Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 27. 9. 2010

A zas je tu ten déšť. A zas je tu stupeň bdělosti. • Autor: Milan Jaroš
A zas je tu ten déšť. A zas je tu stupeň bdělosti. • Autor: Milan Jaroš

08:00
Bratři NeandrtálciDobré ráno. Neandrtálci byli spíše naši bratři než vzdálení bratranci, řekl pro BBC italský antropolog Julien Riel-Salvatore po sedmi letech intenzivního výzkumu oblastí Itálie, v nichž před nějakými 42 tiscíci lety žil kmen Neandrtálců jménem Uluzzové. Riel-Salvatore objevil, že tento kmen vyvíjel různé nástroje  (dnes by se mělo říct, že inovoval), o nichž se dosud myslelo, že je Neandrtálci pouze kopírovali od Homo sapiens - jenže Uluzzové žili od nás lidí prokazatelně odděleně. Prostě z toho všeho vyplývá, že Neandrtálci byli zřejmě stejně inteligentní (a také stejně hloupí) jako my, což je dobré připomínat si každý den, zvláště když má lidská hloupost navrch. Snad to nebude platit pro dnešek.

08:36
Klaus na Sarajevo nezapomínáPrezident Václav Klaus odmítá schválit návrh ministra zahraničí Karla Schwarzenberga na jmenování nových velvyslanců, vadí mu zejména bývalý šéf Unie svobody Petr Mareš, který by se měl stát velvyslancem na Ukrajině. Informaci přinesly jako první Hospodářské noviny.První komentáře se shodují v tom, že Klaus prostě nesnáší každého, kdo se nějak účastnil na Sarajevském atentátu. Vašeho DJ ale právě napadlo, že možná má Klaus ještě jiný důvod - vzhledem k jeho sympatiím vůči politice Moskvy, která má radost z proruského vývoje na Ukrajině, může mít Klaus pochybnosti o tom, zda Petr Mareš bude dosti prorusky orientovaný velvyslanec České republiky. Prostě panu prezidentovi možná více záleží na názoru Moskvy než na názoru českého ministra zahraničí. Nicméně váš DJ velice doufá, že jen podlehl konspirativním teoriím, jimiž se na okamžik nakazil od pana prezidenta.

09:17
Německo tlačí na sankce za dluhyNěmecký ministr financí Wolfgang Schäuble napsal podle Financial Times dopis všem 27 členským státům EU, v němž silně podporuje návrhy Evropské komise, které budou zveřejněny ve středu a počítají s přísnými tresty pro příliš zadlužené státy. Tito hříšníci by měli platit vysoké pokuty za překročení povolené hranice 60 procent celkového dluhu veřejných financí, měly by přijít o část evropských dotací na zemědělství a rozvoj a také ztratit právo hlasovat v Radě ministrů. Proti těmto přísným trestům se staví blok zemí na čele s Francií a Itálií (jak řekl neoficiálně jeden z bruselských diplomatů, jde o „jižanský tábor“), jejichž dluhy patří k nejvyšším (83 a 116 procent).

10:10
Červ děsí expertyInternetový virus Stuxnet, který před několika dny napadl průmyslové počítačové programy v mnoha zemích světa, vyvolává velké obavy expertů. „Červ“ je tak chytrý, že jej musela vytvořit nějaká vláda - běžní hackeři by na to prý nestačili. Jednou z podezřelých vlád je izraelská, protože virus byl zjevně namířen proti centrifugám v jaderných zařízeních v Íránu a byť se Írán tváří, že poškodil jen „osobní počítače“, experti se domnívají, že napáchal daleko větší škody.The New York Times přináší zajímavou analýzu, v niž upozorňuje na zvláštní událost letos v červenci. Wikileaks uveřejnily zprávu o nehodě v íránském jaderném komplexu Natanz, což se časově shoduje se spuštěním červu Stuxnet. Co však experty opravdu k smrti vyděsilo je to, že virus má spoustu otevřených konstrukčních rysů, takže hackeři si ho mohou přizpůsobit a začít používat. „Máme jen tři měsíce času, abychom to nějak dostali pod kontrolu, než to začnou hackeři využívat proti nám,“ řekla Melissa Hathaway, bývalá šéfka americké agentury pro kyberbezpečnost.

10:20
Článek z Respektu má odezvuReportáž kolegů Ondřeje Kundry a Jaroslava Spurného o provizi 890 milionů pro Omnipol za nákup letedal CASA zaujal mnohá média. Právem. Získat do kapsy téměř miliardu za předražený nákup letadel, které navíc armádě ani nevyhovují, to už je parádní kousek.

11:20
Objevili gen migrényPokud patříte k té „vyvolené“ pětině lidstva, která trpí migrénou, svítá vám na lepší časy. Vědci identifikovali gen, který vyrábí v mozku drogu proti migréně, a také zjistili, že ti, kteří migrénou trpí, mají tento gen poškozen. Migréna je podle WHO nejčastější příčinou práceneschopnosti na světě, ale nový objev skýtá naději na léčbu.Váš DJ nikdy v životě migrénu neměl, ale od svých blízkých, kteří mají zkušenost s touto bestií, slyšel, že když migréna pomine, je hlava najednou vyčištěná jako barák po velkém úklidu. Možná příroda ví, co dělá, a kdoví, možná léčbou „vyvolených“ přijde lidstvo o část jasných myšlenek.

11:57
Už zase vodaZase prší a na severu země opět hrozí záplavy v místech, kde byly už počátkem srpna. ČHMÚ varuje před povodněmi zejména v Ústeckém a Liberckém kraji. Intenzivně má pršet až do zítřka a řeky budou stoupat do středy, pokud ovšem mají meteorologové pravdu a déšť ustane.

12:42
Bývalý šéf Siemensu v zajetí na řeckém ostrověBývalý člen představenstva Siemensu Volker Jung (71) žije už půldruhého roku na řeckém ostrově Pasos a nesmí opustit zemi, protože řecká vláda trvá na tom, aby jí prozradil, kterým lidem dával Siemens úplatky za řecké státní zakázky.Vyšetřování obrovské korupční aféry koncernu Siemens se táhne v Německu už čtyři roky, několik vysoce postavených manažerů firmy už muselo zaplatit tak vysoké pokuty, že se ocitli na pokraji osobního bankrotu.Jung říká, že je nevinný a jako člen představenstva o korupci nevěděl. Vyčítá německým úřadům, že pro něj nic neudělaly a on musí žít na řeckém ostrově, kde je v zimě vlhko, chladno a větrno, jeho dům s bazénem se nedá vyhřát a vůbec, stýská se mu vlasti.Exkluzivní rozhovor s Jungem přinesly německé noviny SDZ a řecký deník Kathimerini. Jung kromě jiného tvrdí, že Řeky obdivuje za to, jak jsou pracovití a jak se snaží zvládnout krizi, a že německá média píší o Řecku nesmysly.Nejzajímavější části rozhovoru jsou místa, kde Jung mluví o korupci a současně obhajuje Německo, že se s ní alespoň potýká a ptá se: „Co dělají Francouzi, Britové a další, kde je problém s korupcí tentýž?“Česko je pro tohoto bývalého mocného muže německého průmyslu, který měl na starosti oblast celé postkomunistické Evropy, zjevně pod jeho rozlišovací schopnosti.

13:42
Obamovy války podle WoodwardaThe Washington Post dnes přináší množství článků k nové knize slavného amerického reportéra Boba Woodwarda (odhalil aféru Watergate) „Obamovy války“ a také rozhovor s autorem. Kniha je o tom, jak se prezident Barack Obama rozhodoval o strategii pokračování války v Afghánistánu.Jak říká Woodward, když oznámil Obamovi, že jde psát tuto knihu, prezident mu řekl, že nenajde mnoho „deep throats“ (informátorů), nakonec se ale Woodward dostal k nejtajnějším osobním zápiskům Obamy i záznamům z přísně utajovaných schůzek. Jak se však zdá, kromě bezradnosti amerických poradců i samotného prezidenta tváří v tvář situaci v Afghánistánu, o níž se však vědělo už předtím, kniha nic skandálního neodhalila.

14:29
Paroubek šéfredaktoremJiří Paroubek už propaguje svůj vlastní levicový týdeník, který startuje 1. října na webu a jmenovat se má VašeVěc.cz. Parboubek tvrdí, že v Česku jsou jen samá pravicová média a proto věří v úspěch. Je poněkud zvláštní, že si nevzpomněl alespoň na Právo či na internetový deník Referendum, ale možná je to už součást konkurenčního boje.Váš DJ přeje Paroubkovi a jeho projektu mnoho štěstí a jako bývalý šéfredaktor tří periodik mu jeho novou funkci vůbec nezávidí. Bude těžké prosadit se na trhu, zvláště když nedočkavý čtenář klikne na webovou stránku www.vasevec.cz a najde tam firmu poskytující „hostingové“ služby a nemá vůbec ponětí, co za levicové služby to asi jsou.

15:16
Hrubián Steve JobsSteve Jobs je hrubián, zjistila studentka Chelsea, když si mu dovolila napsala stížnost na chování jeho firmy Apple, která neodpovídala na její žádosti o vyplnění dotazníku pro její studentskou práci o iPadu. Jobs jí odpověděl: „Součástí našich ambicí není pomáhat vám k dobrým známkám. Sorry.“ Chelsea naléhala dále a tak Jobs (nebo nejspíš někdo jeho jménem) napsal: „Dejte nám prosím pokoj.“ Jak napsala slavná sloupařka Financial Times Lucy Kellaway, dnešní mladá generace nedokáže pochopit, že to, že se narodila do doby internetu, ještě neznamená, že svět jí leží u nohou. Chelsea nicméně stále věří. „Nemám nic proti němu a doufám, že mi zavolá,“ řekla. To si tedy počká, píše Lucy, mezitím snad dostane nějakou práci a zjistí, že firma, to není demokracie, ale hierarchie.Jasně, není to nejdůležitější zpráva dne, ale v této souvislosti je zajímavý projev Steve Jobse ke studentům na Stanfordské univerzitě s názvem „Jak žít předtím, než zemřete“. Jobs mluví o životě a smrti (před rokem se totiž dozvěděl, že má rakovinu). Když si jej pozorně poslechnete, najdete v něm přímo esenci amerického myšlení. Končí slovy: „Buďtě hladoví, buďte blázniví.“

16:00
Kdo vydělá na státním rozpočtuZnámý americký novinář Erik Best, který už dlouho žije v Praze a posílá svým klientům proslulý denní komentář Final Word, vyrukoval dnes opět jednou se zajímavou informací.Podle něj ze 41 hlavních kapitol českého rozpočtu pro rok 2011 se v 29 plánují škrty, ale ve zbývajících 12 jde o někdy až šokující nárůst výdajů. Například rozpočet jakési Technologické agentury ČR vzroste o asi patnáctinásobně na 850 milionů korun, z nichž 780 milionů poputuje na podporu neznámo čeho.Dramatický nárůst o 30 procent na více než 51 miliard si bude užívat ministerstvo zemědělství a jak dodává Best, největší nárůsty jdou do oblastí, které se nejhůře monitorují a kontrolují.V této souvislosti je pozoruhodný také článek HN o nové lobbistické skupině agrárních bossů kolem Babiše, kteří žádají od ministra zemědělství Ivana Fuksy (přítele ministra financí Miroslava Kalouska) podporu a změkčování norem pro české potraviny.

16:25
Radičová mluví o Kosovu jinak než DzurindaSlovenská premiérka Iveta Radičová, která dnes byla v Kosovu, řekla, že odmítání uznání Kosova jako nezávislého státu nemusí ze strany Slovenska trvat věčně.Je to poněkud zvláštní výrok vzhledem k tomu, že nový ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda ještě v létě prohlašoval, že za vlády Ivety Radičové se slovenský postoj ke Kosovu nezmění, neboť „kdo by měl lépe rozumět srbské problematice než Slovensko“.Není to poprvé, co se ve vládě Ivety Radičové různí názory na důležitá témata, v tomto případě je to však ještě pikantnější, protože Dzurinda i Radičová jsou stranickými kolegy, přičemž Dzurinda je šéfem SDKÚ. Slovensko je jednou z pěti evropských zemí, které Kosovo dosud neuznaly (na rozdíl od Česka). Slováci podobně jako Češi postupně stahují své vojáky z Kosova a posílají je do Afghánistánu.

17:03
Hugo Chávez ztrácí podporuVenezuelský diktátor Hugo Chávez překvapivě ztratil po víkendových volbách dvoutřetinovou většinu a kdyby se počítaly hlasy voličů proporčně, opozice by dokonce získala 52 procent křesel. Takto jich však má jen 60 ze 165, protože složitý systém prepočtu hlasů nahrává rurálním oblastem a tedy Chávezovi. Nicméně, pokud se výsledky voleb potvrdí, bude to průlom v neprospěch diktátora, píše The Guardian.

17:50
Hurá na hokej v roce 2011Ještě ani pořádně neuschlo šampaňské na dresech českých mistrů světa a už je na obzoru obhajoba zlata, tentokrát na Slovensku. Je pravda, že stadion v Bratislavě se ještě staví a okolí nevypadá moc lákavě, ale vstupenky jsou od dnešního dne v prodeji na webu Ticketportal.sk. Není to ovšem žádná láce, semifinále stojí až 150 euro a finále dokonce 250. Fanoušci si stěžují, že lístky jsou dražší než organizátoři slibovali, nicméně prodej se úspěšně rozběhl a jako první si lístek koupil legendární slovenský hráč Miroslav Šatan.Váš DJ si ovšem není jist, komu má vlastně fandit, neboť teď právě žije na Slovensku, ale vzhledem k tomu, že Slováci jsou nějací příliš dobří ve fotbale, má za to, že český hokej by měl uvést vztahy obou národů do rovnováhy. Tento zapeklitý problém však bude řešit až někdy příště. Dnes končí a přeje hezký zbytek dne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].