0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ27. 1. 20117 minut

Pátek 28. 1. 2011

Výjimečný stav říkáte? Ale vždyť ten tu máme už třicet let! (Nepokoje v Egyptě) • Autor: Globe Media /  Reuters

07:56
Dobré ránoDobré ráno, milí čtenáři,vítám vás u dnešního dýdžejování. Momentálně jen rozlepuji zalepená oční víčka, tak se v první zprávě omezím na konstatování, že je zima…a na písničku, která je sice o nedělním ránu, ale hodí se i takhle v 8.00 v pátek. Najdete ji ZDE.to be continued…

08:42
Pro egyptskou opozici začíná zásadní denDo Egypta včera večer z Vídně přiletěl Mohammad Baradej, který se chce postavit do čela protestů proti diktatuře prezidenta Mubaraka. „Nejdůležitější je pro mě teď vytvoření nového Egypta, čehož musíme dosáhnout mírovou cestou…Režim musí naslouchat, nepoužívat násilí a pochopit, že nadešel čas pro změnu,“ řekl nositel Nobelovy cenu míru z roku 2005 po příletu.Dnes se Baradej poprvé zúčastní manifestací, zřejmě dosud největších. Odpůrci třicet let trvající autokracie vyjdou do ulic po páteční motlitbě. Nezabrání jim v tom ani blokování emailů, sociálních sítí na internetu i mobilních sítí, kterými se režim snaží uhasit vztek zvláště mladých lidí proti zkorumpované vládě. V centru Káhiry a na dalších důležitých veřejných místech na demonstranty budou řekat policisté z elitní „protiteroristické“ jednotky. Šéfové bezpečnostních složek dávají Mubarakovi najevo, že jsou schopní jakékoliv nepokoje zvládnout. Uvidíme. 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

08:57
Čím více žena uklízí, tím je krásnějšíPřipadá mi, že Češi jsou obzvlášť horlivými bojovníky proti „moru politické korektnosti“, tedy alespoň ve chvíli, kdy se tento „boj“ odehrává v hospodských diskuzích a v diskuzních fórech na webu. ZDE je malá ukázka toho, jak by mohly vypadat reklamy, pokud by se tento „mor“ před pár desítkami let nezačal Amerikou a Evropou šířit.

09:52
Nemocný Nelson MandelaDruhou noc strávila v nemocnici ikona afrického boje za svobodu Nelson Mandela. Dvaadevadesátiletý bývalý jihoafrický prezident Mandela se naposledy na veřejnosti objevil během finále loňského mistrovství světa ve fotbale. Od té doby se prý jeho zdravotní stav rychle zhoršuje. Prezidentský úřad se snaží zklidnit obavy Jihoafričanů, není prý důvod k panice, „Madiba“ prý jen trpí stejnými obtížemi jako většina lidí v jeho věku a musí proto častěji na lékařské prohlídky. ZDE můžete vidět klip z roku 1999, do kterého v polovině vstoupí tančící Nelson Mandela.

11:31
Nová multikulturní módaNejprodávanější německý ženský časopis Brigitte vstoupil do debaty o multikulturalismu. „Že i takové ženy v některých lidech vyvolávají strach z islámu je absurdní,“ napsaly jeho novinářky ke speciálnímu číslu. V nejnovější módě v něm byly vyfocené jen imigrantky, Němky asijského, afrického, arabského původu. Svým čtenářkám chtěla Brigitte ukázat obraz přistěhovalců, který odporuje rozšířenému klišé nebezpečných, nepřizpůsobivých imigrantů, o němž se v Německu minulých měsíců často diskutovalo. Brigitte tak oslavila rok od chvíle, kdy už se na stránách časopisu neobjevují dokonalé, profesionální modelky.

12:35
Egyptská policie má povolení stříletPodle zprávy serveru SpiegelOnline dostala egyptská policie před dnešními očekávánými  protesty povolení střílet do demonstrantů ostrými náboji. Před páteční modlitbou policisté v ulicích Káhiry pozatýkali desítky lidí a gumovými projektily stříleli na demonstranty, kteří přišli na manifestaci svolanou opozičním předákem Mohamadem El-Baradejem.Nepokoje včera poprvé otevřeně podpořilo největší opoziční uskupení v zemi, zakázané Muslimské bratrstvo. Někteří její lídři byli v noci na dnešek podle zpráv BBC zatčeni. Zvyšuje se i mezinárodní tlak na režim prezidenta Mubaraka. Americký prezident Barack Obama hovořil o bezvýchodnosti politických a ekonomických reforem, o kterých se dlouholetého amerického spojence Mubaraka snaží přesvědčit.Obama současně připomněl, že egyptský režim je v mnoha důležitých otázkách spolehlivým partnerem. Američané tak zatím například nepohrozili ukončením finanční pomoci egyptské armádě, která tak - narozdíl od Tuniska - zůstává loajální k vládnoucí autokracii. ZDE se podívejte na speciální zpravodajství o „vzteku v Egyptě“ na arabském zpravodajském serveru Al-DžazíraZDE můžete sledovat twitterové zpravodajství Al-DžazíryZDE se například můžete podívat na video z demonstrací.

13:15
Avízo do vašich emailových schránekChcete dostávat do svých emailových schránek pravidelné avízo o tom, o čem zrovna píšeme v aktuálním čísle Respektu? Objednejte si náš newsletter na těchto stránkách a v pondělí po obědě se můžete na něj těšit.

13:57
Numie, Három Kérom, Nunovó tango, Tatanc Jeden z jeplepších koncertů české kapely za posledních pár let zažil váš DJ vloni na podzim v pražské Akropoli. Od té doby neměl šanci vám pár písní kapely Dva pustit, takže teď konečně: ZDE,ZDE ,ZDE,ZDE… Dobrou chuť!

14:14
Novinky z EgyptaPředpovědi se potvrdiliy, desítky tisíc Egypťanů se vzbouřily proti diktatuře Husní Mubaraka. Zpravodajské servery přináší zprávy o pouličních bojích, o první policistech, kteří svlékli uniformu a přidali se na stranu demonstrujících a spekulují o tom, jestli byl bývalý ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii, nyní opoziční předák Baradej zadržen v jedné mešitě. Úřady v některých částech země nařídily vypnutí telekomunikačních sítí, aby zabránily dalšímu šíření zpráv o dění v ulicích. V čele bouří nestojí islamisté, ale relativně sekulární mládí lidé. Požadují odstoupení prezidenta Mubaraka.

14:55
Afrika pod Svatým VáclavemV úterý v 18 hodin bude na Náměstí republiky v Praze zahájena výstava fotografii o životech migrantů v čase hospodářské krize. Na panelech se objeví fotografie z Polska, Německa, Belgie, Švédska a Česka. ZDE najdete článek, kterým do projektu přispěl váš DJ - je to první podrobnější reportáž o Afričanech, které potkáváme na nočním Václavském náměstí a přitom o nich prakticky nic nevíme. Zatím je reportáž jen v angličtině…

16:08
Lékaři jednali s ministrem HegeremMinistr Heger se dnes sešel se zástupci lékařských odborů. Na schůzku „přinesl“ dvě miliardy korun, které se nakonec v systému našly na platy lékařů. Z těchto peněz by mohly hodinové mzdy doktorů stoupnout o desítky korun. Podle serveru Aktuálně.cz je ale kompromis mezi státem a lékaři ještě daleko - jednání se prý zadrhla na požadavku odborů, aby byli zpět do svých původních zaměstnáních přijati všichni lékaři, kteří v minulých týdnech podali výpověď. 

17:00
Vlk za dveřmiNadešel čas na odpolední píseň s nádherným videoklipem. ZDE jsou Radiohead…

18:00
V Egyptě stanné právoPrezident Mubarak před chvílí vyhlásil v celé zemi stanné právo. Pro Egypťany přitom nejde o nic nového, tento stav víceméně stále platí od atentátu na předešlého prezidenta Anwara Sadata, který byl zavražděn před třiceti lety. Což o režimu Husního Mubaraka vypovídá možná víc, než důkladná politologická analýza.Jinak vám dnešní dýdžej přeje ze začínající pražské noci příjemný večer i celý víkend, kdy má prý mrznout, že se ani vrabcům nebude chtít vrznout.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].