0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ9. 9. 20106 minut

Pátek 10. 9. 2010

Už jste to slyšeli? Nechají nám platy. Prý abychom nepláchli do ciziny. • Autor: Matěj Stránský

08:00
Jak starý je Váš mozek?Dobré ráno, vážení čtenáři, krásný den s azurovou oblohou se vyplatí začít mentální rozcvičkou. Tak schválně: jak starý je Váš mozek?

09:03
V Praze dnes startuje Diamond RacePolicejní hlídky a vrtulník budou dohlížet na závod, který dopoledne vyrazí od pražského hotelu Hilton. Třicítka luxusních aut se tu zapojí do soutěže o diamant v rámci třetího ročníku akce Diamond Race. Boháče v luxusních fárech, kteří se budou co snažit v co nejkratším čase dostat do Dunajské Stredy, budou v terénu kontrolovat nejrychlejší policejní vozy Volkswageny Passat R36. Zatímco v Německu nelegální závody tvrdě postihují a neváhají přistoupit k pokutám a dočasnému zabavení aut, v Česku si policie chce asi taky trochu zazávodit.  I když: jak si tak čtu - jde vlastně o charitativní akci… Tak co ti Němci tak vyšilují. Na Slovensku závodníky podpoří nejdrsnější a nejstylovějšíslovenský rapper Rytmus.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:35
Ústavní soud zrušil čtyřprocentní snížení platů soudcůÚstavní soud jednomyslně rozhodl, že snižovat platy soudcům je protiústavní. V nálezu například konstatoval: "Taková nivelizace pak ve svých důsledcích vede zákonitě i k sestupu soudcovského stavu uvnitř středostavovské společenské vrstvy, jeho příjmové degradaci ve vztahu k ostatním právnickým povoláním a k umenšování jeho potřebné společenské prestiže."Chudáci soudci. Musí nosit talár, a to i ve třicetistupňových vedrech, a poslouchat donekonečna příběhy podobné třeba tomuto. Ještě že u svých kolegů najdou zastání. Kdo by to za ty peníze dělal. 

10:20
Spor o nápisy v metruDesignér Petr Tučný se s Dopravním podnikem města Prahy soudí o autorství písma Metron, kterým jsou ve vestibulech označeny názvy stanic. Za autora donedávna všichni pokládali zemřelého grafika Jiřího Rathouského. Devadesátiletý Tučný ale tvrdí, že autorem je on a chce po dopravním podniku půlmilionové odškodné. Pan Tučný se kvůli výši soudních poplatků soudí zatím jen o stanici Kačerov. (YouTube v souvislosti s Kačerovem nabízí pohled na hodně smutný konec jednoho rockera). 

11:23
Lídr VV v Chodově byl členem náckovské Národní gardyZačíná sedat vrána k vráně? Po kontroverzních "hlídkách" a homofobních výrocích místopředsedy Jaroslava Škárky je zde další důkaz, že strana na sebe nabaluje lidi s pravicově populistickými až extremistickými názory. Kandidát strany Věci veřejné na starostu v Chodově Ladislav Paštěka byl členem Národní strany, než ji Petra Edelmannová rozpustila. Nejen to. Angažoval se v polovojenské Národní gardě. Paštěka v tom problém nevidí. Programy NS a VV mu připadají v podstatě stejné.Panu Paštěkovi posíláme před polednem také jednu vzdělávací písničku

13:20
Woody prý Carlu nevyhodilPrvní dáma Francie se snad vyhnula ostudě. Včera Daily Mail informoval, že Woody Allen ve svém natáčeném filmu Midnight In Paris přetočil všechny scény, v níž figurovala Carla Bruni a nahradil ji mladší herečkou Leou Seydouxovou. Dnes ale média přinesla dementi. Seydouxová, kterou si možná vybavujete z Robina Hooda, se prý jen přidala ke štábu a bude ve filmu hrát jinou vedlejší roli. Pro Woodyho dobro věříme, že je to pravda. Přivolat na svou osobu hněv Nicolase Sarcozyho by nebylo zrovna nejrozumnější. Asi uhodnete, od jaké interpretky sem teď nalinkuju písničku. Blues o lásce, to se na páteční odpoledne báječně hodí.   

14:19
Čumpelík se kajeHokejový trenér Jiří Čumpelík v rozhovoru pro Sport uvádí, že klidně "skloní hlavu" a obrazně řečeno si na ni nasype před představenstvem Slavie popel, když mu to umožní návrat k práci. Tu ztratil po odvysílání prvního dílu docu-soap Zlatí hoši na Nově, který ukázal, jak v tréninku křičí na sedmileté hokejisty. Nova odvedla svou práci dobře. Zlatí hoši se povedli. Pohled do zákulisí tréninku malých hokejistů je v mnoha ohledech fascinující. Kdo si zaslouží despekt, je Slavia v čele s Vladislavem Růžičkou. Vybrali si za obětního beránka trenéra, který z pořadu vychází mnohem líp než mnozí fanatičtí rodiče. "Růžův" náhlý přerod v Mirka Dušína je pokrytectvím nejvyššího kalibru. Pokud jste tuhle sondu do hokejové přípravky ještě neviděli, posuďte sami. 

14:54
V Japonsku se pohřešuje 230 000 stoletých osobTrochu nepořádek v matrikách má Japonsko, všeobecně považované za oázu dlouhověkosti. Po kauze muže, který měl být nejstarším mužem a ukázalo se, že už třicet let leží mumifikovaný v posteli u příbuzných, začaly úřady ve svých spisech dělat inventuru. Nezvěstní japonští důchodci by jen tak tak naplnili třeba takové Brno. Nějak mi to s typickou japonskou pečlivostí nejde dohromady. Ale třeba je to jen další doklad toho, že tenhle národ má opravdu velký smysl pro humor

15:56
Ministr zdravotnictví vyjednal doktorům speciální platovou tabulkuMinistru Leoši Hegerovi se na vládě podařilo vyjednat doktorům a zaměstnancům ve zdravotnictví  vlastní platovou tabulku. Ta by měla zmírnit dopad škrtů. Základní platy by jim neměly klesnout tolik jako jiným státním zaměstnancům. Ministerstvo chce zabránit hromadným výpovědím a odchodu sester do zahraničí. Původně ministr práce Jaromír Drábek chtěl, aby měli všichni zaměstnanci státu platovou tabulku stejnou. Například primářům hrozilo snížení tabulkového platu o 42 procent.

17:08
Bude Bilba nakonec hrát dr. Watson?Je to jako na houpačce. Nejdříve se zdálo, že Martin Freeman bude muset odmítnout nabídku svého života a sedmimístnou částku k tomu. Peter Jackson si ho totiž představuje jako ideálního představitele Bilba v dlouho odkládané adaptaci Tolkienova Hobita. Natáčení prokletého projektu totiž koliduje s nabitým pracovním programem britského herce, hlavně s účastí na další řadě minisérie BBC Sherlock (čtenáři Respektu vědí :-), v níž si tenhle výborný komik skvěle vyhrál s rolí  doktora Johna Watsona. Podle posledních zpráv ze zdrojů blízkých produkci se ale zdá, že obojí půjde nějakým způsobem skloubit. Studio MGM, které předpokládaný hollywoodský trhák snad konečně pustí do výroby, se ale asi díky herci pendlujícím mezi Londýnem a Novým Zélandem nedoplatí za letenky.Teď nevím, nelinkoval jsem tuhle tematickou hrůzu zpívanou Spockem ze Star Treku někdy?

17:58
Do Čech míří burčákomatyNe nadarmo říká moravská anekdota, že burčák je buď dobrý, špatný nebo pro Pražáky. Pokud chce mít vinař z Česka jistotu, že nekupuje zkvašený mošt té třetí kategorie, měl by se poohlížet po stáčecích automatech vinařství Chateau Lednice. To chce podle zprávy Aktualně.cz na různé akce v české kotlině dodat až dvacet burčákomatů.Váš dnešní DJ se po burčákomatech shánět nebude. Jede totiž o víkendu přímo k moravskému zdroji. Jen se ještě nerozhodl, jestli bude o víkendu pít víno machisticky po vzoru Stevena Seagala nebo spíš s nonšalancí proslulého reportéra z Kazachstánu. Hezký víkend!   


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].