Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 2. 12. 2011

Coca Cola jedině v červené. Jinak to není ono. • Autor: Profimedia.cz
Coca Cola jedině v červené. Jinak to není ono. • Autor: Profimedia.cz

07:57
Dobré ráno s jádremTen samý DJe vás po týdnu vítá do nového pracovního dne, 2. prosince. Kolega bohužel musel svou službu DJ kvůli psaní článku zrušit, ale těšit se na něj můžete již příští pátek.Připomeňme si, co důležitého či zajímavého se v tento den stalo. V roce 1805 francouzská vojska vedená císařem Napoleonem porazila rusko-rakouské vojsko v bitvě u Slavkova. V Olomouci abdikoval rakouský císař Ferdinand I. a novým panovníkem se stal tehdy osmnáctiletý Ferdinandův synovec František Josef I., který poté vládl šedesát osm let.A v roce 1942 skupina fyziků v jedné utajované akci s názvem projekt Manhattan uskutečnila v Chicagu první řízenou jadernou řetězovou reakci. Poznatky vedly k sestrojení dvou atomových bomb – Fat Man a Little Boy. Zbytek už znáte.Ze všech zpráv nás ta poslední dodnes ovlivňuje nejvíce. Jak by asi vypadal konec války, kdyby se vědcům bombu nepodařilo sestrojit? Otázka nejen pro historiky… První hudební výkop je tu.

08:40
První zreformovaná vojenská diktatura v historii? UvidímeKdo by si ještě před rokem pomyslel, že uvidí v západních médiích fotografie s usmívající se Hillary Clinton a Aun Schan Su Ťij? A nejen to. Hillary Clinton a barmského prezidenta Thein Seina v prezidentském paláci v hlavním městě Naypyidaw? To se právě v tětchto dnech děje a DJ se musí přiznat, že tomu jaksi stále nemůže uvěřit. Podaří-li se Barmě věci rozhýbat tím správným směrem, bude to první zreformovaná vojenská diktatura v dějinách lidstva.ASSK po setkání s Hillary Clinton prohlásila, že je přesvědčena, že když budou oba státy spolupracovat, že v Barmě nastane demokracie a už nebude cesty zpět. V tuto chvíli, řekla teď už bývalá disidentka a představitelka Národní ligy za demokracii, Barma na cestě k demokracii není.DJ stejně jako ASSK zůstává „opatrnou optimistkou“ a Barmáncům bude přát hodně zdaru při svém putování k demokratickému režimu. K tomu " target="_blank">songDalší otázka typu kdyby – jak by to v Barmě vypadalo dnes, kdyby v roce 1990 tehdejší vláda uznala výsledky voleb, ve kterých na plné čáře vyhrála Národní liga za demokracii? DJ by také zajmalo, jaký dojem na Hillary Clinton udělalo Naypyidaw, kde nežijou skoro žádní lidé, přesto tam mají třípruhové dálnice uprostřed města a kde nelze nikam dojít pěšky, protože jen nakoupit do vedlejšího supermarketu byste šli přes hodinu… Bohužel se to asi nikdy nedozví…

09:23
Piloti stále ve stávceZ tropů do Česka, kde stále pokračuje stávka pilotů Českých aerolinií, kterým vadí převedení celkem 11 letadel z ČSA do dceřiné společnosti Holidays Czech Airlines. Piloti mají za to, že tím dochází k vyvádění majetku ČSA a ohrožování jejich působení jako síťového dopravce. Vedení společnosti oponuje, že přesun letadel probíhá v rámci stejné skupiny.Včera bylo zrušeno asi 25 letů a České aerolinie musely přesměrovat stovky cestujících na linky jiných dopravců, kteří po dohodě s ČSA na vybrané spoje nasazovali letouny s větší kapacitou. Někteří cestující museli přenocovat v hotelu. Dnes ve 14,00 se sejde členská základna Českého sdružení dopravních pilotů, která rozhodne, zda bude stávka pokračovat. A kyž už jsme u toho stávkování - 7. prosince se na stávku chystají i školské odbory. Těm vadí, že výše učitelskch platů není závislá na délce praxe.Trochu hip hopu s jazzovými prvky…

09:58
Čeští lékaři zachraňují SlovenskoČTK informuje o tom, že vláda dopoledne odsouhlasila vyslání třiceti vojenských lékařských odborníků na pomoc Slovensku, které ochromily hromadné odchody lékařů. ČTK to ví od dobře informovaných zdrojů z vlády.Česko poskytne například 11 chirurgů, 10 anesteziologů, dva traumatology, dva internisty, rentgenology a psychiatry a také jednoho urologa.Dotaz na české lékaře - jak by se jim líbilo, kdyby sem slovenská vláda vyslala lékařskou pomoc v době, kdy oni byli ve stávce?

10:56
Breaking news - Respekt na FacebookuZpráva ze světa sociálních sítí: počet příznivců Respektu na Facebooku v tuto chvíli přesáhl 30 tisíc. Velice nás to těší a děkujeme všem našim fanouškům.

10:59
Zápisky prezidenta také hitem na FacebookuA ještě jedna zpráva ze sociálních sítích - v těchto dnech na Facebooku kolují zápisky prezidenta Václava Klause ze Senegalu, které tradičně otiskly Novinky.cz. Zde jsou postřehy pana prezidenta:„Včera jsem napsal, že jsou lidé čistě a pěkně oblečeni, což není povrchním a povzneseným hodnocením Evropana… Všichni jsou neuvěřitelně štíhlí, není tu jediný tlustý, ale ani tlustší člověk. I celé město je uspořádanější než města srovnatelná. Říkám to i s nezamlčením toho, že uprostřed města před naší kolonou aut přeběhne přes ulici stádo koz, které jejich majitel vede na trh. Na ulicích je spousta aut východoasijských (Japonsko, Korea), ale i francouzských, leckterá nejsou nejnovější.“Byť se to nezdá, pan prezident v sobě nosí romantickou duši, soudě podle tohoto zápisku: „Moře neúnavně hučí a bílé čepičky vln stejně neomylně vznikají a zanikají v jakémsi perpetu(u) mobile.“Někdo má to za to, že za Václava Klause zápisky píše Petr Čtvrtníček a někdo to zas bere tak, že pan prezident  je zhrzený dadaistický umělec, který šel raději studovat ekonomii. Panu prezidentovi přesto přejeme hodně inspirace do budoucna a budeme se těšit na jeho další dojmy z Afriky.Ze Senegalu pochází i slavný zpěvák Youssou N´Dour…A ten vám teď zahraje.

12:04
Babiš na vrcholuV českých médiích se v současnosti hodně píše o podnikateli Andrejovi Babišovi, který nedávno vytáhl do boje proti korupci v politické sféře. I na našich stránkách se s tímto tématem můžete setkávat, zejména ve sloupcích Jardy Spurného. Server iHned.cz nyní přináší podrobný přehled o rozsahu Babišova impéria. Podle serveru se miliardář Andrej Babiš octl na vrcholu kariéry. Jeho impérium Agrofert letos vykáže rekordní výsledky (až osm miliard korun) a pak se prý přestane rozrůstat. „Letošní rok je výjimečný, ale konjunktura končí. Napřesrok se dostaneme k normálu minulých let. A končíme s expanzí,“ říká Babiš.Uvidíme. The Tiger Lilies a Banging in the Nails.

12:24
Rezignuj, vzkazuje grémium ČSSD Petru HulinskémuČT24 odvysílala brífink z grémia ČSSD, které doporučilo Petru Hulinskému, aby rezignoval na post předsedy pražské ČSSD. Prý je zapleten do manipulace s finančními dary firem, které byly určené pro postižené.Co tomu říká Petr Hulinský, zatím nevíme, ale jak zjistíme, napíšeme.

13:24
České baby boxy slaví úspěch v RuskuTento měsíc byly v Rusku nainstalovány tři baby boxy ve třech městech v Krasnodarské oblasti a jeden z nich již tento týden zachránil první novorozeně. Zdravá, tříapůlkilová holčička se objevila v Soči. Její matka má nyní měsíc na rozmyšlenou. Pokud se o ní nepřihlásí, půjde dítě k adopci.Baby boxy v Rusku byly vyrobeny v České republice a stály zhruba 83 000 dolarů. Rusko nyní bude muset vyřešit legislativní problém, jelikož matky se sice svých dětí mohou vzdát, ale ne anonymně.Článek v Rusku vydávaném anglicko-jazyčném plátku Moscow Times zmiňuje, že baby box vychází ze středověké tradice, kdy se nechtěné děti běžně nechávaly na prahu kostelů a sirotčinců. Baby boxy jsou populární zejména v Evropě, ale třeba Pákistán jich má na 300.Baby boxy v Rusku jsou teprve krátce na to, aby se kolem nich rozproudila nějaká debata. Obecně tento způsob zachrňování nechtěných dětí lidi rozděluje, včetně v Česku a takové Nizozemí je po zavržení veřejností nakonec nezavedlo.Song o těžkém životě dětí - rapová pecka s dětskými hlasy. No one cares for you in a smidge when you are in an orphanage..

14:18
Okrajová věc na FloriděInternetový deník Aktuálně.cz přišel s tím, že ministr kultury Jiří Besser je členem akciové společnosti Comoros Group, která působí ve Spojených státech a ta v USA investovala miliony, mimo jiné do koupě luxusního domu na Floridě. Ministr to vidí jako vlastní pochybení a uznává, že svoje angažmá ve firmě měl uvést v majetkovém přiznání, které sepisují členové vlády a poslanci sněmovny. Besser už prý ale podniká kroky, aby z firmy vystoupil.„Tak mě odstřelte, no. Pokládal jsem to za okrajovou věc,“ odpověděl deníku na dotaz, proč své účast ve společnosti neuvedl dříve.Besserův společník ve firmě byl navíc před měsícem odsouzen za korupci (měl uplácet manažerku státní konsolidační agentury) a sám ministr o trestu svého „kamaráda z dětsví“, jak jej sám označil, věděl.O tom, jak to na ministerstvu kultury chodí, čtěte v příštím čísle Respektu.Hrajeme pro pana ministra.

15:00
Medvěděv do Prahy, české firmy do RuskaDo Prahy se na státní návštěvu chystá ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Budoucí premiér (nejspíše si s Vladimirem Putinem po březnových volbch vymění roli) přiletí i s chotí 7. prosince a v Praze stráví jednu noc. Na oficiálních stránkách Hradu pod bodem program je napsáno pouze Pražský Hrad, takže co přesně bude prezident Medvěděv v Praze dělat, není zatím známo.Očekává se ale, že by v Praze mohl podepsat kontrakt s českými firmami sdruženými kolem brněnské OHL ŽS, které vyhrály soutěž na výstavbu zhruba poloviny trasy železniční trati na Uralu. Jedná se o tzv. mrtvou trať, kterou stavěli vězni z pracovních táborů GULAG na pokyn Stalina. Trať nebyla nikdy dokončena, natož zprovozněna.Náklady na výstavbu daného úseku se odhadují na 40 miliard korun. Kromě českých stavebních firem se na výstavbě tratě budou podílet i české banky. Ty poskytnou ruské straně úvěr na třetinu celkové trati. Jde tak o bezprecedentní případ, co se týče zahraniční investice a garance ze strany českého státu. České firmy do Ruska lákají bohatá uralská naleziště surovin.Mrtvou trať letos prozkoumala česká expedice a záznamy z cest si můžete přečíst zde.Na návštěvu současné hlavy Ruska se sice mohou novináři akreditovat, ale DJ tak trochu pochybuje, že budou mít šanci se prezidenta na cokoli zeptat osobně. Škoda.A co takhle ruskou dívčí kapelu se svižným tempem?

15:45
Coca-Colanization a plechovky v bílémPřed měsícem vypustila společnost Coca Cola Co. po celém světě známý a oblíbený mok v „novém hávu“ a hned z toho byl poprask. Místo červených plechovek totiž společnost použila plechovky bílé. Jenže konzumenti si začali houfně stěžovat – jedni na to, že se Cola v bílé plechovce plete s dietní verzí, která je ve stříbrné barvě. Jiní zas tvrdili, že mok v bílé plechovce chutná jinak než v červené. A pak tu jsou ještě tací, kteří nařkli společnost ze znesvěcení jejich oblíbeného nápooje. A tak Coca Cola bílou plechovku stáhla z prodeje.Teda. Kéž by mohli mít všichni lidé na světě takovéto problémy… Rebelové z Chumby a jejich Coca-Colanization

16:00
Merkelová, Sarkozy a náš bankovní sektorNěmecká kancléřka Angela Merkelová by ráda prosadila změnu Lisabonské smlouvy, jež by zavedla fiskální unii. Merkelová věří, že fiskální unie by mohla v budoucnu zabránit ekonomickým krizím. Merkelová se příští týden sejde s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, aby spolu projednali společná opatření ještě před klíčovým summitem Evropské unie.Druhá zpráva dne ze světa ekonomiky: Agentura Moody´s snížila rating tuzemských bank. Znamená to, že nejsou tak zdravé, jak jsme všichni věřili?

16:58
Okénko do ruských parlamentních volebRusko čekají o víkendu volby do parlamentu. Od chvíle, kdy přišel k moci Vladimir Putin, politická scéna nabyla zcela jiný obrysů. Oficiálně je zaregistrováno sedm stran, z toho čtyři mají reprezentaci ve Státní Dumě. Tuto neděli budou Rusové rozhodovat o novém složení Dumy, přičemž podmínkou je sedmiprocentní volební kvórum. Kdo hádá, že se do Dumy dostane opět Jednotné Rusko, Komunistická strana RF, Liberální demokratická strana Vladimíra Žirinovského a Spravedlivé Rusko, hádá nejspíše správně. Jinak nově do voleb jdou ještě strany Pravá věc, Jabloko a Patrioti Ruska. Z průzkumu agentury Levada vyplývá, že 52 procent Rusů nevěří, že svým hlasem mohou něco změnit, 46 procent očekává, že volby budou zmanipulované. Jedenáct procent lidí ještě není rozhodnuto, koho budou volit.Od roku 2009, kdy se naposledy zaregistrovala strana Pravá věc, u které mnozí věří, že je tak či onak napojená na Kreml, se žádná nová partaj nezvládla zaregistrovat. Pravá věc se nedávno dostala do zpráv kvůli svému zakladateli Michailovi Prochorovovi, který měl kopat za Kreml, ale časem se čím dál víc odkláněl od zaběhané politiky nekritizování establishmentu, až nakonec ve straně skončil. Za zmínku stojí strana Jabloko, která si v průzkumech od posledních voleb o něco málo polepšila, do Dumy se ale s velkou pravděpodobností nedostane. Navíc jiní opozičníci, které k volbám nepřipustili, stranu Grigorije Javlinského kritizují za to, že Kremlu ustoupil a do voleb jde.Tento týden také podali tři stávající členové Dumy stížnost na nezávislou nevládní organizaci Golos (Hlas), která monitoruje celý volební proces, kvůli tomu, že ji financuje Západ, jmenovitě USA a EU, a že to je proti pravidlům.Golos se hájí tím, že právě peníze ze Západu jim poskytují možnost být nezávislí a navíc všechny peníze vždy poctivě přiznávali a danili.Kromě Golosu, i některá místní média vyzývají lidi, aby sami volby monitorovali a v případě, že budou mít pocit, že ne všechno jde podle regulí, aby se ozvali. Rádio Kommersant dokonce slibuje dárek v podobě knihy, pokud lidé dodají fotografie či videa.A dnes prezident Medvěděv vyzval lidi, aby hlasovali za jednotnou Dumu. „Buď zvolíte Dumu, která nebude jednotná a nebude moci přijímat řešení, a nebo Dumu, která bude jednotná a ta bude moci přijímat řešení,“ řekl doslova. Tolik o tom, s jakým vběrem Rusové půjdou v neděli k volbám.Jednu tématickou od podlahy - kapela Leningrad a „Vybory“.

18:51
Konec Šťastného, Hulinského a dnešního DJePředseda pražské ODS Boris Šťastný končí. Končí i předseda pražské ČSSD Petr Hulinský. Zatímco Šťastný na pozici rezignoval na dnešním jednání představitelů pražské ODS s premiérem Petrem Nečasem, Petru Hulinskému to doporučilo dnešní grémium ČSSD. Odejít z funkce by měl příští týden.DJ pro dnešek také končí. Na závěr píseň od filipínské jazz-rockové kapely Bamboo - Masaya. V překladu šťastný, šťastná, šťastné, štěstí… Ať vás provází nejen o víkendu.  

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].