Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 21. 5. 2012

Srbský prezident Tomislav Nikolić • Autor: Globe Media /  Reuters
Srbský prezident Tomislav Nikolić • Autor: Globe Media / Reuters

07:59
Teplé jaro a bronzZačněme dobrými zprávami. Meteorologové slibují, že konec jara bude nadprůměrně teplý, denní teploty budou šplhat ke třicítce, na mrazivá rána můžeme zapomenout. Zaradovat se můžeme také z úspěchu českých hokejistů, porazili Finsko 3:2 a vezou si domů bronz. Slováci vybojovali stříbro, mistrem světa je po třech letech Rusko. 

08:05
Nečas bojuje proti kanadským vízůmPremiér Petr Nečas se během chicagského summitu NATO sešel s kanadským premiérem Stephenem Harperem. Pak řekl novinářům, o čem se bavili: Kanada může z české strany čekat problémy při jednání o své obchodní dohodě s Evropskou unií, pokud nezruší vízovou povinnost pro občany Česka. Zavedla ji před třemi lety kvůli rostoucímu počtu žádostí o azyl.Možná to kanadský premiér přece jen myslí takhle: No Means No.

08:37
Kott a Pancová manipulovali nejen BuštěhradBývalý hejtman David Rath je zatím ve vazbě s obviněním kvůli předražené rekonstrukci zámku Buštěhrad. Jeho blízcí spolupracovníci Petr Kott a Kateřina Pancová mají ale podle deníku Insider na kontě ještě další případy. Konkrétně opravu hostivického gymnázia a nákup techniky pro kladenskou a příbramskou nemocnici. 

09:45
Bémův magistrát bude šetřit policiePražský magistrát vyhodil téměř miliardu korun za nefungující projekty. „Vše nasvědčuje tomu, že se některé projekty spustily jen proto, aby se vyvedly peníze z rozpočtu města. S prověřováním nejsme u konce. Ale už teď je jasné, že se budeme muset obrátit na policii,“ řekla radní pro informatiku Eva Vorlíčková (TOP 09). Jedním z projektů je bezdrátové připojení k internetu po celé Praze. Téměř šest set antén se bude muset zase odstranit. Dalším projektem je centrální úložiště dat pro magistrát a radnice.  Stál půl miliardy a také nefunguje. Oba projekty média dříve popsala, teď je tedy jasné, že budou mít ještě policejní dohru. To by jeden zaplakal

10:12
Zemřel Robin Gibb z Bee GeesZakládající člen britské skupiny Bee Gees Robin Gibb podlehl v 62 letech rakovině. Spolu se svými bratry Mauricem a Barrym tvořili legendární zpěvácké trio, Bee Gees se proslavili se zejména disko hity z filmu Horečka sobotní noci.Nabídka pro ty, kdo si chtějí zavzpomínat -

10:30
Radní vzpomíná, jak Rath řídil krajMístopředseda středočeské ČSSD a krajský radní Zdeněk Seidl v rozhodovu pro HN popsal, jak to na kraji chodilo za hejtmana Davida Ratha. Právě Seidl se při hlasování rady jako jediný postavil proti předražené opravě zámku v Buštěhradu, kvůli které policie Ratha zatkla. Seidl prý Rathovi říkal, že losovačky nejsou pro kraj výhodné. „Řekl jsem mu, že na můj vkus mají mají některé firmy při losovačkách neskutečné štěstí,“ říká Seidl. Hejteman trval na tom, že jsou rychlé. Proč s tím Seidl nedělal víc než to, že to řekl Rathovi? Prý by ho to mohlo stát politickou kariéru. „Podívejte se, při minulých volbách jsem byl na druhém místě kandidátky, teď jsem na místě jedenáctém,“ popisuje Seidl pádné důsledky svých ne příliš pádných protestů. 

11:00
Severní Itálii zasáhlo zemětřeseníNoční otřesy o síle 5,9 stupně Richterovy škály v hustě zalidněné oblasti severoitalských měst Boloňa, Modena, Ferrara a Verona si vyžádaly nejméně sedm životů, padesát zraněných a velké škody na historických budovách. Zemětřesení vypuklo v neděli ráno krátce po čtvrté hodině ranní.

11:25
Srbským prezidentem bude nacionalista NikolićTomislav Nikolić porazil ve druhém kole voleb favorita, proevropsky orientovaného dosavadního prezidenta Borise Tadiče. Ten stojí v čele Srbska od roku 2004 a je také lídrem vládní Demokratické strany. Před volbami vzkázal Srbům, že hlasování bude referendem o vstupu země do Evropské unie. Nikoličova politická minulost je spojena s Vojislavem Šešeljem a jeho extremistickou Radikální stranou. Šešelj je před soudem v Haagu, Nikolić se od radikálů distancoval: „Jsem v politice 22 let. Samozřejmě jsem za tu dobu změnil některé názory.“

12:08
Nová vláda v Rusku, revoltující novinář a zvracející opozičníciRusové by dnes měli zvědět, kdo bude sedět v nové vládě tandemu V. Putina a D. Medvěděva. Ruská média horlivě spekulují, kdo z Putinovců a kdo z Medvěděvdců zůstane. Podle listu Vedomosti mnoho lidí nabídku pracovat ve vládě odmítlo. Zatím se ví tedy jen to, že místo třech žen budou ve vládě jen dvě a že silová ministerstva přirozeně ovládnou Putinovci. Medvěděvci získají posty na místech, která čekají velké reformy.Televizní stanici NTV, která nedávno vypustila lživý dokument o protestním hnutí v Rusku, opouští jeden z jejích reportérů - Kontstantin Smirnov. Důvodem je odmítnutí plnit editoriální příkazy typu „Natoč, jak tam v parku blijou ti blbci“. „Těmi blbci“ se myslí opoziční aktivisti, kteří do minulého týdne kempovali v parku na Čistoprudném bulváru na protest proti zfalšovaným volbám a proti návratu Vladimira Putina do prezidentského křesla.Novináři posíláme písničku.

13:01
Starostové se radujíStarostům a nezávislým se podařilo prosadit věc, kvůli které šli do politiky. Menší obce získají více peněz při rozdělování daní, Praha, Brno, Ostrava a Plzeň naopak přijdou o miliardu korun. Po měsících sporů mezi TOP 09 a Starosty na jedné straně a ODS na druhé je na světě kompromis. „Zbojnického“ návrhu ministra financí Miroslava Kalouska - velká města by podle něj přišla o pět miliard - se TOP 09 vzdala. Na jednoho obyvatele budou mít menší obce zhruba 9 000 místo dnešních 6 800 korun. Přerozdělování stát posílí o 12 miliard korun, vzdá se některých národních dotačních programů. Koalice chce novinku schválit už na červnové schůzi. 

14:05
Sebevražedný atentátník vraždil na vojenské přehlídceAtentátník ve vojenské uniformě pronikl na nácvik vojenské přehlídky v jemenském Saná. Zabil desítky lidí, desítky dalších zranil. Jemenský ministr obrany, který byl na místě, vyvázl bez zranění. Vojáci nacvičovali slavnostní průvod, který se měl konat v úterý na oslavu Dne národní jednoty. Ten připomíná sjednocení jižního a severního Jemenu v roce 1990. 

15:04
Poslanci se sejdou s Rathem na tajném místěPoslanec David Rath bude vypovídat před svými kolegy z mandátového a imunitního výboru. Poslanci za ním totiž nechtějí jet do vězení a nechtějí se s ním sejít ani ve sněmovně. Sejdou se proto zřejmě na státním zastupitelství nebo na policejní služebně. Po slyšení před výborem rozhodne o Rathově vydání spravedlnosti celá sněmovna, buď na řádné schůzi pátého června nebo na schůzi mimořádné - pokud ji předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová svolá.  

15:55
Želva velká jako autoPřed šedesáti miliony let žila v Kolumbii želva, jejíž krunýř měl bezmála dva metry v průměru. Její kosti objevili američtí vědci v uhelném dole před sedmi lety, nyní o svém nálezu informovali v časopise Journal of Systematic Paleontology. Želva měla tak silné čelisti, že její potravou byli i menší krokodýli. 

17:07
NATO spustilo protiraketový štítŠtít má chránit Evropu proti případným útokům z Íránu a dalších problémových států. Podoba protiraketového systému byla dohodnuta na summitu NATO před dvěma lety, hotov by měl být do roku 2022. Proti štítu se postavilo Rusko. Dřívější záměr vybudovat prvky štítu na území Česka a Polska padl. Jádrem protiraketové obrany budou americké antirakety SM-3, nacházet se budou na lodních systémech, později na základnách v Rumunsku a Polsku.

17:55
Rathova manželka si vybrala zvláštního advokátaManželka poslance Davida Ratha si vybrala za svého zmocněnce a mluvčího advokáta Františka Šejnosta. Ten přitom nemůže vykonávat advokacii, je totiž stíhán za znásilnění, sexuální nátlak, zpronevěru a nedovolené ozbrojování. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].