Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 15. prosince 2014

Jak bude? • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Jak bude? • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

08:00
Hezké ráno z RespektuVlastně úplně ne - spíš z auta, v němž dnešní DJ ještě sedí. Proto to teď bude ještě bez pranostik, svátků a výročí. Při jízdě je DJovat zakázáno. Ale díkybohu za Radiožurnál: nejezděte do Belgie. Bude tam stávka!

09:50
Slíbené dodatky a žhavé novinkyTrochu to trvalo, ale čas není všechno. Takže… svátek: Radana a Radan. Výročí: narodil se Nero a Gustave Eiffel. A pranostika: na dnes jsem v rychlosti žádnou nenašel, takže s předstihem na zítra: „o svaté Albíně schovej se do síně“.Schovejte se do síně, jste-li v Sydney. Tam ozbrojenec (který jako jeden z požadavků vyhlásil vlajku IS) drží v kavárně kolem třiceti rukojmích. A z Austrálie ještě jedna zpráva: zvýší se schodek tamního rozpočtu. Australský špatný den.Jako písnička se nabízí Nick Cave, ale bylo by to příliš cynické. Nemyslíte?

10:30
V Turecku zatkli novinářeNejméně dvacet čtyři lidí z nejdůležitějších tureckých novin a televizí zatkla protiteroristická jednotka. Údajně se snažili provést státní převrat a zmocnit se Turecka. Myslí si Erdogan. Skutečným důvodem je blízkost k Fetuláhu Gulenovi, klerikovi v americkém exilu, Erdoganově politickém provtivníkovi.

12:00
Teplo, teplo, bude pořád teploDvanáct stupňů v polovině prosince, kdo to kdy viděl? Asi leckdo, protože to bylo vloni velmi podobné (nebo předloni?), a uvidíme to i letos. Ještě tenhle týden bude jaro, poté se ale prý ochladí. Na zdrcující tři stupně. Nicméně, bílé Vánoce stále nejsou vyloučené.Poradní poslech ze Slovenska zde.

13:55
Další rukojmí ve světěKromě Sydney jsou rukojmí i v Belgii (kde je mimochodem, jak už víme, generální stávka). Čtyři ozbrojenci drží jednoho muže jako rukojmí v Gentu. Jaká je motivace, není zřejmé, policii se zatím nepodařilo s únosci navázat kontakt.

15:34
Tak ještě jednou, SameVěra Jourová si vytičila úkol přesvědčit lidi stejného smýšlení, aby smýšleli stejně. Česká eurokomisařka se chce jednou za čtvrt roku sejít s vládou, aby ji poreportovala, co v Bruselu, a také aby získala podporu pro své návrhy. Hořká zkušenost by tu už jedna byla, to když směrnici o kvótách v dozorčích a správních radách, která spadá do její agendy a kterou podporuje, její vlastní hnutí na vládě: shodilo ze stolu. Za návrh eurokomisařky z ANO se postavila jen sociální demokracie.

16:35
Trocha jiné optikyPodle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova si Rusko nejenže myslí, že Donbas je nedílnou součástí Ukrajiny, ale dokonce je jedinou silou na světě, která celistvost Ukrajiny bráni a usiluje o ní. Řekl to ruské tiskové agentuře Interfax.Samozřejmě, proč volit nudné cesty, ale přeci jen - bránit celistvost souseda tak, že na jeho území rozpoutáme válku, to je přeci jen až příliš neortodoxní. Sami Ukrajinci to tedy příliš neoceňují, ale asi nedokážou nahlédnout rozsah onoho mástrplánu. Snad jeho další fáze budou méně krvavé.

17:00
A dobrá zpráva na konecTrochu ledová. Podle posledních zjištění je arktický led silnější, než se očekávalo. Dvě chladná léta - a pro někoho možná lákavá, ale přesto děsivá vidina severní plavební cesty je přeci jen o něco dál, než za rohem. Detaily zde.Mějte se skvěle. A trochu nespoutaně a nehledaně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].