0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ28. 2. 20118 minut

Úterý 1. 3. 2011

Bez vlivu nezůstane - teď bude dělat do vyzbrojování. (Rudolf Blažek) • Autor: Milan Jaroš

08:00
Poslouchá Kaddáfí Bowieho?„Zrovna jsem měl depresivní telefonický hovor s Libyjcem v Tripolisu. Řekl mi, že Kaddáfí nejspíše obnovuje svoji kontrolu nad městem. Obchody jsou prý otevřené, ve město je jen málo policejních zátarasů, a lidem se zdá, že už má vláda navrch. Můj přítel se obává, že se vzpoura zastavila a země se rozdělí. Sakra, no tak: Toto je zásadní chvíle, kdy by mělo mezinárodní společenství zvýšit nátlak.“Tyto věty o nepřehledném vývoji v Libyi, kde se možná schyluje k občanské válce, napsal včera odpoledne na svůj facebookový profil slavný reportér, dnes komentátor New York Times Nicholas Kristof, který momentálně pobývá v Káhiře. Muammar Kaddáfí se pak o slovo přihlásil v rozhovoru s americkou televizí ABC - krom jiného se vyznal z toho, že ho jeho lid miluje a byl by ochotný za něj položit život.Kaddáfí zřejmě doufá, že ho lid bude milovat i celý dnešní den. A možná si proto na YouTube pouští písničku o lásce, která trvá až do úterka od Davida Bowieho. Tak si ji teď pustíme také – a protože se doufám shodneme, že němčina je krásný jazyk, tak si pustíme TUHLE verzi.

09:20
Toto je důležité…A nyní servis pro ty, kdo po ránu v ruce nedrželi dnešní noviny anebo je dnes ani v ruce držet nehodlají. Zde jsou hlavní titulky dnešních deníků: „Nový plán: školy naučí děti, jak uspět proti Číně.“ „Prezident: Halík je pátek Koniáš. Halík: Klaus je fašizující maloměšťák.“ „Zemřela Annie Girardotová.“ „Škoda ukázala svou budoucí tvář.“ „Nájemné zdraží víc, než se čekalo.“ „ODS zrušila 18 buněk. Paktovaly se s KSČM.“ „Letištěm jsme se probojovali za deset hodin, líčí velvyslanec.“ (v Libyi) „Souběh funkcí šéfů firem má být legální.“ „Výnosy dnešních penzijních fondů zůstanou nízké.“ „Soumrak výuky jazyků. Stačit má jen angličtina.“ „Stát posvětil činže na úrovni tržních cen.“

Reklama

09:27
…a toto je hezké!Kolega Pavel Turek minulý týden napsal TUTO recenzi na skvělé nové album PJ Harvey. A váš dnešní DJ přitakával, protože na poslechu alba „Let England Shake“ stal psychicky závislým. Možná se vám to stane taky - až si poslechnete TUTO nebo TUTO písničku… 

09:45
Mubarak nesmí z EgyptaBývalý egyptský prezident Husní Mubarak už nesmí opustit zemi ani volně nakládat se svým egyptským majetkem. Rozhodl to nejvyšší státní zástupce, který tím naznačil, že se třicet let vládnoucí diktátor zřejmě nevyhne soudu za zpronevěru státních peněz. Nařízení se týká i manželky a dětí Husního Mubaraka, včetně „korunního prince“ Gamala, který býval investičním bankéřem v Londýně, podílel se na neprůhledné privatizaci státních firem a má úzké kontakty s podnikatelskou elitou země. Více ZDE

09:50
Návod na dobrý život…Rodina Mubarakova si dokázala užívat života. Stejně jako rodina Muammara Kaddáfího, který například synovi Saífu al-Arabovi ke zpříjemnění studia v Mnichově koupil vilu za osm milionů euro. Bohužel z vil severoafrických diktátorských synů zatím nemáme fotoreportáže (nebo je váš DJ prostě nezná). Jejich život si ale můžeme lépe představit po prohlédnutí fotogalerie z amerického domova jednoho ministerského synka z Rovníkové Guineji. Podívejte se SEM a záviďte!

11:48
Sláva Slavii, brzo bude mít na platyTýden.cz hlásí, že fotbalový tým Slavie bude mít nového majitele a že se jím nejspíše stane Petr Kellner.Nejbohatší Čech by se prý mohl podílet na investici prostřednictvím firmy mimo skupinu PPF. Ani jedna strana nechtěla případný obchod komentovat. Slavia má velké finanční potíže - jen na platech dluží přibližně sedm milionů korun.To je zajímavá informace. Jak ji číst v praxi? Že do teď fotbalisté hráli zadarmo? To asi ne, nejspíš si na platy svých zaměstnanců Slavie brala půjčky. Ne že by si fotbalisté nezasloužili hezké platy, ale občas ten sport vynáší po hříchu víc než třeba taková medicína nebo kantořina. 

13:54
Opisoval, musel jítNěmecký ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg se dnes kvůli kritice za opisování dizertační práce rozhodl odstoupit z funkce navzdory opakované podpoře kancléřky Angely Merkelové.Minulý týden se Guttenberg rozhodl sám přestat doktorský titul používat, pár dní na to se univerzita v Bayreuthu rozhodla mu titul oficiálně odebrat.To je ale rychlost. A u nás? Škoda mluvit… i psát.

14:19
Lukáš Bauer bez medaileLukáš Bauer už dojel do cíle patnáctikilometrového závodu na mistrovství světa v klasickém lyžování. Na své oblíbené trati ale tentokrát medaili nezíská. Zařadil se zatím na sedmé místo, skoro minutu za novým mistrem světa, Heikkinenen z Finska.K závodu tentokrát nenastoupil TENTO obdivuhodný běžkař.

14:56
Svobodná Evropa slaví sebe i svobodu„Před šedesáti lety v květnu 1951 zazněly v éteru první tóny znělky Rádia Svobodná Evropa, začalo vysílání československé redakce. Jedním z prvních, kdo promluvil k posluchačům do vlasti, byl publicista Ferdinand Peroutka. Parafrází jeho slov byla započata kapitola našich dějin, ve které má jeden svobodný hlas, jedno svobodné rádio, nesmírnou cenu pro samotnou podstatu svobody.“Toto je úvodní text ke zcela novým webovým stránkám Českého rozhlasu, připomínající šedesátileté výročí vzniku vysílání Rádia Svobodná Evropa. Stránky se jmenují příznačně Svobodně a v prvním květnovém týdnu se můžete těšit na pěkný nášup akcí spojených s tímto výročím. Dobrá připomínka skutečnosti ve dnech, kdy se horlivě debatuje o stavu demokracie v naší zemi.A teď jednu o demokracii.

15:11
Amerika je rozhodnutá - Kaddáfí musí pryčAmerická vláda vidí jediné řešení revoluce v Libyi a tím je odchod prezideta Kaddáfího. Podle americké velvyslankyně při OSN Susan Riceové chtějí Spojené státy stupňovat politický a hospodářský tlak na Libyi tak dlouho, dokud diktátor z Tripolisu neodstoupí.Rusko i Čína se dnes postavily proti ustavení bezletové zóny nad Libyí, která by libyjskému letectvu zabránila v bombardování vlastního obyvatelstva - za dostatečné opatření považují sankce, na kterých se Rada Bezpečnosti už dohodla.

15:20
Libye hledá superstar aneb songy revoluceUž nehledá. Libye svou hudební superstar už našla, o TÉTO nové písni Muammara Kaddafího ovčera psali i české servery - zprodukoval ji izraelský DJ tuniského původu a libyjští vzbouřenci mu už slíbili, že ji po pádu diktátora budou promítat na náměstích. K arabským revolucím ale patří i další protestsongy, o kterých předevšírem psal server SpiegelOnline - třeba TENTO  americko-palestinský hip hop, anebo TENTO tuniský rap,  TENTO zpívaný před publikem, které brzy nato rozeženou Mubarakovi příznivci…

16:14
Rudolf Blažek má novou práci - na ministerstvu obranyRudolf Blažek, donedávna první náměstek pražského primátora Pavla Béma, bez vlivu nezůstane. Za svého náměstka si ho vybral Alexandr Vondra. Blažek, který byl druhým mužem pražského magistrátu v době řady korupčních skandálů, teď má hrát významnou roli v protikorupčním tažení na ministerstvu obrany. Má být zodpovědný za vyzbrojování.K tomu je fajn si pustit TUTO nekvalitně nahranou písničku o nesmrtelnosti…

17:18
Bajonetem proti Kaddáfímu? Schwarzenberg by souhlasil.Karel Schwarzenberg by v „nejkrajnějším případě“ souhlasil s mezinárodním vojenským zásahem v Libyi. „Bajonet není obyčejně nejlepším nástrojem pro zasazení stromečku demokracie. Ale kdyby nastal opravdu nejkrajnější případ, pak bychom vojenskou akci podpořili,“ řekl serveru Aktuálně.cz ministr, který dnes zasedá v ženevské Radě OSN pro lidská práva. Oním „nejkrajnějším případem“ by byl ještě brutálnější zásah libyjského režimu proti svým revoltujícím občanům.

17:30
Česko jako Vnitřní MongolskoČína je spíše kontinentem než zemí. S tímto faktem pracoval The Economist, když ke každé čínské provincii přirovnal stát, který má podobný hospodářský výkon. Vznikla tak ojedinělá mapa čínské ekonomiky, kterou si můžete prohlédnout ZDE - například české HDP je nejblíže tomu ve Vnitřním Mongolsku, Hong-Kong má zas stejný ekonomický výkon jako celý Egypt.

17:49
Nick Cave v OstravěVáš DJ se pro dnešek pomalu rozloučí, protože si musí zařídit vstupenku na letošní festival Colours of ostrava. Jeho dramargyně Zlata Holušová dnes totiž představila hlavní hvěždy červencového festivalu. Budou jim australský démon Nick Cave s projektem Grinderman a nejslavnější pěvec frankofonní Afriky Youssou N´Dour. ZDE jeden starší Cave.

18:19
Švédské disko na rozloučenou!Váš DJ se vrací ke starší tradici a loučí se s Vámi jedním vymazleným švédským diskem - ZDE.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].