Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 21. 4. 2010

Úklid Mount Everestu má začít 1.května / Foto Globe Media /  Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Úklid Mount Everestu má začít 1.května / Foto Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

08:03
Nebe otevřeno, jistý chaos trváPro globální poutníky evropským nebem přichystalo středeční ráno celkem nadějnou zprávu: svá letiště během noci otevřela Velká Británie. Mrak prachu chrlený islandskou sopkou Eyjafjallajökull totiž navzdory pesimistickým prognózám z úterního odpoledne se zmenšil a z vulkánu začala proudit láva. Ještě v noci odstartovaly z Británie  linky do Paříže a Amsterodamu. Nicméně jistý dopravní chaos nad Evropou stále visí, upozornily zpravodajské agentury. Vzdušný prostor nad Irskem a Německem stále podléhá restrikcím. Za uplynulých šest dnů uzávěry bylo v Evropě zrušeno 95 000 letů a podle oficiálních zpráv bude trvat „týdny“, než se podaří dostat čekající pasažéry domů a situaci přiblížit normálu. Samotný Island ovšem čelí větším nepříjemnostem, než je odložený start letadel. Hustá mračna prachu zahalila části země a proměnila „den v noc“, jak píší novinové zprávy. Z ohrožených oblastí jsou evakuováni lidé a zvířata a farmáři hlásí fatální ohrožení úrody.Za dobrou zprávu je nicméně v tuto chvíli považován fakt, že mnohem větší sousední vulkán Katla, jehož výbuchu pod vlivem Eyjafjallajökull se znalci opravdu obávali, nejeví podle vědců zatím žádné známky aktivity. Krásný den!

08:44
Polsko zná termín voleb a další podrobnosti z černé skříňkyÚřadující polský prezident Bronislaw Komorowski oznámil, že prezidentské volby v zemi budou 20.června. Poláci vyberou nástupce tragicky zesnulého Lecha Kaczyńského, jehož pohřbili o víkendu. Favoritem voleb je sám Komorowski, šéf dolní komory parlamentu a člen politické strany Občanská platforma, který má největší podporu voličů. Velké šance by mohl mít i bratr zemřelého prezidenta Jaroslaw Kaczyński, který vede stranu Právo a spravedlnost. Ten zatím kandidaturu neohlásil.Co se týče vyšetřování katastrofy vládního letounu, v jehož troskách 10.dubna zahynul prezident Kaczyński, do polského tisku stále unikají podrobnosti ze zkoumaných černých skříněk. Naposledy z nich vyplynulo, že o blížící se nevyhnutelné katastrofě věděli kromě pilotů i minimálně někteří lidé mezi pasažéry: skříňky údajně zachytily „sílící hluk a výkřiky děsu“ v oddělení pro cestující. Agentury též přinesly zprávu, že na letišti ve Smolensku se krátce před prezidentským speciálem pokusilo přistát i letadlo ruské tajné služby FSB, ale když v husté mlze málem narazilo křídlem na přistávací dráhu, odletělo zpět do Moskvy. Krátce poté přiletěl Kaczyňského tupolev.

09:31
Veslařů píseň labutíVeslaři v Cambridgi požádali královnu Alžbětu, aby je zbavila agresivní labutě. Pták, přezdívaný Pan Asbo, si na řece protékající městem hlídá zhruba 500 metrový pruh kolem hnízda a veslařská asociace si stěžuje, že „terorizuje“ každého, kdo se v něm objeví.  Královský správce labutí prof.Chris Perrins z oxfordské fakulty zoologie stěžovatelům vzkázal, že k eventuálnímu přestěhování Pana Asba musí dát nejprve souhlas královský značkovač labutí David Barber a pak se k věci musí vyjádřit ještě nezávislá instituce na ochranu přírody Natural England. Teprve pak se uvidí, co dál.  

10:39
Statistici se radují, že mohou sčítat, ale mezi obyvatelstvem vládnou rozpakyAntimonopolní úřad rozhodl, že veřejná zakázka na systém pro sčítání lidu vypsaná loni Statistickým úřadem, je v pořádku a může pokračovat. Stalo se tak téměř bezprostředně poté, co - jak zjistil týdeník Respekt - se vyšetřování  zakázky rozhodla zastavit policie. Detektivové zkoumali tendr od chvíle, co loni na podzim vzniklo podezření, že celá více než půlmiliardová zakázka je – speciálními a pro laika nezachytitelnými podmínkami - ušita na míru jedinému dopředu určenému vítězi. Už před vyhlášením výsledků tendru bylo podle šéfporadce premiéra Fischera Vladimíra Mlynáře mezi odborníky známo, že vyhraje Hewlett-Packard - - a tak se nakonec stalo. Podezření z korupce nasvědčoval i fakt, že o lukrativní zakázku neměly kromě HP zájem žádné jiné firmy z celkem zhruba dvaceti, které si původně vyzvedly zadávací parametry soutěže. Výjimkou byl Unicorn Vladimíra Kováře, který svou účast neodvolal a nakonec nabídl výhodnější cenu než HP - - přesto nebyl vybrán. Antimonopolní úřad je od loňského roku veden nevýrazným poslancem ČSSD Petrem Rafajem. Při jeho nástupu do funkce spekulovala zdejší média o tom, že výběr byl diktován zájmem politických stran, aby v čele úřadu stál bezvýznamný činovník, který nebude komplikovat zaběhnutý model rozdělování veřejných zakázek v Česku. Tento model je domácími i zahraničnímu institucemi a osobnostmi hodnocen jako motor tuzemské korupce a rezervoár, odkud tečou velké peníze do politických stran.

11:06
Zemřel GuruVe věku 43 let zemřel v New Yorku na rakovinu raper Guru, vlastním jménem Keith Elam. „Vyzkoušel jsem všechny možnosti, co dává medicína,“ napsal krátce před smrtí autor šesti alb vydaným na značce GangStarr. „Mám při tomhle sdělení slzy v očích - - nikoli z lítosti, ale z radosti nad tím, jak krásný život jsem prožil a s kolika úžasnými lidmi jsem měl to potěšení se setkat.“

12:07
Premiér Fischer bude viceprezidentem Evropské bankyV Londýně bylo oznámeno, že český premiér Jan Fischer zvítězil v mezinárodním konkurzu a od září se stane viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj.  Předseda úřednické vlády Fischer vzápětí potvrdil, že funkci přijme. „Už loni jsem prohlásil, že svoji budoucnost vidím nikoli v politice, ale v práci pro některou z domácích nebo zahraničních odborných institucí,“ řekl Fischer, který ve viceprezidenstkém křesle vystřídá slovenskou exministryni financí Brigitu Schmögnerovou.

12:47
Spravedlnost za staré zločiny konečně přišla - v ArgentiněV Buenos Aires byl odsouzen na 25 let někdejší argentinský diktátor Reynaldo Bignone. Stalo se tak za těžké zločiny a porušování lidských práv, kterých se dopustil před třiceti lety.Generál Bignone, který vedl Argentinu v letech 1982–83,byl uznán vinným ze spoluúčasti na 56 vraždách a dalších případech mučení a únosů. Spolu s ním bylo souzeno a odsouzeno dalších šest vysokých důstojníků. Jejich činy spadají do éry tzv. Špinavé války v Argentině, která skončila v roce 1983 a během níž armáda likvidovala liberální a levicové oponenty. „Spravedlnost přicházela pomalu, ale nakonec jsme se jí přece jen dočkali,“ komentovala rozsudek příbuzná jedné z obětí. Proces s generálem Bignonem umožnil pět let starý verdikt Nejvyššího soudu Argentiny, který anuloval předchozí zákon o amnestii zakazující potrestání členů někdejší vojenské junty.

13:45
Ministryně Jurásková chce pacienty, kteří vědí, kam jít, co dělat a co chtít Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková představila v Praze novou publikaci, kterou její úřad připravil k lepší orientaci pacientů ve zdravotním systému a při kontaktu se zdravotními službami. Brožuru nazvanou Rádce pacienta si lidé budou moci vyzvednout u praktických lékařů a v nemocnicích, na ambulancích i od zdravotních sester, a také od pacientských organizací, které se na její tvorbě podílely. „Slibujeme si od toho, že pacient bude mít ucelené informace o tom, jak se chovat při čerpání zdravotní péče,“  řekla paní Jurásková. Podle ministryně dostanou pacienti v knize kromě praktických rad i informace o svých právech a ministryně věří, že se lidé díky těmto znalostem více zapojí do péče o své zdraví. Součástí publikace jsou i důležité kontakty obsahující nejen adresy a telefonní čísla ministerstva, krajských úřadů, profesních komor, zdravotních pojišťoven, ale i pacientských organizací a sdružení.

14:35
Sir Paul našel novou cestuExbeatle Paul McCartney se dohodl s nezávislou společností Concord Music Group na novém vydání svých starých sólových písní a hudby složené pro skupinu Wings. „Pořád hledám nové cesty a možnosti, jak dostat moji hudbu k lidem,“ citovala McCartneyho po podpisu smlouvy BBC. Sir Paul nedávno získal od společnosti EMI práva na svou hudbu z let 1970–2006, ale práva na písně Beatles si EMI ponechala.  

15:33
Nový průzkum CVVM říká, že vládu po volbách sestaví pravicePodle čerstvě zveřejněného šetření agentury CVVM by blížící se volby do Sněmovny vyhrála ČSSD se ziskem 30 procent. Druhá ODS by měla 22,5 procenta, komunisté 13 procent a TOP 09 11,5 procenta. Z dalších stran se do Sněmovny dostaly ještě Věci veřejné, kterým by dalo hlas devět procent lidí. Pravicové strany by podle tohoto průzkumu měly většinu 104 hlasů. Lidovci a Zelení by dostali 4 procenta hlasů, Zemanovci tři. Oproti minulému měsíci mírně oslabila ČSSD i ODS, zisk zaznamenali komunisté a TOP 09.

16:12
Mrtví se stěhují ze svaté horySkupina dvaceti Šerpů dokončila přípravy k expedici na Mount Everest, během níž chtějí účastníci uklidit „zónu smrti“ na nejvyšší hoře světa – tedy oblast rozkládající se výš než 8000 metrů nad mořem - , snést z ní odpadky a těla mrtvých horolezců. Úklid má začít 1.května, kdy chtějí Šerpové stanout na vrcholu Everestu. Očekává se, že cestou zpět vyzvednou přinejmenším dva mrtvé – švýcarského horolezce Gianni Goltze, který zde zahynul před dvěma lety, a horského průvodce z USA Scotta Fischera, který na Everestu leží od roku 1996. Ten rok zaplatil za touhu vylézt na nejvyšší světový vrchol vůbec největší počet lidí – 15, osm z toho v jediném dni. Vůdce týmu Namgyal Sherpa připustil, že jeho skupina možná najde a přinese ještě další dva až tři mrtvé. Mluvčí a koordinátor celého projektu Chakra Karki přitom odmítl prosbu některých pozůstalých, aby by mrtví horolezci zůstali na místě svého skonu, protože by si to oni sami pravděpodobně přáli. „Respektujeme smutek všech, jejichž blízcí zahynuli na Everestu,“ řekl mluvčí. „Ale naše stanovisko a politika naší vlády je jasná: tohle je svatá hora a na ní by neměla být žádná mrtvá těla. Všichni mrtví by měli být sneseni dolů, aby neznečišťovali horský ledovec.“   

17:08
Spor o elektrárnu Prunéřov je zbytečný: nepotřebujeme jiNěkolik zdejších ekologických organizací zveřejnilo čerstvou analýzu a výhled české energetiky, na které s nimi spolupracoval prestižní Wuppertalský institut, autor materiálů např.pro německé ministerstvo životního prostředí. Experti podle podrobných podkladových studií  propočítali možnosti výroby energie v Česku a na jejich základě pak sestavili scénář vývoje do roku 2050. Z prvních mediálních reportů o zprávě „Chytrá energie“ především vyplynulo, že současný spor mezi českým ministerstvem životního prostředí a firmou ČEZ o způsob modernizace uhelné elektrárny Prunéřov je možná zbytečný. Výsledky propočtené odborníky z Wuppertalu totiž říkají, že energii z nového Prunéřova – což je mimochodem ve stávající podobě jeden z patnácti vůbec největších znečišťovatelů vzduchu v Evropě – Česko nepotřebuje. "Domácí obnovitelné zdroje jako sluneční svit či vítr nebo biomasa nyní vyrábějí  zhruba pět procent spotřeby energie a jsou často odepisovány jako okrajový zdroj,“ cituje autory Chytré energie server Aktualne.cz.“Kalkulace ale potvrdily, že v kombinaci se zateplováním domů, lepšími spotřebiči nebo inovacemi v průmyslu mohou pokrývat asi 76 procent české poptávky po elektrické energii."

17:43
Rakety ajatolláhů mají doletět přes oceánTurecko se nabídlo jako prostředník mezi Íránem a Západem v jejich současném sporu kolem íránského atomového programu. Prohlásil to v Teheránu turecký ministr zahraničních věcí Ahmet Davutoglu po schůzce se svým íránským protějškem Manouchehrem Mottakim. Nabídka přišla právě v okamžiku, kdy Spojené státy a jejich evropští spojenci tlačí na nové sankce proti íránskému režimu. Podezírají jej totiž ze snahy vyrobit atomovou bombu, zatímco Írán tvrdí, že jeho nukleární program má ryze mírové -- energetické – účely. Spojenci však vládcům v Teheránu nevěří  a tváří v tvář zprávám Pentagonu o íránské schopnosti vyrobit během následujících maximálně pěti let raketu s doletem nad území USA začínají brát hrozbu velmi vážně.

18:12
Buď bude sjednocená, nebo nebude vůbecZatímco v Aténách jednali experti Mezinárodního měnového fondu a EU o pomoci zadluženému a krachujícímu Řecku, americká banka Citigroup varovala své klienty před hrozící krizí eurozóny. Analytici Citigroup jsou přesvědčeni, že spolek zemí platících eurem je na krok od kolapsu. Šanci uspět mají podle nich jen Spojené státy evropské fungující na jednotné rozpočtové a politické úrovni. V kontinentálních médiích se však už delší dobu píše o současné neochotě Německa – kdysi vzorného pilíře Evropy a motoru jejího sjednocení – o nástrojích jednotné politiky i jen debatovat s tím, že na zvládnutí problémů by měly stačit dosavadní nástroje na úrovni členských zemí. Citigroup, jedna z největších finančních institucí USA ovšem vidí věci pesimističtěji: i když se prý vyřeší řecký problém a nedojde k žádným systémovým změnám, eurozóna se stejně rozpadne. „Bez pozornosti velkých členských zemí, zejména Německa, se obáváme, že euro jako jednotná měna je nevyhnutelně odsouzena k zániku,“ citovaly servery experta Citigroup Toma Fitzpatricka. „Evropa se musí rozhodnout, jestli bude spojená, nebo jestli z ní bude jen směska nezávislých zemí,“ dodal Fitzpatrick. A to je pro dnešek vše. Krásný zbytek dne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].