Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 30. 6. 2010

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

07:59
Pěkný den s novými ministryMáme další horký den a další nové ministry. Trojkoalice se včera v pozdních večerních hodinách dohodla na rozdělení ministerských postů. Žádné velké překvapení se nekonalo. Karel Schwarzenberg je ministrem zahraničí, Alexander Vondra ministrem obrany, Radek John ministrem vnitra a Miroslav Kalousek se bude zase starat o finance. O názory na rozdělení postů se podělíme později, teď mi dovolte dát si své ranní kafe bez kofeinu.

08:17
Proč Radek John nemusí být rizikem na postu ministra vnitraPrvní postřeh, ve vládě Petra Nečase není jediná žena, omluvou není ani fakt, že tři ženy sedí ve vedení poslanecké sněmovny. Největší debaty se asi povedou o tom, zda bylo na místě jmenovat spisovatele a novináře Radka Johna na post ministra vnitra. Byť opatrně vzdalované, ale přesto průkazné spojení místa ministra vnitra s velkou soukromou bezpečnostní agenturou prostě riziko z principu je. V zemích s dlouholetou demokratickou tradicí existují dokonce jakési karantény pro policisty, aby nemohli jít přímo ze služby do soukromé bezpečnostní agentury. A v Česku máme najednou agenturu, která může mít přes ministra a lidi, které si do úřadu najmenuje, přímé napojení na informace policejních jednotek. To je opravdu riziko.Záleží ale na Johnovi, jak si s ním poradí. Když už mají Věci veřejné tak silně deklarovaný tah proti korupci a klientelismu, měl by John vybrat jako své náměstky osoby, které zajistí nezávislost jeho resortu. Stejně by to měl udělat s postem policejního prezidenta a doporučit vládě člověka, který bude zárukou, že z policie neuteče do bezpečnostní agentury ABL (spojené se stranou) ani jedna informace. Dejme tedy Johnovi šanci, má na ni právo, ale jestli ji nevyužije, dá se tipovat smršť mediální kritiky a propad strany při podzimních komunálních a senátních volbách.

08:46
Ještě pár postřehů k novým ministrůmMinistr obrany Alexander Vondra je po letech šéfem tohoto rezortu, od kterého se dá očekávat, že konečně ucpe černou díru, ve které mizí peníze za armádní a ministerské zakázky. Jiří Pospíšil má šanci napravit, co pokazil nebo nedotáhl během minulé doby, kterou prožil jako ministr spravedlnosti v Topolánkově vládě. Reorganizaci soudnictví i státních zastupitelství, zajištění jejich nezávislosti a tudíž posílení práva. Měl by se konečně vyrovnat s tím, co nezvládl, justiční mafii v čele s Renatou Veseckou. O ministrovi zemědělství Ivanu Fuksovi musíme věřit, že se polepšil. Je to jeden z mužů ministerstva financí, který měl prsty v zadání maximálně podezřelé superekozakázky za více než sto miliard korun a navíc je jako starosta a místostarosta spojen s dobou, kdy bylo jeho město Příbram nazýváno českým Palermem. Pavel Drobil se zase - byť nijak výrazně - podílel na poslední třicetimiliardové a zase podezřelé zakázce na "pronájem" státních lesů, kterou museli zrušit poslanci. A Martin Kocourek, nový ministr průmyslu, se musí odříznout od ČEZu, kde byl dlouhá léta šéfem dozorčí rady a jistým symbolem klientelistického propojení politických stran s tímto mocným podnikem.Bude to nářez a k tomu vám posílám písničku

09:42
I na Slovensku si koalice rozdělila vládní postyŘadu staronových ministrů bude mít i nová slovenská vláda. V Česku žádná žena ve vládě není, na Slovensku, jak už nějaký čas víme, bude Iveta Radičová dokonce premiérkou. Kromě ní obsadí žena i post ministra spravedlnosti. Do vlády se vrací někdejší ministr spravedlnosti Daniel Lipšic, který povýšil na Slovensku boj proti korupci téměř na anglosaskou úroveň, ministrem zahraničí bude Mikuláš Dzurinda - ne příliš populární politik, který ovšem jako premiér prosadil na Slovensku klíčové ekonomické reformy.Jak napsal nedávno britský The Economist, v bývalém Československu skončilo politické období stagnace a nechutností. Věřme, že má prestižní týdeník pravdu. Žádná idylka to nebude, ale naděje na zlepšení situace v obou zemích tu je, a dost hmatatelná.

10:42
První námět pro nového ministra obranyJak zveřejnil server iHNed, vyšlo najevo, že si česká armáda pořídila nové dopravní letouny Casa za jiných podmínek, než slibovala veřejnosti. Celý obchod byl už od počátku podezřelý, letouny Casa měly ve veřené soutěži o nákup letadel italského konkurenta, který sliboval lepší podmínky i stroj. Topolánkova vláda ale nakonec vybrala letouny Casa se zdůvodněním, že součástí obchodu bude, že španělští výrobci letounu zajistí prodej pěti českých bitevníků L 159 do Bolívie. Jak známo česká armáda vlastní skoro padesátku těchto bitevníků, kterou nepotřebuje a nemůže je nikde udat. Prodej do Bolívie prý mohl zájem o neprodejná letadla zvýšit. Teď se ale zjistilo, že žádný prodej do Bolívie se nekoná. Tedy podvod v soutěži za skoro čtyři miliardy. Vydělal hlavně zprostředkovatel nákupu firma Omnipol (dlouho spoluvlastněná kamarádem Miroslava Kalouska Richardem Hávou).Alexander Vondra má první možnost ukázat, jak ministerstvo povede. A stejně tak Věci veřejné, jaký mají tah proti korupci. Nemluvě o TOP 09, která tvrdě prosazuje vládu práva. Těším se na vysvětlení.

11:47
Opět méně mrtvých na českých silnicíchV červnu zahynulo na tuzemských silnicích "pouze" sedmdesát jedna lidí, což je nejméně od pádu železné opony a rozmachu automobilové dopravy. Je to polovina mrtvých, kterou jsme na českých silnicích zaznamenali před sedmi lety, v nejtragičtějším červnu od roku 1989. Ministerstvo dopravy přičítá klesající počet smrtelných nehod bodovému systému, své kampani proti riskantní jízdě nazvané Nemyslíš - zaplatíš a také bezpečnějším autům.Ať je příčina jakákoli, je to dobrá zpráva. Dj si vzpomíná, jak ještě před čtyřmi lety vysvětlovali šéfové dopravní policie, že je počet "smrťáků" těžké snížit, protože prostě čeští řidiči jsou bezohlední a nezastaví je ani pokuty, ani bodový systém. Mýlili se, dokázali, že svou práci neuměli a je dobře, že už z nich nikdo u policie neslouží. Teď si ještě poradit z jejich kolegy, kteří se zabývají potíráním zločinů - také se často vymlouvají, že to nejde, protože zločinci jsou sofistikovaní a nenapravitelní. 

12:48
Dvě výročíVčera uplynulo jedenadvacet let od chvíle, kdy rádio Svobodná Evropa zveřejnilo prohlášení Několik vět, kritizující komunistický režim a dnes je to devatenáct let, kdy tehdejší Československo opustil poslední sovětský okupační voják. Několik vět bylo milníkem boje proti zkomírajícímu totalitnímu režimu, do té doby podepisovaly podobné petice stovky, maximálně tisícovky lidí, většinou z okolí disentu, k Několika větám se připojily desítky tisíc lidí, mnoho z nich z oficiální scény. Pak už přišel poměrně rychlý sešup režimu a revoluce byla symbolicky ukončena právě odchodem okupačních vojáků z tehdy už svobodné země - mimochodem vojenské jezdy, kde sídlily okupační jednotky nejsou dodnes vyčištěny od munice a chemických jedů, i když se na tom už dvacet let pracuje.Díky dvěma čtenářům, kteří mě tato důležitá výročí připomněli. 

13:49
Vlivný Henry Kissinger k afghánské misiDnes ráno zaútočil Talibán na leteckou základnu NATO poblíž Džalálábádu. Vojáci severoatlantické aliance podle prvních zpráv neutrpěli žádnou ztrátu, bojovníci Talibánu prý utrpěli blíže neurčené ztráty. Podle světových agentur šlo o vzkaz novému veliteli mise v Afghánistánu Davidu Petraeusovi. Někdejší ministr zahraničí USA Henry Kissinger vyzval všechny členské země aliance, aby se připravily na dlouhotrvající válku. "Bude to těžké, ale Talibán je nutné porazit nebo aspoň výrazně oslabit," řekl v rozhovoru pro deník Financial Times.Bude docela zajímavé sledovat, jak se k české účasti v Afghánistánu postaví nová vláda. Budoucí ministři Schwarzenberg i Vondra misi podporují, ale ořezávaný rozpočet armády i celkové snižování rozpočtových výdajů nějaké masivnější české účasti nenahrávají a je otázka zda se do Afghánistánu vůbec vrátí příslušníci elitní prostějovské jednotky, která byla spojenci tak chválena. Nakonec i větší část veřejnosti je proti misi, tak se zdá, že Talibanu prostě stačí počkat, až aliančním zemím - podobně jak to vypadá v Česku - dojdou peníze, trpělivost a nápady. 

13:56
Berdych - FedererTomáš Berdych zahájí za pár minut ve Wimbledonu svůj čtvrtfinálový zápas se světovou dvojkou a hlavním favoritem turnaje Rogerem Federerem.

14:48
Od zítřka nová pravidla pro kuřákyOd zítřka si mohou kuřáci zapálit na nekrytých zastávkách MHD i na nekrytém železničním nástupišti. Pokud ovšem odhodí nedopalek na zem, mohou dostat pokutu až tisíc korun. Asi největší změnou antikuřáckého zákona je předpis - schválený Parlamentem - o povinné velikosti nálepky, která bude označovat, které restaurace či prostory jsou kuřácké či nekuřácké.Jsem kuřák, nijak vášnivý, ale byl bych rád, kdyby se v restauracích nekouřilo, neb nekouřím ani doma. Jsem moc rád, že na své domovní dveře nemusím lepit poslanci schválenou nálepku označující nekuřácký prostor.  

14:49
Berdych - FedererPrávě jsem si na internetu všiml, že Berdych vyhrál první set. Poznámka pro ty, které to zajímá.

16:11
Schodek rozpočtu se má příští rok snížitPremiér Petr Nečas oznámil, že požaduje na příští rok maximální deficit státního rozpočtu sto třicet pět miliard korun. Nečas tvrdí, že deficit oproti letošnímu roku sníží o sedmdesát miliard korun, z toho padesát čtyři miliard různými úspornými škrty a zbytek získá na straně příjmů.Na papíru to může vypadat dobře. Vlastně ani Janotův rozpočet nevypadal tak strašně, ale předpoklad, že letošní deficit překročí dvě stovky miliard korun nás z optimismu vyvádí. Je samozřejmě v pořádku, že se Petr Nečas snaží promyšlenými a reálnými sliby zvednout náladu v zemi. Ať jde o státní úspory, boj proti korupci nebo pevné zakotvení právního státu. Je tu ale riziko, že mnohé nesplní a jeho pád může být hodně tvrdý. Zatím ale raději zůstávejme u toho optimismu a věřme, že to vyjde.

16:29
Horké počasí vytrváVrátil jsem se ze schůzky a rozpálené pražské ulice mě donutily podívat se na předpověď počasí, zda nebude příjemněji. Meteorologové říkají, že ne. Víkend sice ochladí bouřky, ale nastávající měsíc by měl být "teplotně nadnormální" tedy horký. I když na svátky by to tak zlé být nemělo. Tropická vedra nás prý nečekají, ale takové normální české léto s teplotami ke třicítce. Přeji všem příjemnou dovolenou.

16:54
Konec OdcházeníZítra se odehraje v pražském divadle Archa derniéra hry Václava Havla Odcházení. Hra byla nejsledovanější divadelní událostí roku 2008 a jen v divadle Archa měla sedmdesát šest repríz. Hru bude na podzim vysílat ze záznamu i Česká televize. V hlavních rolích Jan Tříska a Zuzana Stivínová, roli Babičky hraje Vlasta Chramostová.Hra byla poměrně úspěšná i ve světě. Návrat Václava Havla z role prezidenta do pozice dramatika se zdařil. Blahopřejeme. Stejně jako Tomášovi Berdychovi k vítězstí nad Rogerem Federerem.  

17:41
Vláda by se měla sejít nejpozději 15. červenceJisté to ale není. Zatím totiž není podepsána koaliční dohoda, i když se zdá, že jí po rozdělení vládních křesel a vymezení okruhů politických priorit nestojí nic v cestě. "Zatím nemohu doručit seznam ministrů na Hrad, není podepsána koaliční dohoda, není co doručovat," odpovídá Petr Nečas na otázku, kdy by mohl prezident Václav Klaus vládu jmenovat. Prvním úkolem vlády bude podle Nečase práce na rozpočtu pro rok 2011 a hledání úspor i pro letošní rok. Vláda podle něj nebude zvyšovat daně, ani zavádět nějaké nové. Zřejmě nás už ohledně personálního složení Nečasova kabinetu nečeká žádné překvapení. I když ráno připustila budoucí předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, že změny možné jsou. Ministry za ODS ještě totiž musí schválit stranické grémium. Ale nejspíš se nic nezmění, protože menší strany získaly, co chtěly, TOP 09 post ministra zahraničí a financí, VV křeslo ministra vnitra a jako přídavek vlivné a bohaté ministerstvo dopravy (i když to vypadá, že příští rok nebude moc peněz na stavbu dálnic a bohatství rezortu se ztenčí).Děkuji za vaši pozornost a přeji vám krásný zbytek dne.  

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].