Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 24. 2. 2012

Velká rošáda začíná • Autor: Milan Jaroš
Velká rošáda začíná • Autor: Milan Jaroš

08:00
Na zámečku s AngelouČeský premiér se sešel s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Neformální setkání proběhlo na zámku Meseberg nedaleko Berlína a kromě Petra Nečase dorazili i jeho protějšky z Lotyšska a Irska. „Vyjádřil jsem svůj názor, že je třeba, aby se Evropská unie vrátila k dokončování vnitřního trhu, který stagnuje. Zmínil jsem se také mimo jiné posilováním role Evropské rady, která ovšem musí fungovat lépe než doposud,“ vysvětlil Nečas.Ačkoli prý přitom politici diskutovali o budoucí roli jednotlivých evropských institucí, evropské integraci a vývoji v eurozóně, na nejžhavější téma dne - smlouvu o rozpočtové odpovědnosti v Evropské unii údajně nedošlo. „Žádný z účastníků tuto věc nezmínil,“ vysvětlil Nečas. Smlouvu, která bude unijní státy zavazovat k dodržování vyrovnaných nebo přebytkových rozpočtů, mají účastnické země podepsat příští týden na summitu EU v Bruselu. Česká republika se spolu s Velkou Británií jako jediné nepřipojí.Je to něco podobného, jako když přijdete z domovní schůze a prohlásíte, že jste se sousedy namísto zatékající střechy řešili, jaké bude počasí. Nechce se věřit tomu, že na český postoj k evropským smlouvám nepadla řeč. Anebo možná kancléřka taktně čekala, až sám premiér alespoň trochu vysvětlí, jak že vlastně jeho vláda na eurosmlouvu nahlíží.. a ono nic. Každopádně společnost politiků z Lotyšska - před dvěma roky bankrotujícího - a Irska, které z fatálních problémů uniká zatím jen tak tak, snad nebude do budoucna až tak symbolická.Přejeme dobré ráno, třeba s Thievery Corporation, nebo něčím svižnějším - klasikou od Cardigans.

09:00
Ekonomika EU: pokles o 0,3 procenta, Češi mají balancovat na nuleEvropská komise výrazně zhoršila výhledy evropské ekonomiky na letošní rok. Hospodářství eurozóny jako celek se má dle nových prognóz propadnout o 0,3 procenta, ještě v listopadu očekávali bruselští ekonomové růst o 0,5 procenta. V případě celé EU má HDP stagnovat, přestože to v listopadu vypadalo na růst o 0,6 procenta. Minus se čeká u devíti z 27 zemí unie. Pro Česko počítá komise se balancováním na nule. Největší propad čeká krizí těžce zkoušené Řecko (pokles o 4,4 procenta), nedobré vyhlídky platí i pro Portugalsko (pokles 3,3 procenta), Itálii (pokles 1,3 procent) i Španělsko (pokles o procento). Klíčovému obchodnímu partneru Česka Německu předpovídá Evropská komise nově růst ve výši 0,6 procenta, zhruba o dvě desetiny menší než před Vánoci.Jak říká ministr průmyslu Martin Kuba, neznamená to nic jiného než poohlížet se někde jinde. Rusko, Čína, možná i Latinská Amerika, to jsou destinace, kam by měly české podniky aktuálně směřovat svou pozornost. V principu tomu nelze nic vytknout, bude ale bezpochyby zajímavé sledovat, jak právě tahle obchodnická otočka ovlivní politický pohled Čechů na unii jako takovou.Je tu další ranní hudba - tentokrát od skvělých Nouvelle Vague.

10:00
Tlak na Pospíšila zevnitř ODS rosteTlak na ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila roste. Včerejší grémium ODS podle údajně věnovalo podstatnou část svého zasedání kauze Rampula, tedy případu, jemuž před několika dny vtiskl soud novou podobu. Pospíšilovo loňské odvolání Vlastimila Rampuly bylo údajně nezákonné a vrchní státní zástupce se do své funkce může vrátit. Deník Právo tvrdí, že grémium ODS bylo právě z tohoto důvodu mimořádně dramatické a členové vedení měli na Pospíšila i hlasitě křičet. „Pan premiér byl skutečně rozzuřený. Padlo, že se to vše zbytečně medializuje a že současně nejde rozdělovat státní zástupce na hodné a zlé,“ cituje právo jednoho z členů, o koho jde však neuvádí. Podle dalších anonymních citací se pak na příští týden chystá dokonce Pospíšilovo odvodání.Jisté je, že právě Pospíšilovo odvolání si jistě řada představitelů ODS přeje mnohem více než konec samotného Rampuly. Právě výměna na postu vrchního žalobce totiž slibovala i rozkrytí řady politických kauz (například korupční podezření exministra za ODS Pavla Drobila). Také z tohoto důvodu je dnes na místě opatrnost při jakýchkoli vyjádřeních o tom, že „Pospíšil už to má spočítané.“ Přání by přitom - konkrétně v případě tohoto schopného ministra - nebylo dobré měnit v činy.A je tu další muzika: jedinečná Hindi Zahra

11:00
Putinův velký zápas na LužnikáchNa moskevském fotbalovém stadioně Lužniky se včera sešlo 130, podle některých odhadů až 200 tisíc lidí. A všichni s jediným cílem: podpořit před blížícími se prezidentskými volbami Vladimíra Vladimiroviče Putina. Finále voleb čeká Rusko už příští víkend a v celé zemi je rušno. Proputinovské mítinky plní masmédia a každým dnem se objevuje plán na další. Jak však prokázali již v řadě odhalení novináři z ruských nezávislých médií jako Nová Gazeta, často jde o velmi precizně organizované akce, jichž se lidé účasní z popudu nadřízených či rovnou za předem dohodnutou gáži. Ve stejnou dobu přitom neutichají spontánní demonstrace proti návratu bývalého prezidenta do Kremlu. Nejbližší série je ohlášena na zítřek.Do příští neděle si lze jen stěží představit nějaký zásadnější zlom, který by protesty přinesly. A popravdě řečeno i po ní. V. Putin získá prezidentský post téměř jistě, žádný z kandidátů, kterým díky nashromáždění 1,5 milionu podpisů umožnili úřady kandidaturu, nemá v Rusku takovou podporu jako právě Putin. Otázka je dnes jediná: zvítězí v prvním, či až druhém kole? Na druhou stranu to, co se bude dít v následujících týdnech a měsících s energií, kterou prodemokratičtí aktivisté dosud do svých akcí vložili, není zdaleka jasné. Část ruských elit věří, že povede k postupné kultivaci ruské politiky, část je naopak přesvědčena o tom, že aktivisty čeká krutá pomsta z nejvyšších míst a celkové utahování šroubů. K jistému utahování už bohužel dochází. Více mimochodem v pondělní reportáži z Ruska v tištěném Respektu.Co k tomu? Třeba stoupající hvězdu soulové scény z Petrohradu Soulmamu.

12:22
Další jednání o osudu ministra Pospíšila už v pondělíNejvětší pravicová strana ODS má na pondělním programu výkonnou radu strany. Jedním z hlavních témat má být dění v justici a další politický osud ministra spravedlnosti za ODS Jiřího Pospíšila. Spekulace médií o tom, že se má na program dostat i ministrovo odvolání zatím strana spíše popírá. „Pondělní setkání není nijak výmečné a je plánované delší dobu, rozhodně se nesvolává kvůli jediné věci,“ říká mluvčí ODS Tomáš BartovskýJediné, co je v tuto chvíli jisté, tak zůstává to, že osud Jiřího Pospíšila je nejistý. Pondělní jednání však může bezpochyby mnohé naznačit nejen o osudu jednoho ministra, ale i tom, jakým směrem se strana do budoucna vydá. Zjednodušeně řečeno: s Pospíšilem či s Rampulou?

13:00
V Marylandu začal soud s B.Manningem, informátorem WikiLeaksV americkém státě Maryland začal v noci na dnešek soud s vojákem Bradleyem Manningem, který serveru WikiLeaks poskytl tajné materiály z armádních archivů. Při čtvrtečním slyšení vojenský prokurátor přečetl Manningovi obžalobu o 22 bodech, z nichž nejvážnější je „napomáhání nepříteli“. Dvaadvacetiletý voják měl během svého nasazení v Iráku stáhnout z vojenské počítačové sítě SIPRNET přes 700 tisíc tajných dokumentů americké diplomacie a armádních údajů o válkách v Iráku a v Afghánistánu. Ty následně předal serveru WikiLeaks. Manning zatím neprohlásil, zda se cítí vinen či ne a své vyjádření odloží. Stejně tak odložil rozhodnutí, zda chce být souzen vojenskou porotou, nebo jediným vojenským soudcem. Ve vazbě je již od května 2010.Nejen Bradley Manning, jak známo, problémy se zákonem má stále i zakladatel WikiLeaks Julian Assange, jehož švédské soudy viní ze sexuálního obtěžování. Lidé spolupracující s WikiLeaks - údajně jich jsou desítky - jsou od toho momentu prakticky nečinní. A k tomu lze říci jediné: škoda. V poslední době se objevilo hned několik informací o nových chystaných odhaleních, prozatím to však vypadá, že stíhání obou mužů WikiLeaks zcela paralyzovalo - jak ze strany organizátorů, tak i jejich potenciálních informátorů, obávajících se Manningova osudu.

14:00
Tři miliony vajec jako civilizační skokStručná, nicméně zpráva vydaná Státní veterinární inspekcí říká, že její kontroly donutily obchodníky k vrácení už víc než tří milionu polských vajec zpět přes hranice. Chovy údajně porušovaly od letoška platná pravidla pro velikost klecích, ve kterých mohou být slepice v drůbežárnách chovány.Když se objevily první zprávy podobného druhu, převládající sdělení znělo: vejce budou dražší kvůli novým nařízemím EU. Teď se - zdá se - věc přecejen posouvá a v článcích se objevují i zmínky o v těsných klecích mučených zvířatech. Zůstává každopádně otázkou, jak by to celé vypadalo v případě, že by šlo o nějaký velký chov přímo v Česku. Polákům, těm se vece vrací snadno, ale skutečně je v českých drůbežárnách odteď už vše v pořádku?

15:30
Napětí mezi Srbskem a Kosovem vychládá: nová dohoda na stolePro vztahy Srbska a jeho bývalé součásti Kosova přinesl dnešek klíčový zlom. Nově podepsaná dohoda umožní Kosovu samostatně vystupovat na mezinárodních jednáních. A je to klasický obchod něco za něco - na dohodu už dlouho tlačila EU a Srbové díky ní získjí možnost k tomu, aby se příští týden stali kandidátem na vstup do Evropské unie. Po nedávných násilných střetech na srbsko-kosovské hranici jde o zásadní krok k uklidnění situace v regionu. Jetšě nedávno hrozil lidem, vyjadřujícím názor typu „Kosovo je bolestivá ztráta, ale musíme dál“ veřejný lynč. Teď, zdá se, i bělehradským politikům dochází, že na miskách vah je společný evropský trh a příslušnost k EU přecejen zcela jinou váhovou kategorií.K tomu stylově: zpívá Zdravko Čolić (pozor, klip trochu starčí, ale Zdravko rozhodně není nějaký bizár. Hiti jako Moja draga mají řadu fanoušků i mezi zcela normálními lidmi..)

16:00
Kritika prezidentských milostí sílí, ČSSD chce druhý podpis od premiéraMilosti jsou podle ČSSD příliš ožehavá věc na to, aby je měl v rukou pouze prezident. V reakci na podezření, že v jedné z posledních prezidentových milostí pro bývalou ředitelku Metropolitní univerzity Annu Benešovou hrály roli spíše osobní motivace, podá ČSSD návrh na ústavní novelu, podle níž by prezidentské milosti musel podepisovat také premiér nebo ministr spravedlnosti.Kontrasignaci u milostí už prosazovali sociální demokraté neúspěšně při jednání o novele ústavy o přímé volbě prezidenta. „Současné kauzy posílí důvody k tomu, že je změna nutná,“ říká dnes autor návrhu Lubomír Zaorálek. Zároveň prý bude ČSSD trvat na detailním vysvětlení už dříve poskytnutých sporných milostí. Hrad návrh odmítá, podle kancléře Petra Hájka preziden "posuzuje, zda má případ humanitární či jiný lidský rozměr,“ a k tomu nepotřebuje kontrasignaci. DJ nemá jasný názor, zda by to bylo ku prospěchu věci. Vlastně by mu docela stačilo, kdyby prezident vysvětloval. A pokud by vysvětlení nedávala smysl, neprezidentoval..Je tu další odpolední hudba, tentokrát trocha jazzu. A ještě odkaz na jednu fotogalerii, tyhle momentky zachytil Google Streetview

17:00
Velká rošáda ve zpravodajství ČT: všichni zahraniční zpravodajové končíČT potvrdila informace některých médií, že hodlá v nejbližších měsících vyměnit své zahraniční zpravodaje. Televize si dnes drží zpravodaje v Berlíně, Bratislavě, Bruselu, Košicích, Pekingu, Varšavě, Washingtonu a Moskvě. Nově by se měl zřídit post i na Blízkém východě. ČT výměnu oficiálně vysvětluje uplynutím turnusu, v řadě případů jde však o redaktory, kteří jsou na místě poměrně krátkou dobu (s výjimkou dlouhých osm let sloužícího Miroslava Karase v Polsku). Podle hlasů zevnitř televize jde spíše o součást strategie, sázící na zcela novou podobu zpravodajství. O její podobě - která bude jasnější už v březnu spolu s novým formátem Událostí - ještě není zcela jasno, jisté je, že tým pod vedením bývalého šéfa zpravodajství Novy Petra Mrzeny sází už v současných Událostech na posílení televizního infotainmentu. Informace se shodou okolností objevuje ve stejný den, jako zpráva, že také zmíněná TV Nova přistoupila ke zpravodajské změně - novým šéfem zpravodajství se stane Vladimír Mužík, bývalý šéfredaktor bulváru Blesk a dosavadní PR ředitel Novy. Ve funkci vystřídal Martina Ondráčka, který na Nově působil 12 let.A ještě jedna pecka k tomu..

17:30
Závěrečný infoservis: Kalouskovy škrty, neuvězněný Týc a naposledy RampulaMinistr financí Miroslav Kalousek bude dle dostupných informací na pondělní schůzce ekonomických ministrů navrhovat další zmražení rozpočtových výdajů ve výši 23,6 miliardy. Navíc v roce 2013 bude podle MF kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit dalších 42,4 miliardy Kč a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Mezi návrhy patří například zvyšování daní, zmrazení důchodů nebo i rušení některých úřadů.--Umělec Roman Týc nastoupil do pankrácké věznice k měsíčnímu trestu odnětí svobody. Vězeňská služba však neuznala jeho doklady a poslala ho na nejbližší policii k ověření totožnosti. Týc má pykat za to, že v roce 2007 vyměnil na několika pražských semaforech klasická barevná skla za obrázky a následně odmítl zaplatit vyměřenou pokutu 60 tisíc korun.--Odvolaný a ve středu soudem znovu navrácený vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula zveřejnil nahrávku neznýmých lidí vstupujících do kanceláře jeho náměstka. Do místnosti je vpustil jeho předchůdce - řízením VSZ pověřený Stanislav Mečl. Jak se ukazuje, šlo přitom zřejmě o policisty, kteří náměstka Libora Grygárka vyšetřují, a Mečl je pustit musel, Rampula přesto na Mečla zřejmě podá trestní oznámení.--A na závěr? Třeba Buena vista social club. Pak už jen poslední tango a tečka, mějte krásný víkend.A málem bych zapomněl! - Díky za tip z komentů: NA TYKADLENOU!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].