Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 25. 5. 2011

Tento pán nespí. Jeho mozek právě pracuje na plné obrátky. • Autor: Michaela Danelová
Tento pán nespí. Jeho mozek právě pracuje na plné obrátky. • Autor: Michaela Danelová

07:55
Dobré ráno se sopkouKotouče DJ Respektu se zase roztáčejí, máme tu středu 25. května, svátek má Viola, koalici čeká jednání o seznamu standardní a nadstandardní zdravotní péče a zbytek populace čekání na sopečný mrak z islandského vulkánu Grímsvötn - ještě že alespoň trochu lehčí název než loňská Ejafja… atd. Mrak by měl dnes k večeru dorazit nad sever republiky a zřejmě zastaví leteckou dopravu v zemi. Popílek se pohybuje v nadmořské výšce šesti tisíc metrů, což sice nebrání přeletu nad Českem, ale znemožňuje vzlety a přistání letadel. Tak uvidíme, v každém případě budeme informovat!A k energickému vstávání do slunečného dne jeden svižný kus s názvem Run the World. Původně byl název Run this M…f…ing World, leč americkým strážcům morálky se to nelíbilo, tudíž jenom Run the World. Na interpretku se hezky kouká, klip obsahuje všechna vojenská klišé a tak člověk pochopí, proč je zpěvačka velmi populární mezi americkými vojačkami v Afghánistánu:) Kdo chcete, zde, Beyoncé.

09:11
„Průlomové“ hlasování v prokletém rakouském městě Městská rada severorakouského Amstettenu odebrala titul čestného občana Adolfu Hitlerovi. Hlasování podle agentury APA předcházela vzrušená debata. Dva radní z pravicové Svobodné strany tvrdili, že to není zapotřebí, jelikož titul stejně Hitlerovou smrtí roku 1945 zanikl. Nynější debata se odehrála po dlouhém boji zástupců Zelených, aby byl nacistickému vůdci titul odejmut. Starosta Amstettenu dosud zastával postoj Svobodných, že takové gesto už není zapotřebí a návrh na hlasování odmítal zařadit na pořad schůze rady. Hitlerovi bylo uděleno čestné občanství v roce 1939 při jeho návštěvě města.Amstetten se mimochodem „neproslavil“ jen tahanicí o hlasování, ale i tím, že právě tady byl v roce 2008 objeven a zatčen Josef Fritzle, který 24 let držel a mučil svoji dceru ve sklepě a měl s ní sedm dětí.Vaše dýdžejka přiznává, že by jí zajímalo, co mají v Amstettenu za vodu nebo jestli je to tím vzduchem tam…

10:19
Už je to tady, ruší se první lety a zasedá krizový štábPrach z islandské sopky Grímsvötn zasáhne severní část země už ve dvě odpoledne, oznámili meteorologové. Společnost ČSA zároveň už zrušila první lety - z Prahy do Berlína, Hamburku a Hannoveru. Co nastane dál, bude jasné po zasadání krizového štábu vlády, kterou právě teď sopka nahnala na ministerstvo dopravy a tam se radí…

10:44
Už je to tady II. - Vězeňská služba se probralaSebevražda Otakara T., kterému policie připisuje vinu za smrt devítileté Anny Janatkové a který se oběsil v noci na 21. března v pražské vazební věznici na Pankráci, přinutila Vězeňskou službu změnit pravidla pro dohled nad obviněnými ve speciálních případech.Nová opatření, která budou platná pro všechny české věznice, budou zahrnovat mimojiné častější kontroly na celách - z nynější hodiny každou půlhodinu. K nim věznice přistupovaly doposud pouze v případech vězňů, u nichž psychotesty prokázaly tendenci k sebevraždě. Do budoucna se budou automaticky týkat i lidí podezřelých ze závažných trestných činů spáchaných na dětech. Nová pravidla by měla vstoupit v platnost v nejbližších dnech, píše dnešní Právo.No konečně!!! Musel kvůli tomu ale zemřít člověk…Tak si radši něco pusťme. Jedna písnička tématicky o schovávání a ochraně…

11:49
Poslanec s opsanou diplomkou míří pro další titul, a píseň k tomuPřípad diplomové práce poslance ČSSD Miroslava Svobody, která v celých mnohastránkových pasážích kopíruje bez přiznání texty jiných autorů, nabírá nové obrátky. Jak zjistil server Aktuálně, Svoboda díky zmíněné diplomce a nabytému titulu inženýra zahájil v minulých letech další - o stupeň vyšší - doktorandské studium na Policejní akademii v Praze.Vysoká škola finanční a správní, kde poslanec obhájil diplomku a získal inženýrský titul, se proti tomu po odhalení aféry rozhodla zasáhnout - sepsala o poslancově provinění zprávu a posílá ji Policejní akademii. Další detaily čtěte na serveru aktualne.cz.To je paráda! Ještě že máme poslance, jinak by tu byla pěkná nuda. O životě ve Sněmovní ulici v Praze pojednává skladba od zásadní kapely Banana Split, vřele doporučujeme. Zde.Nicméně Parental advisory alias varování, některé výrazivo v textu písně může citlivějším povahám a mladším ročníkům způsobit újmu, proto prosíme rodiče, aby případně zakročili a vypnuli nás.

12:30
Lagardeová oznámila svoji kandidaturu na šéfku MMFFrancouzská ministryně financí Christine Lagardeová oficiálně potvrdila, že se chce ucházet o funkci ředitelky Mezinárodního měnového fondu. Křeslo v čele prestižní instituce se uvolnilo minulý týden poté, co kvůli obvinění ze sexuálního napadení odstoupil dosavadní šéf Dominique Strauss-Kahn.Lagardeová má podporu většiny evropských států. Proti ní se však staví silný blok zemí třetího světa a nastupujících ekonomických mocností, které protestují proti dosavadnímu nepsanému pravidlu, že v čele MMF stojí Evropan.Pokud by uznávaná ekonomka Lagardeová uspěla, stala by se první ženou v 67leté historii MMF, jež by ji vedla, a dalším zástupcem Francie v řadě za sebou.

13:03
Dobrou chuť, a polední songVaše dnešní dýdžejka musí pracovně telefonovat do zahraničí, tudíž se na chvíli odmlčí, popřeje dobrou chuť a tu je k obědu jedna houpavá od Dr. Dre.

14:07
„Because the Night Belongs to Lovers“Byly tady stížnosti od pravidelných čtenářů, že dnešní playlist je bez života (= dýdžejka je bez života, grrrr…), tak před další porcí zpráv něco, co vás musí zvednout ze židle. Hit pro Patti Smith od Bruce Springsteena (a Patti Smith hned tak něco nedostalo!).

14:32
Uvnitř Věcí veřejných řádí marketingová guerillaVěci veřejné si platí tým lidí, který má za úkol ovlivňovat diskuse pod články, jež se objeví na populárních internetových fórech. Ve stranickém žargonu bývá tato jednotka označována jako „guerilla“. Serveru Česká pozice to řekla Alena Maršálková, bývalá PR manažerka poslanců za VV. Členové guerilly jsou údajně brigádníci, kteří se do diskusí přihlašují pod různými přezdívkami a na nejčtenějších blozích a internetových stránkách píší příspěvky a reagují v debatách ve prospěch VV. Další detaily najdete zde.Vaše dýdžejka se přiznává, že jí věci kolem Věcí a zejména oni samí připomínají tu kategorii, o níž kdysi zpíval Beck. Odhalení tajenky zde.

15:22
DPH za dva roky klesne z 20 procent na 17,5 procentaNečasova vláda před chvílí schválila návrh na zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty na 14 procent od roku 2012 a následné sjednocení sazeb DPH na 17,5 procenta od roku 2013. Kvůli růstu sazby tak zdraží například potraviny, léky, městská hromadná doprava, ubytování, zdravotní a sociální péče nebo vstupné do kina. Nyní je základní sazba DPH 20 procent a snížená deset. Vybrané peníze chce vláda použít na penzijní reformu.Ještě ale může být všechno jinak, protože o novele zákona o DPH ještě musí jednat parlament a teprve souhlas zákonodárců přetaví návrh do reality. A víme, jak to ve Sněmovně chodí. Mimochodem - pro ty, kteří to nezaznamenali - český politický slovník se kvůli nedávným turbulencím ve VV obohatil o tyto věty:„Nejslabší, máte Babáka.“ „Na vlastní Kočí.“ „Kočí se mi z toho hlava.“Poslanec Babák se zároveň stal vítězem prvního ročníku soutěže O nejpozoruhodnější zbohatnutí, kterou vyhlásil server Česká pozice. Gratulujeme!

15:45
Tak nic, sopečný mrak minul ČeskoLeteckou dopravu nad Českem prach z islandské sopky Grímsvötn nenaruší. Krizový štáb vlády rozhodl, že vzhledem k nízké koncentraci popílku nenařídí bezpodmínečný zákaz civilních letů nad republikou. Mrak z islandské sopky nakonec zcela minul ČR.K tomu jedna popina o létání… Lenny z Krabic.

16:45
Nejlepší místo pro život je Austrálie, uzavřela studie OECDNejlepší životní podmínky mají Australané, dospěla ve svém speciálním indexu Organizace pro hospodářskou spolupráci a  rozvoj (OECD). Index hodnotí kvalitu života ve 34 zemích světa podle 11 různých kritérií, jako jsou například zaměstnanost, volný čas, čistota životního prostředí nebo průměrná délka života. Australané dopadli po všech stránkách nejlépe. Česko v hodnocení nijak zvlášť nezabodovalo, skončilo ve středu žebříčku.Druhým nejlepším místem je podle OECD Kanada - zasloužila si to třeba za to, kolik prostoru mají tamní obyvatelé k dispozici, což je 2,4 místnosti na jednoho Kanaďana - a třetím Švédsko, které ohromilo čistotou ovzduší.Tak si tématicky zavzpomínejme na tu ideální zemi - tady je Skippy.

17:20
Češi narození po roce 1965 prodělají na penzíchStát si z důchodového pojistného vytvořil zlatý důl, hlásí několik zpravodajských serverů. Většina lidí narozených po roce 1965 zaplatí na této dani více než v důchodu získá od státu nazpátek. S těmito závěry nyní přišel Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu vedený Janem Švejnarem. Takzvaná malá penzijní reforma, kterou vláda letos přijala v reakci na verdikt Ústavního soudu ve sporu o příliš rovnostářské důchody, situaci dále zhorší.Studie uvádí modelové příklady lidí s průměrnou mzdou, narozených v roce 1975. Takový Čech či Češka zaplatí na penzijních odvodech dvaapůlkrát více, než mu stát v důchodovém věku vyplatí. Polák a Maďar přitom s průměrnou mzdou zaplatí méně než dvojnásobek, Slovák asi jedenapůlnásobek.

17:58
Máte nějaký problém? Musíte se na něj vyspat!Britští vědci přišli se závěry, které potvrzují lidové pořekadlo ráno moudřejší večera. Z jejich bádání vyplývá, že spánek má blahodárný efekt na lidský mozek, protože významně posiluje paměť a pomáhá mozku roztřídit nepřeberné množství informací, které se každodenně ukládají do hlavy. „Lidský mozek nikdy nespí - jen v něm probíhají naprosto jiné procesy než v době, kdy bdíme. Je jich dokonce víc než ve dne a jsou i významnější,“ okomentoval studii profesor John Groeger z Centra pro výzkum spánku na Surrey University. Kromě zotavení a vlastním opravám se mozek věnuje například opakování obtížných operací a osvojuje si nově nabyté informace, zejména ty, kterým se člověk během dne intenzivně věnoval. „Mozek se ve spánku vlastně docela nadře,“ dodal pro BBC profesor Groeger.Tak už abychom spali! Ale ještě předtím si užijte zbytek dne, zítra si pusťte Respekt DJ zas a tady je závěrečná skladba od Filipa Topola, který evidentně dřív než britští vědci věděl, jak je důležité zavřít oči a nebránit se, když se člověku chce spát…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].