0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ17. 4. 20145 minut

DJ pátek 18. dubna 2014

Velký pátek, nejtišší den v roce • Autor: Karel Cudlín

08:10
Pěkné ráno na Velký pátekMilí čtenáři, jsme zpět s výběrem zajímavých a důležitých zpráv. Vítejte. Křesťané dnes slaví Velký pátek, tedy den, kdy si připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Pro nás ostatní to bude běžný pátek, ovšem vcelku chladný a deštivý: zejména v Čechách teploty nepřesáhnou deset stupňů a mělo by pršet. Moravě předpověď počasí věští méně deště a teploty nad patnáct stupňů. K svátku blahopřejeme Valériím a Valeriánům. Z výročí se dnes hodí připomenout pogrom, který na své židovské spoluobčany uspořádali Pražané v roce 1389 (také tehdy na toto datum připadly velikonoční svátky). Asi 3000 jich pozabíjeli, jejich domy a obchody zničili a vypálili. Nic horšího české Židy během středověku nepotkalo.A na veselejší notu - v roce 1920 naši předci poprvé vybírali své zástupce do parlamentu samostatného Československa. 

08:29
Nominace na Novinářskou cenu: Karlín bodovalNež začneme se zprávami, nastal čas na trochu sebepropagace. (Podle hesla: „Když se sami nepochválíme, nikdo to za nás neudělá.“) Nadace Open Society Fund Praha včera vyhlásila nominace na Novinářskou cenu za rok 2013 a kategoriím tištěných i on-line médií významně dominovali novinářky a novináři z vydavatelství Economia, kam patří i Respekt. Nominaci získaly dva rozhovory, dvě reportáže a investigativní text Respektu, další investigace získala čestné uznání. Kolegové z Hospodářských novin a iHNed.cz nasbírali dalších šest nominací a kolegové z Aktuálně.cz pak dvě. Kompletní seznam i s odůvodněním nominací zde

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

10:15
HN: Soud poprvé zrušil firmu za trestnou činnostKolegové z Hospodářských novin informují o prvním případu, kdy soudy využily trestněprávní odpovědnosti právnických osob - v překladu tedy možnosti potrestat za porušení zákona nejen jednotlivce, ale i firmy. Okresní soud v Benešově zrušil společnost Lex Prag, a to za to, že nepodávala daňová přiznání a neplatila DPH, a Krajský soud v Praze tento krok potvrdil. Jednatelé firmy pak dostali podmínku. Zákon, který umožňuje potrestat i firmy, platí dva roky, zatím ovšem velké dopady neměl. „Je to potvrzení, že zákon funguje, ale dosud to vše byly malé případy, ne velké mediálně známé firmy s kupou obhájců za zády,“ komentoval věc pro HN advokát Tomáš Gřivna. 

11:50
Z Ženevy výzvy k dialogu, z Ukrajiny zprávy o vyostřující se situaciZástupci USA, Ruska, Evropské unie a Ukrajiny se sice včera v Ženevě shodli na tom, že pokračující krize na Ukrajině se musí řešit „mírovou cestou“, proruským separatistům je to podle všeho - a nikoliv překvapivě - srdečně jedno. Podle dohody ze Švýcarska by měli složit zbraně členové všech nelegálně vyzbrojených skupin a rovněž opustit obsazené vládní budovy či veřejné prostory.Americký ministr zahraničí John Kerry upozorňoval, že dohoda bude k ničemu, zůstane-li pouze na papíře, a to se taky děje. Jak informuje BBC, zatím žádný cíl z dohody nebyl na Ukrajině naplněn, a podle slov mluvčího separatistů dohody vyjednané vládou, kterou nepovažují za legitimní, respektovat nebudou. V noci na dnešek při přestřelce mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci u města Kramatorska v Doněcké oblasti údajně zahynul jeden člověk. Přímo v Kramatorsku pak ukrajinské tajné služby obsadili televizní věž a vypnuli vysílání ruských stanic. 

14:21
Smutek za mrtvými z korejského trajektuOd břehů Jižní Koreje přichází jedna smutná zpráva za druhou. Záchranáři zatím potvrdili osmadvacet obětí potopeného trajektu. Jen prostý pohled na obrovskou loď, která už zcela zmizela pod hladinou, naznačuje, že jich ale bude mnohem víc. Nezvěstných jsou bezmála tři stovky, většina z nich středoškolští studenti z jihokorejského města Ansan a jejich učitelé. Jejich příbuzní i celé město teď čekají na výsledky záchranných prací. Server iDnes.cz pak přinesl zprávu o další tragédii, která po nehodě následovala - policie objevila jednoho z učitelů, který děti na cestě doprovázel, ztroskotání přežil, ale vzápětí zmizel. Dnes ho našli ho oběšeného na stromě. 

16:07
Svět fotbalu se diví. Messi prý ztratil formuTahle zpráva vzbudila zvědavost i DJky, kterou jinak máloco zajímá méně než svět fotbalu. Jenže server iDnes.cz přináší znepokojivou informaci, že kdysi nepřekonatelný útočník Barcelony Lionel Messi má vážné potíže na hřišti. Projevilo se to zejména při posledních třech zápasech katalánského klubu (všech důležitých) a Messiho krize si všímají i bývalí hráči Barcelony.A nelámou si hlavu jen ve Španělsku, ale i v Messiho domovské Argentině, která na něj spoléhá pro blížící se mistrovství světa. 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].