Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 26. 8. 2011

Do plavek! V Klementinu padl dnes rekord • Autor: Matěj Stránský
Do plavek! V Klementinu padl dnes rekord • Autor: Matěj Stránský

07:59
Goeie môreTo bylo afrikánsky. Vzhledem k vedru, které už se rozlézá po ulicích, je tento jihoafrický pozdrav myslím na místě.DJskou službu už jsem neměl skoro dva měsíce, tak doufám, že se do toho rychle vpravím. K snídani si dáme tři výročí, která připadají na dnešní datum:

  • V roce 1879 vstoupil Jára Cimrman do světa operety.
  • V roce 1909 v Jihlavě zahájili provoz elektrické tramvaje.
  • V roce 1992 podepsali ve vile Tugendhat Václav Klaus a Vladimír Mečiar dohodu o rozdělení Československa od 1. ledna 1993.
První dnešní píseň bude od Jamese Lasta. Enjoy…

09:05
Otřesené ChebskoPodle seismologů se na Chebsko po třech letech vrátil zemětřesný roj, který od úterka způsobil stovky otřesů. Jejich epicentrum se nachází v okolí Nového Kostela a některé z nich dosáhly minulou noc síly přes 2,5 stupně Richterovy škály. V některých místech se zachvěly i domy.V této části západních Čech bývá seismická aktivita poměrně častá a první zmínky o neklidném zemi pocházejí už ze 16. století. Zemětřesné roje se objevují periodicky a zpravidla je mezi nimi pauza několika let.Jak noční otřesy vypadají na záznamu seismogramu ze stanice Nový Kostel se můžete podívat ZDE.Mapová lokalizace otřesů je dostupná ZDE.

10:11
Kůrovcová linkaSpráva Národního parku Šumava chystá na pondělí novinku v podobě telefonní linky, na které budou lidé moci oznámit podezření na nezákonné kácení stromů na území parku.Linka má být v provozu od pondělí do středy během dopoledne po dobu jednoho měsíce. Poté dojde k vyhodnocení provozu a vedení parku rozhodne, zda ji nechá v provozu i nadále.Zřízení linky slíbil ředitel parku Jan Stráský 15. srpna na setkání se starosty a ekologickými aktivisty.Nápad je to dobrý, což o to. Jen by mě zajímalo, jak to bude fungovat, když se třeba bude kácet v pátek…

11:05
Abcházci volí prezidentaAbcházie má jen něco málo přes 200 tisíc obyvatel, přičemž asi 90% z nich má také ruské občanství. Uznává ji pouze Rusko, Venezuela, Nauru a Vanautu. Ale to Abcházcům nevadí a přesně tři roky po vydání ruského výnosu o uznání jejich nezávislosti na Gruzii se chystají k volebním urnám.Dnešní prezidentské volby jsou předčasné, protože dosavadní prezident (ne)státu Abcházie Sergej Bagapš letos v květnu zemřel a jeho funkci dočasně zastává předseda parlamentu Nugzar Ašuba.Na volby údajně dohlíží více než stovka zahraničních pozorovatelů, většinu z nich tvoří Rusové.Největší naději na zvolení má dosavadní viceprezident Alexandr Ankvab, který úspěšně podniká v Moskvě a údajně přežil už čtyři pokusy o vraždu.Evropský parlament se od voleb distancoval a Gruzie je podle očekávání označila za nelegitimní.Čas letí - od letní války mezi Gruzií, separatistickými provinciemi a ruským kontingentem uběhly už tři roky. Ať už volby dopadnou jakkoliv, jedna věc je pravděpodobně jistá - závislost Abcházie na Rusku, které je garantem její existence, rozhodně nezmizí. Tak či tak bychom na tento tak trochu zapadlý kout světa neměli zapomínat…

12:00
Polední okénko smíchu a hudbyPřesně v polovině zatím nejteplejšího dne letošního roku nabízím pro osvěžení:Veselou pygmejskou princeznu+Tlustého Leslieho Pro druhou hudební vložku dnešního dne se vydáme do 70. let, tedy do doby, kdy se muži nebáli barev…Nebojte se kliknout, myslím to s vámi dobře…

12:45
Libyjské okénkoOblíbená realityshow posledních dnů  „Najdi Kaddáfího“ pokračuje i dnes…

  • Britské královské letectvo v noci provedlo letecký úder na plukovníkův bunkr ve městě Syrta. Ministerstvo obrany uvedlo, že útok provedený letouny Tornado ze základny Marham neměl za cíl zlikvidovat samotného diktátora. Cílem bylo vyřadit z provozu záložní velicí uzel pro případ, že by se zbytky režimu pokusily opustit Tripolis a vést boj z Kaddáfího rodného města.
  • OSN se rozhodla uvolnit část zablokovaných libyjských financí v zahraničí. Prostředky by měly být použity na okamžité řešení humanitárních problémů země.
  • Boje probíhají ve městě Sabhá, které se nachází 650 km jižně od Tripolisu a je jakousi „branou do Afriky“. Rebelům se dosud nepodařilo zlomit odpor místních prorežimních sil a vyčkávají proto na posily.
  • Plukovník Kaddáfí zatím stále není k nalezení…
Když se tak dívám na videa a fotografie libyjských povstalců, tak mi stále není jasné, jak se jim při takřka nulových vojenských schopnostech podařilo dojít až do tohoto bodu. I přes letecké krytí NATO nad tím zůstává rozum stát. Je fakt, že ani loajalisté na tom nejsou o moc lépe. Alespoň podle toho, co řeklo několibývalých jugoslávských a jihoafrických žoldnéřů, které Kaddáfí najal.

14:00
Belgický premiér na návštěvě ČRDo Česka přijel na návštěvu belgický premiér Yves Camille Désiré Leterme. Dopoledne se setkal se svým protějškem Petrem Nečasem, se kterým pohovořil o EU a aktuální ekonomické situaci Evropy. Poté si prohlédl pražské památky.Z Prahy se Leterme vydá letecky do Ostravy a následně do Příboru. Právě zde má totiž jeden ze svých výrobních závodů belgická společnost Primus CE, která dnes slaví 100 let od svého založení a zároveň 20 let přítomnosti v ČR.Yves Leterme to vůbec nemá jednoduché. Premiérem rozpadajícího se státu Vlámů a Valonů už je podruhé. A stejně jako v době svého prvního úřadování v roce 2008, podal i tentokrát žádost o demisi (22. dubna minulého roku). Král Albert II. mu však nevyhověl. Belgičané se už déle než rok pokoušejí sestavit vládu, ale díky rozkolu mezi Vlámy a Valony stále čelí patové situaci. Leterme proto setrvává v úřadu a nemůže se věnovat chovu koz, což je prý jeho největší koníček…

14:39
Nejpřesnější hodiny na světěCokoliv, co v běžném životě měříme, musí mít nějakou standardizovanou hodnotu. S tou se potom porovnává vše ostatní. S časem je ovšem ta potíž, že fyzicky vlastně neexistuje. Ale i čas musíme vůči něčemu měřit a tím „něčím“ je standardní vteřina.Za tu ručí Mezinárodní úřad pro váhy a míry, který sídlí na okraji Paříže. Ten definici jedné vteřiny vytváří ze šesti „primárních frekvenčních standardů“. Ty mají podobu atomových hodin (dvoje se nacházejí ve Francii, další ve Velké Británii, USA, Německu a Japonsku).Z těchto šesti atomových hodiny, podle kterých se řídí čas na celém světě, jsou nyní nejpřesnější britské, které nesou zcela nepoetický název „CsF2“. Pracují s atomy Cesia, které vytvářejí „atomové kyvadlo“. Víc neprozradím, protože je to moc složité.A jak přesné že ty britské atomové hodiny jsou? Hodně. Zpoždění nebo předcházení o jednu jedinou vteřinu by nastřádaly za neuvěřitelných 138 miliónů let…Britským vědcům z Národní fyzikální laboratoře gratulejeme a posíláme pěknou písničku.

15:25
V Klementinu padl rekordV pražském Klementinu dnes pokořili teplotní rekord z roku 1982. Zatímco tehdy byla naměřena teplota 31,6 stupňů, dnes rtuťový sloupec vyšplhal ještě o tři desetiny stupně výše - na 31,9. (Předpokládám, že na Klementinu měří ještě rtutí, a ne digitálně - památkáři by meteorologům určitě digitální teploměr v této lokalitě nepovolili). Z horka dnes asi blázní kde kdo - třeba Mick Jagger se dal na reggae. Je tato jeho kreace projevem úpalu? Můžeme jen spekulovat…

16:35
Co řekl Ben?Trhy dnes celý den netrpělivě očekávaly, s čím přijde šéf amerického FEDu Ben Bernanke na každoroční konferenci v Jackson Hole. Zatím to vypadá tak, že to půjde shrnout do tří bodů:

  • Oživení americké ekonomiky je mnohem křehčí, než všichni doufali.
  • Palčivým problémem je nezaměstnanost.
  • Je prý nutné zvážit další možné stimulace, ale nic konkrétního řečeno nebylo. Mimo jiné zaznělo také to, že krátkodobé injekce mohou mít efekt i v delším výhledu.
Index Dow Jones se po Bernankově projevu propadl o hezkých 1,62%…Nejsem ekonom, ale připadá mi, že je FED jako lékař marně hledající žílu na chroptící polomrtvole, které sebrala nohy gangréna. V ruce má injekci s vitaminem C a přesvědčuje okolo stojící dav, že když najde nějaké zdravé místo pro vpich, za rok bude pacient zase chodit…

17:14
Demonstrace na Šluknovsku začaly a já končím…Do Rumburku se mělo sjet několik skupin pravicových radikálů a místní obchodníci proto raději preventivně zabednili výlohy svých obchodů. Zatím se na náměstí sešla asi tisícovka lidí a vše probíhá v klidu.Také ve Varnsdorfu odstartovalo setkání, na rozdíl od Rumburku ale nepovolené. Je na něm prý asi 200 lidí, menší část z nich lze podle oblečení přiřadit k radikálům. S úspěchem se nesetkal projev romského aktivisty a vchod na místní radnici následně zajistili policejní těžkooděnci.Obě akce jsou zatím posledním projevem narůstajícího napětí. Během srpna došlo ze strany Romů ke dvou brutálním útokům, přičemž v jednom byly použity mačety a ve druhém pro změnu teleskopické obušky. Lidé ale podle svých slov dnes neprotestují proti Romům, ale proti rostoucí kriminalitě…No, osobně nechápu, proč nikdo z chycených útočníků není rovnou obviněn z vraždy. Teleskopem se dá člověk zabít jednou ranou a sekat ležícího člověka mačetou také nespadá do kategorie „ostřejší rvačka“.

17:45
Konec vysíláníTak a je to tady - má dnešní DJská směna končí. Děkuji vám za pozornost a těším se na vás 16.9..A teď už mě omluvte, protožeJe hroznej hic, a pivo sotva teče…Dejchat mě páli,tělo se sotva vleče…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].