Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 23. 4. 2012

Prozatímní vítěz (Francois Holland) • Autor: Globe Media /  Reuters
Prozatímní vítěz (Francois Holland) • Autor: Globe Media / Reuters

07:58
Čeká nás letní počasíZačátek týdne bude ještě ve znamení proměnlivé oblačnosti, občas má pršet a může přijít i bouřka. Zato od čtvrtka meteorologové předpovídají vysoké teploty, až 27 stupňů C. Počasí by mohlo místy překonat více než sto let staré teplotní rekordy.Nina Simone a Here Comes the Sun

08:01
Koalice končí, vládnout bude dálPředsedové vládních stran Petr Nečas (ODS), Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Radek John (VV) se včera dohodli, že vládní koalice skončí k 27.dubnu. Jednání v Kramářově vile bylo rychlé, trvalo půl hodiny. Strany mají dál podporovat dohody o rozpočtových škrtech, například zvýšení daně z přidané hodnoty, pomalejší valorizaci důchodů či zavedení zápisného na vysokých školách. Po včerejšku to tedy vypadá, že předčasné volby nebudou. Zřejmě se nebude ani měnit složení vlády. 

08:27
Břeclaví prošel protiromský pochodZhruba dva tisíce lidí včera pochodovaly Břeclaví. Záminkou jim byla událost z minulé neděle, kdy tři útočníci brutálně zbili patnáctiletého chlapce. Ačkoliv policie zatím neřekla, kdo útočil, lidé mají jasno. Byli to nejspíš nějací Romové. Demonstranti nesli nápisy jako „Zastavme cikánský teror“ či „Radnice spí, cikán vraždí“. Asi stovka demonstrantů se nakonec vydala do míst, kde v Břeclavi bydlí Romové. Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti agitoval, aby lidé jeho stranu volili v krajských volbách.

09:15
V prvním kole francouzských prezidentských voleb zvítězil socialista HollandeSocialistu Francois Hollanda volilo přes 28 procent lidí, současný prezident Nicolas Sarkozy je se ziskem přes 25 procent hlasů druhý. O prezidentské křeslo se utkají ve druhém kole, které bude 6.května. Vysoký zisk, přes 20 procent hlasů, si připsala i krajně pravicová kandidátka Marine Le Penová.Francouzská ulice a Zaz s Les Passants

10:12
Peake stále shání poslancePro založení nového poslaneckého klubu potřebuje vicepremiérka Karolína Peake devět poslanců, má jich zatím teprve sedm. Její přesvědčovací strategie je prostá, poslanci podle ní buď od Věcí veřejných zběhnou do jejího nového klubu nebo kvůli předčasným volbám přijdou o dobře placené poslanecké funkce. Peake se bude snažit přesvědčit například Otto Chaloupku, který je momentálně ve Spojených státech. Vyjednává také s bývalým místopředsedou VV Milanem Šťovíčkem. Její pokus získat na svou stranu Josefa Novotného a Miroslava Petráně selhal.Try (Just a Little Bit Harder, Baby)

10:50
Předseda poslaneckého klubu TOP 09: Peake nemusí mít klubPetr Gazdík, předseda poslanců TOP 09, má s Karolínou Peake slitování. Řekl iDNES, že pro pokračování vlády není nutné, aby Peake sehnala dost poslanců na založení svého nového klubu. „Stačí nám spolehlivá, stabilní většina pro schvalování vládních návrhů, aby nezáleželo na tom, jak se jeden, dva poslanci vyspí,“ řekl Gazdík.

11:50
Dumbrovský končí na Nově, je prý starýDlouholetý moderátor Televizních novin stanice Nova Pavel Dumbrovský (54) končí. Podle deníku Blesk jsou toho příčinou množící se stížnosti na moderátora a fakt, že je již starý. Nehodí se prý kvůli tomu dost dobře ke své mladší moderátorské partnerce.

12:30
Nad elektrárnou „kmotra“ Nováka přimhouřil kraj očiSluneční elektrárna v Moldavě na Teplicku vyrostla v rozporu se zákony. Chybí jí nutná výjimka, týkající se ochrany živočichů a rostlin. Ministerstvo životního prostředí uložilo kraji, aby konal. Ústecký krajský úřad ale konstatoval, že teď už nemá smysl zabývat se povolením, elektrárna stojí, je v provozu a je zkolaudovaná. Příčinou vstřícného postoje může být fakt, že elektrárnu postavila firma, za kterou stojí bývalý senátor a vlivný člen ODS Alexandr Novák.Podivný spáč:Boty má pokrytý
prachem tý cesty zlý,
zelený sukno v zelený trávě tlí.

13:13
Klasnová nechce kupčit, opouští post místopředsedkyně sněmovnyKateřina Klasnová (VV) rezignovala na funkci místopředsedkyně sněmovny. Zdůvodnila to tím, že nehodlá obchodovat s vládou Petra Nečase (ODS) a podporovat vládní návrhy výměnou za to, že si Věci veřejné udrží sněmovní posty.Kateřino, Kateřino, říkám přímo, že to víno věčně chtěl bych pít …

14:00
Policie chce stíhat poslance VV Otto ChaloupkuPolicie požádala poslance, aby vydali trestnímu stíhání svého kolegu z Věcí veřejných Otto Chaloupku. Podezírá ho z přijetí úplatku. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) řekla, že žádost souvisí s obviněním Chaloupkova bývalého asistneta Vratislava Vařejky. Ten tvrdí, že poslanci musel dávat část svého asistentského platu. Na to, že by Chaloupka mohl posílit její klub si pomýšlí Karolína Peake. Poslanec se zatím jasně nevyjádřil, je ve Spojených státech.

14:20
Peake má devátého poslanceKarolína Peake se může radovat. Sedm jejích spojenců dnes doplnil poslanec Milan Šťovíček, bude podporovat vládu. Další poslanec Miroslav Petráň sice do klubu Peake nevstoupí, podle Aktuálně.cz ale podepíše, že vládu bude podporovat též.

15:24
ODS míní, že záleží na kvalitě poslanců, které Peake získáSituace kolem pokračování vlády Petra Nečase se mění každým okamžikem. Peake má podporu devíti poslanců. Ne všichni ale chtějí do jejího klubu. Někteří představitelé ODS začali mluvit o tom, že nezáleží na faktu, jestli se Peake podaří sestavit vlastní poslanecký klub, ale na tom, jací poslanci ji podpoří. „Číslo jako takové není podstatné. Podstatné je, jací poslanci se za tou většinou nacházejí,“ řekl místopředseda Pavel Drobil. Obdobné mínění má také předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. 

15:58
Nizozemská vláda padla kvůli škrtůmNizozemská vláda končí kvůli sporům o rozpočtové škrty. Premiér Mark Rutte předá ještě dnes rezignaci do rukou královny Beatrix. Menšinovou vládu položily neshody se Stranou pro svobodu Geerta Wilderse. Ta kabinet podporovala, i když nebyla ve vládní koalici. Vláda chtěla prosadit úsporná opatření ve výši šestnáct miliard eur. Wilders ale prohlásil, že je to pro něj nepřijatelné. Nové volby budou na podzim.

16:50
Všeobecná zdravotní pojišťovna bude propouštětNejvětší zdravotní pojišťovna zápolí s příliš vysokými náklady na svůj provoz. Na konci loňského roku zrušila 520 míst, teď mají o práci přijít další tři stovky jejích zaměstnanců. Počet krajských poboček se totiž sníží na polovinu, bude jich šest. Správní rada pojišťovny původně plánovala jen tři pobočky, nakonec ale regionům vyšla vstříc. „Máme nejvyšší náklady na provoz ze všech pojišťoven,“ vysvětlil slučování poboček člen správní rady Jan Farský (TOP 09).

17:34
Bývalý premiér Islandu se podílel na krizi, řekl soudV islandském Reykjavíku se sešel speciální tribunál. Měl posoudit, zda se jedna z islandských bank zhroutila i vinou bývalého premiéra Geira Haardeho. Podle soudu měl expremiér podíl na finanční krizi a kolapsu bankovního sektoru v roce 2008. Trest (až dva roky) mu ale neudělil.

17:57
Nečasova vláda nejspíš požádá poslance o důvěruZatím to vypadá, že koncem týdne předstoupí vláda Petra Nečase (ODS) před poslance a zeptá se jich, zda má jejich důvěru. To by nahradilo původní požadavek, aby Karolína Peake po rozpadu Věcí veřejných sestavila vlastní poslanecký klub. „Ať je tady jasný ústavní krok, který řekne, jestli vláda má nebo nemá většinu ve sněmovně,“ řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Vláda potřebuje získat nadpoloviční většinu přítomných poslanců.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].