Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 20. 7. 2011

Dobrá dobrá, tak já se už s žádným bývalým editorem bulváru kamarádit nebudu. • Autor: Globe Media /  Reuters
Dobrá dobrá, tak já se už s žádným bývalým editorem bulváru kamarádit nebudu. • Autor: Globe Media / Reuters

07:55
Dobré ráno s Miroslavem Kalouskem a psemDobré ráno, máme středu 20. července 2011, venku je zataženo, svátek má Ilja a vláda schůzi, na níž chce Miroslav Kalousek projednat návrh státního rozpočtu na příští rok. Ten obsahuje mimojiné změnu sazby DPH z dnešních 20 % na 19 % - jednotnou podle Kalouskova přání, vyňaly by se z ní jen léky, knihy a časopisy -, Věcem veřejným se to ovšem „hrubě“ nelíbí. Tudíž asi bude dnes na vládě n(N)ečas.Tak na to pojďme z vesela: Eggnoise, Dogwalking.

08:58
Na Japonsko udeřil tajfun Ma-onŽivel provázený lijáky a vichry o rychlosti až 190 kilometrů v hodině zasáhl naplno včera večer japonský ostrov Šikoku na jihozápadě a dnes ráno středozápad ostrova Honšú. Úřady varovaly před možnými povodněmi a sesuvy půdy. Pět desítek lidí se od dnešního rána pohřešuje.Tajfun se pohybuje na východ rychlostí 20 kilometrů v hodině. Podle všeho se však stáčí zpět k Tichému oceánu, což by znamenalo, mimojiné, že by „neměl“ zasáhnout poškozenou jadernou elektrárnu ve Fukušimě. Očekávají se tam zatím jen prudké lijáky.Nemají to ti Japonci jednoduché. Tak pro odlehčení, tady je, jak karikaturista New Yorkeru Tom Cheney vidí budoucnost armád. 

10:04
ICTY slaví, Srbové chytili posledního jugoslávského zločinceTři měsíce po zadržení Ratka Mladiče hlásí Srbové další úspěch. Zadrželi Srba Gorana Hadžiče, posledního z hledaných válečných zločinců z jugoslávských válek v 90. letech. Dvaapadesátiletý Hadžić zůstával po zadržení Mladiče jediným člověkem, po kterém Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ještě pátral. Někdejší vůdce v roce 1991 jednostranně vyhlášené Republiky srbská Krajina čelí obžalobě ze zločinů proti lidskosti při vyhánění Chorvatů a dalších nesrbských obyvatel z Krajiny. Záhřeb v létě 1995 dobyl území Krajiny téměř celé zpět.ICTY posíláme na oslavu následující písničku - i když soudci v Haagu ji už asi znají nazpaměť za posledních deset let…

11:11
Babišovo impérium zkoumá antimonopolní úřadÚřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal zkoumat snahu holdingu Agrofert podnikatele Andreje Babiše ovládnout Mlékárnu Hlinsko. Konkrétně pak to, zda akvizicí Hlinska, které prodává výrobky pod značkou Tatra, nezíská Agrofert monopolní postavení na trhu s výkupem čerstvého kravského masa a výrobou a prodejem mléčných výrobků. Agrofert již vlastní olomouckou mlékárnu Olma a v mlékárenských kruzích se spekuluje o tom, že Babiš má zájem o jihočeskou Madetu.Babišova firma je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru. Předloni Agrofert převzal největšího konkurenta v oboru, podnik Agropol Group. A nedávno koupí firem skupiny Wotan vstoupil také do oblasti lesnictví, těžby a zpracování dřeva. Podle deníku E15 je holding rovněž těsně před koupí tuzemské jedničky na pekárenském trhu United Bakeries.Hmmm, Andrej Babiš jede. Jeden známý vaší dnešní DJ podnikající s psími konzervami řekl, že jestli se něčeho obchodně bojí, pak toho, že mu jednoho rána zavolá Andrej Babiš a pozve si ho na oběd… Jojo, život někdy může být Bittersweet Symphony.

12:14
Kalousek II: DPH zůstane příští rok na 20 %, snížená sazba bude 14 %Vláda schválila státní rozpočet na příští rok s deficitem 105 miliard korun. DPH bude ve dvou sazbách 20 a 14 procent, v dalším roce se sjednotí na 17,5 procenta. Píší o tom LN na své webové stránce.V koalici tím neprošel návrh, ke kterému se klonil Miroslav Kalousek i premiér, aby byla daň pro příští rok sjednocena na 19 procentech. Taková změna by státu vynesla zhruba 22 miliard navíc oproti schváleným dvěma sazbám 20 % a 14 %, kterou prosazovaly Věci veřejné.1. Vítězství VV. 2. Prohra Miroslava Kalouska. 3. Co znamená 105 miliard schodek namísto kýženého 95miliardového? Opravdu přijde školství, zrovna školství, o 20 miliard, jak se psalo začátkem týdne? 4. Rozumí ještě někdo rozložení sil a krokům vlády?

13:07
Česko vzdá hold bojovníkům proti komunismuDvaadvacet let po listopadové revoluci Česko poděkuje lidem, kteří se postavili komunistické diktatuře. Parlament totiž definitivně přijal zákon o uznání protikomunistického třetího odboje. Normu, kterou už dříve schválila Sněmovna, dnes posvětil také Senát. Přestože většinu Senátu drží ČSSD, ruku pro zákon zvedlo 44 ze 70 senátorů, z toho patnáct sociálních demokratů včetně předsedy Senátu Milana Štěcha a místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha. Účastníci odboje dostanou jednorázové peněžité odškodnění 100 tisíc korun, pozůstalí po nich poloviční částku.1. Hurá (byť po 22 letech)! A pro radost ještě jedna věc, otevřený dopis KSČM z roku 2008 (útlocitnější povahy nechť se, prosím, nedívají).2. Výherní otázka: Pod zákonem o uznání protikomunistického odboje ještě chybí podpis koho (aby norma mohla skutečně vstoupit v platnost)? Mmm, mmm, mmm…

13:55
Cameron přiznal, že by šéfredaktora bulváru podruhé nezaměstnalBritský premiér David Cameron musel odrážet palbu kritiky od poslanců za své rozhodnutí zaměstnat v minulosti jako jako svého mluvčího Andyho Coulsona. Ten působil jako šéfredaktor bulvárního nedělníku News of the World v době, kdy týdeník organizoval tajné odposlechy lidí, což je středobodem současného zemětřesení v Británii. Premiér prohlásil, že když se ukáže, že mu Coulson o aféře kolem odposlechů lhal, tak se omluví za to, že ho zaměstnal. Stejně tak uvedl, že kdyby věděl o aféře to, co ví dnes, tak by ho nezaměstnal. Šéf opozičních labouristů Ed Miliband obvinil Camerona z „katastrofální chyby v úsudku“ a vyzval ho, aby zvážil svojí rezignaci.

15:06
Vyššími platy proti korupci v ruské policiiRuská policie dostane přidáno. Ne že by si to zasloužila, ale rozhodl se tak Dmitrij Medveděv v boji proti rozbujelé korupci v zemi. Strážci zákona dostanou až trojnásobek toho, co berou nyní. Takový nadporučík bude měsíčně pobírat místo 10 tisíc rublů mezi 33 – 45 tisíci. K tomu se vláda rozhodla zrušit systém dotovaných bytů, na které zaměstnanci policie stejně často vůbec nedosáhli, a místo toho je podpořit finančně, aby si mohli koupit vlastní domovy.Podobný tah kdysi učinil gruzínský prezident Michail Saakašvili a podařilo se mu korupci z velké části vymýtit. Jen bude asi chvíli trvat, než si ruští policisté uvědomí, že ty vyšší platy, co mají na kontech, jsou místo těch úplatků, o které si v běžném životě budou ještě chvíli říkat.

16:12
Další stát eurozóny míří ke dnuPo Řecku, Irsku a Portugalsku uvažuje další člen eurozóny o tom, že jeho finanční problémy bude muset vyřešit zahraniční pomoc - Kypr. Důvodem je zdánlivý detail, pondělní obrovská exploze muničních skladů. Ta vyřadila z provozu hlavní elektrárnu na Kypru a tím i značné sepětí kyperské ekonomiky s řeckou. O potřebě pomoci ve výši zhruba jedné miliardy eur se zmínil guvernér Kyperské centrální banky Atanasios Orfanides. „Naše ekonomika je ve stavu mimořádné krize, největší od roku 1974,“ napsal Orfanides prezidentovi. V roce 1974 se Kypr rozdělil na řeckou a tureckou část a rozdělení přetrvává dodnes.Jedna jobovka za druhou dneska! Vaše dnešní DJ navrhuje uvolnění s jednou parádní klasikou, než tahle krize pomine. Dejte si jí!

17:13
Odvážný pes pokousal žralokaČasto se stává, že žralok ve vodě zaútočí na suchozemské zvíře, ale aby suchozemské zvíře pokousalo žraloka, to se děje málokdy. A právě tahle situace se odehrává na videu z pláže u australského Perthu. Amaterský kameraman natočil dva psy, kteří se v moři spokojeně koupali, a pak se jeden z nich zakousl do žraloka křížícímu jim dráhu, byť paryby byly v té chvíli v solidní početní přesile. Mrkněte zde.Vaše dnešní DJ uvažovala, že sem umístí zprávu o tom, že vládou prošla koncepce zahraniční politiky Česka, ale nějak vycítila, že žralok bude lepší návnada na kliknutí. Nicméně ambice informovat o tom, co se píše v tomhle strategickém dokumentu, zůstávají!

18:10
Cameron podruhé, kritika Dánska za omezení Schengenu a Life of BrianBritský premiér David Cameron více než dvě hodiny odrážel otázky od 136 poslanců na téma jeho povědomí o tom, že News of the World tajně odposlouchával přes čtyři tisíce lidí. Během slyšení v parlamentu zároveň nepopřel, že s majiteli News International, tedy rodinou Ruperta Murdocha, probíral podmínky akvizice televize BSkyB, o což Murdoch vehementně usiloval. Cameron však řekl, že jeho debaty s News International nikdy nebyly „nevhodné.“ Parlamentní slyšení Camerona nebylo poslední.Ve stejný okamžik na druhé straně kanálu La Manche se Evropská komise tvrdě pustila do Dánů za to, že se před několika týdny rozhodli obnovit kontroly osob a zboží na svých hranicích, což kritizovali mimojiné i Češi. Brusel sdělil do Kodaně, že pro takový krok nemělo Dánsko dostatečný důvod. Dánská vláda kontrovala, že komise „nerozumí hloubce problému.“Ufff, to byl teda den! Zkusme proto na závěr něco terapeutického, tady je Life of Brian. Mějte se krásně, užijte večera a zítra si Respekt DJ pusťte zas!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].