Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 7. 4. 2010

  • Autor: Wiktor Dabowski
• Autor: Wiktor Dabowski

07:57
Uuáááh aneb tip pro volební slib předsedy ČSSDNa jednom z billboardů v rámci oranžové antikampaně slibuje Jiří Paroubek, že zruší ranní kocovinu. Nuže, zde je další nápad, co po ránu zrušit – a sice vstávání. Tak podívejte se, pánové, po osmé, půl deváté, prosím, to je ještě přijatelný programový kompromis. Ale před osmou, to je jednoznačně politika, která kašle na obyčejné lidi. Dokonce ji lze kvalifikovat jako novodobý zločin proti lidskosti… Jak jste na tom vy, s brzkým vstáváním?

08:25
Brazílii zasáhly nejhorší povodně za několik desítek let, až 100 mrtvýchPovodně způsobily přívalové deště. Nejhorší situace panuje ve státě Rio de Janeiro, kde během 24 hodin spadlo 28 centimetrů srážek. Následné sesuvy bahna zabily 33 lidí.Zpravodajský server BBC má k tomu několik neuvěřitelných fotek, pro zájemcetady.

08:45
Amy Winehouse má bustu z LegaDevatenáctiletý Brit, student umění a celoživotní fanda dánských kostek se rozhodl sestavit z Lega ikony britské kultury a jednou z prvních je zpěvačka Amy Winehouse. Justin Ramsden, "brickolog", použil na Amynu hlavu – včetně cigarety trčící z úst – 3000 dílů oblíbené stavebnice.Když jsem to zmínila v redakci jako zajímavý tvůrčí nápad, reakce kolegů byla: "Ona (rozuměj sebedestruktivní Amy Winehouse) ještě žije"?

10:40
Klaus: Podpis START II, je významný, přestaňte se posmívatPrezident Václav Klaus vstoupil do debaty o významu nové smlouvy o jaderném odzbrojení (START II.), kterou zítra v Praze stvrdí svými podpisy americký prezident a jeho ruský protějšek. Podle Klause jde o významný dokument, který si nezaslouží karikování. "Tato smlouva sice není odzbrojovací revolucí, ale svůj signální smysl má. Jsou náznaky, že budou následovat další odvážnější kroky ve stejném směru," napsala hlava státu v článku pro deník MF DNES.Anketní otázka: vyzýval by český prezident ke stejné důstojnosti a přiznání významu smlouvy, kdyby se podepisovala – namátkou – v Bruselu, Klaus by byl ne jedním, ale jedním ze 30–40 přítomných, neměl by Obamu a Medveděva na oběd, neměl by sólo fotku…?   

10:44
Nepáchejte „ekonomickou sebevraždu“, nevybírejte hotovost kreditkou…… je nejčtenější článek na serveru idnes.cz. Zároveň je tu tabulka, kolik si která banka účtuje za výběr peněz ve svém/cizím bankomatu. S výše zmíněnou radou lze jen souhlasit. Jenže jak se má člověk s malou chutí k ekonomické sebevraždě chovat, když tradice placení kartou, a ideálně debetní, ne kreditní, v Česku ještě nezahnízdila tolik jako u západních sousedů (a to i když musíte zaplatit tisícové částky, například při nákupu lítačky na pražskou MHD)? Ostatně, onehdá jsme s přáteli byli v jedné restauraci, a když se kolegyně jala platit kartou, bylo jí řečeno, že to "nejde", protože to předem "nenahlásila"…

11:39
Za kolektivizaci zemědělství v 50. letech padla podmínka Okresní soud v Olomouci vynesl průlomový rozsudek kvůli násilné kolektivizaci zemědělců v 50. letech, informuje Olomoucký deník. Bývalého předsedu Místního národního výboru v Brníčku u Uničova Ladislava Nakládala potrestal dvouletou podmínkou za to, že se podepsal pod výměr o vystěhování rodiny sedláka a bývalého legionáře Jiřího Nohavičky. Jde o první odsouzení zločinu násilné kolektivizace z 50. let. Rozsudek zatím nenabyl právní platnosti. Obhájce obžalovaného uvedl, že se s největší pravděpodobností odvolá.

12:00
Co na Hradě ještě neviděli aneb jak tančí ObamaKdyž už přijede vzácná návštěva, je potřeba se řádně připravit. Tady je tradiční polední song, který ukazuje, co může Barack Obama zítra předvést českému hostiteli.

13:24
Charlemagne odchází z BruseluDavid Rennie, zpravodaj týdeníku The Economist v Bruselu a nynější autor populárních sloupků pod názvem Charlemagne, bude končit. Sice zůstává v Economistu, ale vrací se, za půl roku, do kmenové redakce do Londýna.Je to škoda. Debatovat s Davidem, číst jeho Charlemagne i každodenní blog, byly skvělou novinářskou školou a dokazovaly, že i o tolik komplikované a čtenářsky nezáživné Evropě se dá psát zajímavě. Měl by za to dostat novinářskou cenu. Paradoxně od evropských institucí, protože pro polidštění unie udělal tolik co žádný evropský politik.

13:40
Novou ministryní životního prostředí Bízková, lidská práva převezme FischerŠéfkou rezortu životního prostředí bude po odstoupivším Janu Dusíkovi jeho dosavdní náměstkyně Rut Bízková. Ta kvůli tomu musela vystoupit z ODS. Agendu lidských práv a menšin, kterou spravoval druhý "zelený" ministr Michael Kocáb, si ponechá premiér Jan Fischer.

14:11
CVVM: Češi by měli mít při zaměstnávání přednostNadpoloviční většina Čechů považuje za správné, aby měl našinec přednost při zisku práce před cizinci. Vyplývá to z březnového průzkumu CVVM, jehož závěr zveřejnila agentura ČTK.Není to lichotivý závěr. V jiných zemích by ale tentýž průzkum zřejmě dopadl podobně. 

15:15
Obamánie II.? Média informují o zítřejší návštěvě Baracka Obamy Prahy zevrubně. Kromě popisu limuzíny, délky červeného koberce od paty schodů do letadla ke špičkám bot české vítací delegace se lze dočíst například to, že "Obamu v Česku opět přivítá slunce a teploty okolo 19 stupňů, odpoledne však přijdou mraky." Je to můj cynismus, anebo je Obamo-zpravodajství lehce přepálené?

16:16
Kyrgyzstán je na pokraji občanské války, dav ubil ministra vnitraNěkolikadenní protesty proti režimu kyrgyzskeho prezidenta přerostly v násilí. Lidé žádující v ulicích metropole Biškeku rezignaci Kurmana Bakijeva dnes ubili k smrti ministra vnitra v reakci na noční zatčení hlavních představitelů opozice a zastřelení necelé dvacítky demonstrantů, poté, co policie ráno vyměnila slzný plyn a gumové projektily za ostré náboje. Bakijev byl před pěti lety nadějí po autoritářském prezidentu Akajevovi, dnes je však stejně nenáviděný jako on kvůli svému klanovému, despotickému řízení země.

17:10
Zneužívání dětí kněžími: linka pomoci v Německu přetížena, plus komiks z New Yorkeru Německo zřídilo telefonní linku pomoci pro oběti sexuálního obtěžování církevními hodnostáři a za prvních pět dnů se na ní dovolalo, podle německých serverů, až 1200 obětí. Jde o nečekaně vysoký počet, který předčil odhady odborníků. Zároveň první veřejný případ sexuálního obtěžování nezletilých kněžími ohlásilo Norsko.Časopis New Yorker k tématu přinesl vtipný komiks nevyžadující žádný dodatečný komentář.

18:12
Řecko naznačuje ochotu ukončit spor o název pro MakedoniiNáměstek řeckého ministra zahraničí Dimitris Droutsas naznačil, že řecká vláda přestane trvat na názvu Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM) pro Makedonii a spokojí se s názvem "Severní Makedonie." Vláda ve Skopje se k tomu ještě oficiálně nevyjádřila. Pokud by souhlasila, skončil by 19 let trvající spor o oficiální název pro Makedonii, který spolu oba sousedé vedou.Řekové odmítají "Makedonii" proto, že se tak jmenuje už severořecká provincie se správním centrem Soluní. Atény argumentují, že by použití pouze "Makedonie" motivovalo separatisty z obou stran hranic k obnovení starověké Makedonie – rodiště Alexandra Makedonského alias Velikého – a takto ke zpochybnění současných hranic Řecka.Tuto politickou argumentaci nechme politikům. Člověka jen napadne, jestli právě teď náhodou Řekům dochází nedůstojnost názvu FYROM. Řecku by se totiž mohlo zakrátko říkat třeba FPRG – Former Prosperous Republic of Greece, tedy Bývalá prosperující republika Řecko…

18:20
A to je pro dnešek vše! Nicméně, ještě závěrečný tanec, tentokrát v podání MedveděvaNabídli jsme vám tančícího Obamu, tak je fér přidat druhého hosta zítřejšího velkého dne v Praze. Tady.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].