřeno nové muzeum, které je věnováno černošským vojákům.Válka začala v roce 1861, 200 tisíc černošských vojáků bylo naverbováno o dva roky později. Návštěvníci muzea si mohou v registru vyhledat informace nejen o příbuzných, kteří bojovali před 150 lety, ale i o těch, kteří bojovali za práva černochů před 50 lety.Občanská válka byla a je pro Američany větším traumatem než válka ve Vietnamu. V aktuálním čísle Respektu si můžete si na toto téma počíst více.Při otvírání muzea se nezpívalo nic jiného než Yankee Doodle.Američanům trvalo 150 let, než si zvolili prvního černošského prezidenta. Jak dlouho bude trvat nám, než si zvolíme jiného než „bílého“ prezidenta? A co třeba prezidentku?

18:18
Murdochův den pokory aneb Nejsem vinenDJka si cestou domů poslechla živé vysílání slyšení z britské Dolní sněmovny, kde v danou chvíli vypovídá Rupert Murdoch a jeho syn James. Na řadu přijde i Rebekah Brooks.Murdochův postoj lze shrnout do třech vět: „O ničem jsem nevěděl (aha). žádné otázky jsme nikomu nekladli (jó, takhle) a ti, co jsou zodpovědní, už od nás odešli (hm)“. Pak ještě řekl, že se necítí vůbec vinen, a když vypovídal jeho syn James, přerušil ho a prohlásil, že to je pro něj největší den pokory. Murdoch média zná jako své boty a ví, jak fungují, a proto podle DJky volil tuto větu, kterou okamžitě pochytily světové tiskové agentury a ostatní média. Předposlední postřeh: Murdoch také litoval, že touto aférou skončil přátelství s Gordonem Brownem. Doufá ale, že až se věci uklidní, že se zas obnoví. O podezřele těsném vztahu píše v aktuálním čísle kolega Jirka Sobota v článku S Murdochem v posteli.Poslední postřeh: nejčastější větou jako otce Murdocha, tak i syna bylo (a asi stále je): Nejsme si nebo nebyli jsme si ničeho vědomi. Dobře krytá záda, že?Redaktoři BBC se během krátké pauzy dohadovali, zda Murdochův pomalý projev a dlouhé pauzy mezi větami byly dané stářím (do nedávna to prý nedělal), nebo to jen hraje a chce získat čas a třetí možností je, že ho to celé tak skolilo, že se skutečně těžko soustředí.

18:46
Pouliční divadlo na náměstí, proč ne v ulicích?Kulturně jsme začali, kulturně také skončíme. Praha napravuje svou špatnou pověst a pořádá festival pouličního divadla. Na přehlídce klaunerie a pouličního divadla vystoupí přes pětadvacet skupin, mimo jiné polský Teatr Kana s kusem vzniklým ve spolupráci s teenagery docházejícími do protidrogového centra, němečtí Grotest Maru pohybující se v nezvyklých kostýmech i výškách, ruští Black¬SKYWhite posunující ještě o kus dál mantinely fyzického divadla či Australanka Nola Rae.Představení se budou odbývat převážně na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky, v Divadle v Celetné a na náměstí Míru.A tady se nabízí otázka, proč se představení mají odehrávat na nejvíc turisticky exponovaných místech? Proč se nevybrala méně turisticky profláklá místa? Kolik Pražanů si na divadlo zajde třeba na Staromák nebo nám. Republiky? Staromák navíc slízává každoročně všechnu parádu o Vánocích, Velikonocích a jiných příležitostech.Přitom se v Praze nabízí tolik bezvadných míst, která by za trochu kultuního zpestření stála. Jen tak namátkou:– Náplavka – ta by kulturní injekci potřebovala jako sůl. Kromě sobotních farmářských trhů a jedné fotografické výstavy nic tohle dobře situované místo nenabízí. Bajkazyl zavřeli a hospůdku Černou horu s galerií taky.- Folimanka – spoustu prostoru a příjemné posezení v nové kavárně uprostřed parku– Smíchov - kdekoli– Holešovice - něco by se našloNic proti turistům, město je potřebuje, DJka se přesto domnívá, že by bylo fajn, kdyby další ročník probíhal blíž Pražanům..Poklidný večer všem, snad bude bez vody a bouří… Na rozloučenou nám akusticky zahraje Blind Melon píseň No Rain..


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].