Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 26. ledna 2015

Řekové oslavují vítězství strany Syriza ve volbách. • Autor: Globe Media /  Reuters
Řekové oslavují vítězství strany Syriza ve volbách. • Autor: Globe Media / Reuters

08:08
Dobré ráno všemDnešní DJ vás zdraví, v polojasném a skoromrazivém dni slaví svátek Zora, což je krásné jméno slovanského původu, značící Jitřenku. Jinak se tak také jmenovala slovanská bohyně, čeho jiného než krásy. Ach. Škoda, že Zory pomalu mizí. Ale naštěstí jen pomalu. Jejich úplného zmizení se nikdo z vás, kdo tohle čtete, pravděpodobně nedožije.Jina svátků je samozřejmě i spousta dalších, napříkad Polykarpa, a jak říká pranostika, „na svatého Polykarpa, vody plná každá škarpa“. Dnešní DJ byl včera v Drážďanech a může potrvrdit, že to platí u Čechů i Sasů.Vstupujeme do dne, který v Řecku přepisuje politickou mapu, neboť ve včerejších volbách zvítězila levicová Syriza, a válka na východní Ukrajině nadále pokračuje na chmurné cestě k větším rozměrům. A pozor na tahini, prodávané pod značkou Alnatura. Je v ní podle zjištění potravinářské inspekce salmonela. Buďte rádi, že dnešního DJe jen čtete. Hádejte totiž, jakou sezamovou pastu použil, když se relativně nedávno pokoušel napodobit hummus.Ale zatím dobrý.Příjemné rychlé ráno!

09:09
Malaysia Airlines - už zase něcoJeden by tyhle aerolinky - kdysi plnohodnotnými členy exkluzivního pětihvězdičkového klubu - skoro politoval. Nejprve jim zmizí letadlo s pasažéry. Lépe se to nazvat nedá. Sám dnešní DJ jednou v pátek (týden po ztrátě) dopisoval na konec textu, že nález trosek je otázkou hodin. Tak nepředstavitelné to pro všechny experty bylo.A pak jim další, zase plné pasažérů, sestřelí pravděpodobně proruští separatisté nad Ukrajinou.Jasně, letadlo se vám nemá co ztrácet, a nad Ukrajinou bylo radno nelétat - ale čekal to někdo z dnes chytrých?A teď se do nich ještě pustil ISIS. Respektive jeho jakási kyber-odnož, skupina Lizard Squad, a to vtipem na úrovni slabších dílů České sody. Na stránkách MA, věnované nešťastnému ztracenému letu MH370, nalezl návštěvník chybové hlašení „404 - Plane Not Found“.Hoho, haha!Proč si ještěří komando vybralo právě MH370 a právě teď, není zřejmě. Z Malajsie ale pochází mnoho bojovníků Islámského státu, které omrzela rodná zem a šli zlepšit svět do Levanty, takže malajsijské bezpečnostní služby, už teď v pohotovosti, jsou v pohotovosti ještě větší.

11:05
Řecko má koaliciNejprve oprava z minula: ještěří skvadróna už svou podporu ISIS stáhla. Prý. Ale teď k věci.Řecko má novou koalici, která by chtěla vládnout zemi. Je to protiúsporná koalice a tvoří ji levicová Syriza (jasný vítěz voleb) a Nezávislí Řekové, jinak také odrodilci od strany konzervativní. Tedy levice s pravicí si podaly ruce. Jejich hlavním cílem je zbavit Řecko břemene splácení obrovitého dluhu (především evropským zemím), který dle nich brzdí rozvoj země a brání v cestě z táhle krize, která Řecko zbavila už třetiny národního bohatství (řečeno zjenodušeně a s makroekonomy).

12:13
Poradní hudbaRespekt se radí, což vypadá jako velká spousta mluvicích hlav, a z toho důvodu tématická hudba.

14:40
Chcete vidět podmořský les? Je v BritániiU Norfolku. Kdysi v něm řádili pravěcí lovci, než celé území zalilo Severní moře. To ještě bylo možné přejít suchou nohou z Británie do Německa. To už dnes možné není. Škoda. Možná až deset tisíc let starý les objevili dva podmořští badatelé díky mohutným bouřím předminulý prosinec. Pod hladinou je jen kousek. 

15:45
Takové hezké jménoFrancouzský soud zakázal rodičům pojmenovat svou dceru - Nutella. Tedy jako hnědá sladká nátěrka, kterou má ráda Štěpánka Hilgertová. Po popudu matrikářky seznal, že by nešťastná holčička „posměškům či zesměšňování“. Rodiče ustoupili a Nutellu čeká život pod falešnou a neautentickou identitou Ella.

16:55
Techvěd mix a loučeníMedůzy cítí mořské proudy a cíleně plavou proti nim. Skotští vědci zpomalili světlo. V Jižní Africe bylo upytlačeno rekordní množství nosorožců -1215. V Massachussets vypěstovali tunovou dýni (ne teď, už o trochu dříve, ale je to zajímavá zpráva i tak). Sonda NASA se dostala na dohled k Plutu a přinese nové fascinující obrázky jeho mrazivého povrchu. Nelegální rybaření chtějí vědci nově potírat pomocí satelitového sledování lodí. Američtí vědci pomocí laseru upravili vlastnosti kovu tak, že doslova odráží kapky vody.Mějte se hezky!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].