Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 6. 9. 2012

Airbus přešlapuje před cílem • Autor: Profimedia.cz
Airbus přešlapuje před cílem • Autor: Profimedia.cz

08:00
Boker Tov!Ne, neradujte se. Pátek bohužel ještě není. Ale člověk míní, redakce mění. Znáte to…Dobré ráno přeji zejména Petru Nečasovi, kterému včera vypověděli poslušnost poslanci z jeho vlastní partaje. Návrh na zvýšení DPH neprošel. 101 poslanců bylo proti, 94 pro.  Premiér se nechal slyšet, že zákon předloží znovu a spojí s ním otázku důvěry. Prý je ale možné o balíčku daňových změn jednat, pokud se na úpravách shodne celá koalice. Co se vzdoru části vlastních poslanců týče, doufá, že šlo o „ojedinělý jev“.Výročí dnes připomenu pouze dvě:

  • V roce 1972 členové palestinské teroristické skupiny Černé září zabili děvět izraelských atletů během nepodařené osvobozovací operace německé policie. Svět tenkrát nebyl na teroristické akce používající podobnou taktiku vůbec připraven. Neexistovaly specializované protiteroristické jednotky, schémata pro vyjednávání a ani bezpečnostní postupy pro zajištění velkých akcí, jakou byla Olympiáda v Mnichově.
  • V roce 1976 se odehrála jedna z dnes pozapomenutých, ale přesto důležitých epizod studené války. Poručík sovětského letectva Viktor Ivanovič Belenko, sloužící jako pilot u 513. stíhacího pluku dislokovaného na letišti Čugujevka, velmi rozhněval svou tehdejší vlast. Během cvičného letu opustil formaci a úspěšně úletl do Japonska. Na letišti v Hakodate tak Američané mohli prozkoumat MiG-25, tehdy nejmodernější stíhací stroj SSSR. Později ho vrátili Sovětům v bednách a Belenko začal nový život v USA.
Tak si pro začátek dáme jednu výživnou sovětskou předělávku kapitalistického hitu. Buďet tááák!

09:00
Volby nanečistoOrganizace Člověk v tísni opakuje svůj projekt studentských voleb, který v roce 2010 před volbami do Poslanecké sněmovny vyvolal značný odpor ČSSD. Když tehdy studenti nanečisto volili, levice u nich drtivě propadla.Dnes na bezmála dvou stovkách škol v celé ČR budou studenti rozhodovat o podobě krajských zastupitelstev. Výsledky hlasování budou známy jen několik hodin po hlasování. Cílem projektu, který podpořila Rada Asociace Krajů, je zvýšit zájem mladých lidí o politiku.Dobrý nápad. Šťastnou ruku!

10:00
Airbus přešlapuje před cílemSpolečnost Airbus, která patří pod obří evropskou korporaci EADS, je výrobcem v současnosti největšího komerčního dopravního letadla. Dvoupalubový stroj Airbus A 380 pojme maximálně 853 cestujících, i když žádný ze současných provozovatelů nepoužívá tuto maximální konfiguraci.Airbus předpokládá v horizontu dvaceti let poptávku 1330 strojích této kategorie, přičemž by rád získal nejméně poloviční podíl na trhu. To se rovná minimálně třiceti prodaným kusům ročně. A právě zde leží problém - letos si létajícího mastodonta v ceně přes 300 miliónů Eur objednala pouze ruská společnost Transaero v počtu čtyř kusů.Šéf prodeje Airbusu John Leahy přesto věří, že se prodejní cíl splnit podaří. Nebude to jednoduché, ale rostoucí nároky na leteckou dopravu se prý bez typu A 380 neobejdou a dvacetiletém výhledu se několikaměsíční výpadek ztratí. Dosud bylo objednáno 257 strojů a dodáno osmdesát.Obchod s leteckou technikou funguje trochu v jiných časových horizontech, než na jaké je člověk běžně zvyklý. První objednávky na stroj byly podány už v roce 2001 a na dodání se čeká několik let. Jestli je optimismus pana Leahyho na místě, to se ukáže také až za několik let…

11:00
Na kole Tel Avivem38% obyvatel Tel Avivu vlastní jízdní kolo. Navíc ve městě funguje místní varianta systému půjčování městských kol s názvem Tel-O-Fun. Jenže pro kola existuje ve městě pouze kolem tří tisíc stojanů a tak je cyklisté parkují všude, kde se dá. A to se nelíbí radnici, která tvrdí, že tím často omezují chodce a i dopravu v ulicích.Městem proto chodí kolodrábové, kteří kola zamknutá u kandelábrů a zábradlí nemilosrdně odstřihují a zabavují. Zatímco před dvěma lety bylo zabaveno 300 bicyklů, minulý rok už číslo vyšplhalo na 650. Radniční opozice i část obyvatel se bouří s poukazem na to, že řada majitelů vůbec nemá tušení, že jim kolo bylo zabaveno a ne odcizeno. Nově se tedy kola musí nejprve označit visačkou vyzývající majitele k odstranění a teprve o den později jsou zabavena. Lhůta pro vyzvednutí je jeden měsíc, pak jednostopý dopravní prostředek čeká sešrotování.To jsou krásné starosti - mít ve městě tolik kol, že se musí řešit, kam s nimi. Třeba se jednou také dočkáme…

12:00
Vazba na severu, obvinění na jihu…Zatímco v Ústeckém kraji praskla větev pod nyní již bývalým náměstkem hejtmanky Pavlem Koudou, v jižních Čechách nemá dobrý den primátor Českých Budějovic Juraj Thoma.Pavel Kouda, který složil veškeré funkce a přerušil členství v ČSSD, aby stranu nepoškodil před volbami, byl soudem poslán do vazby. Státní zástupce Vladimír Jan o ni požádal v obavě, že by Kouda mohl zasahovat do vyšetřování, které má rozplést machinace s evropskými dotacemi v Ústeckém kraji.V Českých Budějovicích zatím ještě na vazbu nedošlo, ale policie obvinila primátora města Juraje Thomu z toho, že ze sám, bez projednání s radou města, podepsal smlouvu za více než 70 miliónů korun na dodávky počítačů.Juraj Thoma, dnes bývalý člen ODS, kterého vlastní strana před dvěma „sestřelila“ kvůli odvolání tehdejšího tajemníka Řežábka čtyři měsíce před volbami a proti kterému tehdy vystoupil také ministr Martin Kuba, měl udajný přečin spáchat přesně v letech, kdy primátoroval pod hlavičkou ODS. Štamgastovi restaurace Hubert v Hluboké nad Vltavou musí asi stále pěkně ležet v žaludku…

13:00
Václav Novák vs. DPP, část druháMinulý pátek nám blogger Václav Novák podrobně popsal způsob, jakým lze pražskému dopravnímu podniku vrátit roční jízdenku. Jeho stručný zápisek vyvolal velký zájem a překonal rekordy ve čtenosti i sdílení.I když bylo v článku řečeno „co“ a „jak“, mnozí se ptali „proč“ a poukazovali na to, že vlastně není důvod dopravnímu podniku nic vracet, protože zrušení pár linek autobusu není zase takový problém. Václav proto přichází s volným pokračováním svého příběhu. Nyní máte tedy možnost dozvědět se, opět velmi podrobně, proč se do boje s větrnými mlýny z ulice Na bojišti pouští. Jestli to dává nebo nedává smysl, to nechám na vás…Odpoledne začneme trochou klasiky.

14:00
Turecké boty na britské nohyTurecká obuvnická společnost Yakupoglu má na příští roky o práci postaráno. Pravděpodobně jste o ní nikdy neslyšeli, ale právě ona vyhrála největší tendr na výrobu armádních bot na světě. Britské ministerstvo obrany ji zvolilo mezi 47 dalšími uchazeči a po příští čtyři roky budou Turci hlavními dodavateli bot pro ostrovní armádu. Za 80 milionů dolarů jich ušijí 300 000 párů. Podle předsedy správní rady Vedata Yakupoglu nyní podnik kontroluje 10% evropského trhu a v příštích pěti letech by rád získal rovnou třetinu.A pak že se dnes všechno vyrábí v Číně…

15:00
Chuck Norris a 1000 let temnaPředvolební souboj prezidentských kandidátů je za oceánem v plném proudu. Vlajky vlají, milióny dolarů se rozpouští v mediálním kolotoči a nesmí samozřejmě chybět ani promluvy celebrit nejrůznějšího stáří a zaměření. Po Clintovi Eastwoodovi republikáni nasadili ještě těžší munici - Chucka Norrise. Hrdina nekonečného množství vtipů se americké republikány za pomoci svého univerzálního hereckého výrazu (a manželky) snaží přesvědčit, že znovuzvolení Obamy je cesta k zániku a tisíci let temnoty. A když už se Obamy bojí i sám Chuck Norris, tak jde skutečně do tuhého.Tohle je skutečný bizár, proti kterému jsou naše billboardy typu „Žít Krno!“ a „Dávky potřebným!“ je slabý odvar.

16:00
Ruské okénko: Putin mezi ptákyNeohrožený muž z Kremlu Vladimir Putin opět ukázal, že se nezalekne žádného úkolu. Včera se cestou na summit Asijsko-pacifického hospodářského společenství zastavil na poloostrově Jamalu, aby zkontroloval, jak si stojí tamní program „Let naděje“, jehož cílem je ochrana vzácných jeřábů.Putin se během návštěvy navlékl do bílé kombinézy a vznesl se k nebi v motorovém rogalu, následován několika majestátními ptáky. Hlava státu se tak mohla přímo ve vzduchu přesvědčit, že jeřábi prospívají a letání jim jde dobře. Po přistání si pochvaloval řízení rogala, které je prý zábavnější než pilotáž stíhačky.Události se dnes věnovala většina ruských médií, ale co se pokrytí týče, patrně zvítězí agentura Interfax - "Všichni jeřábi bílí se po letu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem cítí dobře, nikdo nebyl zraněn."Jeden by mohl říct, že snad není vysílání, ve kterém bych Rusko vynechal. Já to ale nedělám schválně. No řekněte, co je zábávnější? Lessy, který byl na dovolené? Nebo vládce jaderné mocnosti na rogalu?

17:00
Češi nad PobaltímK prvnímu ostrému hotovostnímu letu se včera vznesli čeští stíhači zapojení do mise Baltic Air Policing.Po obdržení rozkazu z velitelství v německé Uedemu odstartovala dvojice letounů JAS-39 Gripen k cíli ve vzdušném prostoru Estonska. Pravděpodobně šlo civilní dopravní stroj, který se odklonil z letové trasy. Naši piloti jej po identifikaci chvíli doprovázeli a následně se vrátili na letiště Šiauliai v Litvě. Rozkaz k ostrému startu přišel pouze pět dní poté, co AČR převzala plnění úkolů od polských kolegů. Zprávu přinesl server army.cz.Přidávám tématický song, ale předem varuji, že se jedná o podívanou pouze pro otrlé. 80. léta nejsou pro každého.

18:00
Konec přenosuTímto se s vámi loučím a děkuji za pozornost. Užijte si večer a příští týden se budu těšit na shledanou!Oldies na závěr…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].