Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 26. 11. 2010

Ženy tančí na předvolebním setkání prezidentského kandidáta Judeho Celestina • Autor: Globe Media /  Reuters
Ženy tančí na předvolebním setkání prezidentského kandidáta Judeho Celestina • Autor: Globe Media / Reuters

07:59
Dobré páteční ránoDnešní vysílání začínáme netradičně z postele, ve které se váš DJ snaží už druhý týden zbavit jakési zákeřné choroby.Teploty se zatím pohybují mezi mezi nulou a mínus dvěma stupni (ve Slezsku mají podle všeho o něco chladněji). Meteorologové hlásí spíše zataženo a sněžení, ale zatím to vypadá, že se dočkáme i slunečních paprsků.Ke snídani si pustíme tematický song od britských The Cure.

08:15
Z vnitra odejde pětina úředníkůO propuštění zhruba čtyř stovek úředníků rozhodl ministr Radek John poté, co se zjistilo, že na příští rok bude v rozpočtu chybět více peněz. Propuštění pětiny úředníků proto není preventivním úsporným krokem či snahou o zeštíhlení byrokratického aparátu, ale holou nutností. Podle Johna by jednoduše nebylo na jejich výplaty. Díky tomuto kroku by měl resort příští rok ušetřit zhruba 200 miliónů korun.

09:10
Tripartita jedná o zdravotnictvíRada hospodářské a sociální dohody ČR (tripartita) dnes bude na mimořádné zasedání jednat o plánovaných reformách zdravotnictví. Jádrem neshod mezi vládou a odborů sdružených v rámci (ČMKOS) je snaha umožnit postupný vznik jasně definovaných úhradových standardů péče. Díky nim by postupně měl vzniknout jasný a přehledný systém standardních a nadstandardních úkonů, za které by si pacient mohl připlatit. Zatímco snahou vlády je rozhýbat současný nepružný systém (ve kterém je prakticky nemožné zaplatit si lepší péči), odbory se bojí postupného převedení stávající „standardní“ péče do placené „nadstandardní“.Nad obavami odborů jistěl nelze mávnout rukou, nicméně je pravdou, že je současný stav těžko udržitelný. Klíčem k posunu je informovanost pacientů o tom, co je možné a z čeho mají na výběr. Bez ní není žádná opravdová změna možná…

10:15
KLDR varuje před vyostřením situaceSeverní Korea prohlásila, že společné námořní cvičení jihokorejského a amerického námořnictva ve Žlutém moři přivádí region „na pokraj války“. Dlouho plánované manévry mají začít tuto neděli a Američané pro ně vyčlenili bojový svaz vedený letadlovou lodí USS George Washington. Americké lodě se do oblasti přesouvají z přístavu v Jokosuce. Cvičení má trvat čtyři dny a podle amerických představitelů nemá žádnou přímou souvislost s úterním dělostřeleckým útokem Severokorejců, při kterém přišli o život čtyři lidé. Severní Korea prohlásila, že je připravena provést další útoky pokud ji jižní soused bude i nadále provokovat podobnými manévry.I když dlouho plánované cvičení skutečně nemá přímou souvislost s úterním útokem, staví výhružky Pchjongjagu Jihokorejce a jejich amerického spojence do těžko řešitelné situace - pokud by cvičení zrušili, bude to vypadat, že ustupují nátlaku severního souseda. Pokud cvičení proběhne (o čemž už v tuto chvíli nejsou pochyby), mohou být obviněni z vyostřování celé situace.

11:15
Přijde Barták o prověrku?Bývalý ministr obrany a současný náměstek na ministerstvu financí má kvůli podezření z korupce neplacené volno. S obviněním, podle kterého si Barták řekl o úplatek při nákupu nových nákladních automobilů pro AČR, přišel bývalý americký velvyslanec William Cabaniss a Duncan Sellars (oba pro Tatru pracují). Policisté už na ministerstvu zajistili dokumentaci a statní zastupitelství hodlá v tomto případě postupovat velmi rázně. Kromě možného obvinění hrozí nyní vlivnému úředníkovi ztráta bezpečnostní prověrky na stupeň „tajné“, bez které by nemohl zastávat funkci náměstka. V případě, že policie Bartáka obviní, je jeho současný nadřízený Miroslav Kalousek rozhodnutý ho okamžitě propustit.Deklarovaná snaha nezamést případ „Barták“ pod koberec zní hezky, ale jeden se zdráhá uvěřit, že by zrovna toto vyšetřování mohlo dopadnout jinak, než klasickým „nedošlo k porušení zákona“. Že jeho působení na obraně nebylo zrovna bez problémů svědčí i fakt, že se pro jistý druh zakázek vžilo v armádních kruzích označení „Bartákovina“…

12:00
Polední počasí a kachní omáčka k tomuTeploty se v tuto chvíli pohybují kolem jednoho stupně (na obou stranách stupnice), na Karlovarsku hlásí vydatné sněžení. Vítr vane rychlostí zhruba 10 km/h. Bio zátěž na stupni číslo 2, v ovzduší dominují spóry plísní. Tolik polední počasí…K obědu si můžete dát například Kachní omáčku. Lehce stravitelná, jednoduše připravitelná - potřebujete pouze 2× DJ (A-Trak a Armand Van Helden), kulisy New Yorku a vysamplovanou skladbu „Gotta Go Home“ od Boney M.

12:20
Sojuz TMA-19 přistál v kazašské stepiTři kosmonauté (Rus Fjodor Jurčikin a Američané Doug Wheelock a Shannon Walkerová) zakončili svůj pětiměsíční pobyt na oběžné dráze úspěšným návratem. 2. listopadu trio oslavila na palubě mezinárodní vesmírné stanice ISS 10. let nepřetržitého fungovaní tohoto projektu. Během svého pobytu zde tato posádka provedla skoro 120 pokusů. Doug Wheelock také provedl spolu se svou krajankou Tracy Caldwell Dysonovou tři neplánované výstupy do volného prostoru, při kterých opravili poškozený chladicí systém stanice. Na ISS v tuto chvíli zůstávají dva Rusové a jeden Američan, ke kterým se 15. prosince přidají další tři kosmonauté (Rus Dmitrij Kondratyjev, Američanka Catherine Colemanová a Ital Paolo Nespoli).Video z přistání zde

13:20
Kulturní okénko: Do Jízdárny na ŠkrétuVe Valdštejnské jízdárně a v Jízdárně Pražského hradu dnes začíná velká výstava děl Karla Škréty. K vidění je přes 400 exponátů a expozice přibližuje nejen autorovo dílo, ale také dobu, v níž žil. Na výstavě se sešla vzácná plátna z katedrály v Litoměřicích, z Týnského chrámu, ze sbírek pražského Arcibiskupství a z dalších muzeí a galerií. Část pochází rovněž ze soukromých sbírek v zahraničí. S výstavou nepřímo souvisí také několikaletý výzkumný projekt vedený Národní galerií v Praze za spolupráce Ústavu dějin umění AV a Ústavu pro dějiny umění FF UK.K tématu též text kolegy Vitvara zde.

14:20
Armáda bude příští rok méně cvičitSnížený příděl financí ze státní kasy nutí ministerstvo obrany k omezení reálného výcviku v polních podmínkách. Náhradním řešením má být větší využívání simulátorů. Rozpočet na obranu byl letos ekvivalentní 1,33% HDP, příští rok dále klesne na 1,15%, čímž se ČR zařadí za Bulharsko nebo Rumunsko. Závazek při vstupu do NATO přitom zněl udržet financování minimálně na úrovni 2% HDP. Kvůli nedostatku peněz musí armáda uzemnit např. polovinu bitevních vrtulníků Mi-24. Ministr obrany Vondra ale na včerejší tiskové konferenci zdůraznil, že základní funkce armády by měly zůstat zachovány tak, aby odrážely vojensko-politické ambice státu. Ohrožena prý není ani účast na společných projektech Aliance, mezi které patří třeba jednotný systém protivzdušné obrany NATINADS.ČR rozhodně není jedinou zemí, která se musí potýkat s omezením výdajů na obranu. Velká Británie musela kvůli snižování výdajů např. předčasně vyřadit z provozu námořní stíhací letouny Harrier, které ve středu naposledy odstartovaly z paluby letadlové lodě Ark Royal. Část britské odborné veřejnosti tento krok kritizuje a poukazuje na to, že tím dojde ke snížení schopnosti chránit např. Falklandské ostrovy.

15:30
Saudská Arábie zadržela podezřelé z terorismuSaudskoarabské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že v uplynulých osmi měsících zadrželo 149 osob napojených na teroristickou síť Al Kajda, přičemž 25 z nic byli cizinci. Zabaveno bylo také skoro 600 tis. dolarů, které sympatizanti organizace získali během poutních svátků. Saudskoarabské úřady letos v březnu provedly jeden z největších zátahů za poslední roky, při kterém zadržely 113 ozbrojenců Al Kajdy, kteří se připravovali na útoky vůči úřadům, členům bezpečnostního aparátu i novinářům.

16:30
Pražské okénko: Volba nového primátora pod dohledemVzhledem k tomu, že se před úterním zasedáním pražského zastupitelstva, na kterém má být zvolen nový primátor, chystá demonstrace proti koalici ODS a ČSSD, chystá magistrát zvýšená bezpečnostní opatření. Na Facebooku přislíbilo účast na akci již přes tři tisíce lidí. Na začátku jednání chtějí organizátoři demonstrace předat zastupitelům petici proti podpoře nové koalice. Mluvčí magistrátu Jiří Wolf se obává malé kapacity sálu a proto občanům doporučil sledovat on-line přenos z jednání na internetu. Budovu magistrátu bude hlídat jak městská, tak státní policie.Uvidíme, jak to s nakonec s tím hojným počtem demonstrujících dopadne. Třeba má magistrát v záloze opět nějaké eso v podobě čištění fasády budovy nebo něčeho podobného. Policie by pak v zájmu ochrany zdraví občanů mohla preventivně Mariánské náměstí olepit páskou. Nebo by se dal přístup do sálu kontrolovat pomocí turniketů spojených s Opencard. Tak či tak to bude jistě zajímavé dopoledne…

17:35
Haiťané půjdou k volbámI přesto, že je ostrovní stát sužován epidemií cholery a násilnostmi, OSN trvá na uskutečnění nedělních prezidentských a parlamentních voleb. Vedoucí tamní mise OSN Edmond Mulet prohlásil, že země potřebuje volby více než kdykoliv předtím. Mezi favority na zvolení do úřadu prezidenta je bývalá první dáma Mirlande Manigat a Jude Celestin, který má podporu odcházejícího prezidenta Reneho Prevala. Předvolební napětí roste nejen kvůli strachu z nemocí a nepokojů vůči jednotkám OSN, ale také díky obavám z volebních machinací. Haiti bylo v lednu zdevastováno masivním zemětřesením, která za sebou zanechalo zhruba čtvrt milionu obětí.Nedovedu si představit život v kůži obyčejného Haiťana, ale troufám si tvrdit, že volby by byly v takové situaci tím posledním, co by mě zajímalo. Už proto, že na volební místa budou dohlížet jednotky OSN, které jsou terčem současných útoků.

18:00
Konec pátečního vysíláníPáteční DJ se s vámi loučí a děkuje za pozornost. Uvidíme se zde poslední den tohoto roku. Užijte si víkend a pozor na omrzliny!Na závěr si dáme hned dvě písně najednou - jednu tematicky předvolební a druhou hitparádovou. Což nevadí, protože je fakt dobrá… A ještě jedno čistě technické upozornění na konec:Zítra (tedy v sobotu 27.11.) proběhne plánovaná údržba našich serverů. V době od 13:00 do 18:00 proto může docházet ke krátkodobým výpadkům našeho webu. Předem se omlouváme, pokud se k nám v této době nebudete moci dostat. V takovém případě doporučujeme jít sáňkovat (tam, kde už napadl sníh) nebo se jít projít (tam, kde už roztál).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].