0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ4. 6. 20109 minut

Pátek 4. 6. 2010

Autor: ČTK

07:58
Dobré ránoJaro před dvaceti lety v Paříži vypadalo přesně jako to letošní v Praze. Nastal podzim. Šeď, déšť, chladno. Tři týdny nebylo vidět slunce. A pak jednou pozdě večer přišel soused Daniel a říká:"V rádiu hlásili, že zítra bude konečně hezky, modrá obloha a slunce. Blíží se to od západu, pojď, zítra je sobota, pojedeme slunci vstříc." Za pár hodin jsme vyrazili i s jeho ženou autem na západ. Bylo to zvláštní, slunce se blížilo z východu a my mu jeli naproti na opačnou stranu. Někde za Rouenem jsme sjeli z dálnice a pokračovali normální silnicí až do Honfleuru. Když jsme tam přijeli, staré rybářské městečko ještě spalo. Tma, vůně mořských řas, sem tam zakejhání rozespalého racka, jinak ticho. Chodili jsme uličkami, nic se nedělo, svítili až v jedné pekárně, odkud se táhla úžasná vůně čerstvých croissantů. Pak nás to přestalo bavit a popojeli jsme na pláž. Chvíli jsme si v autě povídali a potom ve tmě usnuli. Probuzení bylo nezapomenutelné. Ostré slunce na naprosto čisté hluboké modré obloze, nazelenalé moře. Bolely z toho oči. Vzpomněl jsem si na ten dávný zážitek dnes ráno před domem. Ostré slunce nad Žižkovem, naprosto hluboké modré nebe nad Prahou. Po šedi, dešti a chladu předešlých dnů tomu oči nevěři, že existuje i taková podoba světa. Tak dobré ráno a mnoho štěstí.P.S: V Paříži i v Honfleur je momentálně nebe taky vymetené a dvanáct stupňů.

08:59
Faktura za 69 milionů dolarůPřesně takovou částku podle deníku Le Monde včera předložila americká vládá britské společnosti BP. Je to prozatimní účet za všechny práce spojené s odstraňováním znečištění způsobeného únikem ropy z britské těžební věže v Mexickém zálivu. Generální ředitel BP Tony Hayward tuto položku včera nekomentoval. Pouze lakonicky prohlásil, že do dvanácti až dvaceti hodin budou vědět, zda se konečně podařilo zastavit unikající ropu. Le Monde je v tomto směru skeptický a dodává, že americká vláda společnosti ještě určitě vystaví další faktury.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

10:03
Jenom ne strachTak se jmenuje nejznámnější kniha spisovatele a bojovníka proti komunismu Otakara Rambouska. Jak právě oznámily agentury, zemřel ve věku sedmaosmdesáti let.Účastník bojů o rozhlas za květnového povstání v roce 1945, agent chodec, který na dlouhá léta skončil v komunistickém kriminále, jeden ze zakladatelů sdružení K-231, jenž v době oblevy pražského jara začalo otevírat temnou kapitolu komunistických zločinů, nesmírně statečný člověk, jehož zminěná kniha Jenom ne strach se stala v roce 1990 bestsellerem a otevřela v české společnosti dodnes nedořešenou kauzu bratří Mašínů, to všechno byl Otakar Rambousek. Poslední rozloučení se spisovatelem bude 11. června od deseti hodin ve strašnickém krematoriu v Praze. 

10:40
Nečas bude sestavovat vládu"Chci vás požádat, abyste vedl politická jednání o vytvoření vlády s většinovou podporou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky," pravil před chvílí na Pražském hradě prezident Václav Klaus. "Budeme pracovat velmi tvrdě, velmi usilovně, abychom co nejdříve přinesli koaliční dohodu," odvětil prezidentem oslovený.Tak uvidíme, co nejdříve přinesou…

11:09
Další loď míří ke GazeNavzdory tvrdému pondělnímu zásahu Izraele proti flotile aktivistů směřujících ke břehům Gazy, pluje tím samým směrem další nákladní loď jménem Rachel Corrie. Podle údajů irské organizace, jež si ji pronajala, přiváží 750 tun humanitární pomoci. Na palubě je dle stejného zdroje 15 aktivistů, kteří však dostali pokyny, aby v případě izraelského zásahu nekladli žádný odpor. Loď by měla do Gazy dorazit zítra ráno. "Naším úkolem je prohlížet všechny lodě, jež sem připlouvají. Pokud to nebudeme dělat, Gaza se stane iránským přístavem, což by představovalo hrozbu pro celé Středomoří i Evropu," komentoval a vlastně i popsal zítřejší dění ve vodách před Gazou izraelský premiér Benjamin Netanyahu.

12:02
Památník v Postoloprtech odhalen, ale jindeVčerejší zpráva kolegy v Respekt DJ o odhalení památníku nevinným obětem masakru v Postoloprtech byla správná. Až na malý detail. Památník odhalili na místním hřbitově. Tedy ne na místě, kde se tragédie stala a kde jsou hromadné hroby obětí. Právě tady se s obtížemi, ale přece jen, podařilo vztyčit symbolický kříž přátelům profesora dějepisu Petra Zemánka z pražského gymnázia Jana Keplera. Kříž je i vysvěcen knězem z Postoloprt.

12:55
Faktura za 69 milionů dolarů, II. dílTak měl generální ředitel koncernu British Petroleum, Tony Hayward, dnes ráno pravdu, že zhruba do dvanácti hodin snad budou vědět víc, o dalším pokusu zastavit únik ropy v Mexickém zálivu. Agentura Reuters před chvíli oznámila, že se po několikatýdenní marné snaze podařilo nasadit na ústi vrtu speciální zvon, který by měl únik suroviny omezit a umožnit její přečerpávání do tankerů.Ve zprávě používají kondicionál, takže jsou prozatím spíše platná slova jistého Thada Allena z lousianské Pobřežní hlídky. "Až za nějaký čas budeme schopni potvrdit, zda se tato metoda osvědčila a stejně tak i to, do jaké míry se podařilo únik ropy omezit."

13:52
Paroubka masírovali ze všech stranOdstupující předseda ČSSD Jiří Paroubek to podle Aktualne.cz dnes prohlásil před novými poslanci sociální demokracie. Předseda varoval před budoucností, osočoval protivníky, radil, co a jak dál tak vehementně, až to bylo slyšet i přes zavřené dveře. Podle přítomných se to vše neslo ve znamení "totální absence sebereflexe".

15:05
Tanky na Náměstí Nebeského kliduJe to celosvětově známá fotografie. Znehybnělá kolona železných monster, kterou zastavila křehká lidská postava s nákupními taškami v rukách. Dnes od toho okamžiku uplynulo přesně jednadvacet let, kdy se čínská vláda rozhodla potrestat studenty, dožadující se svobody, tvrdě a exemplárně. Na Náměstí Nebeského klidu v Pekingu tak zůstaly desítky mrtvých, zraněných, dodnes jsou mnozí z rebelů nezvěstní. Právě to chtěl asi připomenout jeden z bývalých studentských vůdců Wu Kchaj-si, kterého před chvíli zatkla policie v Tokyu, kde se snažil proniknout na čínskou ambasádu. Dostane pokutu či nějaký jiný trest? Kdoví… Každopádně ti, co tenkrát poslali na mládež tanky a vojsko, potrestáni nikdy nebyli a určitě nebudou. Čína se sice změnila, podstata tamního vládnoucího režimu však zůstala stejná.Mimochodem v Číně smutný a tragický 4. červen 1989 naopak v Polsku trvale připomíná vítězství svobody. Tehdy se u našich severních sousedů konaly první svobodné volby, jejichž výsledek otřásl komunistickým blokem tak, že se už z toho naštěstí nikdy nevzpamatoval.

16:12
ČSSD chce limitovat volební kampaněDnešní Hospodářské noviny napsaly, že ve všech politických stranách se rozjela diskuze o tom, jak omezit náklady na volební kampaně. Nejvíce se o tématu hovoří mezi sociálnimi demokraty. Letošní kampaň přišla Lidový dům až na 350 milionů korun, očekávaný výsledek to přitom nepřineslo. "Hranice sto milionů by mohla být rozumná," tvrdí Zdeněk Škromach. "Předvolební kampaně se dostaly někam, kde to je už neudržitelné," doplňuje jeho kolega Lubomír Zaorálek.Zajímavý je Zaorálkův obrat "dostaly někam". Vypadá to, jakoby za astronomické výdaje mohly nějaké anonymní paní Kampaně a hoši z Lidového domu teď jen bezradně lapají po dechu, co to ty holky vyvedly. Sociální demokraty přece nikdo nenutil, aby tolik utráceli. A taky, žehrali by dnes nad rozlitým mlékem, kdyby volby dopadly podle průzkumů, jejich snů a přání?

16:56
Proplácení zdravotnických poplatků definitivně končíDalší zpráva ze sociálnědemokratické kuchyně. Rok a půl od krajských voleb, které tato strana vyhrála se slibem rušení poplatků, se hejtmani za ČSSD rozhodli, že je v nemocnicích a lékárnách přestanou hradit nejpozději do konce června.A je to. Tak dlouho se diskutovalo, křičelo, slibovalo, vysvětlovalo. V Portugalsku se v obdobně briskně vyřešených situacích říká "Basta". Pro změnu tam zase neznají rčení "u nás v Kocourkově". 

18:26
Fotbalový svátek v AfriceZačne přesně za týden, příští pátek. A už to vře, třeba dnešní zprávu, že si kanonýr Pobřeží slonoviny, Didier Drogba, vykloubil rameno a jeho start je ohrožen, řešily servery všech velkých médií na celém světě. Ne každý ale šampionát prožívá či bude sledovat. Například Francouzka Marie Le Pen, dcera lídra tamních nacionalistů, prohlásila, že se v národním týmu nepoznává, a mistrovství proto sledovat nebude, natož aby fandila. Kam tím míří, je jasné. Papá přece už před lety tvrdil, že fotbaloví reprezentanti černé pleti nezpívají hymnu a navíc je jich v mužstvu nějak moc, takže to není to pravé košer francouzské… Naopak v Severní Koreji by možná rádi fandili, fotbalisté této země se do závěrečné fáze šampionátu probojovali po dlouhých čtyřiačtyřiceti letech. Avšak ani sdílení radosti z nejpopulárnější kolektivní hry v režimu Kim Čong Ila není tak jednoduché. V Pchjongjangu totiž vznikla speciální komise, která bude sledovat televizní přenosy severokorejského družstva, radit se a rozhodovat. O taktice, bránění či útočení? Vedle jak ta jedle. Komise má jednodušší úkol. Pokud Severní Korea vyhraje, funkcionáři blahosklonně kývnou a zápas budou moci odvysílat v tamní televizi. S iluzí přímého přenosu. Když se však fotbalistům dařit nebude, nebude ani fotbal na obrazovkách. Severokorejci přece neprohrávají. Lze si asi představit, jakému tlaku jsou ti nebozí sportovci vystavení.Držet palce Severní Koreji možná připadá scestné. Ale přál bych si, aby vyhráli aspoň jednou a obyčejní lidé z toho děsivého režimu měli aspoň na pár chvil ve svých trudných životech svátek. Hezký večer.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].