0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ28. 3. 20108 minut

Pondělí 29. 3. 2010

  • Autor: Milan Jaroš

08:00
Moskevským metrem otřásly ráno dva výbuchy, zatím čtyřicet mrtvýchVýbuchy otřásly v době ranní špičky stanicemi metra Lubjanka a Park Kultury. V blízkosti stanice Lubjanka dnes sídlí ředitelství ruských tajných služeb, dříve tam byla KGB. Podle prvních oficiálních údajů přišlo o život bezmála čtyřicet lidí, německá tisková agentura (dpa) uvádí až sedmdesát obětí. Původ výbuchu zatím není znám, ruské úřady mluví o útoku dvou teroristek, k činu se ale zatím nikdo nepřihlásil.

09:02
Evropská komise chce blokovat internetové stránky s dětským pornemEvropská komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmström požaduje po všech státech Evropské unie, aby začaly blokovat internetové stránky s dětským pornem. Malström dnes v Bruselu představí nový model, podle kterého by mohlo být nově trestné už i vyhledávání a otevírání těchto webových stránek. Experti ale varují proti přílišné cenzuře internetu.

Reklama

09:43
Konečně tu bude adresář biobedýnekSystém prodeje ovoce a zeleniny od soukromých farmářů byl dodnes nepřehledný a zájemci museli vhodnou biobedýnku složitě hledat na internetu. Organizace Bio-info.cz, PRO-BIO Liga a Hnutí Duha teď ale chtějí nabídku sjednotit a připravují adresář ekologických zemědělců. Pokud jste tedy biofarmář, máte ještě tři dny na to se do nového systému přihlásit. Pokud máte rádi čerstvé ovoce a zeleninu, počkejte si dva týdny, než bude kompletní seznam na webu.

10:22
Nejprve ukaž co umíš, pak si promluvímeStále více firem v Německu zavádí něco jako před-zkušební dobu. Než pozvou zájemce o práci na oficiální přijímací pohovor, musí uchazeč v podniku nejprve pracovat na zkoušku. Někdo požaduje jen jeden den, někdo dokonce až dva týdny. Zkušební stáž, která byla dříve běžná především v gastronomii nebo v kadeřnictví, se dnes rozšiřuje například i do kanceláří. V době krize je to mimochodem další způsob, jak přijít k levné pracovní síle, a protože lidé zoufale hledají práci, na takové podmínky přistoupí. Ale není to špatná myšlenka. I když výběr zaměstnance stojí hodně času a člověk pracuje nějaký čas bez jakéhokoliv finančního ohodnocení, zvyšuje se zároveň pravděpodobnost, že si firma vybere toho nejlepšího zaměstnance. Na druhé straně člověk firmu uvidí zevnitř už před nástupem do pracovního poměru a může si svou volbu pořádně rozmyslet.

11:01
Byrokratický počin rokuNejhloupější pravidla se drží nejdéle. To potvrzuje polská vyhláška, která nařizuje, že kdokoliv bude pobývat v Polsku na nějakém cizím místě déle než čtyři dny, musí se přihlásit na tamním úřadě. Není divu, že toto pravidlo čtenáři deníku Gazeta Wyborcza vybrali za letošní absurditu roku. Ačkoliv premiér Donald Tusk už před dvěma lety prohlásil, že tato povinnost navždy zmizí, parlament otázku stále řeší. Ale poslanci už našli řešení: "Tuto povinnost zrušíme až v roce 2014. Úředníci by se jinak nestihli na změnu připravit…"

11:58
Ken zapřahá alias David Vodrážka zvolen do čela pražské dopravyMístopředseda ODS David Vodrážka bude stát v čele představenstva Dopravního podniku v Praze, jeho zástupci budou náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS) a zastupitel Antonín Weinert (ČSSD). Dosavadním předsedou představenstva byl současný ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák, který byl z vedení představenstva odvolán před týdnem. Tento krok doporučil klub zastupitelů ODS a odůvodnil ho nespokojeností s Dvořákovou prací a snahou o větší kontrolu v podniku. Nové představenstvo na svém prvním zasedání hned omezilo Dvořákovy pravomoci, bez souhlasu grémia může podepisovat smlouvy maximálně do jednoho milionu korun.  Ken, jak se Davidu Vodrážkovi pro jeho podobnost s přítelem Barbie přezdívá, si věděl vždycky rady, pokud jde o dopravu. Uměl zapřáhnout soba do saní a vyvézt Barbie na romantický výlet a umí řídit minicooper a jeep, s kterými jezdili s Barbie na pláž. Vzhledem k tomu, že David Vodrážka toho zatím mnoho nepředvedl, doufejme, že aspoň ty saně a auta po vzoru svého plastikového alter-ega zvládá.

12:25
Co si dáte dnes k obědu? Na tučném a sladkém jídle vzniká stejná závislost jako na drogách. Výsledky svých pokusů na myších zveřejnili američtí vědci v časopise Nature Neurosciece. Myši, které dostávaly vedle své běžné stravy také tučné (a zároveň) chutnější pokrmy, se brzy naučili přejídat a tloustly. V jejich mozku také vznikla chemická nerovnováha podobná stavu při závislosti na heroinu a zvířata navíc ztratila kontrolu nad svých chováním. Zatímco ostatní myši přestaly žrát v momentě, když se rozvístilo červené světlo, které ohlašovalo elektrošoky, myši, které dostávaly chutnější stravu, se od jídla nedokázaly odtrhnout.

13:46
Merkelovou čeká náročné vyjednávání v TureckuNěmecká kancléřka Angela Merkelová dnes dorazila na oficiální návštěvu do Turecka a čeká jí náročný den. Během víkendu totiž politici mezi Německem a Tureckem vykopali válečnou sekeru. Kancléřka, která otevřeně vystupuje proti vstupu Turecka do Evropské unie, se jasně vyslovila proti vzniku tureckých gymnázií v Německu. Její úřad argumentuje tím, že mladá generace Turků, která vyrůstá v Německu, se musí především naučit dobře německy. Turecký premiér Erdogan jí proto vyčítá, že rozšiřuje  "vůči Turecku nenávist ". Zástupci turecké opozice se dokonce s Merkelovou, která v zahraniční politice vždy sbírala jeden úspěch za druhým, odmítají setkat. Německo ale měří dvojím metrem. To, že nejen v Turecku, ale i v dalších zemích po celém světě (nevyjímaje Českou republiku) chodí studenti do německých gymnázií Angelu Merkelovou nijak nepřesvědčí. Je pravda, že integrace turecké menšiny se v Německu úplně nedaří a stále přibývá mladých Turků, kteří neumí jazyk, mají proto malé šance uchytit se na pracovním trhu a zároveň zatěžují německý sociální systém. Zrovna tito lidé by ale asi nechodili na gymnázium. Tam by spíše chtěli jít studenti, kteří perfektně ovládají oba jazyky. Právě ti by ale mohli být v budoucnu prostředníky mezi Němci a Turky, kteří už desítky let žijí v německé společnosti. Přesně to totiž Německo dnes potřebuje.

13:54
Kocáb podal demisiMinistr pro lidská práva Michael Kocáb podal demisi. Reagoval tak na výzvu Strany zelených, která ho do kabinetu vyslala. Zelení už úřednickou vládu Jana Fischera nepodporují, důvodem jsou neshody v ekologických otázkách a v přístupu vlády k zájmům společnosti ČEZ. Lidskoprávní agendu by mohl do konce volebního období převzít premiér.

14:53
Jihokorejskou loď pravděpodobně potopila minaJihokorejskou válečnou loď v pátek blízko hranic se Severní Koreou pravděpodobně ponořila stará válečná mina. Počáteční spekulace o možném útoku Severokorejců se nepotvrdily, píše německý zpravodajský server spiegel-online.de.  Nehodu nepřežila přibližně polovina ze stovky námořníků. Miny pochází z korejské války, kdy Severní Korea mezi lety 1950 a 1953 instalovala podél poloostrova až tři tisíce kusů. Jihokorejský ministr obrany Kim Tae-Young v pondělí uvedl, že pravděpododně vyplavala jedna z min.

15:43
Transparency International podala trestní oznámení na starostu JančíkaTransparency International podala v pondělí trestní oznámení na starostu Prahy 5 Milana Jančíka (ODS). Městská část uzavřela smlouvy s Agenturou Praha 5 a.s. na vymáhání pohledávek, podle ředitele Transparency International Davida Ondráčky jsou však tyto smlouvy uzavřeny protiprávně a v neprospěch Prahy 5.

16:12
Nesportuješ? Je to v normě, dělá to tak 40 % ČechůTéměř čtyřicet procent Čechů vůbec nesportuje, to prozradily výsledky mezinárodního průzkumu Eurobarometru. Podle těchto čísel jsme pasivnější než Evropané, průměrně totiž nesportuje jen 27 procent z nich. Ačkoliv se považujeme za sportovní národ, čísla z výzkumu to vyvrací. Zatímco pravidelně sportuje pouze 28 procent Čechů, v Evropě minimálně jednou týdně protahuje své tělo čtyřicet procent lidí. Největší sportovci jsou ve Švédsku, Finsku a Dánsku, naopak nezájem o fyzickou aktivitu ukazují v Bulharsku, Řecku a Itálii. Měli jste špatné svědomí, protože nesportujete a zároveň pocit, že všichni ostatní kolem vás pravidelně běhají, hrají squash nebo chodí do posilovny? Omyl. Buď se vám to zdálo nebo žijete mezi cizinci.

17:57
Facebook bude předávat data třetím osobámSíť Facebook si s ochránci osobních dat nikdy nerozuměla. Teď navíc ve svých uživatelských pravidlech Facebook nově oznámil, že bude bez souhlasu uživatelů předávat "všeobecné informace" o lidech na síti třetím osobám. Uživatelé se mohou bránit pouze vyslovením nesouhlasu. Má se jednat o data, která jsou spojena s užíváním této webové stránky. Co to ale přesně znamená, zatím není jasné.

18:15
Všichni jsme Oleg aneb sportovní obrázek z redakcePokud vám začala navrtávat svědomí zpráva o tom, že Češi nesportují, tak tady před vypnutím gramofonu a odložení sluchátek posíláme jednu inspiraci. Takhle nějak to vypadá, když se v neděli odpoledne sejdou redaktoři Respektu… 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].