Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 9. ledna 2015

Policie zadržela mladíky na skútru, kteří se přiblížili k obchodu, kde jsou zadržováni rukojmí. • Autor: Globe Media /  Reuters
Policie zadržela mladíky na skútru, kteří se přiblížili k obchodu, kde jsou zadržováni rukojmí. • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Ráno s iPhonemProbudili jsme se do dne, v němž přesně před sedmi lety představil Steve Jobs první iPhone. Přístroj, který dnes spadá do kategorie „vintage.“ Připadá na něj též výročí narození Karla Čapka (1890). Narozeniny slaví písničkářské veličiny a vlivné osobnosti Joan BaezScott Walker. A z britské královské rodiny pak Catherine, vévodkyně z Cambridge: Kate Middleton, abychom si rozuměli. To dneska nějak půjde.

08:50
Pátrání po ozbrojených útočnících na Charlie Hebdo pokračujeCelou noc prohledávaly bezpečnostní jednotky s podporou vrtulníků a zařízení pro noční vidění lesy v regionu Pikardie na severu Francie. Právě tam by se podle všech stop měli skrývat bratři Chérif a Said Kouachiovi. Do celé akce je zapojeno bezmála 90 tisíc policistů.

10:15
Stíhání střelců ve Francii pokračuje automobilovou honičkouPolicie pronásleduje šedý peugeot v blízkosti pařížského letiště Charlese de Gaulla po střelbě v obci Dammartin-en-Goëla zhruba 40 kilometrů od Paříže. Podle zpráv BBC mají muži na útěku s velkou pravděpodobností rukojmí.

11:38
Vraždící bratři jsou prý obklíčeni v tiskárněBratři Chérif a Said Kouachiové, pronásledovaní kvůli středečnímu útoku na týdeník Charlie Hebdo, jsou podle francouzských médií obklíčeni v tiskárně v Dammartin-en-Goële severně od Paříže. Objekt obklíčila policie, těžce ozbrojení muži podle médií mají rukojmí.O zahájení operace před novináři informoval ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Ministr řekl, že jim policie odřízla únikové cesty, na místě je speciální jednotka. Policisté vyzvali místní občany, aby nevycházeli. Bratři vzali rukojmí v tiskárně Création Tendance Découverte, která má pouze pět zaměstnanců. „Snažíme se tyto teroristy zatknout v co nejbližší době. Veškerá opatření nám umožňují jednat velice rychle,“ prohlásil ministr.Francouzská média informují, že prchající teroristé zabili dopoledne ve městě Dammartin-en-Goële nejméně dva lidi a dalších asi dvacet zranili. Úřad pařížského prokurátora ale podle agentury Reuters zprávu o mrtvých popřel.

12:48
Evropa chce zvýšit bezpečnostní opatření Ve chvíli, kdy tisíce lidí po celé Evropě vyšly do ulic, aby uctily památku obětí teroristického útoku na týdeník Charlie Hebdo, stovky bezpečnostních expertů, analytiků a politiků naopak zasedly k poradám. Státy se rozhodly zvýšit bezpečnostní opatření napříč celou Evropou.„Připravili jsme už dříve zákon, kterým chceme bojovat s evropskými džihádisty. Chceme postihnout ty, kteří chtějí odejít do války, a chceme nad nimi mít větší policejní kontrolu, stejně tak chceme více kontrolovat internet, který radikálové často využívají,“ řekl podle serveru Hospodářské noviny italský ministr vnitra Angelino Alfano. Parlament se podle něj pokusí schválit zákon co nejdříve.Italská justice bude moci podle této normy například trestat člověka, který se vydá bojovat do ciziny, odnětím svobody na tři až šest let. Alfano zároveň nařídil zvýšit ostrahu u všech důležitých míst, jakými jsou přístavy, letiště nebo nádraží. Italská policie také posílila dohled před ambasádami a mediálními domy. Italská policie zavedla přísnější bezpečnostní opatření také pro Vatikán. Italská média ale spekulují, že pravděpodobnějším terčem příštího útoku bude Španělsko nebo Británie. Bezpečnostní specialisté se podle deníku Il Messaggero soustřeďují na země, ve kterých se na sociálních sítích nejčastěji publikují novinky o Islámském státu a organizacích blízkých al-Káidě.

14:14
Policie obléhá košer obchod v PařížiReports of multiple hostages at kosher supermarket in Paris. Live updates: http://t.co/jMOZXPaSOJ#CharlieHebdopic.twitter.com/rcaGv692zn— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 9. Leden 2015

14:44
Michel Houllebecq se uchýlil do přírodySpisovatel Michel Houellebecq po středečním atentátu v Charlie Hebdo zcela přerušil propagaci své poslední knihy Soumission (Podrobení) a uchýlil se na venkov. Houellebecqa s Charlie Hebdo pojí hned několik souvislostí: nejenže v den přepadení vyšlo číslo, které jej karikovalo přímo na obálce, spisovatel sám ztratil mezi obětmi přítele, ekonoma a sloupkaře Bernarda Marise. Nešťatsnou shodou okolností je muslimské otázce věnovaný i nový román, který si hraje s prognózou, že v roce 2022 zvítězí ve Francii v prezidentských volbách kandidát smyšlené islámské strany a začne prosazovat patriarchát či polygamii.

15:06
Útočník v pařížském košer obchodu zabil dva lidiNa obchod s košer potravinami na východním předměstí Paříže zaútočil muž s kalašnikovem. Zabil dva lidi, zákazníky podle francouzských médií drží jako rukojmí. Útok podle všeho souvisí se čtvrteční přestřelkou, při které zemřela policistka.Střelba se hodinu po poledni ozvala z lahůdkářstvíy, které leží na východním předměstí Paříže nedaleko stanice metra Porte de Vincennes. První informace hovořily o jednom zraněném člověku, podle agentury AFP jsou však na místě dva mrtví. Francouzský deník Le Parisien píše, že útočník v obchodě drží nejméně pět rukojmích. Francouzské bezpečnostní složky varovaly, že je muž extrémně nebezpečný. Konečná stanice žluté linky metra je uzavřená a úřady žádají Pařížany, aby se k ní nepřibližovali. Podezření ze střelby padá na muže, který ve čtvrtek ráno zastřelil policistku na pařížském předměstí Montrouge. „Moc dobře víte, kdo jsem,“ řekl podle francouzského deníku Le Point strážcům zákona. Údajně se hlásí ke stejné radikální skupině jako útočníci na redakci týdeníku Charlie Hebdo.

15:49
Kusturica není Kusturica a Fidel je prý mrtvýZatímco ve Francii situace eskaluje a střelci drží rukojmí hned na dvou místech, na Kubě a v Miami se šíří spekulace, že Fidel Castro možná zemřel. Kubánský prezident se již rok neukázal na veřejnosti, zprávu prý zatím není možné ověřit, avšak na dnešní den byla svolána mimořádná tisková konference pro domácí i zahraniční novináře. A aby té šuškandy nebylo málo, ještě tu máme zprávu, že režisér Emir Kusturica vlastně není Emir Kusturica ale člověk jménem Pantelija Milisavljevic. Skutečný Kusturica prý zemřel v roce 1993 v bitvě poblíž Sarajeva a jeho identitu přijal Milisavljevic. To je prý hlavní důvod, proč se jeho filmy v druhé půli devadesátých let zhoršily. No, to je den.

17:02
Bratři Kouachiové chtějí zemřít jako mučedníciAlespoň tak to prý řekli teamu francouzských vyjednavačů z protiteroristického teamu, který je od rána drží v obklíčení v průmyslovém podniku v obci Dammartin-en-Goële severně od Paříže.Zcela bez souvislosti. Nový klip od zpěvačky Sia, kdybyste chtěli vidět, tak tady.

17:29
Všichni útočníci zemřeli při policejním zásahuJak bratři Kouachiové tak útočník z pařížského košer obchodu zemřeli při rychlém policejním zásahu, který proběhl krátce po 17. hodině. Rukojmí jsou na svobodě. Informuje o tom AFP.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].