Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 23. 5. 2012

Šance na léčení v zahraničí u vězněné expremiérky Julije Tymošenkové klesly • Autor: Profimedia.cz
Šance na léčení v zahraničí u vězněné expremiérky Julije Tymošenkové klesly • Autor: Profimedia.cz

07:59
Spaste svoje dušeDobré ráno, máme tu středu 23. května a startuje 144. den letošního roku (to to letí…). Svátek slaví Vladimírové - toto mužské jméno se vykládá jako Vládce světa (míru) nebo Mocný. Prý se mezi Slovany rozšířilo po ovládnutí ruských kmenů Vikingy a pochází z germánského Waldemar. Prý, vedou se o tom spory a existují studie - podle jiných jde o jméno bulharské. Bulharské nebo germánské, pojďme dál.Vypadá to, že dnešek bude ve znamení letních teplot, předpovědi slibují až 29 stupňů, občas bouřky a přeháňky. Pranostika zní: V květnu-li hrom se ozývá, v červnu zřídka mrholívá. Klementinum pro tento den disponuje následujícími záznamy: teplotní minimum je z roku 1866, pouhé 2,2 stupně Celsia, maximum 30,6 pak z roku 1886.Hezký den a Spaste svoje duše!

08:30
Letem světem… novinovým světem* Imunitní výbor sněmovny včera jednal, zda potvrdit či nepotvrdit souhlas k zadržení poslance Ratha vydaný předsedkyní sněmovny Miroslavou Němcovou. Ten měl možnost se na tomto jednání hájit a trval na své nevině - respektive na tom, že nevěděl, že krabice od vína skrývá sedm milionů korun. Přepisy rozhovorů, které policie předala poslancům, však zaznamenávají žertování Ratha, Kotta a Pancové nad balíky bankovek, jejich šustění, pak si je Rath odnáší a poté, co Kott zjistí, že jsou obklíčeni, křik Pancové, že je „všechno v pr…“. Výbor doporučí sněmovně Ratha imunity zbavit. „Můj život skončil,“ nechal se slyšet dr. Rath.* Pod svícnem bývá největší tma platí v případě tichého návratu Vítka Bárty zpět do Věcí veřejných. Přikryt „rathovským pláštíkem“ se tak stalo na grémiu VV. V.B. byl pověřen koordinací odborncých komisí. (Co si pod tím představit?) Bárta se vzdal stranické průkazky i postu šéfa poslaneckého klubu VV poté, co byl podmíněně odsouzen za uplácení.* Kauza Vítkov jde k Ústavnímu soudu. Dva ze čtyř extremistů, kteří zaútočili na romskou rodinu ve Vítkově a byli odsouzeni k výjimečným trestům, podali ústavní stížnost a chtějí dosáhnout nižších trestů.* V Egyptě začaly prezidentské volby, první svobodné v historii země. Volba prezidenta je zakončením přeměny politického uspořádání v zemi po loňském svržení třicet roků trvající vlády Husního Mubáraka.Ve hře jsou čtyři muži - dva sloužili Mubárakovi, dva jsou islamisté z Muslimského bratrstva.* Dnes pozor na silnicích - téměř dvě stovky regionálních silnic prvních a druhých tříd budou blokovat pomalou jízdou traktory a valníky. Zemědělci tak budou protestovat proti rušení zelené nafty, které je součástí úsporných opatření a o kterých dnes rozhodne vláda. Na vládě si chtějí zemědělci také vynutit osvobození vína od spotřební daně.* Jak z krize ven a že pouze úsporná opatření nestačí - o tom dnes budou jednat lídři sedmadvacítky na mimořádném summitu v Bruselu. Návrhů je prý mnoho. I Václav Klaus má osmero k nápravě, přednesl na konferenci v Chicagu. Komu se je chce číst, více na dnešních serverech nebo v denících. Komu se nechce číst, ve zkratce: Pozor na zelené!Možná i na tyhle. Pro jistotu. Green Day a Boulevard Of Broken Dreams.

09:19
Janoušek možná k výslechuPřikryt „pláštíkem“ jiných kauz už není v záři mediálních reflektorů případ lobbisty a pražského kmotra Romana Janouška. Ačkoli silně podnapilý srazil ženu, způsobil jí zranění, z místa nehody ujel a následně utíkal před policií, neskončil na záchytce ani v policejní cele. Kvůli chybám při zadržení bylo naopak potrestáno pět policistů, jeden z nich kázeňsky, zbylí čtyři mají snížený plat. Janoušek navíc dosud na policii nevypovídal a zůstal mu i řidičský průkaz.Výslechy spějí ke konci, do konce týdne by měli být vyslechnuti poslední dva svědci z patnácti. Pak bude znovu předvolán i Janoušek, který vypovídat odmítá, protože prý nemá možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu.Janoušku, Janoušku… To se dělá?

10:37
Kdo šíří dobré jméno Česka?Ty, kdo se „podílejí na šíření dobrého jména České republiky v zahraničí“, ocení česká diplomacie v čele s Karlem Schwarzenbergem 1. června ty. Jde o dvanáctku laureátů z 11 zemí. Mezi nimi se objevuje například jméno architektky Evy Jiřičné, která působí ve Velké Británii, Jiřího Chmele, chartisty a zakladatele českého kulturního exilového centra ve Vídni či krasobruslařky Áji Vrzáňové, žijící v USA.Damien Marley a Beautiful.

10:53
A bude hůř? Nebo líp? Ale kdy?Vstup akcií Facebooku na Nasdaq byl před pár dny ekonomickou senzací, ovšem dnes jsou propadákem. Na akciích vydělali pouze ti, kteří je nabízeli v první vlně, tedy sami zaměstnanci Facebooku. Naopak ti, kdo nakoupili a chtěli prodávat dál, zjistili, že akcie oslabují a tento propad se nedaří zastavit. Během dnešní noci oproti vstupní ceně ztratily už 20 procent. Ukazuje se totiž, že až hysterický zájem investorů nemá reálný podklad a že akcie byly předražené.Facebook song.

11:52
Když můj kraj bouře ničí…Vláda na svém dnešním jednání schválila zvýšení DPH z 15 na 21 procent, a to od příštího roku. Živnostníci, kteří budou chtít uplatňovat paušál, přijdou o některé daňové úlevy, ruší se stropy na zdravotní pojištění a ruší se též zelená nafta, kvůli které dnes probíhají blokády zemědělců. Všechna tato a ještě další opatření mají snížit schodek veřejných financí pod tři procenta HDP.Novely zákonů míří do parlamentu, pokud projdou, musí je ještě schválit prezident.Když můj kraj bouře ničí… zpívá Petr Spálený v hitu z roku 1970 Můj dům.

12:20
Vojenský letoun havaroval na letišti v ČáslaviPo přistání na čáslavském letišti havaroval ruský vojenský letoun, kterému se nevysunul podvozek a sjel z ranveje. Stroj s více jak dvaceti lidmi na palubě začal hořet, jsou hlášena zranění, hlavně popálení, oběti na životech pravděpodobně nejsou.

13:01
Peníze ruského blogera prověří FSBRuský poslanec za vládní stranu Jednotné Rusko Ilja Kostunov se chystá požádat Federální bezpečnostní službu (FSB), aby prověřila účet známého bojovníka proti korupci Alexeje Navalného. Má údajně důkazy o tom, že peníze, které na účet určený pro boj s korupcí chodí peníze i ze zahraničí, což je podle ruského zákona zakázáno.„Dostal jsem jisté materiály, které mluví o tom, že některé peníze přišly ze zahraničí,“ cituje Kostunova ruská služba BBC.Právník Alexej Navalnyj před lety založil společnost Rospil, která rozkrývá korupční pozadí zejména státních firem. Na vyhledávacím serveru Yandex (něco jako Google nebo Seznam) založil účet, do kterého mohou lidi na podporu tohoto projektu posílat finance. V dané chvíli se na účtě nachází kolem 5 milionů rublů. Na svém blogu nedávno zveřejnil veškeré účetnictví Rospilu. Kostunov ale nevěří v jeho „pravost“.Navalnyj je mimo jiné i neoficální lídr opozičního hnutí. Za účast na protestních mítincích si v současnosti odpykává patnáctidenní trest. Na svobodu by měl vyjít už zítra. Pro opozičníky, kteří tak trochu tápou jak dál, bude jeho účast velkou vzpruhou.Noize MC: Mercedes S666

14:09
Jak ožrat turistyCzechTourism jako vládní agentura na podporu cestovního ruchu má - za peníze daňových poplatníků - lákat turisty do Česka jako do atraktivní turistické destinace. Jak si to představuje, se ukazuje na jedné z hlavních akcí, kterou letos podpořila: Pivní festival v Praze na pražském Výstavišti. který navíc poutá vulgárními sexistickými billboardy. Mozkový trust CzechTourisme evidentně zamrzl v myšlení chlast a hezký holky, to jsou ty naše pravé české trumfy, jak nalákat turisty. Přece co je víc - český pivo a česká holka, hezká holka!Na spravení chuti Björk.

14:3833
 let za pomoc při dopadení bin LádinaPákistánský soud poslal lékaře Šakíla Afrídího, který pomohl CIA s pátráním po Usámovi bin Ládinovi, na 33 let do vězení za spiknutí proti Pákistánu a velezradu.Afrídí řídil falešnou očkovací akci, díky které se americkým tajným službám podařilo získat vzorky DNA obyvatel bytu, kde se Usáma ukrýval. Speciální komando Spojených států pak loni v květnu bin Ládina zabilo. USA o akci neinformovaly pákistánské činitele a Islámábád označil akci za narušení své suverenity. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová Pákistán už dříve vyzvala, aby lékaře propustil, protože jeho čin posloužil americkým i pákistánským zájmům.

15:13
Žádné iluze o UkrajiněŠance na léčení v zahraničí u vězněné expremiérky Julije Tymošenkové klesly poté, co ukrajinský parlament neschválil novelu zákona, která by léčbu vězněných v civilních nemocnicích i v zahraničí umožňovala.Návrh předložil začátkem května nezávislý poslanec Taras Čornovil. Jeho návrh vzbudil emoce - zástupci vládní Strany regionů prezidenta Janukovyče jej označují za „urážku zdravého rozumu“, opozice před hlasováním na protest opustila jednací sál: „zloději a podvodníci“, kteří se obohatili na úkor státu, by podle slov jednoho z poslanců neměli mít možnost se na jeho náklady léčit.Na ukrajinské téma si přečtěte článek Martina M. Šimečky a Luboše Palaty Fotbal a šachy v aktuálním čísle Respektu.

16:28
Odměna za udání softwarového pirátstvíČeská pobočka protipirátské organizace BSA nabídne finanční odměnu za udání softwarového pirátství ve firmách. Ta dosáhne až 10 procent z vysouzeného odškodnění. Podle Českého rozhlasu tak BSA reaguje na množství anonymních udání většinou z řad bývalých zaměstnanců. „Lidé, kteří by přišli s takovým oznámením a ve firmě by se nelegální software opravdu našel, by dostali určité procento z odškodnění výrobců softwarů. Slibujeme si od toho, že ubude anonymů a budou se na nás obracet lidé opravdu s velkými rybami,“ říká Jan Hlaváč z BSA.Mělo by se tím zjednodušit postihování firem, a to kvůli novému zákonu, který umožňuje stíhání celého podniku, a ne pouze konkrétních osob, které nelegální software instalovali nebo si jej stáhli - ovšem mnohdy právě s vědomím nebo na příkaz firmy.A pozvánka na dnešní večer na pražský Strahov do Klubu 007 na newyorské Obits.

17:50
Šustění bankovek není nic tichéhoOdborník na odposlechy Pavel Maletínský na iDnes.cz uklidnil znepokojené občany, kteří si nebyli jisti tím, zda mohly odposlechy zachytit kromě rochnění Ratha, Kotta a Pancové nad sedmi miliony i šustění bankovek, když se jimi s požitkem probírali. „Lidé si představují, že je to něco neznatelného. Ve skutečnosti to není nic tichého,“ řekl. Den se ještě nechýlí ke konci, služba DJ ano, z celodenního sledování zpráv jí už „šustí“ hlava.Narozeniny zítra oslaví Robert Allen Zimmerman alias Bob Dylan, narodil se 24. května 1941. Závěrečná skladba tedy Bob Dylan: Tangled Up In Blue. Doporučuji také k přečtení článek Petra Třešňáka Nekonečné turné Boba Dylana z archivu Respektu.

18:59
Právě se píše…Patnáctiletý chlapec z Břeclavi se nestal obětí brutálního útoku, jak původně vypověděl policistům, kdy za účtočníky označil tři muže, zřejmě Romy. Napaden měl být proto, že jim nedal cigaretu. Zranění, kvůli nimž přišel o ledvinu, si způsobil pádem z výšky. Na zábradlí v bytovém domě předváděl gymnastický cvik a spadl o patro níž. Útok si vymyslel, protože se bál reakce matky. Dospěla k tomu policie při vyšetřování případu. Výsledek dnes v Brně oznámil novinářům šéf vyšetřovatelů Luděk Blahák. (www.ceskenoviny.cz)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].