Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 27. 9. 2011

Jen se uč, Václave, jednou se ti to bude hodit. (Sv. Václav s babičkou Ludmilou) • Autor: Repro Respekt
Jen se uč, Václave, jednou se ti to bude hodit. (Sv. Václav s babičkou Ludmilou) • Autor: Repro Respekt

07:55
Psí dobré ránoDobré ráno při úterku 27. září, svátek slaví Jonášové. Teď ráno ještě nepřeskočily teploty deset stupňů a mnohde se „povalují“ mlhy, ale přes den bude nádherně, zkrátka ukázkové babí léto – teploty přes den by měly vystoupit místy až na 25 stupňů! Výbornou zprávou je také to, že podobné počasí vydrží až do pondělka. Teplotní rekord, 26 stupňů Celsia, naměřili v Klementinu v roce 1947, naopak v roce 1877 téměř mrzlo – teploměry ukázaly 0,7 stupňů Celsia.A co si pustíme po ránu? Pink Floyd vydávají v rámci projektu „Why Pink Floyd?“ dosud nezveřejněné archivní nahrávky a kompletně zremasterovanou diskografii. Takže něco z alba Animals – Dogs.

08:30
Letem novinovým světemA tu je rychlý přehled zpráv z denního tisku:- „Stát si posvítí na exekutory“, píší Lidové noviny. Nestoudná praxe, kdy na začátku je pár jízd načerno a na konci až patnáctkrát vyšší pohledávka (v tom lepším případě, v tom horším třeba přijdete o dům,) by se měla změnit. Advokátům a exekutorům by se měly snížit odměny za vymáhání pohledávek právě třeba jízd načerno či částek za nevrácení knih v knihovně, čímž by se měl srovnat obří nepoměr mezi dlužnou a vymáhanou částkou. S návrhem na přiškrcení „dluhobyznysu“ přichází ministr spravedlnosti Pospíšil, novela by mohla podle odhadů začít platit začátkem příštího roku.– ČSSD hodlá přemluvit ke kandidatuře na českého prezidenta předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Mandát soudce mu vyprší v roce 2013, kdy přijde na řadu i prezidentská volba. Debaty uvnitř strany deníku potvrdil hejtman a stínový ministr zdravotnictví David Rath. Sám Rychetský zatím reaguje zdrženlivě. „O ničem takovém nevím a neuvažuji,“ odpověděl na toto téma Mladé frontě DNES. O Rychetském jako o kandidátovi na prezidenta se mluvilo už dvakrát, a to v letech 2003 a 2008 – tehdy to nakonec odmítl kvůli obavě ze ztráty soukromí.– Stát na dani odpustil miliardy. Tají komu. Ministři financí odpustili v posledních pěti letech přes šest miliard korun na daních. Hospodářské noviny přicházejí s tím, že jednotliví ministři financí využívali svou „feudální pravomoc“ odpouštět daňové nedoplatky a penále. Například Bohuslav Sobotka za posledních šest měsíců ve funkci prominul deseti firmám téměř 97 miliónu korun na příslušenství daně z příjmu a dalších bezmála dvacet miliónů za příslušenství k DPH. Mezi privilegovanými firmami byl mimo jiné hutní kolos Mittal Stoll Ostrava nebo firma v minulosti stíhaného podnikatele Petra Kellovského.– A všechny noviny: V 276. derby mezi Spartou a Slavií zvítězila Sparta 3 : 0. K tomu sportovní komentátor Jaromír Bosák: „Slávisté se dostali do pozice boxera, který dostal ránu na bradu. Navíc když má Matějovský tolik prostoru, kolik má, too je nabíhání si na vidle.“Hmm… A k ještě rannímu poslechu „Olmerka“. 

09:20
Kájínek: Stojím nohama na zemi, jsem nevinenJiří Kajínek, odsouzený v roce 1993 za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu k doživotnímu vězení, se ve snaze o obnovu procesu a své očištění obrátil na Ústavní soud se stížností proti rozhodnutí plzeňského krajského a pražského vrchního soudu, které letos zamítly Kájínkovu žádost o obnovu soudního řízení.Hlavním argumentem žádosti o obnovu řízení je fakt, že policie v roce 1993 nezajistila na místě činu otisky prstů z auta, ve kterém byli zastřeleni podnikatel Štefan Janda se svým bodyguardem Juliánem Pokošem.„Je to průlom, protože argumenty mého advokáta nejdou zpochybnit. Stojím samozřejmě nohama na zemi, ale myslím si, že tentokrát by se to mohlo podařit,“ vzkazuje nejznámější český vězeň, hlavně díky svému prvenství co se týče útěku z věznice Mírov v roce 2000.Takže Johnny Cash, věznice St. Quentin a A Boy Named Sue.

10:00
Libyjská Syrta dobytaLibyjská Syrta, jedna z posledních bašt Kaddáfího stoupenců a také diktátorovo rodiště, které na začátku září ve svém poselství vyhlásil za hlavní město Libye, padlo do rukou povstalců.V Syrtě ležící 360 kilometrů od Tripolisu zuří boje. Z města prchají jeho obyvatelé kvůli násilnostem a také nedostatku potravin a vody.

10:45
Varnsdorf po bulharskuBulharsko se potýká se zvyšujícím se napětím mezi Bulhary a Romy, kterých na osmimilionovou zemi připadá okolo sedm set tisíc. Nejnovější rozbuškou násilností se stala páteční smrt mladíka, kterého ve vesnici Katunica přejel mikrobus, patřící místnímu romskému předákovi. Místní obviňují Romy, že mladíkova smrt nebyla nešťastná náhoda, ale vražda, a vypálili dům romského předáka a několik dalších.Z Katunice se protiromské nálady šíří do dalších bulharských měst. Nejhorší byla situace ve Varně, kde se skupina několika stovek lidí, tvořená hlavně fotbalovými příznivci a ultrapravicovými radikály, střetla s Romy ve čtvrti Maxuda. Mezi zatčenými je i kandidát na starostu Varny.J.A.R. a kapku prvoplánový výběr – Bulhaři.

11:35
Umění z popelaRoman Týc, člen umělecké skupiny Ztohoven, vystavuje v galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze díla vytvořená z popela zesnulých, či spíše z „přebytků“, jež vznikají v krematoriích a jež často končí bez piety na skládkách. Týc chce otevřít diskusi o pokřiveném vztahu současné společnosti ke smrti. Výstava má název Vykradač hrobů – Grave Robber.Galerie prý velmi zvažovala, zda tento projekt prezentovat či nikoli. Konečné stanovisko bylo ano. „To, co udělal, je poctivá a bolestná umělecká zpověď o době, ve které žijeme. Smrt byla vyloučena z dobré společnosti, jako bychom se za ni styděli, jako by byla něco nepatřičného.“ Vystavené obrazy jsou neprodejné a galerie umělci navrhla, aby byl popel zesnulých po skončení výstavy s veškerou pietou rozprášen na důstojném místě.Zde je pozvánka a znovu Cash, tentokrát polední a kapku funerální.

12:36
Zákaz pobytu v obcích a pobíhání po hřištiSněmovna schválila návrh ministra spravedlnosti o možném postihu firem, tedy právnických osob, například za legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nelegálních her a sázek či třeba za neoprávněné držení jaderného materiálu, krácení daní a hospodářské delikty a podvody. Trestní odpovědnost právnických osob vláda zavádí na podnět evropských organizací.Sněmovnou naopak neprošel návrh na tvrdý postih fotbalových fanoušků. Návrh novely počítal s tím, že radikálním fanouškům by hrozily až dva roky za to, že vběhnou na hrací plochu či se budou maskovat v hledišti, aby je nemohla policie identifikovat.A do třetice další návrh, tentokrát z dílny bývalé chomutovské primátorky Ivany Řápkové. Jedná se o zákaz pobytu, který by mohly úřady uložit například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání tam, kde to obecní vyhlášky zakazují. Zákaz pohybu v obci by mohl být uvalen až na tři měsíce. Podle Řápkové nejde o nepřiměřenou sankci, ale o obranu obcí tam, kde pokuty nepomáhají či je nelze vymoci. Tento návrh sněmovnou prošel a míří do Senátu.

13:15
Na střeše vládyNa Úřad vlády vylezl neznámý, asi šedesátiletý muž, a odmítal slézt dolů. Domlouvala mu policejní vyjednavačka a nakonec ho museli sundat hasiči. Nutno zdůraznit, že muž není členem Greenpeace a na Úřad vlády vylezl na vlastní pěst. Po svém sundání uvedl, že je to jeho forma protestu proti nečinnosti vlády.Ještě že mu za to Kalousek nenafackoval.

13:43
Řecká pastŘecký parlament dnes schvaluje nový balík úsporných opatření, zejména zavedení daně z nemovitosti. Zároveň řecký premiér Papandreu v Berlíně jedná s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o otázce řeckých dluhů.Řecký ministr financí Evangelos Venizelos dnes prohlásil, že se země neobává zpoždění další splátky mezinárodní úvěrové pomoci, kterou potřebuje k odvrácení platební neschopnosti. Tento týden by do Atén měla přijet inspekční skupina složená ze zástupců Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky. Inspektorům chce Papandreu nastinit nová úsporná opatření, o kterých by měl parlament jednat do konce října.  Příští měsíc Řecko potřebuje získat dalších osm miliard eur z dohodnuté finanční pomoci, jinak zkrachuje.Takže žádná sláva. Jinak ale Srdce na dlani v klipové vykopávce a Martha a Tena.

14:55
Remoska a aerosáněČeské vynálezy od Křižíkovy obloukovky, Divišův bleskosvod, Kaplanovu turbínu, ruchadlo, čočkostroj, ale také třeba kuriozní předměty jako remoska, versatilka nebo síťovka či zapomenuté aerosaně vyráběné pro wehrmacht jsou k vidění na výstavě Vynálezci a vynálezy v Nové budově Národního muzea v Praze (tedy v budově bývalého Federálního shromáždění, kam se po dobu rekonstrukce Národní muzeum se svými sbírkami přestěhovalo).Takže dobrý tip, kam vyrazit s dětmi, neboť spoustu předmětů lze osahat a vyzkoušet! A tu jsou NEJ z vystavených exponátů:Největší exponát: aerosáně V 885 Nejmenší exponát: kontaktní čočky, patentky Nejstarší exponát: archeologické nálezy z vykopávek Hrozného aČerného z oblasti dnešního Turecka, Sýrie a Egypta Nejlehčí exponát: Wichterlova čočka Nejtěžší exponát: aerosáně V 885 Nejvzácnější exponát: Nobelova cena Jaroslava Heyrovského Nejkurióznější: ornitoptéra Čeňka Chalupského Nejrychlejší: Motocykl Čechie – Böhmerland 350 Nejužitečnější objev – očkování proti pravým neštovicím (Karel Raška) Nejvíce patentů – Erich Roučka Nejvštestrannější vynálezce: J. E. Purkyně Nejtěžší na instalaci: aerosáně V 885

15:30
Shniješ zaživaProfesor filozofie na brněnské Masarykově univerzitě Jaroslav Hroch před třemi lety dostával několik měsíců anonymy, jež mu hrozily smrtí. Policie poté zjistila, že mu je posílá kolega z fakulty Břetislav Horyna. Soud mu v únoru letošního roku udělil pokutu, ale Horyna se odvolal, tudíž škola na něj dál pohlížela jako na nevinného a nechávala ho učit.Nyní brněnský Městský soud uznal v opakovaném hlavním líčení Horynu vinným z psaní výhrůžných e-mailů. Akademik musí zaplatit pokutu 50 tisíc korun. Tato výše pokuty byla stanovena s tím, že obžalovaný dosud neměl problémy se zákonem.Městský soud v Brně uznal v únoru Horynu vinným a uložil mu pokutu 50 tisíc korun. Soudce Martin Hrabal zdůvodnil verdikt tím, že Horyna dosud neměl problémy se zákonem, že šlo o vybočení z jeho života – jinak by mu za podobné jednání hrozila podmínka. Horyna se hájil tím, že vše proti němu vykonstruoval Hroch, protože žárlil na jeho profesní kariéru. Zde je ukázka zë zasílaných e-mailů: „Nech si udělat vývod bokem, hrochu, ať nemáš všechno v gatích – teď už se z toho nedostaneš. Víme o tobě i o té tvé podařené famílii.“ „Stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa. A všichni budou rádi, že se zbavili magora. Nech se zavřít do blázince, tam tě necháme na pokoji, mrtvolo.“ „Přípravek, na který jsme čekali, je už na místě. Ale brzo už tě to bolet nebude, budeš mít pempersky a tři injekce sedativ denně.“

16:2030
 let na vyrovnání se s církvemiVláda dnes schválila rámec, jakým se bude postupovat při odluce církve od státu. Stát by měl poskytnout církvím majetek na samostatné hospodaření, a to bez návaznosti na státní rozpočet. Církve by měly získat celkem 59 miliard korud a dalších 79 miliard by se jim mělo vrátit v komunisty ukradeném nemovitém majetku, převážně v lesích a v polích. Stát bude mít na vyrovnání se s církvemi 30 let.Haleluja!

17:35
Kalouskovy přehmatyKalouskovy „přehmaty“ posledních dní – nafackování mladíka za hrubé a urážlivé výroky či výrok o idiotech na adresu europoslanců jsou v tuto chvíli pro TOP 09 a jeho předsedu Schwarzenberga uzavřenou kapitolou, protože se ministr financí za své jednání omluvil a Schwarzenberg proto nevidí důvod, proč by se tím měla jeho strana dále zabývat.Ministr Kalousek se dnes vrátil ze Spojených států, kde převzal ocenění za nejlepšího ministra financí střední a východní Evropy.A lidová tvořivost na Youtube.

18:00
Předvečer svatého VáclavaA již se těšme na zítřek – jednak je volno, což bohužel neplatí pro redakci Respektu, za další předpověď slibuje další krásný den.Na zítřek připadá nejmladší státní svátek (slaví se teprve od roku 2000), Den české státnosti. 28. září 935 byl bratrem Boleslavem zavražděn přemyslovský kníže Václav, český světec a patron českého státu. Ve stejný den roku 995 Boleslavův syn Boleslav II. Pobožný nechal vyvraždit konkurenční rod Slavníkovců.Takže hezký večer a Brigitte Bardot, která zítra oslaví 76 let.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].