Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 19. 6. 2012

Kam mě to nesete? Já nechci... • Autor: Profimedia.cz
Kam mě to nesete? Já nechci... • Autor: Profimedia.cz

08:00
Barrosova obhajoba, konstruktivní setkání a Václav K.Dobré ráno, milí čtenáři, je úterý 19. června. V mexickém Los Cabos pokračuje summit států G 20. Předseda evropské komise José Barroso byl nucen vystoupit s obhajobou způsobu, jakým se Evropská unie staví k řešení krize poté, co kanadský premiér Stephen Harper vyzval EU, aby začala dluhovou krizi řešit. Barroso řekl, že představitelé EU nepřijeli na summit dostávat lekce v demokracii či vedení ekonomiky. Hlavním tématem summitu ale zůstává Řecko. V tomto bodě se všichni shodnou: Řekové musí dodržet své závazky podle plánu. V Mexiku rovněž došlo k prvnímu setkání prezidenta Baracka Obamy s prezidentem Putinem po jeho znovuzvolení. Podle komentátorů se oba snažili budit dojem, že jejich schůzka je „konstruktivní“. Tématem jejich setkání byla situace v Sýrii, na jejíž řešení, jak známo, mají oba státy poněkud odlišný pohled. Pro Rusko již sice není Bašár Asad nenahraditelný, nerado by však ztratilo velkého odběratele zbraní v regionu. Setkání tak skončilo obecným výrokem, že „o dalším postupu budeme jednat s dalšími mezinárodními aktéry“.A ještě něco z domova: prezident Václav K. má dnes 71 narozeniny. Připojujeme se tudíž ke gratulantům a na Hrad posíláme písničku. Všem ostatním, kteří dnes slaví své nenarozeniny, přeje DJka krásný den a posílá také jednu - Kanye West a Good Morning. 

09:10
Co nám řekne OmnipolSpolečnost Omnipol by se dnes měla vyjádřit ke kauze letounů CASA. Reaguje tak na žádost policie. Omnipol figuroval v případu předražených letounů jako zprostředkovatelská firma mezi českým státem a výrobcem a slušně si na tom vydělal. Podle analýzy společnosti American Apprasial, která ji vypracovala na žádost policie, utrpěl český stát škodu 658 milionů korun. Omnipol s tím nesouhlasí a trvá na tom, že cena odpovídala typu strojů, jejich vybavení a tržním podmínkám. Omnipol hraje o hodně, pokud by se totiž prokázalo, že cena český stát opravdu poškodila, bude stát škodnou částku vymáhat právě po Omnipolu a nikoli po Vlastě Parkánové.Jak známo, neformálních schůzek ohledně prodeje letounů se účastnil tehdejší náměstek ministerstva obrany Martin Barták, lobbisté blízci premiéru Topolánkovi a zástupci společnosti Omnipol. Ministryně Vlasta Parkánová, o jejíž vydání nyní policie sněmovnu žádá, tak v korupční kauze asi nebyla klíčovou osobou. Tak tedy uvidíme, co se dnes od Omnipolu dozvíme. Zde písnička.

09:48
Ústavní soud zamítl Rathovu stížnostObviněný David Rath zůstane ve vazbě. Rozhodl o tom dnes dopoledne na neveřejném jednání Ústavní soud. Jako důvod uvedl zjevnou neopodstatněnost návrhu a neoprávněnost navrhovatele. Rath se ve stížnosti snažil uplatnit celou řadu námitek, například proti domovní prohlídce, okolnostem zadržení, vazbě a dalším. Rathovi právníci zároveň upozornili, že k ÚS podávají další stížnost, chtějí napadnout Rathovo vydání sněmovnou a pořizování odposlechů. ÚS soud však zatím druhou stížnost neobdržel.Rathovi právníci se snaží napadnout, co mohou. Tvrdí například, že v případu Davida Ratha je nepřesné vymezení skutků a také, že jeho jednání postrádá zákonné korupční znaky.Ach, a co ta krabice? A co informace, které zatím vypluly napovrch o manipulování veřejných zakázek v celém Středočeském kraji? Davidovi Rathovi žádnou písničku neposíláme, ale sami si jednu poslechneme - Bonobo - Black Sand.

10:35170
 pstruhů a SummertimeZ rybníku v Ostravě někdo ukradl 170 pstruhů o velikosti 30 až 35 cm, tedy docela vykrmených. Ostravská policie, je z toho zmatená. Říká, že pstruzi nejsou v Ostravě obvyklý kradený artikl. DJka je z toho též překvapená. Přiznává, že této zprávě nemohla odolat. Sedá na kolo a jede do redakce. Na cestu písnička ze skvělé edice Verve Remixed - Summertime od UFO.

11:38
Omnipol nepřekvapilLze, nebo nelze stanovit „obvyklou“ cenu letounů? Omnipol tvrdí, že nelze. Naopak analytická společnost American Appraisal tvrdí, že lze. Generální ředitel společnosti Omnipol Michal Hon při dnešní tiskové konferenci uvedl, že letadla C-235 jsou používána pro civilní účely a nelze podle nich tedy stanovit obvyklou cenu. Oproti nim jsou totiž letouny C-295M výkonnější. Proto Omnipol trvá na svém: letouny předraženy nebyly. Naopak ředitel české pobočky American Appraisal říká, že cenu lze samozřejmě stanovit podle toho, za jakou částku se letadlo prodává pro civilní účely plus částka za dovybavení pro vojenské účely a také podle toho, za kolik se prodává jiným zemím.DJku to nepřekvapuje. Spíš by jí překvapilo, kdyby snad Omnipol uznal, že cena byla vyšší než je obvyklé. Ovšem informace, že cenu letounu nelze stanovit jí přijde značně mlžná. Písnička tematicky k počasí: zremixovaná verze Gentle Rain s Astrud Gilberto

12:30
Klaus vetoval Řápkové zákonPrezident Václav Klaus dnes vrátil sněmovně novelu zákona, která měla obcím umožnit vykázat na 3 měsíce přespolní pachatele opakovaných přestupků. Novelu zákona předložila bývalá chomutovská starostka a známá odpůrkyně „nepřizpůsobivých“ občanů Ivana Řápková. Prezident Klaus o novele řekl, že je nedomyšlená a zmatená. Podle něj je navíc zákaz pobytu za pouhý přestupek přehnaný a nic neřeší, pouze problém odsouvá k sousedům. Řekl také, že novelu přestupkového zákona považuje za další doklad nebezpečného trendu kriminalizovat společenské problémy namísto řešení jejich příčiny.Tentokrát nelze než s prezidentem souhlasit. A pustíme mu písničku: Nicola Conte Jet Sound.

13:40
V obléhaném Homsu jsou stále uvězněni civilistéZatímco světoví politici stále nejsou schopni shodnout se na účinné pomoci, v Sýrii každý den roste počet obětí. Podle Syrské organizace pro lidská práva bylo jen včera zabito 94 lidí, z toho 63 civilistů a 11 dětí. V pondělí také odešli z míst bojů pozorovatelé OSN poté, co na jejich tým byl podniknut útok. Pozorovatelé však nadále zůstavají v Damašku. Jejich šéf Robert Mood vyzval syrskou vládu, aby si nekladla podmínky a umožňovala ženám, dětem a starým lidem opustit místa bojů.Mood tak naráží nejen na vysoké počty civilních obětí, ale také na současnou situaci, kdy je v Homsu již týden vězněno množství civilistů včetně žen a dětí bez možnosti odejít. Homs je přitom znovu vystaven obléhání a ostřelování. Údajně se jedná o tisícovku rodin. Syrské ministerstvo zahraničí uveřejnilo zprávu, že vláda by jim ráda umožnila odejít, ale že jejich odchod znemožnili teroristé.Další boje se vedou na okraji Damašku v Dumě, kde podle opozičních aktivistů zůstává mnoho živých lidí pod sutinami. 

14:50
Týden svobody pro Pussy Riot v Praze, soud v MoskvěNa Václavském náměstí od včerejška stojí stěna svobody, na které můžete až do příští středy napsat nebo nakreslit vzkaz třem členkám ruské punkové kapely Pussy Riot, sedícím už třetí měsíc ve vazební věznici. Tzv. Týden svobody pořádá obecně prospěšná společnost Opona.„Pussy Riot se v poslední době v Rusku stala symbolem svobody, proto jsme si je vybrali,“ říká Marek Vocel, člen Opony, která vešla poprvé do širšího obecného povědomí svými proradarovými aktivitami.Jako první na stěně zanechal vzkaz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg: „Velice vás obdivuji. Držte se. Rusko získá svou důstojnost a svobodu. Všichni na vás myslíme.“ Dodal, že se mu také líbí smysl pro humor členek Pussy Riot.Zítra se v Moskvě koná další soud, který bude posuzovat prodloužení vazby třech členek PR. Před soudem v 13,00 odstartuje kulturní happening, kterého se zúčastní známí režiséři a umělci. Očekává se tradičně přítomnost pravoslavných fundamentalstů a nejsou vyloučeny ani potyčky. Při posledním soudu létaly vzduchem vajíčka.Svoboda, která zazněla na prosincovém protestu proti zfalšovaným volbám a za svobodnější Rusko.

15:15
Pracovní odpolední songKdyby vám chyběla odpolední písnička, milí čtenáři, tak tady jedna je. Protentokrát trochu příjemného hip hopu: The Roots - Work.

15:40
Imunitní výbor začne jednat o vydání Parkánové zítraZítra ráno začne Sněmovní imunitní a mandátní výbor jednat o žádosti policie vydat bývalou ministryni obrany Vlastu Parkánovou. Podle všeho výbor požádá nejdříve policii o další podklady a hlasování o vydání, či nevydání Parkánové by mělo proběhnout až v červenci. Premiér Nečas se zatím pro server iDNES.cz vyjádřil, že počká na doporučení imunitního a mandátního výboru a podle toho bude hlasovat. Řekl také, že nemá žádné informace z vyšetřovacího spisu.Za Vlastu Parkánovou se zatím postavila její strana TOP 09 v čele s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.Sama Parkánová obvinění o odpovědnosti za nákup předražených letounů CASA odmítá.Počkáme a uvidíme, k čemu sněmovna dojde. Zatím jsou všichni z možnosti politické odpovědnosti za podobná rozhodnutí poměrně vyděšeni. Zde jedna odpolední Peggy Lee.

16:30
Pákistán možná vstupuje do další politické krizeZajímavý příklad, jak se také řeší odpovědnost za politická rozhodnutí se odehrál dnes v Pákistánu. tamní nejvyšší soud prohlásil dnes premiéra Júsufa Rázu Giláního nezpůsobilým vykonávat funkci premiéra. Nezpůsobilým se stal Gílání proto, že pohrdal soudem. Odmítl se totiž podřídit soudnímu rozhodnutí, aby znovuotevřel vyšetřování prezidenta Ásifa Alího Zardárího a dalších vládních úředníků, které soud podezřívá z korupce a praní špinavých peněz. Tvrdil totiž, že Zardárího chrání poslanecká imunita. K prohlášení Giláního nezpůsobilým došlo pouhé dva měsíce poté, co byl uznán pohrdáním soudem. Protože odvolat premiéra z funkce může pouze pákistánský parlament, svolala dnes Pákistánská lidová strana mimořádné zasedání, na němž rozhodne, co dál. Gilání je nadále vyloučen ze zasedání parlamentu. Soud teď také pověřil prezidenta Zardárího, aby vybral vhodnou osobu na místo premiéra.Zajímavá politická situace. Premiér chrání prezidenta před vydáním soudu, tak ho soud zbaví funkce a pověří podezřelého prezidenta vybráním nového premiéra, který by podle všeho měl rozhodnout o vydání prezidenta. Uff.  

17:10
Hare Krišna!Tak se nám nad hlavou nakonec vyčasilo. DJka samozřejmě neví, jak jsou na tom aktuálně jiná místa, ale nad Prahou zavládlo modro. Ze slibovaných extrémních bouřek nebylo v hlavním městě tedy nic. DJka je ráda, alespoň už dneska nezmokne. Všem čtenářům tedy přeje pěkný zbytek odpoledne a na závěr ještě jednou výběr zremixované klasiky z Verve Remixed:Dinah Washingtona omamná mantra Hare Krisna. Tak tedy Hare Krišna! 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].