Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 31. 3. 2010

  • Autor: Karel Cudlín
• Autor: Karel Cudlín

08:05
Tenista Tomáš Berdych porazil světovou jedničku FedereraStalo se tak v osmifinále turnaje Masters v Miami po téměř tříhodinové bitvě. Berdych, který  postupuje do čtvrtfinále, neporazil Federera poprvé. Premiéru v tomto smyslu, a do včerejška i derniéru, si odbyl na olympiádě v Aténách v roce 2004.Od té doby Berdych vždy, a to osmkrát za sebou, s Federerem prohrál. Miami sice nepřineslo takovou senzaci jako Atény, ale i tak - respect!    

08:23
Ranní song do kanclu Aby se lépe vstávalo/zapínalo počítač/pila první káva, tady je první hudební rozcvička. Zpívá a hraje - mimojiné - dnešní dj Respektu.

09:38
Obama se v Praze podle všeho zdrží dva dnyBarack Obama bude v Praze jednat i s českými představiteli včetně premiéra a prezidenta. Doufejme, že to dopadne o něco lépe než minule, kdy dal Obama - alespoň první večer - přednost rodinnému odpočinku v hotelovém pokoji. Taktéž si přejme, aby se čeští politici vzamatovali. Pravice je stále jaksi uražená kvůli radaru a dává najevo, že se už těší na dalšího prezidenta, který bude republikán. To ale není dobrá zahraniční politika. ČSSD chválí Obamovu reformu zdravotnictví (z toho je Obama určitě blažený), ale odmítá navýšit - jakkoli mírně - kontingent v Afghanistánu. To už vůbec není dobrá zahraniční politika. A to ještě ten hradní odborník na počasí.

10:35
Zpěvačka Baduová se svlékla tam, kde byl zabit KennedyZpěvačka Erykah Baduová se svlékla na místě, kde zavraždili prezidenta Kennedyho.
Chtěla prý svým klipem otřást jednolitým kolektivním myšlením, které prý zastrašuje jednotlivce natolik, že se ze strachu ze zatracení většinou neodvažuje se svobodně vyjádřit. V klipu je prý také usmrcenou obětí právě tohoto myšlení.Ideový vůdce českého undergroundu I. M. Jirous se také svléká leckde, i když ho asi ještě nenapadlo svlékat se na místech, kde se něco významného stalo, třeba na Staroměstském náměstí, kde popravili 27 českých pánů. Co není, může být. Za svobodu ale bojoval Jirous především jinak, to občasné obnažování je – troufám si tvrdit – jen jakýsi estetický dodatek.

11:45
Praha musí zaplatit miliony za znehodnocení Karlova mostuPlzeň - Plzeňský kraj udělil pražskému magistrátu pokutu 3,25 milionu Kč za znehodnocení památkové hodnoty Karlova mostu během jeho rekonstrukce. O úterním rozhodnutí krajského úřadu informovala ČTK jeho mluvčí Petra Jarošová. Pražský magistrát zatím nemá rozhodnutí písemně.Zde mám jenom novinářskou poznámku. Na celé zprávě se zdá zajímavé jen to, co v ní není vysvětleno. Jak to, že pokutu Praze dává Plzeňský kraj? To je tak samozřejmé, že to má každý chápat nebo co? Já bych navrhoval, aby si v Plzeňském kraji dávali pokutu za opravu nějakého svého plzeňského mostu. My Pražáci si tohle líbit nenecháme. Pomsta bude sladká.

12:44
Bankám rostl zisk Tuzemským bankám a spořitelnám loni navzdory ekonomické krizi vzrostl souhrnný zisk o téměř třetinu na 60,2 miliardy korun. Informovala o tom Česká národní banka s tím, že hlavním zdrojem zlepšení byl růst zisku z finanční činnosti. V roce 2008 vykázal český bankovní sektor meziroční pokles zisku o 2,8 procenta na 45,7 miliardy korun.Jak je to možné? Sám nevím. Vysvětlení: poplatky největší v Evropě, nákladné zajištovací kursové operace pro podniky a velká finanční disciplina podniků (přestat splácet je skutečně až ta poslední varianta). Přiznám se však, že všechno opravdu vysvětlit nedovedu, propad ekonomiky skoro o pět procent přece není žádná maličkost.

13:56
V Německu poklesla nezaměstnanostV Německu poklesla nezaměstnanost nejvíce za dva roky. Ukazuje to na to, že oživení německé ekonomiky by mohlo být razantnější než si všichni donedávna mysleli.To je samozřejmě skvělá zpráva i pro Česko. Zvláštní ovšem je, že nálada investorů a byznysmanů v Německu se už pár měsíců lepší, zatímco ta česká padá pod bod mrazu. Můžeme se jen modlit, aby německé oživení dokázalo vytáhnout z krize i českou ekonomiku navzdory tomu, jak temnou náladu mají čeští podnikatelé a spotřebitelé. Brzy budeme moci zase jednou posoudit jak hluboce a pevně je (či není) německá ekonomika prorostlá s tou českou.

14:49
Kalousek: Nečas je sociální demokratDo TOP 09 se v úterý, po zveřejnění pravicového volebního programu, pustil nejen šéf ČSSD Jiří Paroubek, ale dost překvapivě i volební lídr ODS Petr Nečas. Hlavní tvůrce programu TOP 09 a zakladatel strany Miroslav Kalousek ale zůstává podle serveru iHNed.cz v klidu. Nečase označuje za sociálního demokrata…KDU-ČSL, v době, kdy jí vedl předseda Miroslav Kalousek, byla čtyři roky (2002–2006) koaličním partnerem sociálnědemokratických vlád. Bude tomu brzy čtyři roky, co zpoceného Kalouska prováděl sociální demokrat Paroubek kolem Kramářovy vily a ukazoval mu Prahu. Když na to přijde - a zase půjde „o záchranu malé strany“ jako před čtyřmi lety – Kalousek se s „neokomunistou“ Paroubkem klidně zkusí dohodnout zas. Já osobně si o Kalouskově idealismu iluze nedělám. Větší pragmatik na českém politickém nebi nezáří.

15:43
Hitlerův příbuzný prý žije u českých hranicDeník The Sun vypátral pravděpodobně nejbližšího žijícího příbuzného nacistického diktátora. Je jím farmář z Horního Rakouska, který žije poblíž hranic s Českou republikou. Gerhard Koppensteiner moc jako Hitler nevypadá.Já si pamatuji, že hospodě v Liběchově (když se jede od Mělníka před odbočkou na Štětí) se v 80.letech říkalo U Hitlera. Ten název používali i (či především) místní. Vrchní byl totiž Hitlerův dvojník, ale na rozdíl od nebohého farmáře Koppensteinera s ním příbuzný nebyl.
Mohou to potvrdit Saša Vondra a Martin Hála, kteří spolu se mnou tehdy působili v liběchovské pobočce Náprstkova muzea. Já jsem byl na jaře a v létě 87 průvodce, Hála byl můj šéf a jeho šéf byl zase Saša, který měl kancelář v sýpce. To s tím Hitlerem ale vlastně vůbec nesouvisí.

16:39
Opilý řidič autobusu vezl patnáct lidíOpilého řidiče linkového autobusu přistihli dnes ráno policisté v Mladé Boleslavi. Podle měření měl pětačtyřicetiletý muž v dechu 0,7 promile alkoholu. Ve voze měl v tu dobu 15 cestujících. Řidič na sebe upoutal pozornost, když kolem 05:00 projel na červenou křižovatkou na Jičínské ulici, a to přímo před policejní hlídkou.To je nic proti tomu, co se stalo před pár lety kamarádovi. Jel v noci autobusem na Jižní Město a opilý řidič „harmoniky“ odvezl narvaný autobus do zahradní kolonie někde u Spořilova, kde naboural do plotu a odešel do tmy.A nedávno jsem četl v novinách, jak se řidič tramvaje, tuším číslo 11, vydal po trase, tuším čísla 22, a pak se na křižovatce vypotácel s lahví vodky a zmizel.Musím se přiznat, že podobné příběhy mne fascinují, mají jisté zvrácené kouzlo. Na všechno se vykašlat, odpotácet se s flaškou do tmy a ponechat cestující korábu MHD svému osudu je docela přitažlivé či romantické literární téma.

17:50
Americké firmy propustily v březnu 23.000 lidíPodle deníku Financial Times americké firmy ještě nezačaly nabírat nové zaměstnance. Analytici očekávali, že začne poprvé od počátku krize zaměstnanců přibývat a to zhruba o 40.000 míst, leč to se zatím neděje, i když nezaměstnaných už nepřibývá takovým tempem. Takže dobrá čísla z Německa doplňují spíše špatná čísla z Ameriky. V globálním součtu nic moc, přeci jen je však pro nás podstatné především to, co se děje s německou ekonomikou.

18:04
ODS chce odvolat starostu Prahy 5 Jančíka z kandidátky do volebV pražské ODS propuká po pádu Topolánka bratrovražedný boj. V kdysi monolitickém bratrstvu spolu soupeří nejméně tři mocensko-finanční skupiny. Impérium se rozpadá. Tahle situace by mohla ve svém důsledku být docela výživná pro novináře. Brzy by mohla nastat situace, kdy na sebe soupeřící frakce začnou zvesela práskat. Doufejme!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].