Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 31. 12. 2010

Ďábelsky úspěšný a veselý rok 2011! • Autor: Globe Media /  Reuters
Ďábelsky úspěšný a veselý rok 2011! • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Začátek vysíláníDobré ráno milí čtenáři, začíná poslední relace roku 2010. Budu se snažit o seriózní zpravodajský servis, ale stát se může cokoliv…V Krušných horách sněží, na zbytku území je pouze zataženo. Teploty se zatím pohybují mezi -8 až -10°C, ale přes den by mohly vyšplhat až k nule. Stejně si ale raději nezapomeňte vzít palčáky či rukávníky a přidat rum do čaje (od středních poloh alternativně rum bez čaje).K vstávání a ranním rituálům si pustíme veselou sovětskou hříčku se skutečně internacionálním textem. Pokud se cítíte nevyspalí a bledí, můžete rozpustit ve sprchovém gelu trochu prášku na pečení a následně si vzniklou směsí potřít obličej. Měl by se vám okamžitě prokrvit.

09:00
Policii dočasně povede náměstek Jiří NovákDočasným vedením Policie ČR byl po rezignaci prezidenta Oldřicha Martinů pověřen ekonomický náměstek prezidia Jan Novák. Ministr vnitra Radek John (VV) hodlá výběrové řízení na nového šéfa policie vypsat po Novém roce. Na výběru se mají nově podílet také zástupci všech parlamentních stran, ale způsob jejich nominace do výběrové komise zatím není jasný. Současný prezident Martinů oznámil svou rezignaci po schůzce s prezidentem 22. prosince. Zprávu přineslo dnešní Právo.K policejní tematice si nemůže pustit nic jiného než klasiku The Police

09:53
ČOI zkontrolovala zábavnou pyrotechnikuČeská obchodní inspekce zkontrolovala 190 prodejců pyrotechnických předmětů. Na akci se podílel také Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva, policejní pyrotechnici, hasiči a celníci. Porušení některé z povinností souvisejících s prodejem zábavné pyrotechniky bylo zjištěno v 37 případech. Závažné prohřešky byly zjištěny pouze u 17 případů (např. prodej výrobků spadajících do IV. třídy nebezpečnosti, které jsou považovány za výbušniny). Jako každý rok ČOI i ostatní instituce vyzývají spotřebitele, aby nenakupovali pyrotechniku u podezřelých stánků a zacházeli s ní velmi opatrně (neodpalovat rachejtle z ruky, před házením petard z okna sundat síť proti hmyzu apod.)Přidávám jedno ilustrační video, jak by to nemělo vypadat. Potom jedno politicky nekorektní (omlouvám se příslušníkům Talibanu, které jsem tímto urazil). A nakonec veselou píseň.

10:58
Poetické okénko: DuhaShodou okolností mi na stole leží publikace s názvem „Rodinný kalendář ústředního sdružení českých zemědělců a republikánské strany zemědělského a malorolnického lidu na rok 1927“. Kromě reklam na řezací stroje krmiva obsahuje také přehled o trzích v okresních městech, povídky a poezii. Ze strany 63 jsem pro vás vybral báseň Duha od Viktora Hánka:Na prahu domku svého chalupník Vávra stál.Dohřměla bouře, ale zdaleka hrom bil dál. Nad zemí duha skvělá se rozhořela v mžik.Déšť ustal. Krupobitím byl zničen chalupník.Zrak blýsk mu. Bude bída.Jak hořel duhy pás!Srdce se v prsou zastavilo, když dětí slyšel hlas. Sil. Nesklidí.Co dá jim, až přijdou , majíce hlad?Na bouři zapomenou.Proč nedáš, jako dřív, rád?Cit křivdy zmítal jím.Škleb zacukal mu rtem.Pás duhy hasl.Bouře uhasla kdesi za lesem.

11:14
Blahopřání na KiritimatiNa atollu Kiritimati (Vánoční ostrov) v Pacifiku už mají rok 2011. Všem Kiritimaťanům (občanům Republiky Kiribati) přejeme vše nejlepší do Nového roku!A pustíme si k tomu trochu kiribatské hudby

12:12
Hercule Poirot a Cato dostanou vyznamenáníRespektive ne přímo oni, ale jejich představitelé, herci David Suchet a Bert Kwouk . Mezi stovkou osobností, kterým bude letos uděleno ve Velké Británii vyznamenání, najdeme také zpěvačku Annie Lennox nebo v Británii narozeného astronauta Pierse Sellerse. Většina vyznamenaných dostane jeden ze pěti stupňů Řádu britského impéria. Annie Lennox se tak stane důstojnicí řádu, David Suchet komandérem. Kromě známých osobností, jež jsou odměňovány zpravidla za své filantropické aktivity, je oceněna také řada obyčejných lidí za záslužnou práci pro společnost. Ti však získávají nižší stupně řádu.K této zprávě přidávám jeden z řady hitů novopečené důstojnice Řádu britského impéria Annie Lennox. 

13:20
Severovýchod Austrálie čelí záplavámZáplavy postihly 22 měst a 200 tisíc lidí donutily opustit domovy. Postiženy byly uhelné doly ve státě Queensland a přístav Bundaberg, odkud se exportuje velká část australské produkce cukru. Plocha postižená ve velkou má rozlohu srovnatelnou s Německem a Francií dohromady. Naopak jižní státy Victoria a Jižní Austrálie jsou ohroženy lesními požáry, které by v případě propuknutí mohly být podle úřadů „katastrofické“. Přestože Austrálie zažila pravděpodobně nejvlhčí rok ve své historii, riziko každoročních požárů buše se tím bohužel nezmenšilo. Teploty na jihu nejmenšího kontinentu dosahují čtyřiceti stupňů celsia.Popřejme Australanům pevné nervy a déšť na správných místech. A také vše nejlepší do roku 2011, který do země klokanů, ovcí a surfařů přijde už za hodinu. A zahrajeme si jejich neoficiální hymnu Down Under od skupiny Man At Work.

14:15
Američané pomohli Ukrajině zbavit se uranuUkrajina se zavázala zbavit svého jaderného materiálu na dubnovém summitu pro jadernou bezpečnost, který hostil americký prezident Barack Obama. Zúčastněné státy se na něm zavázaly vzdát se svých zásob jaderného materiálu zneužitelného k výrobě zbraní. 19 států už „očistou“ prošlo, dalších 16 ještě zbývá. Zmíněná Ukrajina během Vánoc předala při tajné operaci zhruba 50 kg vysoce obohaceného uranu do Ruska, které se postará o jeho znehodnocení z vojenského hlediska (uran bude „namlet“ tak, aby se nedal použít k sestrojení zbraně). Jako protihodnotu Ukrajina získá z USA nízko obohacený uran pro vědecké účely a bude postaveno centrum pro výrobu neutronových izotopů, které se používají v lékařství.Thomas D'Agostino, šéf amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA), ke komplikovanému leteckému transportu jaderného materiálu uvedl: „Je to věc, která se týká všech. Na čím méně místech je tento materiál soustředěn, tím lépe pro celý svět.“Dobrá zpráva. Zase jsme o něco bezpečnější a to si žádá píseň.

15:15
Politici v bodech a hudební okénkoČeské internetové servery dnes přinášejí svým čtenářům (kromě jiného) také informace o tom, jak tráví poslední den roku naši politici. Letmý pohled na titulky jednotlivých článků shrnuji do několika bodů:

  • Miroslav Kalousek (TOP09) si připije šampaňským
  • Bývalá poslankyně za KDu-ČSL Michaela Šojdrová bude s manželem na horách
  • Zdeněk Škromach (ČSSD) bude ve sklípku u moravského vína
  • Pavel Kováčik (KSČM) si dá slivovici nebo rum
  • Milan Štěch (ČSSD) na silvestra nikam nechodí
 Protože v mém okolí (a předpokládám, že nejen v mém) už někteří zahájili oslavy konce roku - zdravím velitele Silvestra do Vyškova - pustíme si k tomu další hudební šílenost, která už se ale dávno stala legendou. Navíc hezky navazuje na ranní internacionální song…Chvíli před čtvrtou hodinou přivítá rok 2011 Korejský poloostrov, takže si musíme pustit také něco korejského.

16:30
Konec vysílání v tomto roceProtože je pátek a navíc poslední den v roce, ukončuji vysílání o něco dříve. Děkuji za pozornost a přeji za sebe a za Respekt vše nejlepší do nadcházejícího roku 2011. Dávejte na sebe pozor, neumrzněte v závěji, nepopalte se u odpalování ohňostroje a ať vám zítra chutná čočka a projev pana prezidenta.Pro ty, kteří chystají klidné a decentní oslavy (jako pan Štěch níže)…Pro ty, kteří to naopak hodlají pořádně rozjet…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].