0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ8. 9. 201012 minut

Středa 8. 9. 2010

Pohřbívání obětí loňského filipínského masakru • Autor: Globe Media /  Reuters

07:54
Dobré pošmourné ráno všem a sejdeme se u souduDobré ráno všem, kteří už sedí u počítače a právě si otevřeli stránky Respektu. Dnes je středa, 8. září a pohled z okna nám prozrazuje, že slunce nás zas na chvíli opustilo. Podle meteorologů bude následující dny pošmourno a deštivo s teplotami kolem 18 stupňů. Víkend už nám ale slibují slunečný! Dnešní český tisk se věnuje hodnocení včerejší Zprávy o stavu unie José Manuela Barroso, kterou vesměs označil za nudu, nudu, šeď, šeď, a úterní prohru českého fotbalového týmu s Litvou. Tam se analytici shodnou na jednom - byla to ostuda.U soudu dnes také znovu stane Kateřina Neumannová, která se s firmou VAVRY CZ soudí o půl milionu korun za použití fotek, ke kterému bývalá lyžařka neměla dát souhlas. A před soud na úplně druhém konci světa rovněž předstoupí filipínský starosta Andal Ampatuan ml., který čelí obvinění z vraždy 57 lidí (z toho 34 novinářů). Více o tomto největším masakru s politickým motivem ve filipínských dějinách až během dne. Pro úspěšné a veselejší vykročení do nového dne vám vaše DJka posílá písničku kapely, která už brzy vystoupí v Praze.

08:56
Budoucnost Mirka Topolánka: že by Itálie?Spekulace o tom, kam se vrtne bývalý ministerský předseda a šéf ODS Mirek Topolánek, nabírají jasnějších kontur. Podle serveru Aktuálně.cz expremiér údajně usiluje o post ve vedení italské energetické společnosti Enel. Firma Enel se angažuje zejména v jaderné energetice - staví dva bloky jaderné elektrárny Mochovce na Slovensku, podílí se na dostavbě jedné elektrárny ve Francii a brousí si zuby na výstavbu elektrárny v Kaliningradské oblasti. Sám Topolánek tuto informaci serveru komentoval textovkou se slovy „bla, bla, bla“, zatímco autorka článku Sabina Slonková se odkazuje na důvěryhodný zdroj, který potvrdil Topolánkovo jednání se zástupci z Enelu i s lidmi kolem italského premiéra Silvia Berlusconiho. O tom, že má náš bývalý premiér více než dobré vztahy se současným italským premiérem, doložily fotografie z jejich společné dovolené v Berlusconiho vile na Sardinii. Španělské noviny El País se tehdy nežinýrovaly a fotky se vším všudy otiskly. Pusťme si k tomu jednu tématickou píseň.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

10:08
Americký pastor se chystá pálit KoránDo 11. září, které se do historie lidstva navždy zapsalo jako den útoku na newyorská dvojčata, při kterém zemřely bezmála tři tisíce lidí, zbývá jen několik dní. Americká média se v těchto dnech horlivě zabývají nápadem floridského evangelického pastora Terryho Jonese spálit v ten den Korán, knihu svatou pro všechny muslimy na světě. Jeho křesťanská skupina Dove World čítající asi padesát členů chce Korán pálit na památku všech obětí teroristického útoku z 11. září 2001. Zatímco pastor v pálení knihy vidí akt varování před nebezpečným islámem, velitel spojeneckých vojsk v Afghánistánu generál David Petraeus varuje, že by tento čin mohli využít militantní extremisté po celém světě. Podle něj by pálení Koránu rozpoutalo mezi muslimy vášně, podnítilo násilí a ohrozilo životy vojáků působících v muslimských zemích. Proti pálení se ostře staví i jiné americké a světové církve. Americká média uvádějí důvody nesouhlasu opravdu různorodé – od obav z podněcování násilí až po přísné požární předpisy, které pálení předmětů na veřejnosti v USA nepovolují. Pravdou zůstává, že místo, kde do 11. 9. 2001 stály dvě věže Světového obchodního centra, i po devíti letech zeje prázdnotou. Podle amerického listu New York Times by však příští rok na Ground Zero měl konečně stát památník, který oběti teroristického útoku uctí daleko důstojněji a méně kontroverzněji než, jak si představuje pastor Jones.

11:13
Kocáb s Jochem u jednoho stoluOd dnešního rána se nový poradce premiéra Roman Joch seznamuje s agendou lidských práv. Nepředává mu ji nikdo jiný než Michael Kocáb, který ve funkci vládního zmocněnce pro LP působil několik let. Podle agentury ČTK Kocáb měl na starosti lidská práva, národnostní menšiny, občany se zdravotním postižením, rovnost žen a mužů, neziskové organizace, záležitosti romské menšiny a sociální integrace. Na každou oblast si prý Kocáb vyhradil jednu hodinu a seznamování bude pokračovat až do pozdních odpoledních hodin.Po verbální přestřelce mezi premiérem Nečasem a Kocábem, která se odehrála minulý týden, nabídl Kocáb včera vládě svou rezignaci. Odejde prý ale až ve chvíli, kdy bude zvolen nový nástupce. České neziskovky zachvátily obavy, že by se Kocábovým nástupcem mohl stát právě Roman Joch. (To ale premiér Nečas popírá).Větší protiklady si u jednoho stolu nad otázkou lidských práv snad ani nemůžeme představit. Zatímco Kocáb považuje v této oblasti za nejdůležitější otázku soužití většinové společnosti s Romy, čemuž se také hojně věnoval, Joch v rozhovoru pro Respekt přiznal, že se studiemi na toto téma příliš seznámen není. Podle něj je v Česku ukázkou současného porušování lidských práv otázka sexuální výchovy (o tématu psala kolegyně Hana Čápová). Joch se proslavil svými provokativními výroky, které následně v rozhovorech, s nimiž se v poslední době roztrhl pytel, porůznu dovysvětlovával s tím, že nebyl plně pochopen. Jak se popasuje s funkcí, kde jednou vyřčené je jednou vyřčené, je DJka opravdu navýsost zvědavá.

12:05
Natascha Kampuschová jde s kůží na trhRakušanka Natascha Kampuschová, kterou v deseti letech v roce 1998 unesl psychicky narušený spoluobčan Wolfgang Priklopil, se rozhodla jít s kůží na trh – dnes se na rakouských pultech objevila kniha, která popisuje její nelehký úděl coby unesené školačky, držené osm let v zajetí. Název knihy 3096 dní není jistě nutné vysvětlovat. Jak už to tak u podobných knih bývá, Kampuschová ji nenapsala sama, ale spolu s dalšími autorkami. Kromě grafického popisu života s vyšinutým jedincem v knize obviňuje celou rakouskou společnost, zejména policii a úřady, které podle ní nesou plnou zodpovědnost za to, že v zajetí strávila tolik let. Policie podle Kampuschové o jejím případu věděla, dokonce prý znala identitu jejího trýznitele, ale nejednala. Existovaly jisté spekulace, že policie nemohla přiznat svou chybu kvůli nadcházejícím volbám. Speciálně utvořená komise, která případ následně vyšetřovala, sice obvinění Kampuschové popřela, ale přiznala, že policie nejednala tak, jak měla. Kniha sice nejspíš nebude takovým bestsellerem jako nedávno vydané paměti Tonyho Blaira, ale prodej v 11 zemí by Kampuschové jistou publicitu zajistit měl. Dnes dvaadvacetiletá dívka, která je stále v péči psychologů, dokonce nedávno dala svolení k filmovému zpracování jejího životního příběhu. Kéž by ji ona publicita pomohla vyrovnat se se svým přetěžkým údělem lépe a rychleji.

12:57
Souboj industriálních titánů: Ostrava nebo Plzeň?O tom, kdo ze dvou českých měst získá titul Hlavní město evropské kultury 2015, po celý dnešek rozhoduje komise složená ze 13 odborníků (sedm cizinců, šest Pražáků). Ostrava doposud do projektu investovala 70 milionů korun a jejím hlavním tahounem má být přeměna tzv. Černé louky na kulturní, vzdělávací a rezidenční čtvrť. Motto projektu zní Místo pro šťastný život. Primátor města slibuje, že v projektu bude pokračovat, i když titul Ostrava nevyhraje. Plzeň se zas chystá rekonstruovat bývalá kasárna a pivovar a chce, aby tyto objekty sloužily lidem. Hlavním tématem její žádosti je prolínání evropských kultur a otevřenost.Města v uplynulých dvou dnech komise navštívila a dnes dopoledne v budově ministerstva kultury měla proklepnout oba týmy. Svůj verdikt má vyřknout v 16,15. Vaše DJka, původem z Plzně, se předem omlouvá svým plzeňským kamarádům, ale musí se přiznat, že Ostrava má něco do sebe. Ne že by Plzeň se svým industriálním šarmem za Ostravou pokulhávala, ale moravskoslezská metropole by si podle jejího mínění zasloužila trochu více pozitivní mediální pozornosti, která se vítězi titulu zajisté dostane v hojné míře. Plzeň má svoje pivo a muzeum Prazdroje a německé turisty a nadále pokvete do krásy i bez slávy a peněz, které tento prestižní titul skýtá. Zatímco v Ostravě se dusí a málokdo se do ní vydá na výlet jen tak za jejími krásami… Ruda z Ostravy se v tomto videoklipu o přiblížení ostravského šarmu před časem přece jen pokusil.

14:16
Rok po masakru: konečně soud s filipínským vrahemA teď ten slibovaný masakr. Dodnes nad tím zůstává rozum stát – loni na podzim ve filipínské provincii Maguindanao na jihu země přišlo o život 57 lidí. Manželka místního politika jela jednoho listopadového dne v doprovodu svých příbuzných, právníků a novinářů zaregistrovat svého muže k volbám. Ten z obav o svůj život raději zůstal doma. Cestou na úřad je přepadli ozbrojenci a všechny do jednoho postříleli. Brutalitu činu, patrnou z fotografií, které následně obletěly celý svět, nečekali ani ti největší cynici. Byť je mezi filipínskými politiky rozbujelá korupce, zemi západní státy považují za jednu z nejvyspělejších demokracií v regionu (jako první v Asii například přijala demokratickou ústavu - už v roce 1899). Dnes byl tedy poprvé zahájen soud s hlavním podezřelým – Andalem Ampatuanem mladším. Syn bývalého guvernéra pocházející z mocného klanu, který v daném regionu vládne dlouhá léta, byl zatčen asi týden po masakru. Vše nasvědčuje tomu, že mezi klanem a bývalou prezidentkou Glorií Macapagalovou - Arroyovou existují úzké vazby. Téměř celý rok pak soudkyně permanentně odkládala hlavní líčení (mezitím došlo k zastřelení několika klíčových svědků) na žádost obhajoby, která chtěla více času na přípravu. Až to vypadalo, že spravedlnosti nebude nikdy učiněno zadost. Samotnými Filipínci tolik hýčkaná demokracie by pak byla ve vážném ohrožení. Nejedná se jen o nejhorší politicky motivované násilí v zemi, ale DJka si jej troufá označit i za nejhorší masakr v dějinách žurnalistiky. Ještě nikdy předtím nebylo na jeden zátah zabito tolik novinářů jako při tomto masakru. Vypadá to, že tento nešťastný rekord jen tak žádná země (ani Irák ne) netrhne.

15:15
Pozitivní ekonomické zprávy ve zkratceA nyní trochu optimistické noty: podle Českého statického úřadu naše ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 2,4 procent, což je údajně růst vyšší o 0,2 procentního bodu, než byl očekávaný odhad. Nezaměstnanost v měsíci srpen klesla na 8,6 procenta, čeští zemědělci do toho hlásí, že výroba mléka se opět začíná vyplácet, a velká letní kontrola baget v Česku odhalila jen jeden případ zkažených výrobků z 274 vzorků. Pochybení bylo prý celkem 30, většinou šlo podle Finančních novin ČTK o chybné označení bagety. Tak dobrou chuť, pokud jste ještě neobědvali a bagety vám při pracovní vytíženosti pomáhají zahánět hlad.

15:54
Senátor ODS táhne do boje proti mladým komunistůmZa skandální označil tvrzení Komunistického svazu mládeže (KSM), že zabití polských důstojníků v Katyni mají na svědomí nacisté, a ne sovětští komunisté, senátor ODS Jiří Oberfalzer. Dnes odpoledne se proto rozhodl dát podnět k trestnímu stíhání KSM. V polské Katyni v roce 1940 sovětská armáda postřílela na 22 tisíc polských vojáků. Po dlouhá desetiletí ruská vláda za viníka označovala německé nacisty, až počátkem 90. let připustila, že masakr měli na svědomí sovětští vojáci. Webovské stránky KSM však uvádí, že katyňskou kauzu současné "antikomunistické vedení Ruska v čele s Putinem a Medveděvem“ zfalzifikovalo. Popírání nebo zpochybňování genocidy spáchané komunistickým režimem je zločinem, za který hrozí až tři roky odnětí svobody.

17:02
Britských novinářů je čím dál méněPodle nejnovější studie novinářů ve Velké Británii rapidně ubývá. Za posledních deset let se počet profesionálních žurnalistů snížil o zhruba 30 procent. Paradoxem zůstává, že počet studentů promujících v oboru žurnalistika a média rok od roku stoupá. Jak si tento rozpor vysvětlit? Autor studie François Nel říká, že pouhá hrstka studentů, asi třetina, si najde práci v oboru. A důvody mohou být různé – od nemožnosti najít volné místo či zjištění, že jako novináři nikdy nezbohatnou.

17:10
Evropské město kultury: Plzeň vítězí nad OstravouEvropským hlavním městem kultury 2015 se stala Plzeň. Západočeskou metropoli dnes doporučila třináctičlenná komise. Byl to prý těsný souboj - Ostrava v hlasování komise prohrála o jediný bod. O konečné nominaci však rozhodne ministr kultury Jiří Besser, který ji může odmínout. Doposud se to ale nikdy nestalo a Česko by bylo první, pokud by tak ministr kultury učinil. Samotné jmenování pak provede Evropská komise.Kromě světové prestiže se vítěz může těšit i na pořádnou finanční dotaci - z EU by mu v pokladně mělo přistát zhruba 1,5 milionu eur (37 mil. korun).  Nemalou peněžní podporu získá i od českého státu.Vzhledem k plzeňským kořenům to pro dnešní DJku zas takové zklamání není, byť ve skrytu duše fandila Ostravě. Na počest Plzně si poslechněme tuto vypalovačku od jedné nestárnoucí plzeňské kapely.

18:03
Public Enemy míří do světa (a také do Prahy)Kdo by dnes neznal Public Enemy? I ti, kteří rapu zrovna neholdují, se ve svých životech určitě s těmito rapovými bouřliváky někdy setkali. Na scéně působí neuvěřitelných 28 let. Jejich tělesné schránky možná stárnou (i když to nejde zatím vidět), jejich písně však rozhodně ne. Public Enemy dnes vyráží na celosvětové turné a do Česka dorazí 31. října. Kdo nevěří, ať tam běží, ale před tím ať si poslechne tento evergreen. Vaše DJka se pro dnešek s Vámi loučí a přeje všem čtenářům Respektu radostný večer.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].