0:00
0:00
Respekt DJ28. 9. 201015 minut

Středa 29. 9. 2010

07:13
Ať platí viníci! Dobré ráno v zataženém, ale krásném dniPro milovníky slunného babího léta a pro lidi ohrožené velkou vodou na severu Čech to dnes asi nebude úplná legrace. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu nás čeká závan chladného vzduchu ze severovýchodní Evropy, který přinese těžké mraky, déšť a na horách vyšších než 1300 metrů možná i sníh. Nejvyšší denní teploty devět až třináct stupňů Celsia, v tisíci metrech kolem šesti. Mírný severozápadní vítr.Stejně zataženo, ale o pár stupňů tepleji má být i v Bruselu, kde se dnes očekává masivní celoevropský protest. Evropská odborová konfederace (ETUC) sem svolala pracující z celé Unie k demonstraci proti úsporným opatřením, která tváří v tvář finanční krizi zavedly všechny, nebo téměř všechny vlády členských států EU. „My jsme krizi nezpůsobili. A účet za ni by měli platit viníci – tedy banky – a ne lidé práce,“ říkají představitelé ETUC, podle nichž mohou úsporné škrty vlád kromě dopadů na životní úroveň přinést i další nezaměstnanost. Ve snaze změnit tuto politiku chtějí tedy předáci ETUC dnes v jedenáct hodin vést davy rozzlobených Evropanů kolem unijních sídel v Bruselu. Očekává se příjezd zhruba sta tisíc lidí z třiceti zemí kontinentu. Generální stávku proti úsporám své socialistické vlády už vyhlásily odbory ve Španělsku a velké protesty se očekávají v dalších evropských zemích včetně České republiky.

08:30
Wyclef Jean není prezident a je v nemocniciRapper Wyclef Jean se zhroutil z vyčerpání a byl převezen do nemocnice. Newyorský muzikant haitského původu se stal celosvětově známou personou poté, co před několika měsíci oznámil svůj úmysl kandidovat na haitského prezidenta v letošních podzimních volbách. Úřady republiky Haiti, považované všeobecně za nejchudší a nejzkorumpovanější zemi západní polokoule, jeho kandidaturu ale odmítly s tím, že nežil na Haiti zákonem požadovanou dobu pěti let před volbami. „Wyclef Jean nyní doplatil na osmiměsíční mimořádný stress, únavu, nedostatek spánku a vyčerpávající cesty po celém světě,“ uvedl v prohlášení k hospitalizaci rapperův vydavatel,“a prosí fanoušky, aby na něj myslili v přístích dnech, ve kterých bude bojovat o návrat své kondice a životní síly.“ Po výroku haitských úřadů a ještě před svým zhroucením začal Jean pracovat na novém albu If I were President, the Haitian Experience, jehož vydání se očekává příští rok.

↓ INZERCE

09:46
Václav Klaus je prezident a je na barikádě - opět po 65 letechPrezident republiky Václav Klaus obvinil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, že „stojí na opačné straně barikády“ než hlava státu a jiní čeští vlastenci. Stalo se tak v případu tzv. české výjimky v Lisabonské smlouvě EU, kterou si Klaus loni prosadil jako podmínku svého podpisu pod tímto klíčovým dokumentem dalšího propojování Evropské unie. Výjimka má stvrzovat „věčnou platnost“ tzv.Benešových dekretů, kterými byli po druhé světové válce an bloc prohlášeni za „národní zrádce“ a připraveni o majetek a české občanství milióny českých Němců. Ačkoli se dnes v Bruselu o „české výjimce“ nijak nejedná a nikdo ji nahlas nezpochybňuje, Lidové noviny před několika dny přinesly zprávu, že její přijetí je údajně ohroženo. „Věříte české diplomacii v čele s Karlem Schwarzenbergem, že by se za výjimku ´do krve´bila?“ zeptal se tento list prezidenta Klause ve svém dnešním vydání. „Našemu panu ministru v této věci moc nedůvěřuji, on je svým dosavadním životem a desetiletím trvajícím pohybování se po Evropě trochu na jiné straně barikády,“ odpověděl Klaus, který mimochodem často v novinových rozhovorech vzpomíná, jak jako čtyřleté dítě za pražského povstání v květnu 1945 pomáhal v Praze dospělým stavět na ulici barikádu. Ministr Schwarzenberg glosoval Klausův pohled jako „svérázný předsudek“ z Klausova dospívání v 50.letech, kdy komunisté vtloukali dětem do hlavy, že nejhorší velezrádci jsou šlechtici a katolická církev. „To, že máme s panem prezidentem rozdílný názor na Evropskou unii, je známo,“ dodal Schwarzenberg. „Ale to nemá nic co dělat s touto záležitostí. Je nepřípustné, aby nějaká dohoda, která se s námi udělala, nebyla dodržena.“

10:47
Odhalen plán Al-Káidy na útok proti EvropěBritská média přinesla zprávu, že podle uniklých informací z bezpečnostních složek se americkým, britským, francouzským a německým tajným službám podařilo ve vzájemné spolupráci překazit plán na rozsáhlé teroristické útoky proti civilistům v evropských městech. Plán připravený v centrech Al-Káidy na kmenových územích Pákistánu byl podle anonymních zdrojů v „pokročilé fázi přípravy“, byť ještě neměl charakter bezprostřední hrozby. Podle informací Sky News se měl podobat nedávnému útoku teroristických komand na civilní cíle a hotely v indické Bombaji, při nichž bylo útočníky povražděno více než 160 lidí.

11:37
Strach a hlad a čtyři hvězdy nad PchongjangemZa „bouřlivých ovací“ byl v severokorejském Pchongjangu na sjezdu tamní vládnoucí – a jediné povolené – komunistické Strany práce znovu zvolen generálním tajemníkem Kim Čong-il (68). Spolu s tím delegáti tohoto zřídkakdy konaného shromáždění (naposledy byl sjezd SP před 30 lety) schválili povýšení diktátorova nejmladšího syna Kim Čong-una (27) do funkce „čtyřhvězdičkového generála“ - - jedné z nejvyšších pozic v severokorejské armádě. Podle pozorovatelů je to jasná zpráva, že tento mladý muž, o jehož existenci ještě nedávno netušil nic ani svět, ani severokorejská veřejnost, byl svým těžce nemocným otcem určen jako nástupce ve vedení tamního tajuplného a brutálního režimu.Kim Čong-un, jehož nástup do vedení země znalci z různých náznaků a propagandistické rétoriky odhadují na rok 2012, údajně studoval ve Švýcarsku, podle některých zpráv je „od dětství“ alkoholik a nemá žádnou vojenskou či politickou zkušenost. Čeká ho přitom řízení jaderné regionální mocnosti, která je téměř ve válečném stavu se svým demokratickým sousedem – Jižní Korejou – a která je s totálně zruinovaným komunistickým hospodářstvím opět po 13 letech na pokraji nového hladomoru.U příležitosti staronové volby generálního tajemníka Strany práce vzdala severokorejská Ústřední zpravodajská agentura hold „nesmrtelným výkonům a hrdinským činům“ doposud vládnoucího Kim Čong-ila a ujistila občany, že tento muž bude „navěky zářit v historii země“.

12:30
V Radotíně u Berounky postřelili pytláci kontroloraPolicie vyhlásila intenzivní pátrání po dvou pytlácích, kteří v Radotíně u Berounky postřelili kontrolora rybářské stráže. Oběť incidentu údajně přistihla dvojici mužů při nočním lovu a když po nich žádala dokumenty a licenci, vytáhl jeden z pytláků zbraň. Rybářskému strážci zachránily život noviny složené v náprsní kapse: v nich totiž uvízla první střela. Druhá mu zasáhla pravé stehno. Postřelený muž pak na útočníky vytáhl svou legálně drženou pistoli a vystřelil do země. Muži utekli a přivolaná policie poté, co neuspěla její snaha vystopovat pachatele cvičeným psem, zahájila rozsáhlou kontrolu celé oblasti.

13:20
Obama chce zákon na kontrolu internetuAmerická administrativa zahájila práci na zákonu, který by měl vládě prezidenta Baracka Obamy pomoci dostat pod kontrolu internet. Tajné služby USA jsou už nějaký čas vážně znepokojeny možnostmi, které teroristům a organizovanému zločinu dává web. Především jde o fakt, že komunikaci přes internet – ať už pomocí Skype, Facebooku či jiné sociální sítě – nejde sledovat a kontrolovat ani zdaleka tak snadno jako někdejší telefon. Obamova administrativa proto na příští rok ohlásila zákon nutící provozovatele internetu k takovým úpravám, aby komunikaci přes jejich zařízení šlo s povolením soudu či jiné určené státní instituce sledovat.Jak píše dnešní Gazeta Wyborcza, tyto zákonem nařízené úpravy si vyžádají velké investice a náročnou minimálně několikaletou práci. Server přitom cituje odborníky tvrdící, že celé toto úsilí může být marné. V dnešním světě už totiž existují – a ve světě internetu jsou používány – šifry, které prakticky nejde rozluštit. Pokud by americká administrativa chtěla používání těchto šifer zakázat zákonem, znamenalo by to těžko představitelný ústup technologie o roky zpět. Mimo jiné by to znamenalo i fakt, že servery bank a vlád by se staly mnohem dostupnější pro útok hackerů.Složitost dilematu může ilustrovat současný příběh výrobce telefonů BlackBerry, který v Americe patří mezi byznysmeny právníky a bankéři k nejpoužívanějším - - právě kvůli vysoce nadstandardnímu a nerozluštitelnému šifrování přenášených informací. Když teď vlády několika zemí (např.Saudská Arábie, Indie a další) vyzvaly firmu, aby snížila složitost své technologie na „odposlouchatelnou“ úroveň, ocitl se výrobce BlackBerry v těžkém rozporu: odmítne-li, uzavřou se jeho telefonu některé velmi významné trhy, a pokud přijme, ztratí jeho výrobek právě to, proč se stal na jiných trzích tak vyhledávaný a populární.

14:30
Kdyby byly volby nyní…Aktuálně zveřejněný průzkum agentury Factum Invenio ukázal, že pokud by se volby do sněmovny konaly nyní, současná trojkoalice by ztratila celkem šest mandátů - - hlavně díky propadu strany Věci Veřejné. Oproti předchozímu výsledku by si mírně polepšili komunisti a TOP 09. Současná koalice by podle průzkumu získala 112 mandátů, opozice 88. Pětiprocentní hranici, která je pro vstup do sněmovny nutná, by se podařilo překročit pouze těm stranám, jež jsou v současné době ve sněmovně zastoupeny. Voleb do sněmovny by se zúčastnilo 62,7 procenta voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla téměř stejná jako v květnových volbách, kdy činila 62,6 procenta. Podíl lidí, kteří se nepřiklánějí k žádné politické straně, zůstává podle Factum Invenio stabilní - 38,8 procenta oprávněných voličů.

15:28
Jak se jmenujete, pane Rainmane?Vědci z Biologického institutu ve Varšavě zveřejnili výsledky bádání, jak člověk ve svém mozku reaguje na své vlastní jméno. Vědecký tým promítal 40 dobrovolníkům jména a fotky známých osobností (například Alberta Einsteina apod.) i zcela neznámých lidí a měřil přitom čas nutný ke stisknutí knoflíku znám/neznám. Z reakcí figurantů vyplynulo, že absolutně nejrychleji – za zhruba 500 milisekund – pozná člověk své vlastní jméno; fotografický záběr sebe sama (předtím zcela neznámý) pak rozpozná ještě rychleji. Toto rozpoznání je doprovázeno také největší vlnou mozkové aktivity - - mnohem větší než v pořadí druhá amplituda doprovázející pohled na jména a tváře citově nejbližších osob. Výhradně jen do reakce na vlastní jméno se také zapojuje pravý dolní čelní zákrut - - část mozku angažovaná speciálně v procesech pozornosti.Vědci upozorňují, že právě dysfunkce této mozkové části je charakteristická pro lidi s autismem. Je rovněž známo, že autistické děti reagují na své jméno méně než děti zdravé. Podle členky týmu Dr. Anny Nowické je tedy možno soudit, že narušení mechanismu, který automaticky zvedá pozornost při infotmaci „to jsem já“, může být jedním z aspektů autismu a že další výzkum v této věci nám pomůže lépe porozumět této chorobě.

16:22
Je to jasné: lupiči, které pustila ministryně Kovářová, jsou pryč a ukradené milióny s nimiKe Krajskému soudu v Hradci Králové se dnes vrátily dopisy vyzývající zloděje Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka k návratu do vězení. Nepodařilo se je doručit. Zároveň vypršela lhůta, kdy měli lupiči 74 milionů korun nastoupit zpět za mříže, a protože se tak nestalo, požádal dnes soud policii o jejich „dodání“. „Pokud se to nepodaří, bude vydán mezinárodní zatykač,“ řekl Respektu královehradecký soudce Aleš Korejtko.Oba muže pustila v červnu z vězení bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.Trest jim přerušila z ne zcela pochopitelných důvodů, těsně před odchodem z funkce. Z původně vyměřeného desetiletého trestu si lupiči stihli před bezprecedentním exekutivním zásahem ministryně do spravedlnosti odsedět jen dva roky. Z peněz, které podle rozsudků dvou soudů ukradli, se nikdy nenašla ani koruna a ukryté peníze skýtaly Tesárkovi s Blažkem naději na bezstarostný život za hranicemi. Nástupce ministryně Jiří Pospíšil počátkem srpna stáhl stížnost pro porušení zákona, jejíž podání Kovářové podle zákona umožnilo přerušit zlodějům trest. Někdy v té době viděli muže jejich příbuzní naposledy. Od Pospíšilovy snahy napravit arogantní a netransparentní zásah své předchůdkyně do výkonu soudní moci už jim bylo jasné, že je nečeká nic jiného, než obsílka s výzvou k návratu do cel.Přerušení trestu, které zřejmě umožnilo odsouzeným zlodějům vykopat poklad a vzít nohy na ramena, zdůvodňuje ministryně Kovářová svou citlivostí: Neuměla by prý žít s tím, že jsou možná zavřeni nevinní lidé. Stížnost ve prospěch Tesárka s Blažkem pro ni vypracoval kladenský soudce Matula na krátkodobé ministerstké stáži poté, co to dvakrát odmítla udělat kmenová pracovnice z odboru dohledu ministerstva. Matula čtyřstránkový elaborát založil na argumentu, že důkazy vyhodnocené soudy jako průkazné by mohly být hodnoceny i jinak.

17:24
V ulicích Bruselu je pískot a křik a hoří prskavkyRáno v téhle rubrice ohlášený protest, který Evropská odborová konfederace svolala na dnešek do Bruselu pod heslem „Ne vládním škrtům, přednost má práce a růst“ zaplnil ulice hlavního města Evropské unie tisícovkami křičících, pískajících a troubících lidí. Jak reportuje dopisovatel BBC Nick Childs, město se otřásá hřmotem a ve vzduchu je cítit kouř z dýmovnic a prskavek. Generální stávka vyhlášená španělskými odbory ochromila veřejnou dopravu v Madridu a skupinky aktivních demonstrantů se snažily donutit k zavření řadu bank a obchodů v centru města. Nepokoje a protesty hlásí též Řecko, Irsko a Litva. „Je stále čas promyslet míru úspor,“ prohlásil ve svém projevu k bruselským demonstrantům francouzský odborářský předák Jean Claude Mailly. „Nikdy není pozdě, protože jde o proces, který teď začíná,“ dodal později pro BBC. Podle Maillyho se Evropané nacházejí v době, kdy nejrůznější sociální hnutí mají velký význam – a v následujících týdnech budou mít ještě větší. „Na kontinentu je obrovské sociální napětí,“ cituje Maillyho BBC.

18:09
Evropští komisaři brání právo občanů EU na svobodný pohybEvropská komise varovala Francii, že svým současným vyhošťováním rumunských a bulharských Romů ze svého území do jejich původní vlasti porušuje evropské právo na svobodný pohyb. A že pokud se přístup tamních úřadů nezmění do 15.října, bude Paříž evropské protiakci. Francie přivítala, že ji komisaři v souvislosti s vyhošťovací aférou neobvinili z diskriminace.Francouzské úřady začaly s vyhošťováním východoevropských Romů koncem července na příkaz prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten označil jejich provizorní tábořiště za „semeniště zločinu“ a nařídil policii je všechna strhnout. Od té doby až dodnes bylo ze země vyhoštěno zhruba 1000 osob, převážně s rumunským pasem. Jak ovšem upozornila evropská komisařka pro spravedlnost Vivian Redingová ve francouzské televizi, všichni ti lidé jsou občany Evropské unie, v jejích hranicích mohou jít kamkoli a Paříž bude čelit správnímu řízení, nepřestane-li je vyhánět pryč. Záležitost vyvolala ostrý spor mezi Evropskou komisí a francouzskou vládou. Český premiér Petr Nečas se v něm postavil na stranu „suverénního“ práva Paříže odnímat právo pobytu jiným Evropanům dle uvážení, zatímco ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nařízení prezidenta Sarkozyho ostře kritizoval.Francie musí teď do dvou týdnů objasnit Bruselu, jak zabuduje do svého práva evropskou reguli o volném pohybu občanů EU spolu s časovým harmonogramem, do kdy se tak stane. V opačném případě proti ní Komise zahájí správní řízení. „Analyzujeme teď situaci ohledně práva na volný pohyb i v jiných členských zemích,“ sdělila Komise ve svém aktuálním prohlášení. „Až budeme hotovi, zvážíme, zda není nutné rozpoutat právní kroky i v jiném než francouzském případě.“

18:16
A předpověď na konecDo střední Evropy zasáhne podle meteorologů odpoledne a v noci od severu výběžek vyššího tlaku vzduchu, zatímco severovýchod našeho území bude ovlivňovat tlaková níže nad Ukrajinou. V příštích hodinách bude oblačno až polojasno, ojediněle s přeháňkami, na severovýchodě až zataženo, místy s deštěm. V polohách nad 1100 metrů sníh. K ránu zejména v Čechách ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 5 až 1 st., místy přízemní mrazíky. Mírný severozápadní až severní vítr. To je vše. Loučím se a přeji vám všem přínosný zbytek dne.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].