Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 17. prosince 2014

Václav Klaus, člen Putinterny? • Autor: Milan Jaroš
Václav Klaus, člen Putinterny? • Autor: Milan Jaroš

Dnes má v Čechách pršet, teplota se očekává mezi nulou a pěti stupni. Mraky přichází ze západu, takže Moravu čeká ještě spíš polojasno.  Jinak sedmnáctého prosince 1938 vyšel v časopisu Mladý hlasatel první díl seriálu Rychlé šípy. Tady je o tom víc. Atady je něco o tom, jak Rychlé šípy dopadly později, kdy už se jim Jaroslav Foglar nevěnoval. (Bohužel nekvalitní nahrávna komplikuje porozumění textu, kde se to všechno říká.)

08:05
Bude rubl dál padat?Pověstné trhy - a pravděpodobně nejen ony - čekají, jak se bude dnes vyvíjet kurz ruského rublu. Během včerejška začal strmě padat poté, co se ruská centrální banka pokusila rubl zachránit neobvykle velkým zvýšením úrokových sazeb. Trhy ovšem tohle rozhodnutí vzaly jako přiznání velkých problémů a vyvolaly zcela opačný vývoj. Téma pádu je teď v Rusku natolik rozšířené, že se začalo mluvit také o pádu vlády. Rusové se totiž své měny horečně zbyvují a dál jí tlačí dolů. O osudu prezidenta Putina zatím nebyla řeč. Pozorovatelé soudí, že jeho pozice je silná a bude se jí snažit udržet tím, že obětuje premiéra Medveděva.Tady je stručná rekapitulace toho, jak to teď v Rusku vypadá.   

09:16
Putinterna? Vzorným členem je VKA ještě jednou Rusko, byť oklikou přes Polsko. DJ si drze půjčil včerejší facebookový statut novináře ČT Josefa Pazderky a tady jej nabízí k přečtení:Bývalý Putinův ekonomický poradce Andrej Illarionov v rozhovoru pro polský týdeník Wprost: „Co znamená název "Putinterna“? To je neformální, ale velmi vlivná skupina lidí, podporujících Vladimira Putina. Její členové se v ruském prezidentovi zhlédli a jsou za to reálně odměňováni. Jejich politická orientace přitom není důležitá. Patří k nim šéfová francouzské Národní Fronty Marine Le Penová, český prezident Miloš Zeman, maďarský premiér Viktor Orbán nebo bývalý italský premiér Silvio Berlusconi. Získali je. Pokoušeli se získat i další, ale ne vždy se jim to podařilo. Nejlépe se získávají politici z Evropy, v USA to jde hůř, složité je to v zemích, které k Rusku přiléhají, třeba v Polsku. Ideálním příkladem člena Putinterny je bývalý český prezident Václav Klaus. Inteligentní člověk s velkým přehledem a dobrým vzděláním. Jeho institut publikuje všechno, co řekne nebo napíše Putin. Klaus naprosto přejal Putinovu interpretaci dění na Ukrajině. Oddanějšího člověka Putin v Evropě nemá." (Wprost, Nr 51–52, 15.-28.12.2014, str. 106)Atady je ještě jeden Výlet.  

10:40
Mohu být poslední, prohlásil dalajlámaJeho svátost dalajláma v rozhovoru pro BBC prohlásil, že může být na delší dobu posledním nositelem tohoto titulu. Dalajláma oslaví příští rok v červenci osmdesátiny, úvahy o jeho nástupnictví ale nejsou nové. Vedou se minimálně od okamžiku, kdy se Čína pokusila zmanipulovat výběr pančhenlámy, druhého nejvyšího duchovního Tibetu. Čínský režim vybral svého kandidáta a tibetský pančhenláma brzy na to zmizel. Vedení tibetské exilové komunity má obavu, že totéž provedou Číňané s výběrem příštího dalajlámy. Řešením může být právě rozhodnutí, že nový dalajláma nebude vybrán vůbec, jeho pozici by pak zřejmě převzal karmapa, který také žije v indickém exilu.Tady je Tashi Chodron a exkurze do tibetské pop music. 

11:53
Popálený muž bojuje o životV nemocnici na pražských Vinohradech bojuje o život šestapadesátiletý muž, který se včera na Václavském náměstí polil hořlavinou a zapálil. Náhodní svědci uvedli, že z něho okamžitě vyšlehl třímetrový plamen. Někteří se jej svými kabáty pokusili uhasit, co se ale údajně povedlo až přineseným hasicím přístrojem. Motivy činu nejsou známé. Na místě se sice našla taška, policie ale odmítla říct, jestli v ní byl dopis na rozloučenou. Během dnešního dopoledne se objevily dohady, že zapálení může souviset s hospitalizací  v bohnické psychiatrické léčebně, odkud si muž včera vyšel na vycházku.Tady je hudba. 

13:19
Evropská komise hrozí, že zastaví dotace, služební zákon se jí stále nelíbíEvropská komise (EK) stále není spokojená s českým zákonem o státní správě. Jak informují lidovky.cz, napsala české vládě dopis, kde požaduje řešit ještě několik výhrad. Jinak nedovolí čerpat evropské dotace určené pro nové rozpočtové období, které začíná od ledna 2015. Evropské komisi už ale vadí jen detaily - způsob vyplácení úředníků, zveřejňování výběrových řízení na nová místa a transparentnost těchto řízení. Podrobnosti těchto výhrad zatím neznáme.  Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová snahu vlády vyhovět požadavkům nedávno v Bruselu obhajovala. Měla ale těžkou pozici. Česko je vnímáno jako nedůvěryhodná země, které EK nechce ustupovat. Schválení reformy státní správy totiž Češi slibovali už na začátku minulého rozpočtového obobí před rokem 2007. Pak ale  svoje sliby nedodržely. Tentokrát zřejmě EK žádné bianco šeky dávat Česku nechce.Tady je hudba. 

14:33
Bezplatný ráj německých dálnic končíNěmecká vláda schválila zákon o poplatcích za dálnice. Češi tak budou na cestě autem po dálnici kamkoliv do západní Evropy platit. V Rakousku stojí desetidenní dálniční známka 8,70 eur, v Německu má od roku 2016 stát deset eur. Známka na dva měsíce pak 22 eur. Sami Němci platit nebudou. Povolení jet na dálnici si sice formálně koupí, částku jim pak ale stát strhne při každoroční platbě daně z auta. Výhrady má Evropská komise, podle níž systém diskriminuje zhraniční majitele aut. Není ale zatím jasné, jak se komise s těmito výhradami vypořádá.A ještě jeden z uživatelů německých dálnic a  - Nakrm moje ego

16:18
Sedláček nechce být jako Agnieszka HollandRežisér a propagátor nosení mikin Robert Sedláček dnes v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV vysvětlil, proč ve svém seriálu České století ztvárnil Václava Havla jako „neschopného ňoumu“, jak tomu mnozí Havlovi známí  a pamětníci revoluce označovali. Sedláček prohlásil, že nechtěl dopadnout jako polská režisérka Agnieszka Holland, která podle něj ve filmu o Janu Palachovi popsala příliš komunisty jen jako „zlé“ a jejich odpůrce jako „dobré“. se dá samozřejmě polemizovat a Holland by zřejmě polemizovala. Ať už ale polská režisérka skutečně projevila příliš černobílé vidění, nebo ne, Sedláček vlastně potvrdil výhrady svých kritiků. Během revoluce a v letech před nimi byli disidenti skutečně ti, co chtěli sovodu, demokracii a slušnost ve veřejném prostoru. Tedy - zkráceně řečeno - ti „dobří“. Komunisti chtěli opak, těžko je proto můžeme v jakémkoliv smyslu vnímat jako pozitivní postavy. Tím, že se Sedláček tohoto dělení lekl a historické kontury rozmatlal, potvrdil, že jeho umělecké záměry dostaly přednost před realitou.Tím se s vámi DJ loučí a posílá poslední písničku

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].