Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 17. 1. 2012

Už brzy budu chráněný (Máchův kraj) • Autor: Karel Cudlín
Už brzy budu chráněný (Máchův kraj) • Autor: Karel Cudlín

08:00
Mostecká uhelná, Maďarsko a svatý Antonín na leděDobré ráno vážení čtenáři, dnes máme úterý 17. ledna a zima se už několikátý den drží. Po celém území se budou teploty pohybovat okolo -1 až -3 stupňů Celsia.Dnes se sejde několik ministrů české vlády, aby na schůzce, kterou iniciovala Karolína Peake, projednaly postup českých úřadů, které opomněly připojení Česka ke švýcarské žalobě v případu privatizace Mostecké uhelné. Stát kvůli tomu přijde o další miliardy a premiér Nečas už podal čtyři kárné žaloby na státní zastupitele - Rampulu, Grygárka, Letka a Kratochvílovou. Kromě této kauzy by se na schůzce měly projednávat i další sporné privatizační případy, neboť letos začne platit dvacetiletá promlčecí lhůta pro případné trestné činy svázané s privatizacemi z 90. let.Za hranicemi České republiky se dnes čeká na výsledek jednání Evropské komise, která by měla rozhodnout, zda zahájí právní kroky proti Maďarsku. To je kritizováno za změny ústavních zákonů, které mění nezávislost centrální banky, úřadu pro ochranu dat a také za justiční reformy, jenž zavádějí povinné odchody soudců a žalobců do důchodu. Maďarsko by kvůli těmto změnám mohlo stanout před Soudním dvorem Evropské Unie.Pokud vás zajímají pranostiky, tak tu dnešní, přestože nemá svátek, přináší svatý Antonín: Svatý Antonín poustevník přináší led, nebo jej láme; nemá-li ho, vyrobí ho hned. Pěkný zimní den a jedna pomalejší náladovka, neboť je ještě brzo…  

08:40
Čtvrt mililonu korun pro Bátoru za zásluhyJak vyšlo najevo, odnesl si bývalý úředník ministerstva školství Ladislav Bátora po své rezignaci odstupné 250 tisíc korun. Přestože v říjnu prohlásil, že rezignuje a z ministerstva odchází, nebyla to tak úplně pravda. S ministrem Dobešem se totiž dohodl, že na ministerstvu zůstane ještě do konce roku, na desetinu úvazku zde vykonával funkci poradce ministra. Podle informací ministerstva školství bylo ke konci roku jeho místo zrušeno, a proto měl Bátora nárok na odstupné. Ministerstvo školství nechce výši odstupného komentovat a ohání se tvrzením, že postupovalo podle platného zákoníku práce a kolektivních smluv.Tak si to shrňme - za dvouměsíční práci na desetinu úvazku odchodné čtvrt milionu korun. Slušné. Panu Bátorovi posíláme písničku.

09:34
Kdo vládne v KLDR?Dnes uběhl právě měsíc od smrti korejského vůdce Kim Čong-ila a svět si stále není jistý tím, kdo v Koreji skutečně vládne. Státní úřady sice oslovují nástupce Kim Čong-una nejvyšším vůdcem, zúčastnil se několika kulturních akcí i vojenské přehlídky, ale na jeho narozeniny, které proběhly 8. ledna, se nekonaly žádné velké oslavy, prošly prý bez povšimnutí. Což je velký rozdíl proti obrovským státním oslavám na počest jeho otce i dědečka Kim Ir-sena.  Podle pozorovatelů předvedl Pchongjang světu bezchybné předání moci, analytici si však nejsou jisti tím, že všechno běží jako obvykle. Stará asijská tradice velí úctu ke starším a rovněž dělí moc v celé dynastii. Kvůli nízkému věku Kim Čong-una a zakořeněným mocenským vlivům lze předpokládat, že s novým mladým vůdcem budou vládnout jeho strýcové, tety a skupina generálů.Svět tak zatím vyčkává, jaký přístup v diplomacii Severní Korea zaujme. Postoj „počkáme a uvidíme“ zaujaly nejen USA, ale také Čína.

10:40
Strážníci přijdou o vznášedloPřestavět koncepci pražské městské policie se chystá primátor Bohuslav Svoboda. Ten je podle svých slov dlouhodobě nespokojen s její prací. Podle Svobody strážníci zbytečně dublovali práci státní policie a navíc prý byli vidět více za okny svých vozů než na ulici. Svoboda po městské policii rovněž požaduje, aby prodala terénní vozidla a také vznášedlo. Za nákup humerů i vznášedla byla pražská městská policie dlouhodobě kritizována a navíc je neefektivně využívala: v terénních vozidlech jezdila po silnicích Prahy 1 a vznášedlo bylo v garáži.Dalším problémem je nákup nových vozidel. Antimonopolní úřad totiž zrušil tendr v hodnodě 76 milionů korun, neboť ten byl vyhlášen ještě za bývalého velitele strážníků Kotrouše, který je ovšem podezřelý z pobíraní úplatků. Jedna z firem účastnících se výběrového řízení ho považuje za diskriminační a také z šetření antimonopolního úřadu vyplývá, že policejní zakázky nebyly zcela transparentní.Policistům přidáváme jednu policejní písničku.

11:50
Den bez WikiNa protest proti navrhovaným internetovým zákonům v USA se na 24 hodin odpojí anglická verze Wikipedie. Protest začne v 6 hodin ráno středoevropského času. Oznámil to její zakladatel Jimmy Wales, podle jehož názoru zákony v podobě navrhované Kongresem ohrožují svobodu na internetu.Podle nich by musely společnosti poskytující připojení k internetu zablokovat všechny stránky, které obsahují odkazy na nelegální kopie filmů či hudby. Také internetové vyhledávače by nesměly zobrazovat výsledky, které obsahují stejné odkazy.Proti této podobě zákonů se již postavily velké internetové společnosti od Googlu, přes Yahoo, Twitter či eBay. Zákon podle nich ohrožuje jejich investice v podnikání. Podle Jimmyho Walese zavádějí novou cenzuru a poškozují mezinárodní webové stránky USA. Prezident Obama se k zákonům rovněž staví kriticky a a kongresmeny vyzval, aby je přepracovali.Ze zákonů se naopak raduje filmový a hudební průmysl a také mediální společnosti v čele s Rupertem Murdochem.Den bez Wikipedie, to se ještě nestalo. Studentům se proto důrazně doporučuje vypracovat si domácí úkoly s předstihem. DJce se podařilo nalézt jednu internetovou písničku.

12:35
Čas oběda, čas na písničkuNa zklidnění přidává DJka k obědu jednoho vášnivého violoncellistu. Dobrou chuť.

13:4018
 miliard za 200 poruchových tramvajíA ještě jedna zpráva z hlavního města. Ukázalo se, že Dopravní podnik bude muset odebrat od společnosti Škoda Transportation všech 250 tramvají typu ForCity, a to i přesto, že se ukázaly jako poruchové. Smlouva mezi DP a Škodou Transportation je totiž napsána tak, že téměř vylučuje možnost, aby od ní DP mohl v takovémto případě odstoupit. Náklady na zakoupení všech tramvají jsou 18 miliard korun. To ale není celková suma. DP dluží Škodě Transportation za již dodané tramvaje, v současnosti se částka pohybuje na 1 miliardě a 357 milionů korun a každý den naskakuje DP penále ve výši 210 korun. Celkové penále se už vyšplhalo na 140 milionů.Problém s tramvajemi typu ForCity se ukázal po ujetí zhruba 25 tisíc kilometrů, kdy se na nich objevila závada na gumové části kol, která má zabránit vibracím, tlumit hluk a nárazy. Závada se objevila na 11 tramvajích, dalších 11 bylo odstaveno preventivně. V provozu je tak zatím pouhých 8 kusů nových tramvají.

14:55
Policie nenašla viníka v kauze Pandurů, spis se odkládáV kauze Pandurů nebude nikdo potrestán. Oznámil to dnes ostravský vrchní zástupce Rostislav Bajger. Ten dozoroval prověřování úniku informací a jak uvedl, nepodařilo se najít viníka. Kauza se proto znovu odkládá. Více informací k případu však zveřejnit nechce, neboť prý není vyloučeno, že se případ někdy v budoucnu znovu otevře.

15:30
Letos vznikne CHKO Máchův krajMinisterstvo životního prostředí oznámilo, že do konce letošního roku vyhlásí novou Chráněnou krajinnou oblast Máchův kraj. Ta se bude rozkládat v okolí Doks a zahrnovat má evropsky významné lokality Jestřebsko-Dokesko a ptačí oblast Dokeské pískovce a Mokřady. Na těchto územích se vyskytuje 96 chráněných rostlin a 163 živočišných druhů. Mezi významné druhy patří zejména bukač velký, jeřáb popelavý a orel mořský. Z rostlin je pak naprostným unikátem orchidea prstnatec český, který roste pouze na rašiliništi Barónský rybník v Jestřebských slatinách. Slatiny mají být vyhlášeny Národní přírodní památkou.Ministr životního prostředí Chalupa k tomu uvedl, že přestože se škrtají výdaje na chráněná území, usnadňuje vyhlášení CHKO Máchův kraj to že leží v sousedství CHKO Kokořínsko a obě území tak bude spravovat dosavadní kokořínské středisko. V plánu je do dvou let také vyhlásit CHKO Brdy na území bývalého vojenského újezdu, ministerstvo se ale nejprve musí dohodnout s obcemi.  Na ministerstvo životního prostředí posíláme odpolední pouliční písničku.

16:20
Evropská komise dala Maďarsku měsícEvropská komise rozhodla, že dá Maďarsku ještě měsíc na to, aby reagovalo na kritiku kontroverzních zákonů, jinak proti Maďarsku začne postupovat právně. Změna nezávislosti centrální banky je pak podmínkou pro obnovení jednání o případné finanční pomoci pro Maďarsko. To je přitom podle všeho jen několik kroků od bankrotu a o finanční pomoci bude muset jednat s Mezinárodním měnovým fondem či Evropskou unií. Ani s MMF však nemá Viktor Orbán zrovna dobré vztahy, MMF již jednou ze země vypudil s tím, že si pomůže sám. Poslanec za krajně pravicovou stranu Jobbik Čanád Szegedi okomentoval současné rozhodnutí Evropské komise jako vyhlášení války Maďarsku. Maďarská veřejnost prožívá nervozitu z toho, co se bude dít dál, demonstruje se proti Orbánovi i na jeho podporu.Vice o Maďarsku v aktuálním vydání Respektu v reportáži Martina M. Šimečky Bankrotem k revoluci.

17:30
Nikdy neřekl nic špatného, pouze pracoval pro blaho národaV Káhiře pokračuje soudní líčení s bývalým egyptským prezidentem Husní Mubarakem. Ten je souzen za spoluúčast na zabití stovek účastníků loňských demonstrací. Třiaosmdesátiletý diktátor je ve špatném zdravotním stavu a k soudu ho přiváží sanitka a do soudní síně ho přinášejí na nosítkách. Jeho obhájce Faríd Díb ho představuje jako bezúhonného člověka, který celý život neřekl nic špatného a pouze pracoval pro dobro svého národa. Rovněž poukazuje na Mubarakovo podlomené zdraví. Mubarakova obhajoba se bude odehrávat v celkem pěti stáních, která mají probíhat až do konce února. Pokud bude Mubarak odsouzen, hrozí mu trest smrti. Rodiny pozůstalých přitom netrvají na tom, že on přímo vydal rozkazy k zabíjení, ale že proti násilí nic neudělal. Spolu s ním stanuli před soudem jeho dva synové, kteří jsou souzeni za  korupci a dále bývalý ministr vnitra Habíb Alí a několik velitelů zásahu proti demonstrantům.

17:40
Rumba del adiosDJka se loučí a na závěr přidává ohnivé Španěly Ojos de Brujo, čili oči čaroděje a Rumba del adios. Krásný večer

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].