Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 29. 12. 2010

Stát prohrál arbitráž s ČSOB • Autor: ČTK
Stát prohrál arbitráž s ČSOB • Autor: ČTK

07:55
Absurdní dramaDobré ráno znovu u kotoučů. A máme tady středu, svátek má Judita a do konce roku zbývají tři dny. Počasí dnes po ránu je zkrátka prosincové – teploměr za okny redakce na Letné ukazuje minus sedm stupňů, v noci místy, třeba na Karlovarsku, prý klesaly až k minus dvaceti. Předpověď na dnešek hlásí polojasno nebo spíše zataženo, takže původně očekávané slunečné počasí nás čeká jen výjimečně.A jedno připomenutí k dnešnímu datu 29. prosince. V roce 1989 to byl pátek a ve Vladislavském sále na Pražském hradě se hrálo absurdní drama – Federální shromáždění, samí komunisté, jednohlasně (jak byli ostatně zvyklí) odhlasovali Václava Havla československým prezidentem. A k tomu pouštím Havlova obdivovatele a přítele Lou Reeda a jeho A Walk On The Wild Side. Hezký den.   

09:08
Letem českým světemKomu se nechce listovat hned po ránu novinami, nabízím ke kávě svižnější píseň + svižný výběr z denního tisku:Titulek hlavní strany Mladé fronty oznamuje, co říká ministr zdravotnictví Heger k výpovědím téměř třetiny všech doktorů v nemocnicích (konkrétní číslo je 3650 výpovědí): „Zbude víc na platy ostatních“. Zkráceně řečeno, vláda žádné peníze pro lékaře z rozpočtu neuvolní. Ministr ujišťuje pacienty, že se zdravotní péče nerozpadne a budou ošetřeni. Lidové noviny řeší, zda Nečasova vláda přežije rok 2011. Nechali si udělat „exkluzivní“ průzkum, kterého se zúčastnilo 416 respondentů, a výsledek je tento: 31 procent si myslí, že kabinet koaliční krizi, kterou nadrobil ministr Drobil, ustál. O 1,2 procenta více, tedy 32,2 procent dotázaných si myslí, že Nečasova vláda je v takovém rozkladu, že jakýkoli další zádrhl povede k jejímu rozpadu, 36,8 procent nevěří, že vláda vydrží celé čtyři roky.Hospodářské noviny řeší také krizi s výpověďmi lékařů. Dle ministra Hegera je varianta, jak kolapsu zabránit, následující: kraje mohou vyhlásit stav nebezpečí, v tom případě by lékaři – výpověď nevýpověď – do práce museli nastoupit. Něco podobného může vyhlásit i vláda, tzv. stav nouze.A zde je návod, jak a kde hledat v našem zdravotnictví rezervy. Je to poměrně jednoduché.

10:01
Kosovský premiér čelí obvinění z kšeftování s lidskými orgánySrbská prokuratura má prý k dispozici videozáznamy z května 1998 z tábora Kosovské osvobozenecké armády (UCK), jež usvědčují současného kosovského premiéra Hashima Thaciho z obchodu s lidskými orgány.Znovuzvolený kosovský premiér a někdejší vůdce UCK Thaci byl v polovině prosince Radou Evropy obviněn, že stál v 90. letech v čele mafiánské organizace, která s lidskými orgány a heroinem kšeftovala.Thaci obvinění i zprávu o existenci videozáznamu označuje jako „zlovolnou propagandu“ a  „politický pamflet vyrobený v Bělehradě s požehnáním Ruska s cílem pošpinit samostatné Kosovo“.

11:05
Dobrý, normální a ten divnýZefektivnění houstnoucího provoz na německých letištích navrhuje nový šéf tamní asociace letišť Christoph Blume. Zjednodušeně řečeno, pasažéry navrhuje rozdělit na dobré, normální a podezřelé podle věku, pohlaví a etnického původu. To by mělo přinést rychlejší odbavení při bezpečnostních kontrolách, které jsou na všech letištích, německé nevyjímaje, kvůli hrozbě teroristických útoků stále přísnější.Návrh vyvolal okamžitou kritiku napříč politickými stranami jako protiústavní, diskriminační a hlavně stupidní.S podobným návrhem v prosinci přišla i Mezinárodní asociace leteckých dopravců.

12:21
Návaly na úřadech práceV těchto dnech sílí nápor na úřadech práce po celé republice, kdy se lidé snaží zaevidovat ještě v letošním roce. Jak uvádí server idnes, důvodem jsou změny, které se týkají podpory v nezaměstnanosti od 1. ledna 2011 – například ten, kdo dostal odstupné, nebude mít na podporu nárok dříve než po vyplacení odstupného, nelze si při podpoře jako dosud přivydělávat (šlo o částku do poloviny minimální mzdy, tedy 4 tisíce). Ten, kdo odejde dohodou nebo sám podá výpověď, bude mít nárok jen na 45 procent dosavadní mzdy.

13:45
Naše matka, dcera, milenka, otec, strejda i tetaVýčet v titulku patří kdysi vládní straně Unie svobody a Demokratická unie (US-DEU), která k 1. lednu nového roku zanikne. Použil je ve své bojovně laděné zdravici bývalým členům jeden z někdejších předsedů Jan Hadrava.Unie svobody vznikla v lednu 1998 jako výsledek krize ODS s tajnými sponzory. Ještě téhož roku se dostala do parlamentu coby součást čtyřkoalice US, ODA, KDU-ČSL a DEU. Během třinácti let existence zažila raketový růst a stejně tak raketový pád. Mezi osobnosti, které stranou prošly, patřil například Jan Ruml, Karel Kühnl, Hana Marvanová, Petr Mareš, Ivan Pilip, Pavel Němec či Vladimír Mlynář.

14:50
Stát prohrál arbitráž s ČSOBTáhnoucí se spor českého státu s ČSOB skončil. Stát požadoval po bance zaplatit přes 30 miliard korun za záruky poskytnuté při převzetí zkrachovalé Investiční a Poštovní banky. To Rozhodčí soud Mezinárodní obchodní komory v Paříži zamítl a rozhodl, že naopak stát musí vyplatit 1,6 miliardy korun za pohledávku IPB vůči společnosti J. Ring.Investiční a Poštovní bance hrozil před deseti lety krach a proto na ni byla uvalena v roce 2000 nucená správa. Stát se následně zaručil za veškeré vklady střadatelů a předal ji ČSOB.

15:30
Nabíječka pro celou rodinuZnáte to zoufalství, když se vám vybije telefon a nemáte u sebe nabíječku. A jako naschvál vaši kolegové mají jiný typ telefonu, a tedy i jinou nabíječku!Vypadá to, že těmto „starostem“ brzy odzvoní. Bruselské standardizační úřady CEN-CENELEC a ETSI (trochu děsivý název úřadu) schválily univerzální nabíječku pro všechny typy mobilů. Na trhu by se měly objevit v prvních měsících nového roku. Uleví se tedy nejen všem, kteří mobil používají, ale nezanedbatelné je i snížení ekologické zátěže.

16:30
Milost pro desperátaPistolník Billy Kid, známý desperád z dob Divokého západu, by se mohl dočkat 130 let od svého zastřelení omilostnění. Pro Kida ho požaduje guvernér státu Nové Mexiko, kde pistolník působil a kde nechvalně proslul svojí přesnou muškou, která stála život několik desítek lidí, hlavně v období „války“ mezi rančery o pastviny a dobytek. V podstatě působil jako nájemný vrah.Za jeho omilostnění se na webových stránkách, které guvernér Bill Richardson dal na web letos v létě, staví přes čtyři stovky lidí, proti je okolo 370 lidí. Důvodem pro milost je podle guvernéra fakt, že Kidovi byla slíbena milost v případě, že bude vypovídat u soudu o strůjcích konfliktu mezi rančery. Tento slib pak nebyl splněn. Guvernér o udělení či neudělení milosti rozhodne zítra nebo v pátek.Ve slavném filmovém ztvárnění Pat Garrett a Billy the Kid z roku 1973 si zahrál a hudbu složil Bob Dylan.

17:29
Bývalému ministrovi Pilipovi hrozí exekuce Bývalému ministrovi školství a financí a také bývalému viceguvernérovi Evropské investiční banky Ivanu Pilipovi se nedaří v podnikání s realitami a hrozí mu exekuce. Tu nařídil - zatím nepravomocně - soud pro Prahu 5. Exekutoři mu již zabavili jeho zámek Trnová nedaleko Prahy a zástavní právo na pozemky nedaleko Tábora. Pilip vlastní několik budov v centru Prahy, které přebudovává na luxusní byty. Kvůli krizi však nejsou zájemci o koupi těchto bytů, čímž se dostala jeho firma do potíží.

18:00
Velveti na ŽižkověPísničkou Lou Reeda jsme začali a také skončíme. Berte to jako pozvánku (pro ty, kteří neodjeli mimo Prahu a nemají to daleko na Žižkov – mimopražským se omlouvám, tak alespoň ten poslech písně) na dnešní večer do Paláce Akropolis. Hrají Velvet Undergound Revival Band na tradičním silvestrovském koncertu. Poprvé si zahráli v roce 1987, v roce 1990 a 2005 s Lou Reedem. večer.P. S.: Snad přijde i Nico.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].