Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 18. 5. 2010

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Den informační zahlcenostiVážení čtenáři, ve snaze vtisknout dnešnímu Respekt DJ jasnější střih napadlo probuzeného dýdžeje vygooglovat odpovídající informaci o tom, jaký mezinárodní den na dnešní datum připadá. S odkazem na aktuální stav vlastní mysli jej v tu chvíli napadlo, že by se lidstvu hodil „den zahlcenosti informacemi“. A ouha, trefa! Tedy v obráceném gardu. 17. květen je totiž Mezinárodní den informační společnosti! (K potvrzení zahlcenosti dodejme, že také dnem vysokého tlaku a dnem boje proti homofobii). Teprve poté dýdžej zjišťuje, že datum je ve skutečnosti již o jednu vyšší. Také toto je zřejmě výsledek informační zahlcenosti. Užijte si 18. květen, Mezinárodní muzejní den!Odpovídající informačně zahlcující hudba v podání skvělých Astillero Tango ZDE.

08:43
Roztékající se euro a RuNewsweekSvětové i české deníky (např. ZDE) přinášejí další záplavu informací týkající se nejisté budoucnosti eura. Burzy se začaly předhánět v sázkách na to, jak špatně se euru v budoucnu povede, a evropští komentátoři v náčrtech více či méně katastrofických scénářů. Ilustrace roztékajícího či potápějícího se eura se dostala i na obálku ruské verze týdeníku Newsweek. Ten je přitom pro Čechy zajímavý hned v několika ohledech. V RuNewsweeku se totiž objevily i informace z tajné strategické zprávy ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Podle ní plánuje ruský medvěd využít co nejdříve kritické situace v Evropě a znovuzískat moc ve svých bývalých satelitech nákupem nejrůznějších oslabených podniků.

09:40
Komunisté narudoSídlo Komunistické strany Čech a Moravy v pražské ulici Politických vězňů svítí novou fasádou, zřejmě však ne takovou, jakou by si jeho obyvatelé představovali. Skupina mladých umělců s poukazem na krvavou minulost strany na červeno natřela okna i parapety do výšky něco přes metr a část chodníku před budouvou.Jen pro zajímavost, dva různé pohledy na věc:Titulek na iDnes.cz: Odpůrci komunistů nabarvili ústředí KSČM na červenoTitulek na Novinky.cz: Vandalové nabarvili ústředí KSČM narudo

10:40
Povodňové drama kulminujeDéšť v noci na dnešek ustal, během dne se ale situace opět zhoršuje. Nebezpečné úrovně dosáhla hladina na řece Moravě a jejím přítoku Bečvě. Od Kroměříže až po soutok s Dyjí u Lanžhota je na Moravě vyhlášen nejvyšší 3. stupeň povodňové aktivity.  Do Česka se naplno vracejí vzpomínky na povodně z roku 1997. Stejně jako tehdy i nyní je pod vodou velká část obce Troubky. Výška hladiny zatím není tak vysoká jako před třinácti lety, situace se jí však blíží. Kritická je situace také v Bohumíně, kde voda ohrožuje rozvodnu elektřiny.

11:00
Americká Miss LibanonNovou Miss USA se stala libanonská kráska Rima Fakih. Je to vůbec poprvé, kdy si Američané zvolili za nejkrásnější ženu arabského původu. "Konečně jednou budeme mluvit o kráse a ne o terorismu," komentoval volbu vydavatel největších arabsko-amerických novin Osama Siblani.Video CNN z vyhlášení výsledků ZDE.

12:10
Celý střed Evropy pod vodouZáplavy nesužují pouze Česko, dramatický průběh a aktuálně už čtyři oběti hlásí Polsko, po jedné Slovensko a Maďarsko.Hladina slovenských řek dnes poklesla a přestává pršet, výrazné zlepšení počasí má ale nastat až ve čtvrtek. V Nižnom Žipově zaplavila voda třicet domů, v obci Čerhov se první dům zřítil. Na severovýchodě Maďarska se na mnoha místech z břehů vylila řeka Sajó. Záchranáři evakuovali přes tisíc lidí. Bouře pokračuje i v samotné maďarské metropoli Budapešť, kde silný vítr včera dosahoval rychlosti až 100 kilometrů za hodinu. Již několik dnů trvající lijáky komplikují život na jihu Polska. V Katovicích voda zaplavila železniční trať, zpoždění nabírají i spoje do Česka.

13:40
Slovensko je na nohou kvůli maďarskému občanstvíV Bratislavě zasedala bezpečnostní rada státu. Nikoli kvůli povodním, tématem byl chystaný maďarský zákon o dvojím občanství. Podle něj by mělo půl milionu slovenských Maďarů nově získat kromě slovenského i druhé, maďarské občanství. Na Slovensku se hovoří o ohrožení suverenity země a situace se posledních několik dnů vyhrocuje. Maďarsko jedná o sporném zákonu právě v tuto chvíli. „Důsledky, které může tento zákon přinést pro slovensko-maďarské vztahy, si nikdo neumí ani představit," řekl dnes po jednání rady slovenský premiér Robert Fico s tím, že země hodlá celou záležitost řešit na úrovni EU.

14:14
Pět let s YouTube a dvě miliardy videí denněInternetový portál YouTube oslavuje 5 let od svého spuštění. Právě dnes přitom pobočka mateřské společnosti Google ohlásila, že počet denně shlédnutých YouTube videí překročil na celém světě dvě miliardy. Přes 400 milionů videoklipů je každý den shlédnuto v zemích Evropy, na Blízkém východě a v Africe. Uživatelé z těchto regionů každou minutu na server nahrají pět hodin videa a ze zemí mimo USA pochází celkem 70 procent všeho videoobsahu na portálu.Server byl původně určen pouze pro volné sdílení amatérského videa, postupně se rozšířil i o hudební klipy, filmy či videohry. Na popularitě poslední dobou nabírají především nejrůznější dovednostní a jazykové kurzy. Důvod vysoké sledovanosti je u podobných kanálů poměrně zřejmý (viz sexy bádání po původu anglických slov ZDE či sexy základy japonštiny ZDE). Jde často ale o skutečně zajímavé projekty, které podle informací samotných tvůrců přebírají jako edukativní pomůcku i školy a instituce. Pozadu nejsou ani Češi - viz například nejnovější kurz češtiny a návod, jak jí správně naslouchat, z dílny v Praze žijícího Brita Anthonyho: ZDE.

15:15
Evropa chce přiškrtit hedgeové fondyMinistři financí EU dnes předběžně odsouhlasili regulaci hedgeových fondů. Právě obrovské investiční firmy výraznou měnou přispěly k propuknutí světové hospodářské krize, když ve velkém obchodovaly složité a často uměle nadhodnocené finanční produkty. Spojené státy regulaci hedge fondů ohlásily už dříve, dosud se čekalo právě na stanovisko EU. Proti regulaci se dosud stavěla Velká Británie, kde sídlí až 80 procent evropských hedgeových fondů. Konečnou podobu opatření musí komise dojednat ještě s Evropským parlamentem, nová pravidla by pak mohla začít platit od roku 2012. Hedgeové fondy by nově měly předávat regulačním úřadům například informace o svém hospodaření, mimo jiné o tom, jak velkou část majetku tvoří cizí zdroje. Fondy ze zemí mimo EU by rovněž měly žádat o povolení k činnosti v jednotlivých členských státech unie. Právě tady ale EU na americký postoj naráží. Sporným bodem je pravidlo, podle nějž by fond ze země mimo EU musel v každém členském státě žádat o povolení zvlášť. Proti němu se už dříve hlasitě ohradil americký ministr financí Timothy Geithner.

16:16
Vstřícný Medveděv na UkrajiněRuský prezident Dmitrij Medveděv se včera během návštěvy ukrajinského Kyjeva nečekaně zastavil u památníku obětem ukrajinského hladomoru. Spolu s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem položil věnce k soše připomínající smrt vyhladověním několika milionů Ukrajinců na začátku 30. let minulého století. Akce, při níž byly po katastrofální neúrodě uměle odříznuty od světa stovky ukrajinských měst a vesnic, byla organizována Stalinovým režimem a až donedávna se o ní na Ukrajině (natož v Rusku) téměř nehovořilo. Téma se vrátilo na scénu až spolu s nedávným působením Janukovyčova předchůdce Viktora Juščenka. Ještě loni za Juščenkova vládnutí ruský prezident na vzpomínkový akt do Kyjeva přijet odmítl s tím, že Moskva téma zneužívá pro své politické cíle a podněcuje nepřátelství mezi oběma státy.

17:05
Protikorupční balíček prošelSněmovna schválila protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny. Pokud by jej schválili i senátoři a podepsal prezident, zavedl by v Česku institut korunního svědka i agenta-provokatéra.ODS se hned na začátku schůze snažila právě protikorupční balíček vyřadit z programu sněmovny a argumentovala tím, že je to předvolební tah ČSSD. Policie podle kritiků získává do rukou příliš velké pravomoci a sporná je i beztrestnost, která by korunnímu svědkovi při spolupráci náležela. Pro přijetí protikorupčních opatření nakonec hlasovala ČSSD, KSČM, lidovci a zelení.

18:13
Škody z povodní nabírají na velikostiV Moravskoslezském kraji platí stav nebezpečí, v Ostravě se objevil první pokus o rabování. Další hrozbě – zaplavení bohumínské trafostanice, se prozatím podařilo zabránit. Také kvůli obavám z rabování odmítali v řadě vodou ohrožených míst lidé opustit své domovy.
Dramatická situace pokračuje v obci Troubky, které si prožívají reprízu stoleté povodně z roku 1997.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].