Výjimečný stav říkáte? Ale vždyť ten tu máme už třicet let! (Nepokoje v Egyptě)
Výjimečný stav říkáte? Ale vždyť ten tu máme už třicet let! (Nepokoje v Egyptě) • Autor: Globe Media / Reuters

07:56Dobré ráno

Dobré ráno, milí čtenáři,

vítám vás u dnešního dýdžejování. Momentálně jen rozlepuji zalepená oční víčka, tak se v první zprávě omezím na konstatování, že je zima…a na písničku, která je sice o nedělním ránu, ale hodí se i takhle v 8.00 v pátek. Najdete ji ZDE.

to be continued…

08:42Pro egyptskou opozici začíná zásadní den

Do Egypta včera večer z Vídně přiletěl Mohammad Baradej, který se chce postavit do čela protestů proti diktatuře prezidenta Mubaraka. „Nejdůležitější je pro mě teď vytvoření nového Egypta, čehož musíme dosáhnout mírovou cestou…Režim musí naslouchat, nepoužívat násilí a pochopit, že nadešel čas pro změnu,“ řekl nositel Nobelovy cenu míru z roku 2005 po příletu.

Dnes se Baradej poprvé zúčastní manifestací, zřejmě dosud největších. Odpůrci třicet let trvající autokracie vyjdou do ulic po páteční motlitbě. Nezabrání jim v tom ani blokování emailů, sociálních sítí na internetu i mobilních sítí, kterými se režim snaží uhasit vztek zvláště mladých lidí proti zkorumpované vládě. V centru Káhiry a na dalších důležitých veřejných místech na demonstranty budou řekat policisté z elitní „protiteroristické“ jednotky. Šéfové bezpečnostních složek dávají Mubarakovi najevo, že jsou schopní jakékoliv nepokoje zvládnout. Uvidíme.

 

08:57Čím více žena uklízí, tím je krásnější

Připadá mi, že Češi jsou obzvlášť horlivými bojovníky proti „moru politické korektnosti“, tedy alespoň ve chvíli, kdy se tento „boj“ odehrává v hospodských diskuzích a v diskuzních fórech na webu. ZDE je malá ukázka toho, jak by mohly vypadat reklamy, pokud by se tento „mor“ před pár desítkami let nezačal Amerikou a Evropou šířit.

09:52Nemocný Nelson Mandela

Druhou noc strávila v nemocnici ikona afrického boje za svobodu Nelson Mandela. Dvaadevadesátiletý bývalý jihoafrický prezident Mandela se naposledy na veřejnosti objevil během finále loňského mistrovství světa ve fotbale. Od té doby se prý jeho zdravotní stav rychle zhoršuje. Prezidentský úřad se snaží zklidnit obavy Jihoafričanů, není prý důvod k panice, „Madiba“ prý jen trpí stejnými obtížemi jako většina lidí v jeho věku a musí proto častěji na lékařské prohlídky. ZDE můžete vidět klip z roku 1999, do kterého v polovině vstoupí tančící Nelson Mandela.

11:31Nová multikulturní móda

Nejprodávanější německý ženský časopis Brigitte vstoupil do debaty o multikulturalismu. „Že i takové ženy v některých lidech vyvolávají strach z islámu je absurdní,“ napsaly jeho novinářky ke speciálnímu číslu. V nejnovější módě v něm byly vyfocené jen imigrantky, Němky asijského, afrického, arabského původu. Svým čtenářkám chtěla Brigitte ukázat obraz přistěhovalců, který odporuje rozšířenému klišé nebezpečných, nepřizpůsobivých imigrantů, o němž se v Německu minulých měsíců často diskutovalo. Brigitte tak oslavila rok od chvíle, kdy už se na stránách časopisu neobjevují dokonalé, profesionální modelky.

12:35Egyptská policie má povolení střílet

Podle zprávy serveru SpiegelOnline dostala egyptská policie před dnešními očekávánými  protesty povolení střílet do demonstrantů ostrými náboji. Před páteční modlitbou policisté v ulicích Káhiry pozatýkali desítky lidí a gumovými projektily stříleli na demonstranty, kteří přišli na manifestaci svolanou opozičním předákem Mohamadem El-Baradejem.

Nepokoje včera poprvé otevřeně podpořilo největší opoziční uskupení v zemi, zakázané Muslimské bratrstvo. Někteří její lídři byli v noci na dnešek podle zpráv BBC zatčeni. Zvyšuje se i mezinárodní tlak na režim prezidenta Mubaraka. Americký prezident Barack Obama hovořil o bezvýchodnosti politických a ekonomických reforem, o kterých se dlouholetého amerického spojence Mubaraka snaží přesvědčit.

Obama současně připomněl, že egyptský režim je v mnoha důležitých otázkách spolehlivým partnerem. Američané tak zatím například nepohrozili ukončením finanční pomoci egyptské armádě, která tak - narozdíl od Tuniska - zůstává loajální k vládnoucí autokracii. 

ZDE se podívejte na speciální zpravodajství o „vzteku v Egyptě“ na arabském zpravodajském serveru Al-Džazíra

ZDE můžete sledovat twitterové zpravodajství Al-Džazíry

ZDE se například můžete podívat na video z demonstrací.

13:15Avízo do vašich emailových schránek

Chcete dostávat do svých emailových schránek pravidelné avízo o tom, o čem zrovna píšeme v aktuálním čísle Respektu? Objednejte si náš newsletter na těchto stránkách a v pondělí po obědě se můžete na něj těšit.

13:57Numie, Három Kérom, Nunovó tango, Tatanc

Jeden z jeplepších koncertů české kapely za posledních pár let zažil váš DJ vloni na podzim v pražské Akropoli. Od té doby neměl šanci vám pár písní kapely Dva pustit, takže teď konečně: ZDE,ZDE ,ZDE,ZDE… Dobrou chuť!

14:14Novinky z Egypta

Předpovědi se potvrdiliy, desítky tisíc Egypťanů se vzbouřily proti diktatuře Husní Mubaraka. Zpravodajské servery přináší zprávy o pouličních bojích, o první policistech, kteří svlékli uniformu a přidali se na stranu demonstrujících a spekulují o tom, jestli byl bývalý ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii, nyní opoziční předák Baradej zadržen v jedné mešitě. Úřady v některých částech země nařídily vypnutí telekomunikačních sítí, aby zabránily dalšímu šíření zpráv o dění v ulicích. V čele bouří nestojí islamisté, ale relativně sekulární mládí lidé. Požadují odstoupení prezidenta Mubaraka.

14:55Afrika pod Svatým Václavem

V úterý v 18 hodin bude na Náměstí republiky v Praze zahájena výstava fotografii o životech migrantů v čase hospodářské krize. Na panelech se objeví fotografie z Polska, Německa, Belgie, Švédska a Česka. ZDE najdete článek, kterým do projektu přispěl váš DJ - je to první podrobnější reportáž o Afričanech, které potkáváme na nočním Václavském náměstí a přitom o nich prakticky nic nevíme. Zatím je reportáž jen v angličtině…

16:08Lékaři jednali s ministrem Hegerem

Ministr Heger se dnes sešel se zástupci lékařských odborů. Na schůzku „přinesl“ dvě miliardy korun, které se nakonec v systému našly na platy lékařů. Z těchto peněz by mohly hodinové mzdy doktorů stoupnout o desítky korun. Podle serveru Aktuálně.cz je ale kompromis mezi státem a lékaři ještě daleko - jednání se prý zadrhla na požadavku odborů, aby byli zpět do svých původních zaměstnáních přijati všichni lékaři, kteří v minulých týdnech podali výpověď. 

17:00Vlk za dveřmi

Nadešel čas na odpolední píseň s nádherným videoklipem. ZDE jsou Radiohead…

18:00V Egyptě stanné právo

Prezident Mubarak před chvílí vyhlásil v celé zemi stanné právo. Pro Egypťany přitom nejde o nic nového, tento stav víceméně stále platí od atentátu na předešlého prezidenta Anwara Sadata, který byl zavražděn před třiceti lety. Což o režimu Husního Mubaraka vypovídá možná víc, než důkladná politologická analýza.

Jinak vám dnešní dýdžej přeje ze začínající pražské noci příjemný večer i celý víkend, kdy má prý mrznout, že se ani vrabcům nebude chtít vrznout.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte