Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 17. 8. 2010

Ve věku devadesáti let zemřel spisovatel Ludvík Kundera / Foto Karel Cudlín • Autor: Karel Cudlín
Ve věku devadesáti let zemřel spisovatel Ludvík Kundera / Foto Karel Cudlín • Autor: Karel Cudlín

07:54
Dobré ráno a začneme revolucí v sociálních dávkáchMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) chystá zásadní proměnu systému rozdělování sociálních dávek. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Ze současných dvaceti dávek by měly od roku 2012 zůstat jen tři - jedna pro sociálně slabé, druhá při ztrátě zaměstnání a třetí pro zdravotně postižené. Všechny příspěvky by se také vyplácely pouze na jediném úřadě. Ministr nemá ambici snížit celkový objem peněz vyplácených na dávky - dnes je to 65 miliard - ušetřit chce hlavně na jednodušší administrativě.

09:15
Sýr s PalestinciV éře internetu a nových médií se skandálům daří lépe než kdykoli předtím. V Izraeli vyvolal pobouření facebookový profil bývalé vojačky Eden Aberjil. Do fotografického alba nazvaného "Armáda: Nejlepší roky mého života" zařadila žena i fotografie, na nichž s úsměvem pózuje před zadrženými Palestinci se svázanýma rukama a zavázanýma očima. Bývalou bojovnici odsoudilo jak izraelské ministerstvo obrany, tak palestinská samospráva, podle níž fotografie ukazují, že Izraelci mají "mentalitu okupantů".

09:24
Konec éry antibiotik?Stále více vědců je přesvědčeno, že se blíží doba, kdy přestane účinkovat jedna z nejúčinějších zbraní, jakou medicína má - antibiotika. S odvoláním na britský deník The Guardian a prestižní lékařský časopis The Lancet Infectious Diseases o tom informuje server Novinky.cz. Už před rokem byl popsán rezistentní gen NDM 1, vůči němuž neexistuje účinná obrana a který se mezi bakteriemi rychle šíří. Experti v tom spatřují možnou vizi budoucnosti. Vítězství bakterií nad antibiotiky by mohlo vrátit medicínu o sto let zpátky a z mnoha dnes banálních chorob znovu učinit vážné nebebezpečí pro lidské zdraví.    

10:45
Masový hrob Němců nalezenInformace o zapomenutém masakru sudetských Němců z května roku 1945 u vesnice Dobronín u Jihlavy budou zřejmě pravdivé. Událost, na níž upozornila německá spisovatelka Herma Kennelová ve své knize Berdersdorf, vyšetřuje od loňského roku policie. Včera na louce za vesnicí odkryla bagrem vrstvu zeminy a na místě předpokládaného masového hrobu objevila kosterní pozůstatky a cáry šatů. Čeští vesničané tu měli zavraždit patnáct německých obyvatel.

11:58
Zemřel Ludvík KunderaAgentury oznámily, že ve věku devadesáti let zemřel Ludvík Kundera, brněnský spisovatel a bratranec Milana Kundery. Jeho tvorba je spjata především se surrealismem, proslavil se také jako překladatel a dramatik. Editorsky zpracoval pětisvazkové dílo Františka Halase. 

13:10
Praha schválila tábor pro bezdomovce, favoritem jsou MalešicePražští radní dnes souhlasili s kontroverzním návrhem Jiřího Janečka (ODS) na zřízení centrálního tábora pro bezdomovce. Zatím není jasné, kde by se měl nacházet, favoritem jsou pozemky u Průmyslové ulice. Tábor by měl vzniknout do šesti měsíců. Janeček se podobnou myšlenku pokoušel neúspěšně prosadit už několikrát, tentokrát to vyšlo. Radnice nemá zákonné páky, jak lidi bez domova hromadně přestěhovat na vybrané místo, Janeček se už dříve nechal slyšet, že součástí strategie bude nátlak Městské policie v jiných částech města. Jde o klasickou represivní politiku, která sociální problém vytváří, místo aby ho řešila.

14:20
Kdo má vést ČSSDVoliči ČSSD by podle aktuálního průzkumu společnosti Sanep v čele strany nejraději viděli nynějšího úřadujícího předsedu Bohuslava Sobotku. Celkově ale veřejnost dává přednost bývalému ministru vnitra Martinu Pecinovi.

15:20
Kněz na skateboarduKatoličtí kněží se k úbytku věřících staví různě, otec Zoltan Lendvai z Maďarska se rozhodl získávat mládež pro víru jízdou na skateboardu. Video, o němž na své hlavní stránce referuje BBC, se stalo internetovou senzací a dokládá, že přinejmenším o pozornost nemá páter Lendvai nouzi.  

16:03
Téměř šedesát obětí v BagdáduPoslední zprávy hovoří o 59 mrtvých po dnešním sebevražedném útoku na náborové armádní středisko v centru Bagdádu.  Násilí přichází  ve chvíli, kdy se Američané chystají na ukončení bojových operací v Iráku.

16:42
Írán trvá na kamenováníAni celosvětová kampaň proti ukamenování Sakíneh Mohammedí Aštianíové, kterou íránská justice odsoudila v roce 2006 k trestu smrti, zatím nedokázala rozhodnutí zastavit. Sedmnáct slavných osobností, mezi nimi i spisovatel Milan Kundera, podepsalo otevřený dopis za záchranu ženy, Írán jej ale dnes odmítl coby vměšování do vnitřních záležitostí země. Aštianíová má být popravena kvůli údajnému cizoložství. 

17:58
Papežův dar zatopeným ČechámPapež Benedict XVI. daruje na pomoc zaplaveným obcím na severu Čech z vlastních prostředků 20 000 eur. Informoval o tom litoměřický biskup Jan Baxant, který dnes obrdžel zprávu o papežově daru od apoštolské nunciatury. Peníze lidem postiženým povodněmi rozdělí litoměřická charita.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].