Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 13. 12. 2010

Takové krásné šaty a nikdo je nechce. (Češi kašlou na manželství) • Autor: Globe Media /  Reuters
Takové krásné šaty a nikdo je nechce. (Češi kašlou na manželství) • Autor: Globe Media / Reuters

08:05
Dobré jitro a co nás dnes čekáPěkné pondělí! Vaše dnešní DJka minulý týden v debatě zaznamenala poznámku, že je osvěžující, když se nezačíná počasím, tak tedy tentorát nezačne počasím. A raději začne přehledem událostí, které nás dnes čekají, tak jak to oznamuje ČTK. První várka:Zřejmě Vánoce za dveřmi a tendence lidí se kvůli nim zadlužovat vedou různé orgnaizace k tiskovkám na toto téma: Člověk v tísni představují nejnovější informace o poskytovatelích nebankovních půjček, ČNB a ministr financí mají za pár hodin tiskovku, kde by se měli podělit o výsledky průzkumu o finanční gramotnosti obyvatel.Pražská ODS si dnes volí vedení. V několika městech (České Budějovice) začínají vánoční trhy.Vrcholí akce lékařů Děkujeme, odcházíme - lékaři, kteří se rozhodnout k protestu připojit, by měli dát výpoveď.

08:19
Vánoční trhy - proč vánoční? A jediná snesitelná vánoční píseň Mimochodem vánoční trhy - není to divná tradice? Vždyť se obvykle na těchto trzích nic moc vánočního neprodává. Zato je na nich spousta divných předmětů jako je plastová koule s kožešinovým ocasem, která se jaksi samovolně zmítá v košíku… Chodíte na vánoční trhy a proč?
Azde je jediná snesitelná píseň související s Vánocemi - Christmas Is All Around z pravděpodobně jediného snesitelného filmu souvisejícího s Vánocemi, z britské komedie Love Actually.

08:30
Dopravní komplikace v PrazeSlib vyhnout se obligátnímu počasí zřejmě nebude dodržen. Zejména proto, že v Praze na několika místech kolabuje kvůli namrazám doprava a pokud se potřebujete dostat do práce či do školy, budete mít problémy na několika místech Pražského okruhu.Havarované kamiony blokují okruh u Slivence, neprůjezdný bude Lochkovský a Cholupický tunel.„Hrozí totální kolaps,“ zní předpověď dopravního zpravodajství ČT24.Podrobnější informace o dopravě v celém Česku zde.

08:56
Co nás dnes čeká - druhá várkaJako z jiných časů, přesněji řečeno z 90.let, zní zpráva o tom, že stále pokračuje soud s bývalými manažery společnosti H-systém, celá věc se totiž táhne od roku 1993, kdy firma vybrala od lidí zálohy na luxusní byty, kterých se ale většina nikdy nedočkala. (Zakladatel společnosti Petr Smetka už sedí ve vězení.)Ekonomové NERVu (Národní ekonomické rady vlády) budou mluvit o důchodové reformě.A italský skladatel Ennio Morricone bude natáčet s Českým národním symfonickým orchestrem.K tomu pár komentářů: S penzemi bude ještě legrace - nedávno Češi v průzkumu vyjevili k chystané reformě rozporuplný postoj, což zřejmě nikoho nepřekvapí. Lidé si uvědomují, že je reforma nutná, ale nechtějí, aby to moc bolelo. Čili taková kvadratura kruhu. A chystané změny bude vůbec komplikované prosadit, zejména proto, že se Věci veřejné z obavy před ztrátou svých rychle vykvašených pozic naklánějí více doleva.
H-system je pak další modelový příklad toho, co se v tuzemské justici špatně. Selským rozumem - někdo vás podvede a obere o peníze a ani po sedmnácti letech není potrestán?

09:35
A geniální Ennio Návštěvě Ennia Morriconeho v Praze je důvodem oživit si zážitky s jeho hudbou - kupříkladu k filmu Mise (výběr hudby zde), sérii westernů (Pro hrst dolarů), samozřejmě v čele s tím nejznámějším Tenkrát na Západě. Kdo nemá při téhle harmonice husí kůži, musí být z jiné planety…Zajímavé je, že přestože Morricone dokázal zkombinovat kvalitu a přístupnost širokým vrstvám, patří k početným zástupům nezpochybnitelně skvělých tvůrců, kteří nikdy nedostali „běžného“ Oscara. Byl na cenu pětkrát nominován a obdržel nakonec před čtyřmi lety čestnou cenu. Alespoň tak.

10:05
A ještě pár rytmů pro hladký rozjezdA pokud by vás Morriconeho harmonika posílala do končin, kde vás šéf nechce v pondělí dopoledne vidět, tak tady něco na probuzení: tento rytmus z Change od Daniela Merriweathera z hlavy jen tak nevyženete. Nebo se hodí Common a jeho The Corner.

11:25
Stopy teroristy ze Stockholmu vedou do BritánieSobotní bombové útoky ve Stockholmu, za něž naštěstí životem nezaplatil nikdo kromě samotného pachatele, dostávají konkrétnější obrysy. Atentátník byl podle nepotvrzených informací devětadvacetiletý fyzioterapeut Taimour Abdulwahab al-Abdaly, původem Iráčan žijící ve Velké Británii. Britská policie dnes prohledává jeho dům ve městě Luton severně od Londýna.Ve švédské metropoli vybuchly v sobotu dvě nálože. Zranily dva lidi.V málokteré zemi by dával takový útok menší smysl (byť je samozřejmě takové násilí beze smyslu už z podstaty) než právě ve Švédsku. Málokterá země totiž byla vůči přistěhovalcům tak otevřená a vstřícná…

11:46
Dnes by měla odstartovat konkurence WikiLeaks - OpenLeaksJeště před pár lety jsme si fenomén typu WikiLeaks nedovedli ani představit, a už má dokonce konkurenci. Část někdejších spolupracovníků zakladatele serveru Juliana Assange od původního projektu odešla kvůli neshodám. Spory se například týkaly toho, jak je s citlivými informacemi nakládáno.V čem budou OpenLeaks jiné, ovšem zatím nelze prakticky ověřit, jejich stránka stále teprve slibuje spuštění.Julian Assange je mezitím stále v britské vazbě a čeká na rozhodnutí, zda bude vydán do Švédska, kde jej policie podezřívá ze sexuálních zločinů. Co rovněž dál pokračuje, je podpora, které se mu dostává z celého světa - z virtuálního se přesunula do skutečných ulic. V neděli tak před britskou ambasádou v Madridu protestovaly stovky lidí a požadovaly jeho propuštění.

12:25
Češi kašlou na maželství. Vadí to někomu?Statistici oznámili, že počet nově uzavřených manželství klesl na nové minimum. Od ledna do září letošního roku ve svazek manželský vstoupilo 39 tisíc párů, což je proti loňsku o 2600 párů méně a historicky vůbec nejnižší číslo. Naopak co se týče rozvodů jsme na dlouhodobě „svém“ - letos se rozvedlo 22 300 párů.Ani další informace nejsou v rozporu se společenskými trendy posledních let - roste věk matek a naopak se potvrzuje, že baby boom v rozsahu, v jakém jsme ho posledních pár let zažívali, skutečně skončil. Porodnost se zastavila už loni.Manželství je pro lidi stále méně atraktivní. Proč tomu tak podle vás je? A vadí vám to? Škodí to nějak společnosti? DKja si dovoluje vykopnout vlastním názorem - sňatek není automatickou zárukou spokojeného partnerského života, ani zdravého prostředí pro případné potomky. Znamenaly snad doby, kdy byli všichni řádně sezdáni, všeobecné blaho a funkční rodiny? Ne.
 

13:53
Francouzské děti, které držel jako rukojmí labilní mladík, jsou v pořádkuŠťastný konec mělo drama, které se dnes odehrálo ve francouzském městě Besancon. Sedmnáctiletý mladík, jehož motivy nejsou dosud známy, vzal jako rukojmí dvacet dětí a učitelky tamní školky. Podle BBC byl ozbrojen dvěma meči. Děti byly ve věku od čtyř do šesti let. Francouzská média spekulují, že útočník trpí depresemi či jinými psychickými potížemi.

15:10
Finačně negramotní Češi šokovali KalouskaMinisterstvo financí dnes zveřejnilo výsledky studie, kterou zpracovalo spolu s Českou národní bankou. Vyplynulo z ní, že dvě třetiny lidí pořádně nečtou smlouvy, které podepisují a v nichž se zavazují k dlouhodobým splátkám. A pouhých šest procent dotázaných vědělo, co je to rozhodčí doložka. (Ustanovení ve smlouvě, že případné spory nebude řešit soud, ale „rozhodce“, který je v drtivé většině případů spojen s firmou, od níž smlouva pochází.) Z šetření dále vyplynulo, že lidé neznají ani základní finanční pojmy. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) byl výsledky podle svých slov „zcela šokován“Jasně, čísla to nejsou pěkná. DJku ovšem nejvíc šokuje, že to ministra Kalouska šokuje. To, že jsme na tom v tomto směru bledě, přece víme už nějakou dobu. Jinak by v Česku nerostl počet exekucí (coby důsledek rostoucího zadlužení), a stejně celkový objem dluhů. Rovněž o tom, že lidé nemají páru o rozhodčí doložce, se soudě podle pohledu do mediálních archívů mluví minimálně rok. Spíše než vykřikovat hrůzou by nám správce státní kasy mohl povědět, jak z toho ven.

16:19
Aktualizace: Stopy ze Stockholmu vedou údajně až k Al-KáiděŠvédská policie oznámila, že si je na 98 procent jistá, že muž, který se ve Stockholmu vyhodil do povětří, je skutečně Taimour Abdulwahab al-Abdaly, o němž se dosud spekulovalo.Agentura AFP pak citovala americkou organizaci SITE Intelligence Group, která se zabývá výzkumem terorismu a která tvrdí, že atentátník se ve své závěti přihlásil k irácké odnože Al-Káidy.

17:10
Sulík volá po návratu slovenské korunyŠéf slovenského parlamentu a předseda vládní strany SaS Richard Sulík udělal něco, z čeho budou - jak říkají ekonomové - nejspíš trhy asi pěkně nervózní. Prohlásil totiž, že by se jeho země, která teprve loni přešla na společnou evropskou měnu, měla připravit na případný návrat koruny. Píše to v dnešním vydání deníku Hospodárské noviny. Slovensko je prý tak malé, že v EU o ničem nerozhoduje a bylo by tedy lepší „alespoň ochránit hodnoty, které vytvořili lidé žijící na Slovensku“.Otázek a námitek je k tomuto výroku víc než dost - naříkáním nad vlastní bezvýznamností Sulík připomíná české politiky, ale zkusil někdy přesvědčit o něčem ostatní země? Nebo zástupci Slovenska taky na jednání většinou mlčí jako zařezaní, a až zpětně si stěžují, co jim to velcí zase nutí? A zásadní otázka pak je, zda by Slováky, o něž má šéf parlamentu takovou starost, spíš nepoškodil právě návrat ke koruně. Opatrně to nakonec naznačil Sulíkův koaliční kolega, ministr financí Ivan Mikloš, když řekl, že teoreticky to možné je, ale náklady a následky by byly velké.

17:30
Ne Žena za pultem, ale Čarodějův učeňVaše dnešní DJka pracovala minulý týden na textu o tom, proč mají Češi pořád tak rádi normalizační seriály a přiznává, že to pro ni bylo do velké míry (nikoliv ovšem výhradně pozitivně) objevné. Pověstnou Ženu za pultem ani další kusy totiž nikdy neviděla. Nikoliv překvapivě hraje v celém fenoménu velkou roli nostalgie, což vede k otázce - na co se s nostalgií rádi podíváte? (Když to není Anna Holubová.) DJčina nostalgie má kupříkladu podobu úžasné a tajemné Zemanovy pohádky Čarodějův učeň (visí tady), kterou nedávno objevila na YouTube. Při opětovném shlédnutí těsně po třicítce sice ztratil dost ze své někdejší děsivosti, ale jinak zapůsobil stějně silně jako před lety

18:20
Good night and good luckDíky za pozornost, pěkný večer a úspěšný a klidný celý týden. Film, na něž odkazuje titulek, měl skvělý soundtrack. Jako dělaný pro hudební rozloučení - zde je několik ochutnávek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].