Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 14. 9. 2010

Odměny pro policisty, kteří vyšetří korupci (Radek John) • Autor: Matěj Stránský
Odměny pro policisty, kteří vyšetří korupci (Radek John) • Autor: Matěj Stránský

07:55
Dobré ráno všemMilé čtenářky a čtenáři, dnes bude vás čeká oblačný až polojasný den, dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Během dne od západu přibývání oblačnosti na zataženo a místy déšť. Nejvyšší teploty 15 až 19 °C, na jihovýchodě až 21 °C. Teplota v 1000 m na horách kolem 11 °C. Mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s, v Čechách místy s nárazy kolem 15 m/s.

09:00
Antibém je na světěPo měsíci mlčení se ozval z hlubokého nitra pražské hlas, který ukázal na respektovaného gynekologa Bohuslava Svobodu. Hádanka, kdo by měl být v komunálních volbách Antibémem, se tak zdá být vyluštěná. /Bude napínavé sledovat, jak tahle volba zamíchá komunálními kartami. Z toho, co ODS nabízela, se Svoboda zdá být nejdůstojnějším soupeřem exguvernéra Tůmy (TOP 09) a exnáměstkyně primátora Reedové (VV). Nebude to mít ale lehké. Během pár týdnů Pražanům vysvětlit, že by měli zapomenout na velkolepou korupci a aroganci, která jim doteď ODS v hlavní městě servírovala, je rozhodně těžší, než vytrhnout velrybě stoličku./

09:55
Slovenští lékaři ignorují romské občany (?)Slovenské servery informovaly, že když lékaři na slovenském sídlišti Luník v sobotu naložili do sanitky 53letého Roma, zápasil sice o život, ale stále ještě žil. O několik hodin to samé auto s těmi samými lékaři zastavilo před tím samým domem a muže vyložili – mrtvého. Hodili ho na schody a odjeli bez toho, aniž by kontaktovali pozůstalé. Důvody smrti muže zatím nejsou známé.

11:08
Doktoři z Plzně, kteří nepřijdou o titulyVedení Západočeské univerzity začíná mít přehled, kdo by neměl přijít o doktoráty, získané během rychlého a nestandardního studia na právnické fakultě. Informace z médií naznačují, že o titul nepřijde Eduard Bruna, které fakulta vytýká chybějící práce v databázi školy a nedostatečnou publikační činnost. Stejně tak zůstane doktorát někdejšímu šéfovi akademického senátu právnické fakulty Danielu Teleckému. Univerzita stále ještě prověřuje některé doktoráty, například titul někdejšího proděkana fakulty Ivana Tomažiše nebo doktorát bývalého pedagoga fakulty Jana Kavky.Skandál plzeňské právnické fakulty zdá se vyšumí stejně, jako jiné aféry v Česku. Nejde ani tak o to, kdo si tituly zaslouží a kdo ne, ale zjištění, která jsou nám předkládána situaci o podezřelém studiu desítek lidí jsou veřejnosti předkládány v mlhavém oparu a kdo si chce zjistit, jak bylo naloženo třebas titulem čerstvé poslankyně Ivany Řápkové, musí rozhodnutí hledat pracně na internetu. Tak schválně, kdo z čtenářů této rubriky v tento okamžik ví, jak paní poslankyně dopadla? Zůstal jí titul nebo ne?

11:36
Nové vlaky pro lokální tratě a co soukromníciČeské dráhy se rozhodly vypsat letos soutěže na dodávku desítek motorových i elektrických vlaků na regionální tratě. Celková hodnota jen letos vypsaných soutěží o vlaky by měla být asi devět miliard korun. Dráhy tak nastoupily nový trend obměňování vozového parku, dosud jen renovovaly staré motoráčky.Je to sice trochu překvapivé v roce škrtů, ale nové vlaky jsou zapotřebí. Dcera mého přítele nedávno pozvala na návštěvu Česka svou kamarádku z Irska. Třicetikilometrovou cestu z Brna do malé vesnice Bořetice absolvovaly vlakem a pro její přítelkyni to byl takový šok ze špíny, zápachu a ucpaného záchodu, že cestu nazpět vlakem prostě odmítla. Na druhou stranu jsou peníze investované do vlaků trochu nefér vůči soukromým provozovatelům. Poté, co je kraje vyřadily ze soutěže monopolními smlouvami s Českými drahami, vystavují se (kraje i ČD) podezření, že jak nákup vlaků, tak především jejich provozování bude nakonec dražší, než by to dokázali soukromníci. Za čistotu si tak možná zaplatíme víc, než je záhodno, protože kraje připravily Českým drahám bezva korupční podmínky. 

11:46
Koncept ministra Johna na boj proti korupciJsme trochu nedočkaví a tak v Respektu už dopředu pátráme po koncepci, kterou ministr vnitra Radek John představí na tiskovce oficiálně až odpoledne, o čtvrt na tři. Zatím jsme se dozvěděli, že hlavními trumfy se mají stát testy spolehlivosti státních úředníků, odposlechy při podezření na korupci a posilování elitního protikorupčního policejního útvaru.Doufejme, že to není vše. Připomeňme jen známou pravdu, že žádný zákon ani byrokratické předpisy zatím nikdy nikoho za mříže nedostaly. Posilování protikorupční policejní jednotky - proč ne. Ale nejprve musí ministr skrze policejního prezidenta donutit jednotku, aby se naučila korupci vůbec pojmenovat. Což je při současné konstelaci policejního vedení věc skoro nemožná. Já osobně jsem jen za posledních deset let přečetl asi šest policejních a pět vládních návrhů na boj proti korupci.Další otázka do ankety - o kolik se za posledních deset zvedl na základě vypracovaných koncepcí počet vyšetřených a trestem završených případů korupce v České republice? 

13:03
Tečka za vyšetřováním vraždy ukrajinského novinářeZdá se, že ukrajinští vyšetřovatelé definitivně uzavřeli vyšetřování vraždy novináře Georgije Gongadzeho v roce 2000. S konečnou platností označili jako osnovatele vraždy tehdejšího ministra vnitra Jurije Kravčenka. Gongadze psal články o korupci tehdejší moci. Vykonavatelem vraždy byl generál Oleksij Pukač, který novináře osobně uškrtil. Na vraždě se podíleli další tři generálovi spolupracovníci, kteří už byli před třemi lety odsouzeni. Pukač se od vraždy skrýval a čeká jej nyní soud a možný doživotní trest, ministr Kravčenko spáchal před pěti lety sebevraždu.Média léta spekulovala, že skutečným strůjcem vraždy byl tehdejší ukrajinský prezident Leonid Kučma, o němž napsal Gongadze několik velmi kritických článků. Vyšetřování podíl bývalého prezidenta neprokázalo. 

13:38
Džonýsek odjel vlakemMajitelé yorkshirského teriéra z Náměště nad Oslavou na Vysočině našli svého psa v útulku v Brně. Výpravčí vlakové stanice v Náměšti tvrdil, že viděl psa nastoupit do vlaku na Brno. Pes byl nalezen ovšem v brněnské ulici, vzdálené od tamních vlakových zastávek. Na otázku, jak se do Bělohorské ulice dostal, odpověděla tisková mluvčí policie Denida Kapitančíková, že se to strážníkům nepodařilo zjistit. "Zřejmě nasedl do tramvaje na Hlavním nádraží a odjel do Bohunic," dodala.I my máme radost, že se Džonýsek neztratil, a že mají policisté ještě smysl pro humor. Pokud tedy šlo o vtip.

14:03
Bude vypsána nová miliardová soutěž na těžbu dřevaLesy České republiky se chystají vyhlásit další tendr na těžbu dříví. Přesně řečeno na údržbu lesů, ale hlavním zájemcem kandidátů byla vždy těžba. Dosud známé informace o soutěži naznačují, že nabídka jede ve starých kolejích. Zvýhodňuje velké firmy a prodává dřevo neprůhledně, nastojato. Změnou je ovšem, že se soutěže nesmí zúčastnit firmy, které mají anonymní strukturu majitelů. Jde tedy o první státní pokus vyhlašovat zakázky méně korupčně. Podmínka průhlednosti struktury kandidátů na těžbu dřeva zatím vyřazuje ze soutěže několik velkých firem a především jednoho z horkých kandidátů na vítězství v nedávno zrušené zakázce za patnáct až třicet miliard korun, firmu LST Trhanov, za níž podle spekulací stojí někdejší král Chemapolu Václav Junek a známý zbrojař Richard Háva. Podmínky soutěže budou oznámeny ve čtvrtek a budou první zkouškou, jak vláda myslí vážně protikorupční tažení proti neprůhledným a na míru šitým státním zakázkám.Několik vážných zájemců o těžbu už odhalilo strukturu svých majitelů. Samozřejmě nikdy se definitivně nedozvíme, zda za jmény zveřejněných majitelů nestojí tiší společníci, kteří se z mnoha důvodů nechtějí zviditelnit, ale podmínka známých majitelů je bezpochyby dobrým krokem v zadávání zakázek. V minulosti totiž stát prodával třeba i strategické státní podniky bez ohledu na to, aby znal jména soukromých nabyvatelů. 

14:31
Čerstvá zpráva z tiskovky ministra vnitra o boji proti korupciBez nadsázky, na tiskovce ministra Radka Johna o tom, jak míní vnitro a policie bojovat proti korupci, dýdžeje nejvíce zaujaly dvě věci, které se korupce nedotýkají (nebo v hlubší podstatě vlastně dotýkají). Za prvé, za co dostal policejní prezident Oldřich Martinů všechna ta vyznamenání, jejichž stužky mu zaplnily skoro celou hruď? Marně si lámeme v redakci hlavy nějakou smysluplnou odpovědí. Za druhé, na tiskovce vystoupila Markéta Reedová, kandidátka Věcí veřejných na primátorku a v ten okamžik se z tiskovky stal předvolební mítink. Ministr John potom zveřejnil hlavní body svého protikorupčního programu. Odměňování policistů, kteří korupci vyšetří. Proč ne, to je dobrá motivace, ale slabá v dnešní policejní struktuře, hiearchii a naturáliích, které přinášejí policistovi více odměn, než odhalování korupce, což je v této zemi zřejmě riziková práce. Ministr také navrhuje snížení trestní hranice zločinů, na něž je možné nasadit odposlechy, aby se rozšířila možnost odposlechů lehčích korupčních zločinů. No, kromě toho se rozšíří možnost odposlouchávat kdekoho za spoustu jiných trestných činů, což bylo policií zneužíváno a proto se hranice nedávno zvedla. Proč nenavrhne ministr to, co má logiku, zvýšit tresty za korupci, aby bylo možné odposlouchávat? Zpráva pro ty, kdo tipovali, jak je to s titulem paní poslankyně Řápkové: titul stále má a soudí se fakultou o milionovou náhradu, že poškodila její dobré jméno. A odpověď do ankety, o kolik se zvedl počet vyšetřených a odsouzených korupčních činů po zpracování a zveřejnění vládních a policejních koncepcí jak proti korupci bojovat? Nula je správný tip.     

15:42
Kubánští disidenti navštíví Evropský parlamentSkupina osmi bývalých politických vězňů Castrova režimu dnes navštíví Evropský parlament. Například předseda Unie nezávislých novinářů Normando Hernández Gonzáles nebo předseda nezávislé Kubánské novinářské asociace Ricardo Gonzáles Alfonso. Kubánští disidenti a bývalí vězni dnes žijí ve Španělsku, země jim však zatím upírá přidělit status politického utečence a jsou brání jako ekonomičtí emigranti. Kubánští disidenti se setkají s předsedou Parlamentu Jerzy Buzkem.Na Kubě jsem byl, stejně jako desítky jiných Čechů jsem tam pašoval počítače a fotoaparáty, aby mohli tamní nezávislí novináři vůbec pracovat. Vezli jsme tam i léky, největší úspěch ale měly bonbóny. Jestli si někdo v Evropě zaslouží opravdu status politických uprchlíků, jsou to především kubánští disidenti. Hlavně proto, že ti evropští ze zemí sovětského vlivu vědí, o co jde. Třeba i Jerzy Buzek. Španělský premiér Zapatero bohužel ne.

16:42
Kajínek má naději na obnovu procesuAdvokát Jiřího Kajínka, bez konkurence nejslavnějšího tuzemského vězně a odsouzeného dvojnásobného vraha podal další návrh na obnovu procesu. Advokát chce soudu předložit znalecký psychologický posudek, z něhož prý vyplývá, že vrah musel při střelbě na jednu z obětí otevřít dveře auta v němž oběť seděla. Podle znaleckého nálezu musel vrah nechat na klice otisky, protože podle svědků neměl rukavice. Na dveřích ale prý policie nenašla žádné Kajínkovy otisky.Je to zatím neoficiální zpráva z médií, možná má obhajoba v rukávu ještě nějaké další důkazy. Pokud ne, jde o dost chatrný pokus. Neznáme posudek, na němž obhajoba staví, ale dveře mohla otevřít stejně tak oběť při pokusu se bránit. No, ale nechme to na soudu, laických důkazních řízení a spekulací existují už v případě Kajínka stovky a dýdžej nechce jejich řady rozšiřovat. 

17:47
Tiger Woods, bavlna a Palermo Den dýdžeje se chýlí ke konci, do střešního okna buší kapky deště a začíná prý pršet i na jižní Moravě. Tiger Woods sice o víkendu obhájil pozici světové jedničky, ale poprvé po patnácti letech nevyhrál během sezóny žádný turnaj. Patnáct let se týká i bavlny, po tak dlouhé době se opakuje velká neúroda, která má surovinuji zdražit a následně se má zdražit i oblečení. ČSOB dostala třímilionovou pokutu za klamání zákazníků a fotbalová Sparta se chystá na zápas Evropské ligy do italského Palerma. Naopak do Palerma se nechystá papež, neboť město ohlásilo, že si nemůže dovolit zaplatit jeho návštěvu a mši. Přeji krásný zbytek dne. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].