0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ21. 7. 20119 minut

Pátek 22. 7. 2011

  • Autor: Profimedia.cz

07:56
Dobré ráno, ČeskoDobré ráno, Česko, přeji všem hezký podzimní den.Miroslav Kalousek skutečně řekl, že by byl ochoten vymyslet způsob, jak z těch nejlépe vydělávajících dostat víc peněz. Píší to Hospodářské noviny a já to mohu potvrdit, protože jsem seděl u toho, když to ministr financí říkal. Progresivní zdanění bylo ještě tak před třemi měsíci v koalici považováno za sprosté slovo, ovšem to taky v rozpočtu ještě nechybělo 15 miliard z nevybraných daní.Takový názorový obrat je třeba samozřejmě zdůvodnit nějakým hodně ušlechtilým způsobem. Miroslav Kalousek si pro tuto příležitost připravil historku o tatínkovi Karla Schwarzenberga, který před válkou zakoupil československé dluhopisy, ačkoliv ho jeho paní vyzývala, aby rodinné peníze uložil pěkně ve Švýcarsku.Takže: koho se jednou vyšší zdanění dotkne, může si aspoň říkat, že je taky trochu šlechtic, který myslí v první řadě na republiku. Osobně proti progresivnímu zdanění vůbec nic nemám, ale Miroslav Kalousek by se ale měl připravit, jak asi budou vypadat předvolební klipy konkurence.

08:34
Historická bilance dnešního dne a narozeniny slavnýchDnes je 22. července, což znamená, že léto už v podstatě skončilo, za chvíli půjdou děti zase do školy a pak budou Vánoce. Venku to tak taky vypadá.22. červenec je spojen s několika významnými událostmi: před devětašedesáti lety začala deportace Židů z Varšavského ghetta, v roce 1998 jmenoval prezident Václav Havel jednobarevnou menšinovou vládu Miloše Zemana, dosud - přes veškerou snahu mnoha nástupců - nejhorší kabinet v dějinách Česka, před osmi lety zabila americká armáda syny Saddáma Hussajna Udaje a Kusaje a v roce 2010 Mezinárodní soudní dvůr v Haagu stvrdil samostatnost Kosova.Narozeniny dnes mají například herci William Dafoe a Franka Potente, nizozemský fotbalista Dirk Kuyt, olympijská vítězka z roku 1968 ve skoku do výšky Milena Rezková a Iva Bittová. Všem posíláme drobnou pozornost.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:50
Murdoch Goes to HollywoodSkandál kolem rodinné firmy Murdochů se zřejmě definitivně přesunul do USA, což by tedy pro starého pána Ruperta a jeho dědice Jamese mohl být mnohem větší problém, než už tak dost velká ostuda a rezignace na koupi bSkyB v Británii. Podle BBC už americká FBI kontaktovala herce Jude Lawa, kterému mu měl údajně News of The World odsposlouchávat telefon před osmi lety během jeho návštěvy v USA, což by ovšem znamenalo srážku s americkými zákony. Ve Spojených státech přitom News Corporation drží například velmi vlivnou zpravodajskou televizi Fox News nebo prestižní a nejčtenější deník The Wall Street Journal.V životě bych se nechtěl Murdochů zastávat: ten Rupert by opravdu mohl z fleku hrát protivníka Jamese Bonda. Jen si člověk při letmé znalosti britského bulváru říká: Jak to asi ve stejné době chodilo v The Daily Mail nebo The Daily Star? A dovíme se to někdy? Tady ten pán by o tom pak mohl napsat nějaký další protestsong.

10:24
Řepka Goes to Jablonec. Nebo radši neDůležitá sportovní zpráva: trenér Sparty Josef Chovanec serveru iDnes neprozradil, zda se dlouholetý kapitán týmu a jeho ikona „SuperTom“ Řepka dostane do základní sestavy, což znamená, že ne a že by tento sedmatřicetletý „rebel“ mohl třeba ukončit fotbalovou kariéru a definitivně se přestěhovat pouze na stránky bulváru.Mluví se sice o zájmu Jablonce, avšak to si snad tento vcelku sympatický tým z povodněmi sužovaného severu nezaslouží. Česká liga se sice už nejspíš nedá zachránit, takže říct, že bez primitivního násilníka (který ovšem - přiznejme - je stále možná nejlepším obráncem soutěže) v rudém bude o něco lepší, by byl nemístný optimismus.Každopádně je to zpráva, která potěší, třeba jen proto, že bez účasti Řepky by člověk mohl občas nechat koukat na fotbal i děti. Jedna pěkná fotbalová písnička by se našla.

11:33
Good bye, RampulaJiří Pospíšil odvolal vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu, jehož úřad dohlížel na vyšetřování korupce v Česku. Tečka.Ano, to je nepochybně další dobrá zpráva tohoto dne, kdo by chtěl znát důvody pro Rampulův odchod, nechť se ponoří do archivů týdeníku Respekt, kde jich kolegové Jaroslav Spurný a Ondřej Kundra snesli tolik, že přežití Rampuly až do dnešního dne je vlastně překvapením. Typický postup ministra Pospíšila: pomalu, nejistě, ale nakonec ano. Nebo „pozdě, ale přece“. Jak si kdo přeje. Ještě důležitější bude teď ovšem jméno Rampulova nástupce. Škoda, že Adam Bašný, odvážný liberecký žalobce, zamířil stíhat zločince do Kosova. Tady by jich myslím našel minimálně stejně. Hudební motiv a inspirace pro nového vrchního státního zástupce zde.

13:04
Gay Pride v US ArmyPo mnoha letech debat je to tady: američtí gayové budou moci sloužit v armádě. Tedy, mohli v ní sloužit už od roku 1993, kdy vláda Billa Clintona zavedla pravidlo „Don´t Ask, Don´t Tell“: v praxi to ovšem znamenalo, že se nesměli ke své orientaci přihlásit, pokud jí ale dokázali skrývat, mohli se za to nechat pod vlajkou USA nechat zabít.Tohle je zjevně námět pro Bruce Springsteena, možná by stačilo lehce předělat tenhle starý hit.

13:37
Progresivní zdanění nebudeTo šlo rychle: Miroslav Kalousek už nechce s VV vyměnit podporu 19-ti procentní DPH za vyyší zdanění vysokých platů. „Já ani nic takového udělat nechci. Já jsem pouze říkal, že při diskusi o DPH, v zájmu rychlejší konsolidace rozpočtu, jsem byl ochoten přistoupit na to, že po přechodnou dobu nějakým instrumentem by byla o něco vyšší progrese. Nicméně ta diskuse skončila, Věci veřejné odmítly devatenáctiprocentni sazbu k 1.1.2012 a já samozřejmě nehodlám navrhovat nic jiného,“ řekl Kalousek Radiožurnálu.Nemusíte mít strach. Progresivního zdanění se dočkáme nejpozději za tři roky, až se moci znovu ujme ČSSD. Nebo mnohem dřív, pokud se bude rozpočet vyvíjet tak jako dosud. Ministr financí to zkusil a nevyšlo to, nemá to prostě lehké.

15:36
Kácení v bezzásahových zónách aneb odejde kůrovec spořádaně na německou stranu Šumavy?Aktivisté, kteří už týden blokují kácení stormů napadených kůrovcem v údajně bezzásahových zónách, zvou k sobě na návštěvu do lesa šéfa Šumavského národního parku Jana Stráského. Očekávají ho začátkem příštího týdne, reakce zatím není známa. Pustit se do jakékoliv debaty o kůrovci znamená strávit mnoho hodin debatami, po nichž si obě strany pouze ponechají svoje názory.Vlastně by mě zajímalo jen jedno: Smí se tedy v bezzásahových zónách podle zákona kácet? A pokud se stromy vykácejí, co se vlastně stane potom? Odejde kůrovec spořádaně na německou stranu Šumavy, kde si s ním nějak poradí a už se nikdy nevrátí? Moc ho o to prosím touto písní.

16:08
Mladý pan Murdoch má problémV Británii se to pro Jamese Murdocha, nástupce svého otce Ruperta, nevyvíjí vůbec dobře. Podle BBC ho totiž vyzval už přímo britský premiér David Cameron, aby odpověděl na otázky, které vzbudilo jeho úterní vystoupení před sněmovním výborem.Murdoch jr. totiž prohlásil, že si „není vědom“ zpráv, podle nichž byl upozorněn, že praxe odposlechů byla ve vydavatelství News International mnohem širší, než jen ojedinělý případ odposlechů členů královské rodiny z roku 2006.Bývalý šéfredaktor News of The World Colin Myler totiž prohlásil, že o tom Murdocha informoval. Mladý pan Murdoch ale zatím trvá na svém: zlo neviděl, neslyšel a neříkal.No. Zdá se, že se toho od bývalých zaměstnanců NOTW dozvíme ještě celkem dost - možná to nebyl ten úplně nejlepší nápad zavřít nedělník coby obětního beránka ze dne na den. James Murdoch si přitom může tisíckrát říkat, že se snažil chovat jen jako dobře vychovaný syn.

17:08
Výbuch v Oslu. Světové zpravodajské televize přerušily program, zprávou dne se bohužel stal výbuch v Oslu, v tuto chvíli není známa příčina (mluví se o bombě v autě). Agentury hlásí zatím jednu oběť a několik zraněných. Speciální vysílání spouští i ČT24.

17:31
Vzhůru do pátečního večeraVážení přátelé, Váš dnešní DJ se s vámi pro dnešek loučí a přeje všem klidný víkend bez špatných zpráv. Děkuji za pozornost, zpětnou vazbu a názory a někdy příště třeba nashledanou. Vzhůru do pátečního večera.

17:46
Proč Norsko? Možné vysvětleníDJ J. Šídlo se s námi sice už rozloučil, ale nenadálý výbuch v Norsku si žádá další informace. V tuto chvíli jsou potvrzeny dvě oběti. Budovy stovky metrů vzdálených od výbuchu jsou velmi poškozeny, na místě stále hoří.Zatím se stále spekuluje proč Norsko, jelikož se jedná o neunijní stát, který se často podílí na vyjednávání o míru v různých konfliktech ve světě a nevměšuje se do zahraničních politik jiných států. Na druhé straně Norsko je zakladatelem NATO a jeho armáda se ždycky někde, i když ne početně, angažovala.Britský list The Guardian nabízí tato vysvětlení: Norsko na rozdíl od VB a USA nemá nastavené zatím tak přísné bezpečnostní mechanismy. Loni byli v Norsku (a také v Německu) zadrženi tři podezřelí imigranti, kteří měli plánovat teroristický útok. Dále, Norsko má vojenskou misi v Afghánistánu od roku 2001. V roce 2007 nyní muž číslo jedna v teroristické síti Al-Káidy Ajman al-Zavahrí prohlásil, že Norsko je nepřítelem muslimů. V Norsku také v roce 2006 otiskl tamní plátek karikatury Proroka Mohameda. Spekuluje se o  účasti Norska při bombardování Libye.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].