Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 28. února 2014

Podle agenturních zpráv zde začínají vznikat proruské ozbrojené oddíly. • Autor: Globe Media /  Reuters
Podle agenturních zpráv zde začínají vznikat proruské ozbrojené oddíly. • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Vše nejlepší Lumírům a BobinámDobrý den, vítejte v posledním únorovém dni, který má být zatažený s teplotami 6 až 10 stupňů. Narozeninx dnes slaví Jiří X. Doležal, tedy pokud si vzpomene, dále Karolína Kurková, Markéta Irglová a architekt Frank O. Gehry. Svátek má dnes Lumír.Novodobé slovanské jméno se poprvé se objevilo v padělaném rukopisu královédvorského - odtud údajně pochází. Jde zřejmě o zkráceninu jména Lubomír a vykládá se stejně, tedy mírumilovný. DJ je poměrně překvapen, že ho v Česku ho nosí celých 3906 lidí a jedná se tak o 98. nejčastější jméno podle statistiky.Psí svátky pak slaví Bobina, Cindy a Dolly.Lumírům zpívá myslivec Lumír 

09:00
Dnes má promluvit JanukovyčSesazený Viktor Janukovyč se stále považuje za právoplatného prezidenta Ukrajiny a žádá Rusko, aby zaručilo jeho bezpečnost. Nepřímo také potvrdil spekulace, že je v Rusku, když oznámil, že vystoupí na tiskové konferenci v Rostově. Česko už Janukovyče neuznává jako legitimního představitele Ukrajiny.Stále se považuje za legitimní hlavu ukrajinské vlády a hodlá prý až do konce bojovat za uskutečnění kompromisní dohody o řešení krizové situace na Ukrajině, kterou s lídry opozice podepsal 21. února. „Lidé na jihovýchodě Ukrajiny a na Krymu nepřijímají mocenské vakuum a bezpráví v zemi, během kterého jsou ministři jmenováni davem,“ prohlásil s tím, že na ulicích mnoha měst se odehrávají „orgie extremismu“.Kdo ovšem sleduje nové hudební trendy, ví, že to není nic nového.

10:05
Jihoafrická policie zatkla Krejčířovu manželkuJihoafrická policie zatkla manželku českého podnikatele Radovana Krejčíře Kateřinu kvůli nálezu kradeného auta na pozemku Krejčíře a pro podezření z podvodu. Zadržela ji u soudu, který má právě dnes rozhodnout o žádosti jejího muže o propuštění na kauci.Manželka by před soudem by měla stanout příští pondělí. Podle jihoafrických úřadů je na ni zapsána většina majetku jejího manžela. Je na ní registrována také společnost Groep Twee Beleggings, která byla založena v dubnu 2006, když Krejčíř žil na Seychelských ostrovech. Firma prý Krejčířovi sloužila k přesunům peněz mimo pozornost berního úřadu.Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam právě ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde ho média spojují s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. U nás byl loni pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.No, rodina má držet pohromadě. 

11:25
Invaze na Krym?Padesátka neidentifikovaných ozbrojenců se v noci na pátek zmocnila mezinárodního letiště v Simferopolu, správním středisku autonomního Krymu. Vzdušný přístav po chvíli opustila. V okolí letiště ale hlídkují lidé v maskovacích uniformách, neprůstřelných vestách a s automatickými zbraněmi v rukou. Podle agentury Interfax ruští ozbrojenci ráno obsadili také vojenské letiště u Sevastopolu (kde má Rusko pronajatou námořní základnu) a jsou i na vojenském letišti Belbek.Obě akce vzápětí odsoudil úřadující ukrajinský ministr vnitra Avakov. Podle něj ozbrojenci na letištích neskrývají svou příslušnost k ruským ozbrojeným jednotkám. „To, co se děje, považuji za ozbrojenou invazi a okupaci, která je v rozporu se všemi mezinárodními smlouvami a normami,“ napsal Avakov na svém profilu na Facebooku. Incidenty nazval také přímou provokací na území suverénního státu, zatím ale podle něj nedošlo k žádným střetům.Kam až je ruský prezident Putin schopen zajít? To je otázka, která teď zaměstnává západní Evropu i Spojené státy. 

12:10
Koho odstřelí z HraduDo skladů Hradní stráže na Hradčany dorazilo minulý týden osmnáct speciálních odstřelovacích pušek CZ 750 SNIPER.   Aktuálně. cz píše, že s mírnou nadsázkou se z někdejšího sídla českých králů stalo místo s největší koncentrací odstřelovačů na světě.Když k tomu připočteme, že ještě o něco větším arzenálem stejného typu zbraní, avšak mnohem výkonnějších, je vybaven policejní Útvar pro ochranu prezidenta, není divu, že toto dozbrojování Hradu budí mezi experty značné rozpaky.Zbraně s účinným dostřelem 800 metrů, optickými zaměřovači, nočním viděním, laserovými dálkoměry, mobilní meteostanicí a na míru šitými přenosnými kufry navíc dodala za sedm milionů korun Česká zbrojovka Uherský Brod po výběrovém řízení, v němž byl pro ni jediným soupeřem její oficiální zástupce na Slovensku, společnost Vývoj Martin.A to bychom ještě měli zapomínat, jak umí odstřelovat nepřítele sám prezident pomocí intrik a dobře mířených slov. Třeba by to zabralo, kdyby v případě ohrožení prohlásil do megafonu: „Zjistil jsem, že největší počet pitomců na čtvereční metr není mezi novináři, ale mezi profesionálními zabijáky a teroristy." Pak by byl jen slyšet vzlyk a vidět ruce zvedající se nad hlavu.

14:00
Nekvalifikovaných učitelů je někde až třicet procentKoncem roku by podle ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) mělo kvůli chybějící kvalifikaci ze školství odejít 7 000 učitelů. Nejhorší je situace na Karlovarsku a u učitelů odborných předmětů. V některých krajích je podíl nekvalifikovaných učitelů až třicet procent.Původní odhady mluvily o 11 až 13 tisících učitelů bez potřebné kvalifikace, což je asi deset procent všech vyučujících na základních a středních školách. Nedostatečnou kvalifikaci má ale podle iDnes celých 17 tisíc učitelů; z toho jich nicméně 6 tisíc zahájilo studium a další 4 tisíce jej zahájí během letošního roku.Právě zahájení studia do konce tohoto roku ukládá zákon jako podmínku, aby nekvalifikovaní vyučující mohli ve školách zůstat. Na dodělání kvalifikace měli učitelé deset let. Výjimku zatím mají kantoři starší 60 let a ti, kteří k 1. lednu 2005 měli nejméně 15 let praxe ve škole.Jedna učitelská: Pink Floyd - Another Brick in The Wall. A kdy už tu tak občas ve vysílání padají vzpomínky, DJ má k této písni taky jednu. Za dávných časů prý měli hoši na jedné střední elektrotrechnické škole kapelu, přetextovali tenhle hit do češtiny a refrén „We don't need no education/We don't need no thought control/Hey teacher, leave the kids alone“ nahradili pěkným „Vinu vinu transformátor … Hej, mistře, přetrh se mi drát“. Bobek, Rytíř i Žantovský hadr.

15:10
Janukovyč: Nebyl jsem svrženSesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč poprvé veřejně promluvil od svého útěku z hlavního města. V ruském Rostově na Donu uvedl, že nebyl svržen, ale že zemi musel opustit kvůli obáván o svůj život. Hodlá i nadále usilovat o prosazení bodů dříve dohodnutých s opozicí. Rusko ale o vojenskou podporu žádat nebude.Mezitím se dramatizuje situace v ukrajinské autonomní oblasti Krym. Po vládních budovách obsadili neznámí proruští ozbrojenci v neoznačených uniformách a se samopaly v rukou také letiště Belbek u Sevastopolu a letecký přístav ve správním centru oblasti, Simferopolu.Po poledni přišla zpráva, že do Sevastopolu přiletělo osm ruských vojenských vrtulníků. Loď Černomořské flotily mezitím zablokovala v Balaklavě poblíž Sevastopolu průchod pro lodě ukrajinské pohraniční služby, na ulicích Sevastopolu se objevily obrněné transportéry Černomořské flotily.Tak co kdyby byl Janukovyč prezidentem Krymu a dobrovolně ho připojil k Rusku? 

16:17
Bém podal trestní oznámení kvůli zastavení BlankyJedno ze dvou trestních oznámení, kvůli nimž se policie zabývá zastavením prací na tunelu Blanka, podal exprimátor Pavel Bém, píše deník Právo. Protikorupční policie se již na konci minulého týdne na základě jednoho z trestních oznámení obrátila na Prahu a požádala o materiály týkající se stavby.„To už je škoda gigantického rozsahu a za ni musí nést vedení Prahy nikoliv pouze politickou, ale také trestní odpovědnost,“ napsal Bém v SMS. Stavba tunelu začala v roce 2007 za Bémova šéfování na magistrátu hlavního města a Prahu vyjde na minimálně 36 miliard korun.Kauzu Blanka řeší od loňského léta i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Ten ale podle Prahy postupuje protichůdně, prošetřuje totiž rozhodnutí města o dodatcích ke smlouvě, které pokračování stavby naopak umožnilo. „Praha neví, jak tedy měla postupovat, když dva odlišné útvary přicházejí s naprosto odlišnými interpretacemi,“ vysvětlil primátor Tomáš Hudeček.Tak v tom aby se tedy vyznalo prase, říká si DJ. A taky si jich taky hned pár pozve

17:05
Krnáčová začíná, vesmír končíNáměstkyní ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu bude někdejší ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová. Server Echo24.cz s odvoláním na ministryni pro místní rozvoj a první místopředsedkyni hnutí ANO Věru Jourovou uvedl, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už nominaci schválil a že do funkce nastoupí od pondělí. Místo náměstka či náměstkyně pro veřejnou správu a legislativu bylo posledním, které v Chovancově týmu zůstalo neobsazené; jméno mělo navrhnout právě hnutí ANO.Krnáčová v lednu řekla, že hnutí ANO „zpovzdálí pozoruje stejně jako ostatní strany“. „Nepopírám, že plánuji letos vstoupit do politiky. Zvažuji, která cesta by byla nejlepší,“ uvedla počátkem roku a dodala, že nic není dohodnuto, protože musí nejprve získat české občanství. Krnáčová stejně jako Babiš pochází ze Slovenska. Před letošními volbami se angažovala v občanském sdružení Veřejnost proti korupci.Pozitivní zprávu, že do exekutivy přibude další žena, ovšem poněkud kazí informace o novém objevu v archivech. Ten ukazuje, jak Albert Einstein hledal řešení, které by dávalo naději, že vesmír se udržuje v rovnováze. Ale brzy poznal svůj omyl a jemu i nám zbyla představa vesmíru, který se stane časem neobyvatelným. Tak si rychle užijte aspoň víkend.Space Oddity

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].