Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 23. 2. 2011

Hodně telefonujete? Kupte si rovnou čokoládu. • Autor: Globe Media /  Reuters
Hodně telefonujete? Kupte si rovnou čokoládu. • Autor: Globe Media / Reuters

07:41
Dobré ráno, jaro se blíží Se sluncem na nebi a teplotami hluboce pod bodem mrazu začala poslední středa letošního února. Podle meteorologů bude i dnes nad území Česka proudit ledový vzduch ze Sibiře, takže i ty nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem mínus tří až mínus šesti stupňů. Vát k tomu bude slabý a mírný vítr, čeká vás krásný den. Jaro se blíží.A možná se oteplí i v Libyi, kde přes stovky mrtvých pokračovala vzpoura proti skoro půlstoletí vládnoucímu tyranovi Muammaru Kaddáfímu. Rada bezpečnostri OSN dnes během noci v nezvykle ostrém prohlášení odsoudila násilí, se kterým režim plukovníka Kaddáfího zasáhl proti demonstrantům. Dokument, který podepsali i zástupci Číny a Ruska, vyzývá Kaddáfího, aby místo bombardování protestních pochodů a střílení do lidí vyhověl „oprávněným tužbám národa“. Libyjský delegát při OSN Ibrahim Dabaši, který už včera vyzval diktátora k okamžitému odchodu z čela země, nazval mezinárodní reakci „nedostatečně silným, nicméně přeci jen významným upozorněním libyjskému režimu, že musí neprodleně zastavit krveprolití“. Je to poprvé za týdny současných revolucí v arabském světě, kdy se Rada bezpečnosti rozhodla vstoupit do dění. Důvodem je obava, že reakce vystrašeného, rozvztekleného a bez pochyb i nemálo šíleného plukovníka Kaddáfího strhne zemi do občanské války. A nezvykle jednotná Rada se podle všeho rozhodla dlouho tolerovanému diktátorovi říct, že tohle mu už neprojde.

08:47
Van Rompuy v Praze: Osudová křižovatka na dohledDo Česka na schůzku se zdejšími politickými představiteli přijel prezident Evropské unie Herman van Pompuy. Jde o cestu v rámci jeho východoevropského turné, na níž chce úřadující šéf EU zjistit, jak se země na tomto konci Evropy staví k německo-francouzskému plánu užší ekonomické koordinace členských států Unie. „Budu naslouchat a otestuji i některé své vlastní nápady,“ popsal svůj pražský program van Rompuy, který z Česka odlétá do Rumunska a Bulharska. Rozhodovat o užším evropském propojení se bude na summitu EU 25.března. Pokud se 17 zemí eurozóny na reformách dohodne a některé z ostatní desítky zůstanou stát mimo, zrodí se letos na jaře podle pozorovatelů skutečná "dvojrychlostní Evropa“.

09:47
Jedno píchnutí – a chřipka je pryč Britští vědci oznámili v časopise Science Journal, že se jim „podařilo stvořit“ první geneticky modifikované kuře, které neroznáší ptačí chřipku. Ke svému historickému prvenství se tým z Edinburghské univerzity dopracoval tak, že badatelé vpravili malý gen chřipkového viru do buněk vybraných ptáků - - kteří pak sice onemocněli, ale jejich nákaza se nepřenesla na ostatní drůbež. Vědci v Science Journal vyjádřili kromě spokojenosti s úspěšným pokusem i pevné přesvědčení, že jejich metoda není nebezpečná ani kuřatům, ani lidem, kteří je jedí.

10:49
Zemětřesení v kraji Pána prstenů V novozélandském Christchurchi pokračovaly záchranné práce a pátrání po přeživších i obětech včerejšího silného zemětřesení. Mrtvých je zatím podle tamních úřadů 75, ale tento počet může vzrůst vzhledem k tomu, že pohřešováno je stále několik stovek lidí - - jen v samotné katedrále v centru města jich dosud nebylo nalezeno 22. Záchranné týmy odvolaly další práce v bloku centrálních kancelářských budov Christchurche, neboť tam – jak řekl médiím velitel oblastní policie Dave Lawry – „panuje situace, ve které se podle nás nedá přežít“. Celkově je situace na místě zemětřesení hodnocena svědky jako velmi dramatická. „Na ulicích leží mrtvá těla, jsou uvězněna v autech a pod troskami,“ uvedl pro BBC záchranář Russell Gibbs. „Dostáváme SMS a slyšíme klepání z některých domů. Na ta místa se zaměřujeme.“

11:57
Račte, prosím, po mostku Agentura ochrany přírody zveřejnila mapu tzv.migračních koridorů, kterou si nechala zpracovat. Jde o místa, kudy přes území České republiky mohou putovat divoká velká zvířata. Úřady a silničáři se tak konečně dozvěděli, kde je smysluplné stavět na velkých komunikacích přechody a podchody pro zvěř. Tyto údaje mají zdejší kompetentní místa k dispozici vůbec poprvé, byť se ekodukty staví na tuzemských silnicích už zhruba dvanáct let. Jak přitom píše zpravodajský server Hospodářských novin iHned.cz, řada z nich je ve světle čerstvě pubblikovaných dat zcela zbytečná. Jde především o nákladné stavby na pražském dálničním okruhu, kudy žádná zvěř nikdy chodit nebude, nebo o amatérské, leč drahé „mosty“ pro zvěř z asfaltu a s lampami a s vyústěním do supermarketu. Na druhou stranu přes dálnici Praha-Brno, kde je podle zjištění Agentury nejvíce tažných tras velkých zvířat, nevede ani jeden přechod. Ředitelství silnic a dálnic v návaznosti na zveřejnění mapy oznámilo, že s novými údaji bude na svých stavbách pracovat. Kvůli nedostatku peněz ale silničáři od stavby dálničních ekoduktů upouštějí a častěji než dosud chtějí zvěř směrovat do už existujících podchodů a mostků.

12:52
Sociologové zkoumali finanční gramotnost Čechů Třetina obyvatel Česka vůbec nesleduje své příjmy a výdaje, odhalil velký průzkum agentury Factum Invenio, který se letos v lednu snažil zmapovat na tisícovce respondentů chování českých domácností v oblasti rodinných rozpočtů, výdajů, spoření a zadluženosti. Data ukázala, že téměř polovina českých domácností vůbec neplánuje rodinné finance. „Lidé, kteří své finance nesledují, většinou současně postrádají základní povědomí o tom, jak s nimi hospodařit,“ píší na serveru ČTK autoři projektu. Z průzkumu dále vyplývá, že téměř 80 procent domácností si alespoň někdy část peněz spoří, naopak 18 procent lidí – většinou mládež do 29 let - nespoří vůbec. Nejvíce peněz Češi podle průzkumu utrácejí za vše související s bydlením, což je západoevropský standard. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že dvě procenta zdejších domácností mají jako nejdůležitější výdaj cigarety a alkohol. Dvě třetiny Čechů mají podle průzkumu příjmy vyšší než výdaje, dvěma pětinám lidí přitom zůstane na konci měsíce deset a více procent celkových příjmů. Naopak trvale na dluh žijí čtyři procenta domácností.

13:53
Úleva ve Zlíně: pád stromu není zločinem Okresní soud ve Zlíně zprostil žaloby tři úředníky tamního magistrátu obviněné policií z odpovědnosti za pád stromu, který se tu předloni zřítil poblíž jedné ze zastávek městské dopravy. Padající kmen totiž zabil dva malé chlapce a policie dospěla k závěru, že vedoucí odboru městské zeleně a jeho dva podřízení mohli při správném výkonu své funkce tragédii zabránit. Vyšetřovatelům tento pohled vnukl posudek několika znalců, podle nichž byl dvacetimetrový zlínský strom ve „viditelně havarijním stavu“ už více než deset let a úředníci si toho měli všimnout. Jiné odborné posudky, ke kterým teď přihlédl soud, ale od začátku říkají, že za pád mohla neodhalitelná hniloba kořenového systému a že hledání viny je v tomto případě absurdní. Výrok soudu vyvolal ulehčení nejen ve Zlíně, kde v průběhu dvou let od policejního obvinění nechala radnice „pro jistotu“ pokácet kdejaký jen trochu vzrostlejší strom.

14:35
Vláda schválila dohodu se vzbouřenými doktory Vláda na svém dnešním jednání schválila nové platové tabulky, které lékařům v nemocnicích mají zajistit o 5000 až 8000 korun měsíčně víc. To je všeobecně bráno jako poslední tečka za protestní akcí „Děkujeme, odcházíme – náš exodus, váš exitus“, v niž zdejší nemocniční lékaři hrozili, že pokud nedostanou přidáno, odejdou k 1. březnu ze zdejších nemocnic do ciziny. Po dnes kabinetem posvěcené dohodě, kterou minulý týden uzavřel ministr zdravotnictví Leoš Heger s lékařskými odbory, už více než polovina z celkem bezmála 4 tisíc zúčastněných lékařů svoje výpovědi stáhla. Očekává se, že další to udělají dnes. V některých nemocnicích ovšem řadu protestujících lékařů už zpátky nechtějí a tyto výpovědi pak většinou zůstávají v platnosti.

15:43
Mobily mají vliv na lidský mozek Národní institut zdraví ve Spojených státech oznámil, že podle jeho výzkumů má používání mobilního telefonu vliv na lidský mozek. Testovací výzkumy probíhaly na padesátce dobrovolníků, z nichž polovina měla delší čas u ucha vypnutý a polovina zapnutý mobil, ale tak, že nešlo poznat, který je který. U lidí se zapnutým přístrojem se po 50 minutách „telefonování“ projevila zvýšená spotřeba cukru v těch místech mozku, které byly blízko telefonní antény. Spotřeba cukru je projevem větší mozkové aktivity a probíhá i při přirozených procesech – například při myšlení. „Je to velmi zajímavý výsledek,“ řekl k věci pro BBC profesor Patrick Haggard z londýnského Institutu kognitivní neurovědy, „protože ukazuje možný přímý vliv mobilního telefonního signálu na fungování mozku. Dopady na lidské zdraví zatím nejsou známy, ale jestliže tento vliv potvrdí další studie, bude důležité možný zdravotní důsledek zkoumat.“

16:18
Ředitel je mrtev, ať žije ředitel Dnes po schůzce s novým policejním prezidentem Petrem Lessym podal žádost o odchod z funkce do civilu ředitel protikorupční služby Libor Vrba. O jeho konci se spekulovalo před pár týdny, kdy slabé výkony jeho týmu kritizoval ministr vnitra Radek John. Vrba nakonec hrozící odvolání přestál, teď se však, jak bylo oznámeno přes policejní mluvčí, rozhodl odejít z „čistě osobních důvodů“; - - sám ředitel svou rezignaci odmítl pro veřejnost komentovat.Protikorupční služba je jediným českým policejním útvarem, který tady může vyšetřovat korupci lidí z mocenské a politické sféry. Tým je dlouhodobě paralyzován a jeho detektivové za poslední léta nevyšetřili jediný případ, jehož stopy vedly „nahoru“ mezi politiky. Na totální neschopnosti se podepisuje i naprosto mimořádná fluktuace ve vedení služby – Vrba byl jejím sedmým šéfem během posledních deseti let. Zahraniční zkušenosti přitom uvádějí, že má-li mít boj proti korupci výsledky, musí být jeho vedení stabilní a za nejkratší období jednotlivých šéfů se považuje pět let.

17:35
Skončil proces se žháři z Godhry 31 lidí uznal soud v západoindickém státě Gudžarát vinnými ze zločinného spolčení a vraždy. Obého se dopustili v roce 2002 jako součást rozzuřeného muslimského davu, který zaútočil v gudžarátském městě Godhra na vlak Sabarmati expres vezoucí hinduistické poutníky ze svatých míst v Kašmíru. Útočníci vlak zapálili a v ohni během krátké doby zahynulo 59 pasažérů. Incident vzápětí vyvolal nejhorší náboženské střety v Indii za celá léta; v nájezdech zahynulo tisíc gudžarátských obyvatel, převážně muslimů. Místní autority byly tehdy ostře a celosvětově kritizovány za to, že neučinily dost, aby tyto své občany ochránilo před pomstou davu.Proces s útočníky na vlak trval léta hlavně kvůli zkoumání otázky, zda oheň vzplál náhodou, či zda šlo o záměr. Soud se nakonec přiklonil k vědomé konspiraci. Výši trestu si odsouzení vyslechnou v pátek.

17:50
Kmotr Oulický „rozebírá“ svou pevnost, v noci bude mráz Severočeský podnikatel a „kmotr“ tamní ODS Patrik Oulický začal bourat části svého opevněného rodinného sídla v Moravanech na Ústecku, které bez povolení postavil v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Úředníci ústeckého magistrátu vedeného ODS nad touto skutečností léta zavírali oči s tím, že situace s Oulického stavbou je „nejasná“. Letos v říjnu ale stavební úřad nařídil demolici nejhorších částí objektu – například masivní drátobetonové zdi kolem domu v unikátní krajině – a Oulický se rozhodnutí zatím podřídil. „Začínám to rozebírat,“ řekl severočeským reportérům listu MF Dnes.A za touto dobrou zprávou následuje ještě dobrá předpověď počasí na noc a zítřejší ráno. Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude jasno, na severovýchodě zataženo s možností slabého sněžení. Nejnižší noční teploty -15, na sněhu ještě o dva stupně míň. Slabý, na východě mírný severní vítr. Mějte se krásně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].