Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 25. 7. 2011

Newyorská pokojská promluvila. Nafissatou Diallo v Newsweeku • Autor: Profimedia.cz
Newyorská pokojská promluvila. Nafissatou Diallo v Newsweeku • Autor: Profimedia.cz

07:58
Dobré ráno a pěkné pondělíMilí čtenáři, vaše dnešní DJka vám přeje klidné a příjemné ráno. Den to bude zřejmě šedivý a studený (teploty by nikde po Česku neměly přesáhnout dvacet stupnů), a bude pršet. Svátek slaví Jakub, přehoupli jsme se za půlku roku - do jeho konce zbývá ještě 159 dní.Pranostik nám předkové zanechali celou řadu, nutno říci, že si v tom neměli jasno a značně si protiřečí. Vztahují se k zimě a zimním svátkům - podle některých pořekadel budou studené, pokud je zataženo („Kolik mračen na Jakuba, tolik v zimě sněha.“), podle jiných se tak stane, pokud bude teplo („Jak teplá svatý Jakub, tak studené jsou Vánoce.“)Úspěšný skok do nového týdne.

08:18
Co nás dnes čeká - hlavně NorskoDJka se dnes bude dále věnovat hlavní události z pátku, která nicméně zasluhuje další pozornost - tragédii v Norsku. Pachatel (lze to prohlásit, nebyl sice odsouzen, nicméně se k činu doznal) dnes předstoupí před soud. Navzdory tomu ovšem Anders Behring Breivik plánuje před soudem vinu nepřiznat. Jeho čin byl prý „nutný“. Počet lidí, kteří zaplatili za Breivikovy politické názory svými životy, je na čísle 93. Dalších 96 lidí bylo zraněno. Celá země, pro niž je to nejtragičtější událost od druhé světové války, bude za oběti přesně v poledne držet minutu ticha.Očekáváme také tuzemské události, nicméně ve srovnání s Norskem či dalšími světovými událostmi (hladomor v Somálsku) působí nutně značně banálně.

09:48
Česká stopa u Breivika - jak se prezidentovi líbí být citován?Jak známo, objevilo se v obsáhlém dokumentu, který sepsal norský vrah, několik odkazů k Česku. Breivik se pokoušel v Praze nakoupit zbraně, protože měl za to, české hlavní město je k tomu vhodné. Za inspirativní považoval způsob, jakým Češi po válce naložili s Němci, a také názory českého prezidenta Václava Klause na Evropskou unii.DJka přiznává,že je těmito odkazy hluboce znepokojena. Máme se vskutku čím chlubit. Metropolí s pověstí ráje pro zločince. Breivik sice odjel s nepořízenou, ale bylo to dáno spíše jeho amatérismem (nakráčet do stripklubu na Václaváku a rovnou si říci o AK-47?). Už delší dobu tušíme, že Praha je pro zločince všeho druhu bezpečnou oázou,v níž si mohou kupříkladu v klidu vyprat peníze. Dále máme historii s tak ostudným činem, že se líbí člověku, který bez mrknutí oka povraždí desítky dětí a mladých lidí. A „last but not least“ máme prezidenta, jehož názory se prudce liší od většiny politiků Evropy a hlavního názorového proudu civilizovaných zemí, ale za to si s nimi notuje někdo jako Breivik. Václav Klaus samozřejmě Breivikovy činy odsoudil jako „barbarský skutek“, který „nelze ničím ospravedlnit“ a vyjádřil Norsku hlubokou soustrast.
Nicméně na znepokojení a lítost, že jeho názory byly inspirující pro masového vraha, stále čekáme. Místo toho se dnes Václav Klaus usmívá z titulní strany Práva a v deníku z cesty po Austrálii sděluje, že „globální oteplování nijak přesvědčivě neprobíhá“. Australané jsou jistě vděčni, že je český prezident vyvede z omylu, zjevně tomu rozumí více než tamní politici i veřejnost, kteří jsou naopak změnami klimatu znepokojeni. Sdílení myšlenek samozřejmě není zločin, ale vám by se, milí čtenáři, líbilo figurovat ve spisku Anderse Breivika? DJce by se to nelíbilo ani omylem.

10:1
3 They tried to make her go to rehab, she said no, no, no - dnes hold Amy WinehouseJeště k jedné události z pátku se DJka hodlá vrátit. Do „klubu 27“ bohužel vstoupila britská zpěvačka Amy Winehouse. Přidala se k umělcům, kteří zemřeli ve věku sedmadvaceti let - tedy Janis Joplin, Jimu Morrisonovi či Kurtu Cobainovi. Práva Cobainova matka po smrti svého syna morbidní seznam slavně označila za „ten pitomý klub“. Když se ovšem člověk dívá na seznam, cítí hlavně smutek - tolik promarněného talentu. A o Amy to platí rovněž.
DJka by dnes ráda připoměla skvělou hudbu, kterou po sobě Amy zanechala. Začínáme písní, k níž odkazuje titulek, tedy Rehab z druhého a superúspěšného alba Back to Black. Dnes by měly být - po provedení soudní pitvy - známy příčiny její smrti.

11:45
Kauza DSK - newyorská pokojská poprvé promluvilaDvě americká média - týdeník Newsweek a televize ABC - získala rozhovor s Nafissatou Diallo, pokojskou, kterou údajně znásilnil bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. Jde o první veřejné vyjádření, které dvaatřicetiletá imigrantka z Guinei a matka dospívající dcery poskytla.Nelze ovšem říci, že by tyto rozhovory vnesly více světla do komplikovaného případu. Nafissatou Diallo působí značně rozporuplným dojmem.Reportér Newsweeku si všímá, že slzy údajné oběti někdy nepůsobí úplně upřímně. O své africké minulosti mluví velmi "vágně"a na řadu otázek neodpovídá - to může být ovšem způsobeno tím, že smrt manžela a několikaměsíční dcerky, znásilnění vojáky a následný dramatický útěk do Spojených států není právě téma na lehkou konverzaci.Když ovšem Diallo popisuje události v hotelu Sofite, nezdá se její rozrušení podle Newsweeku předstírané. Řada jejích tvrzení se navíc shoduje s hotelovými či lékařskými záznamy. Na druhou stranu její výpověď stále obestírá řada nejasností a podezření.Celý text Newsweeku zde.

12:05
Amy W. podruhé - In My BedTentokrát skladba In My Bed z debutu Frank z roku 2003. 
Mimochodem - ze světa chodí zprávy o prudce vylétnuvších prodejích nahrávek talentované hudebnice. Jak už to bývá u hvězd, které se ze závratných výšek propadly na dno. V posledních fázích života vzbuzují spíše lítost, často posměch, po smrti se obnoví jejich ikonický status.

12:55
Policie vyvádí aktivisty bránící kácení stromů na ŠumavěDo sporu v Národním parku Šumava zasáhla policie. Policisté z lesa vyvádějí skupinu ekologů, kteří tam několik dní protestují proti kácení stromů napadených kůrovcem. Ráno do lesa dorazili dřevorubci a začali stromy porážet.Obě strany sporu se navzájem obviňují z nedodržování zákonů.

13:14
Breivik bude vypovídat neveřejněAnders Breivik má každým okamžikem předstoupit před soud v Oslu. Stane se tak nicméně za zavřenými dveřmi. Soud souhlasil s argumenty policie, že by propagandě pachatele nejkrvavějšího zločinu v Norsku od druhé světové války neměl být poskytnut takový prostor.BBC před pár minutami ukázala novomanželský pár, který - za potlesku novinářů z celého světa a přihlížejících lidí - vyšel ze soudní budovy. Nevěsta měla rudé šaty a byla ve vysokém stupni těhotenství. „Je to záblesk normality a právě to teď potřebujeme,“ komentoval to norský novinář, který právě BBC poskytoval rozhovor.Mělo by být slyšení veřejné? To je otázka, DJKa přiznává, že v tom nemá jasno. Na jednu stranu souhlasí s nechutí dát Breivikovi prostor pro jeho nenávistnou propagandu, na straně druhé bychom konečně viděli pachatele jinak než na několika fotkách z internetu.

15:10
Amy W. potřetí - Love Is a Losing GameTentokrát připomínka vystoupení, které pro mnoho lidí - DJku nevyjímaje - představuje jeden z vrcholů umění Amy Winehouse. Je to píseň Love Is s Losing Game z druhého alba Back to Black. Živě, pouze s kytarovým doprovodem ji zazpívala v roce 2007 během předávání hudebních cen Mercury Prize.Tehdy už se zpěvačka potýkala s vážnými problémy v osobním životě a spekulovalo se, zda na ceny vůbec dorazí. Dorazila a všem vyrazila dech. Doslova. „Jen tam stála a zpívala. Publikum - cyničtí, opilí týpci z hudebního průmyslu - ztichlo, umlčela je pouze svým talentem,“ vzpomíná na vystoupení Alexis Petridis, hudební kritik deníku The Guardian. 

16:45
Krugman: blíží se dvě vážné krizeHospodářské noviny dnes otiskly text významného amerického ekonoma a komentátora deníku The New York Times Paula Krugmana, v němž varuje, že svět čekají v nejbližší době hned dvě zásadní krize.Jedna nastane, pokud „pravicoví fanatici“ v americkém Kongresu „zablokují nezbytné zvýšení dluhového stropu, což by potenciálně mohlo napáchat na světových finančních trzích spoušť.“ A druhá pak na druhém okraji Atlantiku, a to pokud „plán, na kterém se právě dohodly hlavy evropských států, nedokáže uklidnit trhy“, tak se „možná staneme svědky padajícího domina v celé jižní Evropě, což by rovněž napáchalo na světových finančních trzích spoušť.“Obojí vypadá reálně. Američtí politici dohodu, která by vyřešila rozpočtovou krizi, stále nenašli. A v Evropě zase ani další slíbená půjčka Řecku nestačí ratingovým agenturám, které snížily hodnocení země na dohled bankrotu.A bude hůř, i když se nakonec černé scénáře nenaplní. „I když se nám povede odvrátit bezprostřední katastrofu, dohody uzavřené na obou stranách Atlantiku současný hospodářský pokles téměř zaručeně zhorší,“ píše Paul Krugman.Máme se na co těšit. Abychom nepropadli úplné depresi, DJka posílá „tematickou“ píseň od amerického zpěváka Aloe Blacca I Need a Dollar.

17:25
Taky jste si všimli, jakou mají Norové perfektní angličtinu?Aniž by chtěla DJka trivializovat události v Norsku, přesto si nedopustí jednu poznámku, a to k jazykovému vybavení Norů. Vládnou totiž skvělou angličtinou. Jasně se to ukázalo (a dál ukazuje) ve vysílání britské stanice BBC a americké CNN. Počínaje premiérem a dalšími politiky, přes církevní představitele, novináře či šéfa policie po lidi v ulicích či teenagery, kteří masakr na ostrově přežili - všichni plynule a na vysoké úrovni mluvili anglicky. Zejména posledně jmenovaní dělají zvláštní dojem - vlastně ještě děti, v šoku, některé zraněné a dělají rozhovor v cizím jazyce pro globální médium. O vysoké úrovni znalosti angličtiny ve skandinávských zemích se dlouhodobě ví, tady máme praktickou ukázku.A ještě aktualita - norská policie právě oznámila přesnější čísla o obětech. Na ostrově zemřelo 68 lidí (původně se předpokládalo, že jich bylo víc než osmdesát), v hlavním městě při výbuších dalších osm- celkem tedy 76. Nicméně se to ještě může změnit - Breivik desítky lidí zranil.

17:58
A Amy W. počtvrté - Valerie Poslední dnešní připomínkou Amy Winehouse je píseň, kterou časopis Rolling Stone nazval „jedinou významnou nahrávkou“ od Back to Black - jde o předělávku Valerie, původně od britské kapely The Zutons. K poslechu zde.DJka se tímto loučí a přeje příjemný večer i zbytek týdne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].