Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 19. 10. 2010

Ostře sledovaná kauza Vítkov opět u soudu • Autor: Milan Jaroš
Ostře sledovaná kauza Vítkov opět u soudu • Autor: Milan Jaroš

08:00
Gratulace „pirátům“Dobré ráno. Je 19. října a hned zkraje doporučuji naladit si Rádio 1 na 91,9 FM. Je k tomu důvod: přesně před dvaceti lety začalo během výstavy Totalitní zóna na pražské Letné z útrob pod někdejším Stalinovým pomníkem vysílat Rádio Stalin. Vzniklo na „pirátských“ základech a šlo o vůbec první soukromou rozhlasovou stanici v tehdejším Československu. Záhy následovalo zabavení vysílačky a zákaz vysílání; po různých tahanicích byl pak „Stalin“ o pár měsíců později legalizován a přejmenován na Rádio 1. Narozeniny můžete oslavit večer na Pirátském androšském večírku s retro DJs v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu, koná se na Národní třídě v ÚLUV.Předpověď počasí dnes hlásí polojasno až oblačno, od západu místy přeháňky nebo občasný déšť. Na horách se mohou objevit přeháňky sněhové. Teplo nic moc, ale taky žádná tragédie - vystoupí na 10 až 12 stupňů. Takže nejvyššího rekordu z roku 1954, tehdy bylo 23,8 stupňů, určitě nedosáhneme. Ale i tak ještě jednou dobré ráno a hezký den. 

09:16
Střelba v čečenském parlamentuV čečenském parlamentu na severu Kavkazu došlo dnes ráno k teroristickému útoku. Situace je zatím nepřehledná, dle agentur povstalci zaútočili na parlament a později na ministerstvo a je několik mrtvých. Zpravodajka České televize Barbora Šámalová informovala, že když do areálu parlamentu vjížděla auta s poslanci, vjelo za nimi auto s teroristy. Jeden z nich měl na těle připevněnou nálož, další muži se pokoušeli probojovat k budově a došlo k přestřelce. Údajně jsou v parlamentu držena rukojmí.Čečensko po rozpadu Sovětského svazu zažilo dvě války o nezávislost. Situaci na celém severním Kavkaze komplikují jak útoky separatistů, tak v posledních letech také islámských fundamentalistů.

09:50
Slovanská epopej: Praha, nebo Krumlov?Otázku, zda Praha, nebo Moravský Krumlov? slyšíme v posledních měsících stále dokola a odpověď na ni převažuje tu z jedné, tu z druhé strany. O kauze gigantických pláten Slovanské epopeje Alfonse Muchy (kvůli soudnímu verdiktu již částečně srolovaných a připravených k odvozu z Krumlova do Prahy, poté v moravskokrumlovských zámeckých prostorách zapečetěných a čekajících na další osud) toho bylo napsáno hodně, nicméně to, co se kolem nich děje, vzbuzuje v člověku pocit trapnosti a pachuti v ústech.Víkendové volby by nás mohly oné trapnosti konečně zbavit. V čele radnic Prahy i Moravského Krumlova s největší pravděpodobností zasednou lidé z topky a právě TOP 09 se již dříve vyjádřila, že Epopej by měla zůstat v Krumlově - alespoň do té doby, než Praha dostojí svým závazkům a připraví důstojné, ne provizorní prostory. Tak uvidíme.

11:19
Francii ochromila vlna stávek, nelíbí se jí důchodová reformaFrancii zasáhla další vlna celostátních stávek proti chystané důchodové reformě. Ke stávce se připojili řidiči kamionů, železnice, zaměstnanci leteckých společností, studenti… Nefunguje 12 ropných rafinerií a hrozí nedostatek pohonných hmot, a tím i kolaps zásobování. Desetina z čerpacích stanic v zemi vyprodala zásoby benzinu. Odbory počítají s tím, že se na demonstracích sejde na milion lidí.Důchodová reforma počítá s návrhem odchodu do důchodu v 62 letech, přiznání plné penze je posunuto na 67 let. Francouzští senátoři by o návrhu reformy měli hlasovat zítra.

12:05
Bart Simpson je katolíkAmerický kreslený seriál Simpsonovi nestrhává děti na šikmou plochu - Vatikán usoudil, že otec Homer Simpson, jeho syn Bart a vůbec celá rodina Simpsonových jsou katolického vyznání a rodiče se tedy nemusejí obávat nechat své děti seriál sledovat. Vatikánský list Osservatore Romano napsal, že ze studie jezuitského kněze, který se problematikou zabýval, vyplývá, že rodina Simpsonových se před jídlem modlí a v příbězích řeší otázky katolické víry a náboženství vůbec. Takže večer Simpsonovi s požehnáním.To streetartový umělec Banksy vytvořil úvodní znělku k seriálu a využil toho ke kritice obchodu s kultem Simpsonů. Ve znělce se objeví jakási asijská, snad čínská továrna, kde se na běžícím pásu vyrábí vše, co se kolem Simpsonů tak dobře prodává.

13:21
Jak jsou na tom české vysoké školy?Kam dál jít studovat se již za čtyři měsíce budou rozhodovat středoškoláci - jako každoročně si musejí posledního února podat přihlášky na vysokou školu. V rozhodování jim zatím příliš nepomůže umístění českých vysokých škol ve světových žebříčcích, i když nyní k jistému průlomu došlo: deník The Financial Times zveřejnil žebříček kvality magisterských oborů v oblasti managementu a na seznamu celkem pětašedesáti škol se objevila pražská Vysoká škola ekonomická, fakulta Podnikohospodářská, a to na 58. místě. Což jistě není žádná sláva, ale vzhledem k tomu, že magisterských oborů managementu jsou po celém světě desetitisíce, je již samotné umístění významné.Na prvních místech světových univerzit se dlouhodobě drží americké a britské školy. Pořadí od prvního do pátého místa je britská Cambridge, americký Harvard a Yale, University College London a americká MIT - Massachusets Institute of Technology. Univerzita Karlova je v tomto hodnoceni (http://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/home) na 267. místě.  

14:02
O dostavbě Temelína se rozhodne v roce 2013Premiér Nečas oznámil výsledek jednání Bezpečnostní rady státu - ta dnes v poledne na svém zasedání rozhodla, že kabinet vybere vítěze obří zakázky na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín v roce 2013. O zakázku v řádu několika stovek miliard korun se uchází česko-ruské konsorcium Škoda JS-Atomstrojexport, americký Westinghouse a francouzská společnost Areva.

14:59
Opencard = OpenzkratDo redakce dorazila tisková zpráva. Tiskový mluvčí Opencard pan Opatrný nám v ní opatrně sděluje, že za tři týdny, konkrétně 13. listopadu, skončí prodej papírových kuponů do tramvajenek. Jedinou možností, kterou člověk bude mít (tedy bez toho, aby si kupoval na každou jízdu extra lístek), je pořízení si plastového nesmyslu s názvem Opencard.V tiskové zprávě se dále praví: „Zájem veřejnosti o Opencard nás pochopitelně těší. Rozhodně však odmítáme kritiku, že bychom lidi k jejímu pořizování nutili.“ Jinými slovy: My vás nenutíme. Kdo ale nepřistoupí na naše podmínky, citelně si připlatí. Co dodat.

16:17
Tuhá zima je prý za dveřmi: zaťukali na ně s předstihem havraniZačátkem října polští meteorologové oznámili, že Evropě hrozí nejkrutější zima za poslední nejen desítky a stovky let, ale dokonce tzv. tisíciletá zima, kdy se budou teploty dlouhodobě držet na minus třiceti stupních celsia. Stane se prý tak kvůli oslabenému Golfskému proudu. Čeští klimatologové a meteorologové  však prognozy polských kolegů berou s rezervou nebo je přímo odmítají.Nicméně džin z láhve byl vypuštěn. Nyní se ozvali ornitologové, kteří varují, že zima může být opravdu krušná a navíc přijít velmi brzy. Na Moravu totiž dorazila hejna havranů s desetidenním předstihem, což se prý za posledních 30 let ještě nestalo - vždy se jednalo o odchylku maximálně dvou tří dnů.Dokonce i náš redakční kolega mluví o nebývalém přemnožení myší na statku v Lukově, prý též příznak obav polních hlodavců ze zimy, takže si vytvářejí v lidských obydlích zásoby. I já se  musím přidat: zrovna kolem mě prošel náš pes Pepé a jeho kožich na zimu se zdá letos takový nějaký hustší…

17:08
Vedou se jednání o vedení radnicPovolební jednání o vedení radnic jsou v plném proudu. V Olomouci je již jasno - tamním vítězem se sice stala sociální demokracie se 17 mandáty, ale koaliční uskupení ODS, TOP09 a KDU-ČSL bude ve většině, i když těsné, a bude mít 23 zastupitelů z celkových 45. Primátorem by se měl opět stát lídr ODS Martin Novotný.  Jasno v tom, kdo povede radnici, mají již také v Kolíně. Povedou ji místní uskupení Změna pro Kolín, Kolíňané a zástupci TOP09. Občanští demokraté, kteří radnici dosud vedli, se tak ocitnou v opozici.

17:59
A co nás čeká zítra…Dnešní den sice ještě nekončí, ale můžeme se podívat, co nás čeká zítra.Ostravský krajský soud by měl vynést rozsudek v ostře sledované kauze žhářů z Vítkova. Státní zástupkyně požaduje pro tři ze čtyř obžalovaných výjimečné tresty. Naše spolupracovnice Kateřina Čopjaková kauzu sleduje od počátku a nebude chybět ani při zítřejším vynesení rozsudku. Více o tom přineseme v právě připravovaném Respektu, který vyjde v pondělí.Počasí zítra nebude nic moc. Na Šumavě by mělo v noci z dneška na zítřek poprvé nasněžit a studená fronta přinese mokrý sníh i do nižších poloh. Výraznější ochlazení předpovědi hlásí ze středy na čtvrtek. Takže na procházky to moc nebude a můžeme doporučit návštěvu pražského Planetária, od jehož otevření v těchto dnech uplyne 50 let. Vzpomínám, že při mých návštěvách s dětmi se mi pod tamní hvězdnou oblohou vždy podařilo na chvilku sladce usnout.  A pro dnešek ještě jednou pozvánka na 4+4 dny v pohybu do pražského ÚLUV na Národní třídě. Loučím se s vámi skladbou Tonight, Tonight… Hezký večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].