Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 12. 10. 2011

Neberte nám naše dotace. Tohle nepřežijem. Búúú. • Autor: Milan Jaroš
Neberte nám naše dotace. Tohle nepřežijem. Búúú. • Autor: Milan Jaroš

07:47
Dobré ráno s Radičovou Československo se probouzí do dne, kdy končí vláda Ivety Radičové. Bratislavská socioložka, která se vloni velmi překvapivě stala premiérkou, nedokázala přesvědčit své koaliční partnery - radikály ze  strany Svoboda a Solidarita, aby udělali to, co všechny ostatní vlády v eurozóně, tedy podpořili vznikající fond na záchranu ohrožených evropských ekonomik. Radičová spojila hlasování s důvěrou své vlády, tím pádem podá demisi. K tomu bude mít dnes zataženo, teploty do 13 stupňů škály Anderse Celsia.Tady je klip, který poměrně věrně zachycuje včerejší atmosféru ve Slovenské národní radě. Pro zapomnětlivější čtenáře - klip vznikal  v čase, kdy SNR měla zvyk vítat některé přijímané zákony zpěvem.

08:14
Co bude po Radičové?Co tedy ze slovenského „ne“ vyplývá? Další nejistota pro finanční trhy, jinak zatím nic. Balík peněz určený pro záchranu Řecka a případně dalších ohrožených ekonomik funguje dál (v létě získal 440 miliard), zatím ovšem nedojde z jeho navýšení na 780 miliard. Právě tohle navýšení má přitom dát najevo, že eurozóna je odhodlaná krachující ekonomiky zachránit, což má vést k potřebnému uklidnění finančních trhů. Porozovatelé slovenské scény v tuto chvíli očekávají, že slovenský parlament bude „během dnů“  (jak píše analýza BBC nebo spiegel.de) hlasovat o tzv. eurovalu podruhé, tentokát již s podporou šéfa opozice Roberta Fica. Ten totiž dosáhl svého tím, že svrhl vládu. Od začátku sporu ale patří k přesvědčeným zastáncům eurovalu.   Tohle posíláme Ivetě Radičové (a samozřejmě také jejímu novému koaličnímu partnerovi Robertu Ficovi).

08:36
Češi a euroA pojďme do Prahy. Češi se před časem s evropskou společnou měnou a evropskými partnery vypořádali podobně jako šéf strany Svoboda a Solidarita Richard Sulík a pojem „euro“ tak pro ně dnes jako kdysi evokuje mnohem víc mistrovství Evropy ve fotbale. Po včerejší nečekané výhře na hřišti Litvy, čeká český tým vymodlená účast v baráži. Losování proběhne zítra a soupeřem by měl být někdo ze čtveřice Turecko, Estonsko, Černá Hora, Bosna.A tady malá ukázka toho, co si dnešní DJ o baráži na euro myslí.

09:56
Tisíc Palestinců za ŠalitaNávrat Gilada Šalita domů se zřejmě velmi přiblžil. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že jeho vláda včera podepsala dohodu s radikálním hnutím Hamás. Šalit sloužil svoji základní vojenskou službu na hranicích s Gazou, kde byl před pěti lety přepaden palestinskými militanty a odvlečen do Gazy. Od té doby jej Hamás drží na neznámém místě. Izrael dokonce v lednu 2009 podnikl útok na Gazu s cílem osvobodit Šalita, ovšem bez úspěchu. Hamás za vydání Šalita požaduje propuštění tisícovky palestinských vězňů. Izraelská vláda tento nepoměr nikdy neodmítla, dohoda ale vázla na detailech. Teď se zdá, že je vše vyřešeno. V první fázi by mělo izraelské věznice opustit 450 Palestinců, pak Hamás pustí Šalita a potom Izrael pustí zbylých 550 Palestinců. Podle průzkumů veřejného mínění velká většina izraelské veřejnosti s výměnou souhlasí.Tady je video, jímž Hamás před dvěma lety dokazoval, že Gilad žije.

10:25
Odhalený atentát na saúdskoarabského velvyslanceAmerická policie odhalila přípavu atentátu na velvyslance Saúdské Arábie ve Washingtonu. Američané přitom zjistili, že akce byla připravována a financována z Íránu a provést ji měl najatý vrah z prostředí mexických drogových skupin. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že její vláda podnikne kroky, jimiž se bude chtít Írán ještě víc izolovat. Podle expertů může případ ukazovat, že se Írán radikalizuje a snaží se dál spolupracovat s teroristickými skupinami.   Íránci ale naopak říkají, že mají Západ rádi a že chtějí být součástí naší atomové rodiny.

11:49
Jak dál na SlovenskuV Bratislavě dnes budou probíhat jednání o tom, jak vyřešit vládní krizi. Jisté je, že kabinet Ivety Radičové končí. Další jistotou je pak snaha části vládní kolaice a největší opoziční strany Smer co nejdřív na podruhé schválit tzv. euroval. Jednání dnes povedou šéf Smeru Robert Fico a šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Fico může chtít zásadní podíl na vládě anebo možná ještě radši slib předčasných voleb. Hlasování o eurovalu by pak mohlo být ještě do konce týdne. Zbytek eurozóny na to totiž netrpělivě čeká a je těžko představitelné, že by Slovensko jako malý a nejmladší člen eurozóny záchranu EU blokoval.Češi mají možná pocit, že na celou věc pohlíží z bezpečného odstupu, tak to ale není. Nejistota v eurozóně bude mít kvůli výši úrokových sazeb a dalších indikátorů vliv i na zdejší ekonomiku. Další efekt je pak možné čekat v budoucnu. Pokud by náhodou došlo k rozpadu eurozóny a začnalo by vznikat nové, severoevropské euro, budou mít události z tohoto úterý velký vliv na vzájemnou důvěru. Jinak řečeno - Němci budou po slovenské zkušenosti dvakrát opatrní, aby vstupovali do nové finanční unie s nezodpovědnými a politicky chaotickými zeměmi východní Evropy.

12:19
Co třeba raketou do tmy?Středa 12. října se nám úspěšně přehoupla do druhé poloviny a pro ty, kteří už začínají přemýšlet, co budou dělat večer, nabízíme formou poledního songu jeden typ - letět raketou do tmy.

12:27
Exkluzivně: Už končí i náměstek protikorupční policieOd protikorupční policie odchází podle informací Respektu další klíčový policista. Po vyšetřovateli připadu Pandury Františku Zahálkovi končí i náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Veselý, a to ke konci listopadu. Důvody jeho odchodu zatím nejsou jasné. Vzhledem k tomu, že Veselý dohlížel na většinu velkých korupčních případů, bude to znamenat komplikaci jejich úspěšného rozklíčování.Can't Stand Losing You, říkají k tomu The Police.

13:06
Barma: junta se smiřuje s opozicíV Barmě, zemi s jedním z nejhorších režimů na světě, dochází k nečekanému politickému tání. Posledním důkazem je dnešní propuštění sto padesáti politických vězňů z asi dvou tisíc, které kritici režimu evidují. Loni na podzim napřed režim propustil vůdkyni opozice Aun Schan Su Ťij a povolil jí poměrně volný pohyb po venkově. Pak se s ní sešel prezident a šéf junty k přímým rozhovorům. O jisté změně svědčí také nedávné rozhodnutí junty po dlouhém váhání nepostavit velkou přehradu na řece Irrawaddy, kterou velmi vehementně podporovala Čína, což je největší spojenec junty. Například týdeník Economist v komentáři ve svém posledním vydání nabádá, aby Západ náznaky politických změn v Barmě uvítal, jinak hrozí, že bez projevené vstřícnosti se junta opět uzavře do sebe.

14:09
Brusel chce konečně snížit zemědělské dotace, Česku se to nelíbíEvropská komise představila plán, jak ušetřit na přebujelé, příliš drahé společné zemědělské politice EU. Ta je často kritizovaná i v Česku, teď se ale Čechům nelíbí ani plán úspor. Ten je totiž veden logikou, která zasáhne velké, neekologicky orientované velkofarmy. Komise chce v první fázi omezit přímé platby tak, že jedna farma by dostávala maximálně 300 tisíc eur (7,4 milionů korun) za rok. Dotace by se navíc vázaly na ekologická kritéria hospodaření. To se nelíbí českým zemědělským bossům, jako je viceprezident Agrární komory Bohumil Belada. Českému zemědělství totiž dominují velké podniky, které jsou pozůstatkem dílem komunistického zemědělství a dílem problematické privatizace v 90. letech.Sedm a půl milionu ročně jako podpora z Bruselu - řečeno s klasikem, pánové, kdo z vás to má?

14:35
Filip a spol. mají zaplatit 40 milionů Z médií se někdy zdá, že novináře zajímají jen špatné zprávy. Tady je důkaz, že tomu tak není: Pražský odvolací soud dnes rozhodl, že KSČM musí zaplatit pokutu 40 milionů korun italské firmě Poste Re. Té komunisti před lety nabízeli k prodeji své sídlo v ulici Politických vězňů nedaleko Václavského náměstí. Dohodli cenu 410 milionů korun a vyinkasovali zálohu 40 milionů. To bylo v roce 2005. Pak se ale komunistům zdála cena příliš malá, od prodeje odstoupili, zálohu vrátili. Tím ovšem podle soudu vznikla firmě Poste Re škoda, kterou teď komunisti musí zaplatit. Jak připomíná server novinky.cz, jde z pohledu komunistů o poměrně hodně peněz. Celá volební kampaň do Sněmovny je oficiálně stála 10,2 milionu korun.Na zahnání deprese posíláme do Politických vězňů pěknou písničku.

15:38
Učitelé píší ministrovi - respekt!Tohle nelze pominout: Sedm středoškolských učitelů z Plzně napsali otevřený dopis ministru školství Josefu Dobešovi, v němž píší: „Vaše duchaprostá rétorika, podpora ultrakonzervativních katolíků, mytologických nacionálních klišé, lidí přímo spojených s extrémismem, záliba v měření, vážení a nálepkování studentů, to vše nám už měsíce slouží jako materiál umožňující vyučovat o druhé republice či o rozdílu mezi vlastenectvím a náckovstvím.“ O dopisu podrobněji si lze přečíst například na iDnes.cz.V budoucích osnovách na výuku vlastenectví by určitě neměly chybět ani dobré klipy, třeba jako tento.

16:22
Slovensko se těší na volební březen Ještě jednou a dnes naposledy Slovensko: předsedové dvou hlavních stran SDKÚ a Smer se dnes odpoledne dohodli, že do pátku parlament schválí euroval. Východiskem z vládní krize pak mají být předčasné volby, naplánované na 10.března. Do té doby má vládnout Iveta Radičová, ministři za odbojnou stranu SaS už z vlády odešli.  DJ usilovně lovil z paměti něco ze slovenské hudby. Jeho obzory ale bohužel končí někde u Miši Kašáka, tak alespoň jeho.

17:17
Ať žije nulová toleranceVysoký manažer americké společnosti Dow Jones, vydávající deník The Wall Street Journal, Andrew Langhoff rezignoval dnes na svoji pozici. Důvodem je interní zjištění společnosti, že její evropská mutace otiskla minimálně dva články na objednávku nizozemské konzultační firmy. Vedení Dow Jones prohlásilo, že Langhoff za selhání přímo nemůže, společnost chce ale dál razit nulovou toleranci k etickým selháním.S řečnickou otázkou, jakpak jsou na tom s psaním na objednávku české deníky a týdeníky, se s vámi dnešní DJ loučí a posílá ještě jednu hudební vzpomínku na 80.léta.  

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].