08:00
Probuzení ze snaCo se vám zdálo? Něco bizarního? Divokého? Pokud vás ve snu navštívil starý známý a poradil vám s řešením vašich problémů, tak tomu každopádně věnujte pozornost. Matematikovi Donaldu Newmanovi takhle kdysi v noci ve snech starý známý z univerzity pomohl vyřešit úlohu, se kterou si předtím pár dní nevěděl rady… Newman ho pak proto uvedl coby spoluautora vědeckého článku, kde své řešení komplikovaného matematického problému představil odborné veřejnosti.Tuto historku popisuje kolega Petr Třešňák v dlouhém a napínavém článku o vědeckém výzkumu našich nočních snů, který si můžete přečíst v aktuálním vydání Respektu. Třeba vám pomůže objasnit i bláznivé příběhy, které se vám dnes v noci honily hlavou. Každopádně, jestli se vám zdál nějaký obzvlášť absurdní sen, tak se o něj prosím podělte ve čtenářské diskuzi. Váš dnešní DJ vám přeje úžasný den a ještě chvilku zůstaneme ve snových krajinách, s klipem Radiohead ZDE.
08:35
…ale Björk sní dál…Nezdálo se vám třeba něco TAKOVÉHO? Björk mimochodem v červenci přiletí do Ostravy na hudební festival The Colours of Ostrava. Vstupenky jsou už v prodeji, obsazení festivalu jako vždy fantastické. Takže doporučuji brzy koupit lístek.Přijede i TATO energická Francouzka.
09:00
Útěk za lepším z Evropy do MozambikuV Portugalsku je to beznadějné. Musíme do Angoly, do Mozambiku. Takový pocit má stále více Portugalců, kteří v době hospodářské krize hledají nové příležitosti v bývalých koloniích na jihu Afriky.V Angole i Mozambiku po desetiletích občanských válek (za které nesou značnou část viny právě portugalští kolonialisté i obě velmoci z období studené války) ekonomika prudce roste, Portugalsko stagnuje. Jen v hlavním městě Mozambiku se vloni usídlilo tisíc Portugalců, přesná čísla ale známá nejsou.Každopádně o tomto trendu píší The Financial Times a kamarádce během návštěvy Portugalska její vrstevníci sami od sebe vyprávěli o tom, jak zvažují odchod do Afriky. To pak už nepřekvapí ani zpráva, že angolský diktátor vloni na podzim nabídl Portugalsku hospodářskou pomoc - uvažuje se o nákupu státních dluhopisů nebo o angolské účasti při privatizaci státních společností.Schválně, jak to bude pokračovat, a ZDE jedna píseň pro Mozambik od Miriam Makeba.
09:30
Krásné nové strojeJedna pěkná písnička a klip s happyendem ZDE
10:00
Krásné nové stroje a nerovnostLevice ukazuje na Wall Street, pravice kárá příliš silnou vládu, všichni varují před zahraniční konkurencí. Skutečná výzva dnešní americké (nejen) společnosti ale leží jinde - v nových technologiích. Ty jsou alespoň podle ekonoma Sebastiana Mallabyho hlavní příčinou zvyšující se nerovnosti, k níž dochází prakticky ve všech západních společnostech. "Jsme uprostřed technologického převratu. Jeho finanční plody plynou k elitám, které vytváří a kontrolují nové stroje. Všichni ostatní jsou tím ohroženi,"napsal nedávno v deníku The Financial Times.Podíl jednotlivých faktorů na stále vyšší nerovnosti, která je dnes v západním světě možná hlavní příčinou oslabené legitimity společenského systému, asi nikdo nevyčíslí - globalizace a třicet let trvající snižování daní k nerovnostem nepochybně také výrazně přispěly. Jenže pokud je jednou ze zásadních příčin technologická změna a schopnost informačních technologií stále lépe zpracovávat a vyhodnocovat data, tak co by měli politici dělat, aby tyto neblahé dopady odpružili?Informační revoluce má další málo známé projevy. Třeba ve špičkovém fotbale se úsudek trenérů stále častěji podřizuje analýze vytvořené pomocí strojů - o této počítačové revoluci v kopané si můžete přečíst ZDE. Jako první prý počítače ve své práce systematicky využíval dnešní trenér Arsenalu Londýn Arsene Wenger.Stále vychytralejší algoritmy dokáží lépe zpracovávat i data o každém z nás. Naprogramují vyhledávače na internetu každému na tělo. Když pak dají dva různí lidé do Googlu slovo „Tunisko“, tak se jim objeví různé výsledky. To sice zní jako skvělý triumf individuality - každý dostane, co ho zajímá - má to však značná rizika, která jsou shrnutá v TOMTO krátkem videu, které velmi doporučuji. Jaké bude mít třeba dopady, když se každému z nás při návštěvě zpravodajského serveru objeví různé zprávy?Další zajímavý pohled na datovou explozi nabídla Gillian Tettová, jedna z nejpronikavějších komentátorek finanční krize. Podle nových pravidel zavedených po krachu roku 2008 banky musí regulátorům vydávat stále více informací o své činnosti. Jenže chybí systém, který by tato data efektivně zpracoval - pokroky v IT by mohli usnadnit vyhodnocování komplikovaných dat, ale problém není vysoko na agendě politiků. Hrozí tedy, že se důležité informace ztratí v mlze kyberprostoru a nebudou vhodně vyhodnocena. Dobré zpracování těchto dat by podle Tettové mohlo třeba pomoci při promýšlení možných budoucích scénářů (třeba dopadů různých scénářů vývoje v Řecku).Mno, DJ se přiznává, že vědě o zpracování dat a informací nerozumí, tyto komentáře ho ale zaujaly natolik, že se rozhodl aspoň přetlumočit. TADY Beck a příslušná píseň.
11:00
Elektronika a hip hop z KongaCongotronics. TENTO hudební projekt spojuje kapely, které kombinují tradiční konžskou muziku a elektroniku. Vlastně se jedná o přistěhovalce do desetimilionové metropole Kinshasa, kteří tradiční transovou hudbu propojili s elektrickou aparaturou.Výsledkem je zvuk, který slaví úspěch i na Západě mezi fanoušky hudební alternativy. Včera v pražském Paláci Akropolis zahrála jedna z hlavních kapel této edice, Konono Nr. 1, kteří již mají v ruce cenu Grammy.Nesplňovali klišé vždy usměvavých afrických hudebníků, po většinu koncertu se tvářili vážně a drsně. A zřejmě to nebylo tím, že do Akropole přišlo tak málo posluchačů, ale naladěním jejich muziky, která posluchače postupně vtahuje do tranzu.Píseň konžské kapely najdete ZDE,ZDE ve spojení s konžským hip-hopem, výsledek spolupráce Congotronics a amerických hudebníků je zas ZDE.
11:30
A ještě jeden pouták…ZDE ještě najdete trailer k dokumentu o hudební scéně v Kinshase…
12:00
Kde je Po Si-laj?Čína podle hodnocení světových médií zažívá největší politický otřes od studentských protestů roku 1989. Od té doby nebyl ve vedení státu vidět takový rozkol jako teď, kdy byl náhle odvolán populární šéf Komunistické strany v třicetimilionovém středočínském Čchung-čchingu Po Si-laj.Pád tohoto nejvíce charismatického muže čínské politiky je projevem zákulisních bojů před výměnou vládnoucí generace politiků, ke které dojde na podzim. Bojovník proti mafii, propagátor ideologie Mao Ce-tunga a zástupce levicového křídla Komunistické strany Po patřil k favoritům na jeden z uvolněných postů. Zřejmě prohrál zákulisní střet; navrch má konkurenční, více liberální křídlo Komunistické strany.Jeho odvolání bylo oznámeno v jediné větě a už druhý týden chybí zprávy o jeho dalším osudu. Rodinnou vilu v Pekingu hlídá strážník ve vojenské uniformě, média jméno Po Si-laje nesmí zmínit. Internetem mezitím kolují nepotvrzené zprávy o kriminálním vyšetřování jeho manželky kvůli korupci, o zatčení jeho syna, který naposledy studoval na Harvardu, i poplašné zprávy o pokusu o státní převrat a o střílení v centru Pekingu.Celá tato nejistota ukazuje hlavně dvě věci: 1. Čínský systém nepracuje tak skvěle a efektivně, jak si řada jeho zastánců myslí. 2. Zase se potvrzuje základní výhoda demokracie, kterou popsal filozof Karl Popper: umožňuje bez strachu z krveprolití, v klidu vystřídat vládnoucí garnitury a tím zajistit základní stabilitu státu. Poražený v amerických volbách se na podzim nebude muset bát o svobodu, jako se teď zřejmě bojí Po Si-laj. Čínský rock naživo ZDE, z desky pak ZDE.
13:00
Hledání české obranné strategie„Svět nedospěl k mírovému soužití a v dalších padesáti letech to nepředpokládáme,“ zaznělo mimo jiné z úst účastníka přípravné diskuze ke vzniku nové obranné strategie ČR.Kolegové ze serveru iDnes.cz, kteří se schůzky zúčastnili, uvádějí, že se vážně diskutovalo i o možném budoucím napětí v Evropě, ke kterému by mohl vést konec eura a nezdařená federalizace Evropy či migrační vlny.Bezpečnostní stratégové dále silně vnímají, jak se pozornost USA přesouvá z Evropy do Pacifiku. Hovořilo se prý i o Řecku. Jeden z důvodů řeckých problémů jsou obrovské výdaje na zbrojení, který země udržovala kvůli dlouhodobé politické rivalitě s Tureckem. Řecko bylo jednou z pouhých tří zemí (vedle USA a Velké Británie), které na obranu vydávají přes dvě procenta HDP.
14:02
Topolánek k Janouškovi a BémoviVás dnešní DJ sleduje českou politiku jen stejně zběžně jako čtenáři novin. Aspoň jeden tip k odposlechům dokazujícím korupční fungování pražské radnicepřesto má - rozhovor s bývalým premiérem Mirkem Topolánkem v dnešní MF Dnes. Sice v něm ani jednou nezazní slovo „Dalík“ nebo „Toskánsko“, ale zajímavý je přesto. Bývalý premiér třeba přiznává, že pražský skandál je jen „špičkou ledovce“, že Roman Janoušek je jen „kmotříček“ vedle mnohem mocnějších hráčů, že jako premiér konkrétní zprávy o vyšetřování Béma a Janouška na stůl nedostal (ačkoli je BIS podle zákona premiérovi přímo podřízená) a že vlastně moc premiéra věci měnit k lepšímu je menší než si myslíme… Hm, ZDE příslušná píseň…
14:45
Německo - Řecko 0:1Analytici z prestižního britského think tanku Monthy Python před lety přesně předpověděli budoucí rivalitu mezi Řeckem a Německem. Podle jejich scénáře se jako poslední budou smát Řekové. Podrobněji ZDE.
15:30
Zapomenutý česko-francouzský klenotVás DJ až letos o vánocích objevil úžasný animovaný sci-fi film z roku 1973. Vyhrával tehdy ceny na filmových festivalech a podíleli se na něm tvůrci z pražského studia Jiřího Trnky. Rozdělen do osmi dílu je ke zhlédnutí na YouTube - zavede vás do krajin, který by si vaše fantazie sama nevymyslela. ZDE první díl.
16:30
Časy se mění aneb diskuze o nového šéfa Světové bankySvět je plný nespravedlností a jednou z nich je způsob obsazování prezidenta Světové banky. Šéf organizace s obrovským vlivem na dění v chudších zemích není vybírán podle schopností, ale čistě podle národnosti - je jím vždy Američan, tedy představil země, která je hlavním plátcem Světové banky. Nejedná se přitom obvykle o odborníky na rozvojové ekonomiky, ale o zasloužilé politiky a úředníky s matnou znalostí mimozápadního světa.V pátek skončil proces nominací na příštího prezidenta Banky a na první pohled se nic nemění. Barack Obama představil amerického kandidáta, který takřka s jistotou bude zvolen; jinak by Obamu zřejmě čekala vzpoura kongresmanů, kteří by ztratilio chuť Banku štědře platit. Přesto je tu ale oproti minulosti rozdíl.Tlak na ukončení amerického privilegia sílí. Ve společném komentáři ho nedávno požadovali tři bývalí hlavní ekonomové Světové banky Joseph Stiglitz, Francois Bourgignon a Nicolas Stern. Rozvojové země se také rozhodly představit své vlastní, velice schopné kandidáty - bývalého kolumbijského ministra financí José Antonia Ocampa a úspěšnou nigerijskou ministryni financí Ngozi Okonjo-Iwelaovou, která si před konečnou volbou dokonce získala podporu deníku Financial Times. Změnu globálních poměrů ilustruje i americký kandidát Jim Yong Kim, rodák z Jižní Koreji. Obama narozdíl od svých předchůdců vybral skutečného odborníka na rozvoj, s akademickou i praktickou zkušeností se zlepšování zdravotnictví v chudých zemích.S Kimem se kterou se spokojí i Asiaté, Latinoameričané a Afričané. Oslabí tak jejich kritiku přežitého západního privilegia, které se vztahuje i na tradičně Evropany obsazovaný post šéfa Mezinárodního měnového fondu. Přesto se dnes zdá být pravděpodobné, že Američané tak snadno svého kandidáta protlačují naposledy.
17:00
Tip na ekonomické přednáškyKoho zajímají ekonomické otázky, které dnes hýbou světem, ten nechť klikne SEM a vybere si z desítek rozhovorů o financích, růstu, nerovnosti, boji proti chudobě. A nemáte na oplátku nějaké tipy na zajímavá místa a zážitky v Budapešti?
18:00
Disko na rozloučenou!A jako vždy, jedna diskotéka na závěr, tentokrát z Jamajky… Ať vám cestou z práce a vůbec v příštích dnech bzučí hlavou refrén TETO písničky. Mějte se dobře!
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].